1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
Р І Ш Е Н Н Я
18.05.2004 N 24
Про стан водопостачання та якість питної води, що подається населенню України
Заслухавши і обговоривши питання про стан водопостачання та якість питної води, що подається населенню України, колегія зазначає.
На виконання Програми - розвитку водопровідно-каналізаційного господарства, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 N 1269, дія якої продовжена постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.02 N 721, Комітетом реалізуються заходи щодо удосконалення нормативно-правової бази діяльності підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, поліпшення їх фінансового стану, реконструкції та розвитку водопровідних комплексів, доведення якості питної води до вимог чинного стандарту.
Комітет разом з органами місцевого самоврядування плідно співпрацює з міжнародними фінансовими організаціями щодо залучення інвестицій. З 1999 року здійснюється реалізація проекту "Програма інвестицій та розвитку системи водопостачання та очищення води м. Запоріжжя" вартістю 42,5 млн. дол. США. За підтримки Міжнародного банку реконструкції та розвитку впроваджується "Проект водопостачання та каналізації м. Львова" вартістю 40,8 млн. дол. США. Завершується підготовка проекту "Програма розвитку комунальних підприємств України - місто Херсон" за участю Європейського банку реконструкції та розвитку.
З метою державної підтримки забезпечення сталого функціонування та поліпшення технічного стану водопровідно-каналізаційних систем, їх надійної роботи Законом України "Про Державний бюджет на 2004 рік" вперше передбачено виділення субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів із запобігання аваріям та техногенним катастрофам. Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.04 N 510 затверджено перелік таких об'єктів.
На виконання Указу Президента України від 4 лютого 2003 року N 75/2003 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 листопада 2002 року "Про стан безпеки водних ресурсів держави та якість питної води в містах і селах України" Комітетом разом з Національною академією наук України та відповідними центральними органами виконавчої влади розроблено проект Загальнодержавної програми "Питна вода України", який направлено для розгляду до Верховної Ради України.
Разом з тим у підгалузі накопичилася низка невирішених проблем.
Як свідчать режимні спостереження Держводгоспу, у 2003 році більше 70% проб, відібраних у районах питних водозаборів, за одним або більше показників не відповідали вимогам санітарних правил і норм для водойм, що використовуються для централізованого водопостачання.
Більшість водоканалів експлуатують морально застарілі станції водоочищення, а частина з них не має необхідних станцій знезалізнення тощо.
Ситуація ускладнюється незадовільним станом водопровідних мереж та подачею води за графіком, коли через пошкодження труб та різноманітні "підсоси" вода в окремих випадках надходить до споживача навіть гіршої якості, ніж на виході з очисних споруд чи у джерелі. Постійне падіння обсягів реалізації призводить до зменшення швидкості руху води у водогонах та розподільних мережах, до її застою і, відповідно, погіршення якості. Дефіцит кваліфікованих кадрів, особливо у невеликих водоканалах, зумовлює необгрунтоване спрощення технологічних схем, порушення технологічної дисципліни. Через це в деяких регіонах України склалася напружена ситуація із забезпеченням населення питною водою, що за якістю відповідає вимогам ГОСТу 2874-82 "Вода питьевая. Гигиенические требования и контроль за качеством".
За даними Міністерства охорони здоров'я, з перевірених у поточному році державною санепідслужбою об'єктів водопостачання найбільше порушень нормативів якості води зареєстровано у Харківській (24%), Луганській (22,5%), Полтавській (22,4%), Дніпропетровській (17,7%), Вінницькій (15,3%), Донецькій (15%) областях. Якість питної води за бактеріологічними показниками не відповідала нормативам у Тернопільській (7,6%), Одеській (7,6%), Харківській (7,2%), Луганській (6,7%) областях. За фактами зазначених порушень вживалися відповідні заходи, зокрема закривалися об'єкти водопостачання у Харківській, Донецькій, Полтавській та ряді інших областей. Мали місце спалахи ротовірусного захворювання та захворювання на вірусний гепатит А (понад 865 чоловік, у тому числі 314 дітей) у містах Жовті Води Дніпропетровської, Суходольську Луганської областей та Житомирі, спричинені вживанням неякісної води.
З огляду на викладене, а також з метою подальшого удосконалення нормативно-правової бази у сфері питного водопостачання, підтримання стабільного рівня забезпечення населення якісною питною водою з поступовим його наближенням до нормативів, визначених Євросоюзом, підвищення якості послуг, поліпшення надійності функціонування систем водопостачання та водовідведення населених пунктів, запобігання загостренню соціальної та санітарно-епідеміологічної ситуації Колегія
................
Перейти до повного тексту