- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
РАДА ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про хід виконання Програми дій Федерації профспілок України (2002-2007 рр.)
Заслухавши й обговоривши доповідь Голови Федерації профспілок України Стояна О. М., Рада ФПУ відмічає, що президією ФПУ, постійними комісіями Ради Федерації, членськими організаціями за час, що минув після IV з'їзду, проведена робота щодо забезпечення виконання Програми дій ФПУ (2002-2007 рр.).
Шляхи реалізації Програми конкретизовані в затверджених Радою ФПУ заходах щодо виконання рішень IV з'їзду Федерації та аналогічних заходах членських організацій.
В ході виконання Програми дій ФПУ профспілки стали більш жорстко відстоювати права працівників при проведенні соціально-економічних трансформацій.
Відбулися позитивні зрушення у сфері зайнятості - знизився рівень безробіття, збільшилася кількість зайнятих, зменшилися обсяги вимушеної неповної зайнятості, створено 600 тис. нових робочих місць, підвищено розмір допомоги по безробіттю.
Реальна заробітна плата зростала випереджальними темпами порівняно із зростанням валового внутрішнього продукту. Ліквідовано бюджетну заборгованість із заробітної плати та зменшено розмір боргів із соціальних виплат, зросла частка соціальних видатків з бюджетів усіх рівнів.
Відбулися позитивні зміни в оподаткуванні, зокрема знижено ставку податку на доход фізичних осіб, збільшено фактичний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів та передбачено поетапне його наближення до розміру мінімальної заробітної плати у 2007 році. Знижено також ставку податку на прибуток підприємств, законодавчо визнано неприбутковий статус профспілок, звільнено від оподаткування їх доходи від основної діяльності та подання звітності по цих доходах.
Досягнуто більш ефективного здійснення низки прав і повноважень профспілок, визначених законодавством, з питань охорони праці і здоров'я.
Вдалося домогтися певних позитивних зрушень у вирішенні таких нагальних соціальних проблем, як подолання бідності серед працюючих та підвищення життєвого рівня населення, збільшення розмірів пенсій, соціальних допомог.
Значна увага приділялася здійсненню заходів щодо створення умов для ефективного функціонування системи соціального забезпечення та соціального страхування, що є одним із важливих чинників підвищення добробуту трудящих.
Проведено роботу, спрямовану на відстоювання духовних, соціально-культурних прав та інтересів членів профспілок, їхніх сімей. Профспілкові організації взяли активну участь у реалізації національних та державних програм з питань освіти, культури і спорту, відпочинку та оздоровлення, соціального становлення молоді. В основному збережена матеріально-технічна база фізичної культури і спорту.
Продовжувалась робота з організаційного зміцнення профоб'єднання і всіх його ланок, подальшого удосконалення профспілкової роботи.
У післяз'їздівський період до складу Федерації профспілок України прийнято 2 членські організації. За станом на 1 квітня 2004 року до Федерації входить 68 членських організацій, які об'єднують 111 тис. первинних організацій із загальною чисельністю 11,8 млн. членів профспілок.
Здійснено заходи щодо розширення і вдосконалення нормативної бази діяльності ФПУ та її членських організацій.
Подальшого розвитку набула система профспілкового навчання, підвищення кваліфікації профкадрів та активу. Постійною комісією Ради ФПУ та президією ФПУ проаналізована робота навчальних закладів профспілок та членських організацій, намічено ряд комплексних заходів щодо покращення єдиної системи Навчання, які поступово втілюються в життя. Проведено навчальні семінари членів майже всіх постійних комісій Ради ФПУ.
Разом з тим, не вдалося в повній мірі вирішити всі завдання, що витікають з Програми дій ФПУ на цей період.
Ще недостатнім є рівень колективно-договірної роботи. Понад 2 млн. працівників (18%) залишаються поза сферою колективного договірного регулювання, а рівень виконання колективних договорів не перевищує 85 відсотків.
Незважаючи на позитивні зрушення, що відбуваються у реальному секторі економіки, у зв'язку із наближенням завершення Україною переговорного процесу щодо вступу до Світової організації торгівлі, актуальним є збереження і розвиток вітчизняного виробництва як основи для розширення продуктивної зайнятості та забезпечення належної оплати праці.
Напруженою залишається ситуація на ринку праці, високим є навантаження на одне вільне робоче місце. Недостатня увага приділяється розвитку трудового потенціалу, зокрема навчанню кадрів.
До цього часу законодавчо не врегульовано віднесення на валові витрати підприємств коштів, відрахованих первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу. Все ще не забезпечено бюджетним фінансуванням державні соціальні гарантії в розмірах, визначених законодавством, існує заборгованість із соціальних виплат, з відшкодування ПДВ, за роботи, виконані на замовлення держави, законом про бюджет зупинено соціально орієнтовані пільги.
Не досягнуто належного впливу профспілок на умови праці, її безпеку, на захист потерпілих та членів сімей загиблих на виробництві працівників. Профспілкові організації, їх представники у складі комісій з розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань недостатньо ефективно виконують захисну функцію.
Незважаючи на певні зрушення у вирішенні соціальних питань, ряд невідкладних проблем потребують особливої уваги профспілок. Значна частина з них передбачена
Генеральною угодою на 2004 - 2005 роки. Важлива роль в цьому процесі належить узгодженості дій профспілок і органів законодавчої та виконавчої влади по виконанню Послання Президента України до Верховної Ради України та Програми діяльності Кабінету Міністрів України
"Послідовність. Ефективність. Відповідальність".
Не в повній мірі відповідає вимогам часу організаційна робота, що ведеться членськими організаціями. Перш за все це стосується питань зміцнення профспілкової дисципліни, забезпечення результативності рішень виборних профспілкових органів, посилення персональної відповідальності керівників профорганів усіх рівнів за виконання прийнятих рішень.
Незадовільними є результати роботи щодо залучення до профспілкового членства працівників підприємств та організацій, про що свідчить зниження профспілкового членства майже в усіх профспілках.
Потребують подальшого вдосконалення система профспілкового навчання, робота з кадрами та підготовка реального резерву.
Не відбулося позитивних змін у системі фінансового забезпечення діяльності профспілок та їх об'єднань.
Рада Федерації професійних спілок України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Взяти до відома доповідь Голови ФПУ "Про хід виконання Програми дій Федерації профспілок України (2002-2007 рр.)".
2. Рекомендувати президії ФПУ, членським організаціям активізувати свої дії щодо забезпечення повної реалізації Програми дій ФПУ, зосередивши основні зусилля на посиленні захисту трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників.
З цією метою здійснити такі заходи:
у сфері захисту трудових і економічних прав та інтересів:
Виборним органам, керівництву Федерації профспілок України, апарату ФПУ:
- звернутися до Верховної Ради України з пропозицією провести всебічне обговорення результатів переговорного процесу щодо вступу України до СОТ;
- продовжити роботу по вдосконаленню законодавства у сфері зайнятості населення з метою забезпечення сталого зростання попиту на продуктивну працю, вирішення проблем безробіття в сільській місцевості, молодіжного безробіття, а також посилення соціального захисту громадян, які працюють за межами України;
- до кінця поточного року розглянути на засіданні президії ФПУ спільно з роботодавцями хід виконання резолюції IV з'їзду Федерації профспілок України "Про захист вітчизняного виробництва";
- домагатися подальшого зниження податкового навантаження, зокрема зниження ставки податку на додану вартість до 15%;
- провести республіканський конкурс на кращий колективний договір;
- членам Ради Федерації профспілок України - народним депутатам України Стояну О.М., Харі В.Г., Турманову В.І., керівникам Членських організацій ФПУ провести роботу з народними депутатами України з метою підтримки ними пропозицій, які подані Федерацією профспілок України до проекту Трудового кодексу України;
- продовжити роботу щодо недопущення приватизації об'єктів, які працюють рентабельно, забезпечують роботою працівників, сплачують заробітну плату і податки, а також забезпечити більш ефективне використання профспілкового майна в інтересах членів профспілок.
Членським організаціям ФПУ:
- проаналізувати прогнозні соціально-економічні наслідки вступу галузі, регіону, підприємства до СОТ та розробити й запровадити застережні заходи;
- забезпечити в угодах усіх рівнів зобов'язання роботодавців щодо створення додаткових робочих місць і забезпечення продуктивної зайнятості працюючих, обов'язкового навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації працівників, визначення обсягів коштів, що спрямовуються на зазначені цілі;
- забезпечити реалізацію зобов'язань за Генеральною угодою щодо ліквідації заборгованості із заробітної плати на підприємствах у першому півріччі 2004 року, а у вугільній промисловості та галузях агропромислового комплексу - до кінця 2004 року;
- активізувати роботу, спрямовану на забезпечення динамічного зростання доходів працюючих та розширеного відтворення робочої сили, зокрема шляхом збільшення частки витрат на оплату праці в собівартості продукції;
- постійно проводити роботу з народними депутатами України щодо роз'яснення профспілкової позиції та підтримки проектів законів України, підготовлених ФПУ та внесених до Верховної Ради України Головою ФПУ, народним депутатом України Стояном О.М.;
- при формуванні показників бюджетів на 2005 та наступні роки домагатися: забезпечення фінансування державних соціальних гарантій у розмірах, визначених законодавством; погашення бюджетної заборгованості із соціальних виплат, за роботи, виконані на замовлення держави, з відшкодування ПДВ і не допускати утворення нової заборгованості; збільшення фінансування галузей освіти, охорони здоров'я, науки і культури; забезпечення реалізації ст.
44 Закону України
"Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" для бюджетних організацій;
- узяти під контроль виконання рішень Фонду державного майна України щодо участі профспілок в реалізації заходів, спрямованих на підвищення ефективності роботи товариств з часткою державної власності понад 50%.
Постійній комісії Ради ФПУ з питань захисту економічних інтересів членів профспілок:
- вивчити стан виконання постанови Ради ФПУ від 17 квітня 2003 року стосовно підвищення ефективності роботи профспілок щодо укладення і виконання колективних договорів у двох - трьох областях і винести на розгляд президії ФПУ в IV кварталі 2004 року.
Членським організаціям, апарату ФПУ:
- продовжити роботу щодо реалізації настанов з охорони праці і здоров'я згідно з пунктами 1.1 і 1.2 Програми дій ФПУ, визначивши цей напрям одним з найбільш пріоритетних у діяльності профспілкових організацій усіх рівнів, ужити заходів щодо зміцнення відповідного кадрового потенціалу, поліпшення підготовки штатних спеціалістів і профспілкового активу з охорони праці;
у сфері соціального захисту членів профспілок та їхніх сімей пріоритетними завданнями вважати:
- прискорення темпів наближення основних соціальних гарантій до прожиткового мінімуму;
- підвищення рівня матеріального забезпечення трудящих у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- посилення захисту прав членів профспілок у ході запровадження загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення;
- повне погашення заборгованості з компенсацій та допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- стабілізацію цін і тарифів на продовольчі товари, житлово-комунальні послуги, на послуги транспорту, зв'язку;
у сфері відстоювання духовних, соціально-культурних прав та інтересів членів профспілок, їхніх сімей:
- для забезпечення конституційних прав і гарантій громадян у соціально-гуманітарній сфері вимагати від Кабінету Міністрів України вжиття невідкладних заходів щодо поліпшення фінансування галузей освіти, культури, фізичної культури і спорту, оздоровлення і дозвілля, запровадити механізм їх економічного стимулювання, забезпечити дійову підтримку з боку держави суб'єктів господарської діяльності, які утримують на своєму балансі об'єкти соціальної сфери;
- співпрацювати з органами державної влади, політичними партіями, громадськими організаціями, які сприяють соціальному захисту молоді та жінок, реалізації їх прав на працю, освіту, охорону здоров'я, духовний, культурний, фізичний і творчий розвиток;
- здійснити необхідні заходи, спрямовані на посилення державної підтримки оздоровчої роботи з дітьми, відновлення пільг для дитячих оздоровчих закладів в оплаті землі та оподаткуванні дитячих путівок податком на додану вартість.
3. Враховуючи соціальну напругу, яка склалася в суспільстві у ході здійснення загальнообов'язкового державного соціального страхування та реалізації пенсійної реформи, направити Звернення до Президента України стосовно доручення відповідним органам внести корективи до законодавчих актів і забезпечити рівні права громадян на пенсію, дотримуватися принципів соціального партнерства при вирішенні питань у сфері соціального страхування (додаток 1).
................Перейти до повного тексту