1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
16.06.2004 N 142
Про Концепцію демографічного розвитку України на 2005-2015 роки
Заслухавши та обговоривши доповідь члена-кореспондента НАН України Е.М.Лібанової, Президія НАН України відзначає, що демографічна ситуація, що склалася в Україні, викликає занепокоєння як владних структур, так і широких верств суспільства. На необхідність здійснення на державному рівні комплексних заходів щодо її стабілізації звернуто увагу у Посланні Президента України до Верховної Ради України "Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2002 році", яке містило спеціальну тематичну доповідь "Демографічна ситуація: сучасні проблеми та перспективи", підготовлену провідними демографами країни.
За результатами проведених у травні 2003 р. парламентських слухань "Демографічна криза в Україні: її причини та наслідки" Кабінет Міністрів України у листопаді 2003 р. доручив НАН України розробку Національної концепції демографічного розвитку.
Завдання формування концептуальних засад державної демографічної політики та наукового забезпечення її реалізації визначили принципово нові вимоги до організації та спрямування розробок у галузі демографії та суміжних дисциплін. Відповідно до постанов Президії НАН України новостворений Інститут демографії і соціальних досліджень НАН України з 2003 р. розгорнув комплексні фундаментальні дослідження з програми "Демографія та проблеми людського розвитку". В рамках зазначеної програми інститутом розроблено проект Концепції демографічного розвитку України на 2005-2015 рр., метою якої є забезпечення наукового підгрунтя державної демографічної політики, спрямованої на пом'якшення наслідків демографічної кризи, усунення чинників формування загроз національній безпеці України у соціально-економічній сфері, визначення основних напрямів, заходів і механізмів її реалізації.
Відповідно до Програми дій Міжнародної конференції з питань народонаселення і розвитку (Каїр, 1994) проект Концепції зосереджує увагу на необхідності комплексних заходів щодо створення внутрішніх державних інституціональних механізмів і сприятливого середовища на всіх рівнях суспільства для забезпечення належного врахування факторів народонаселення при прийнятті управлінських рішень в галузі економічної, екологічної та соціальної політики, а також забезпечення демографічної спрямованості та підвищення демографічної ефективності усіх сфер суспільного життя, використання їх потенціалу для вирішення демографічних проблем.
В основу проекту Концепції покладено уявлення про те, що подолання демографічної кризи і досягнення сталого демографічного розвитку являє собою тривалий і складний процес відновлення механізму відтворення населення. При цьому зміст реального виходу з демографічної кризи полягає не стільки у припиненні депопуляції, скільки у підвищенні якості населення, забезпеченні збереження та відтворення трудового потенціалу.
Основні ідеї Концепції демографічного розвитку України обговорювались на міжнародних конференціях і круглих столах, які відбулися впродовж 2003-2004 рр., а саме: "Міграційний феномен України в розширеній Європі" (26-27 вересня 2003 р., Київ), "Управління у сфері здоров'я: використання в Україні міжнародного досвіду" (18 березня 2003 р., Київ), "Демографічний розвиток Росії крізь призму перепису населення 2002 р." (30 січня 2004 р., Москва), "Тенденції розвитку сучасної сім'ї в Україні" (22-23 квітня 2004 р., Київ).
Відповідно до положень Концепції цільові завдання демографічного розвитку і національної демографічної політики мають бути спрямовані на досягнення Цілей Розвитку Тисячоліття - глобальних напрямів розвитку суспільства, що були вироблені та погоджені на міжнародних конференціях протягом 90-х років XX ст., а також на додержання адаптованих до умов України принципів і цілей, рекомендованих Програмою дій Каїрської Міжнародної конференції з питань народонаселення і розвитку.
Реалізація Концепції та досягнення визначених цільових показників демографічного розвитку можливі лише за умови розробки та впровадження системи заходів державної демографічної політики. В 2005-2015 рр. її метою є ефективна протидія поширенню наслідків негативних тенденцій відтворення населення, їх зміна на краще. Конкретним інструментом реалізації має виступати державна підтримка сім'ї, для якої є характерним увесь спектр демографічних процесів. Саме сімейна політика є тим ядром, навколо якого формується вся система заходів демографічної політики.
Базовим положенням є трактування демографічної політики як особливого різновиду соціально-економічної політики.
Реалізація концепції демографічного розвитку має галузеву специфіку і органічно поєднана з такими загальнодержавними механізмами, як економічне регулювання, соціальне партнерство тощо.
Формування стратегічних пріоритетів держави у сфері регулювання демографічного розвитку вимагає від НАН України концептуального опрацювання цієї проблеми, забезпечення наукового обгрунтування і супроводження заходів державної демографічної політики, розширення проблематики наукових досліджень для забезпечення підвищення демографічної ефективності усіх сфер суспільного життя.

................
Перейти до повного тексту