- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про вдосконалення підготовки офіцерських кадрів тактичного рівня та сержантського (старшинського) складу у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів
Відповідно до Закону України
"Про вищу освіту" , з метою підвищення рівня підготовки офіцерських кадрів тактичного рівня та сержантського (старшинського) складу у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, приведення структури підготовки військових фахівців у відповідність до вимог сучасного етапу розвитку Збройних Сил України
НАКАЗУЮ:
1. Командувачам видів Збройних Сил України, командувачу Високомобільних десантних військ Збройних Сил України, Командувачу Сил Спеціальних операцій Збройних Сил України, командиру військової частини А0515, керівникам структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, органів військового управління Збройних Сил України, які є замовниками на підготовку військових фахівців, начальникам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів:
привести зміст підготовки офіцерських кадрів тактичного рівня та сержантського (старшинського) складу у відповідність до Організаційно-методичних рекомендацій з розробки основних нормативних документів, що регламентують навчання курсантів (студентів) у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів (додаток до наказу), починаючи з 2016-2017 навчального року, з урахуванням нових поглядів на види, форми і способи застосування військ (сил), завдань, до виконання яких вони готуються, досвіду застосування військ у проведенні антитерористичної операції та сучасних воєнних конфліктах;
зосередити головні зусилля під час підготовки військових фахівців на якісному формуванні військово-професійних здібностей майбутніх офіцерів, їх практичній підготовці до виконання обов'язків на посадах за призначенням;
створити робочі групи у своїх структурних підрозділах із залученням представників вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів та організувати розробку зазначеними робочими групами професійних стандартів вищої військової освіти, освітньо-професійних програм підготовки військових фахівців, в яких визначити перелік компетентностей випускників, освітню та професійну кваліфікацію, перелік посад молодшого офіцерського складу, на які призначаються випускники, та затвердити їх у встановленому порядку до 01 серпня 2016 року;
Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України надати необхідну методичну допомогу під час розробки вищезазначених нормативних документів;
запровадити з 2016-2017 навчального року у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів систему нарощування методичних та командирських навичок курсантів.
2. Підготовку військових фахівців для проходження військової служби за контрактом на посадах сержантського (старшинського) складу розпочати з 2017-2018 навчального року за спеціальностями (спеціалізаціями) за схемою підготовки "2 роки курсант" за ступенем вищої освіти "молодший бакалавр" - 2 роки.
3. Підготовку військових фахівців для проходження військової служби за контрактом на посадах осіб офіцерського складу тактичного рівня, розпочати з 2016-2017 навчального року за такими строками навчання:
за схемою підготовки "4 роки курсант" за спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу за ступенем вищої освіти "бакалавр" - 4 роки;
за схемою підготовки "5 років курсант" за спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу, які навчаються у вищих військових навчальних закладах за ступенем вищої освіти "бакалавр", - 3,5 року з подальшою підготовкою за ступенем вищої освіти "магістр" - 1,5 року;
за схемою підготовки "курсант" або "студент-курсант" за спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу, які навчаються у військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів за ступенем вищої освіти "бакалавр", - визначається нормативними документами, що регламентують організацію освітнього процесу зазначених вищих навчальних закладів, з подальшою підготовкою за ступенем вищої освіти "магістр" - 1,5 року.
Студентів, які навчаються за спеціальностями за схемою підготовки "студент-курсант", переводити у статус "курсант" після набуття ними ступеня вищої освіти "бакалавр".
4. Курсантів, прийнятих на навчання у 2013, 2014, 2015 роках, перевести у 2016-2017 навчальному році на навчання за спеціальностями та спеціалізаціями, що визначені наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 26 березня 2016 року № 122 "Про затвердження Переліку спеціалізацій, за якими визначаються потреби на підготовку військових фахівців з вищою освітою, Додаткового переліку спеціалізацій, за якими визначаються потреби на підготовку військових фахівців з вищою освітою у 2016 році, та Переліку військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу, що відповідають спеціальностям та спеціалізаціям підготовки військових фахівців" та визначеними цим наказом строками навчання за відповідними ступенями вищої освіти.
Курсанти, прийняті на навчання у 2012 році, продовжують навчання за обраними спеціальностями та спеціалізаціями за ступенями вищої освіти "спеціаліст" або "магістр" строком навчання відповідно до чинного законодавства.
5. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 19 березня 2013 року № 185 "Про організацію розробки галузевих стандартів вищої освіти та стандартів вищої освіти вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів".
6. Наказ розіслати згідно з розрахунком розсилки.
Міністр оборони України генерал армії України |
С.Т. Полторак |
Додаток
до наказу
Міністерства оборони України
25.04.2016 № 216
ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
з розробки основних нормативних документів, що регламентують навчання курсантів (студентів) у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів
1. Загальні положення
Система військової освіти у складі державної системи вищої освіти здійснює наступний крок на шляху впровадження Закону України
"Про вищу освіту" , постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року
№ 266 "Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти".
На виконання зазначеної
постанови наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 26 березня 2016 року № 122 введено в дію Перелік спеціалізацій підготовки військових фахівців з вищою освітою у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів ступеня вищої освіти "молодший бакалавр", "бакалавр" та "магістр".
Під час розробки основних нормативних документів, що регламентують підготовку військових фахівців за спеціальностями (спеціалізаціями) у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів (далі - ВВНЗ та ВНП ВНЗ) за відповідними ступенями вищої освіти, пропонується керуватися такими вихідними даними та цими методичними рекомендаціями.
2. Рекомендації щодо формування навчального плану
Навчальний план є складовою нормативних документів ВВНЗ та ВНП ВНЗ і включає такі розділи: графік навчального процесу, зведені дані про бюджет навчального часу, дані щодо практик і військового стажування, атестації та план навчального процесу, що визначає перелік та обсяг навчальних дисциплін у кредитах європейської кредитно-трансферної системи (далі ЄКТС), послідовність їх вивчення, розподіл навчального часу за видами навчальних занять та контрольні заходи.
У випадку якщо в рамках однієї спеціальності здійснюється підготовка фахівців за кількома спеціалізаціями, навчальний план доповнюється розділом, в якому відображаються навчальні дисципліни кожної спеціалізації, або складається окремо навчальний план за кожною спеціалізацією.
Кількість диференційованих заліків повинна бути, як правило, не більше восьми за семестр (не враховуючи заліків зі стройової та фізичної підготовки, захисту результатів військового стажування (практики)). Кількість екзаменів, як правило, - не більше трьох за семестр (не враховуючи екзаменів зі статутів Збройних Сил України, фізичної підготовки та екзамену на право водіння бойових машин і автомобілів).
3. Розрахунок бюджету навчального часу
3.1. За спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб сержантського (старшинського) складу за схемою підготовки "курсант" із ступенем вищої освіти "молодший бакалавр" - 2 роки.
Тривалість навчального року складає 52 тижні. Максимальний тижневий бюджет часу курсантів становить 54 академічні години. Тривалість академічної години - 45 хвилин.
Загальний (календарний) обсяг часу підготовки складає 104 тижні або 5616 академічних години.
Під час розрахунку бюджету навчального часу із загального (календарного) обсягу часу виключаються:
несення служби - 1 тиждень на рік, всього - 2 тижні;
канікулярні відпустки (відпустки) - по 6 тижнів на кожному курсі, всього - 12 тижнів;
святкові дні - 2 тижні на рік, всього 4 тижні за період навчання;
резерв навчального часу - по 3 тижні на кожному курсі, всього - 6 тижнів або 324 академічних години.
На виконання навчального плану за освітньо-професійною програмою передбачається тижневе навантаження 45 академічних годин, що дорівнює 1,5 кредиту ЄКТС.
Бюджет навчального часу (загальний обсяг часу навчальної роботи) складає 80 тижнів, 3600 академічних годин (120 кредитів ЄКТС), у тому числі:
на теоретичне навчання - до 67 тижнів або 3015 академічних годин (100,5 кредиту ЄКТС);
на екзаменаційні сесії - від 2 до 4 тижнів на навчальний рік;
на проведення військового стажування - 4 тижні (6 кредитів ЄКТС);
на проведення атестації випускників - 3 тижні (4,5 кредиту ЄКТС);
резерв навчального часу - 603 академічні години.
Загальний резерв навчального часу за період навчання складає 927 академічних годин.
3.2. За спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу у ВВНЗ за схемою підготовки "4 роки курсант" із ступенем вищої освіти "бакалавр" - 4 роки.
Тривалість навчального року складає 52 тижні. Максимальний тижневий бюджет часу курсантів становить 54 академічні години. Тривалість академічної години - 45 хвилин.
Загальний (календарний) обсяг часу підготовки складає 208 тижнів або 11232 академічних години.
Під час розрахунку бюджету навчального часу із загального (календарного) обсягу часу виключаються:
несення служби - 1 тиждень на рік, всього - 4 тижні;
канікулярні відпустки (відпустки) - по 6 тижнів на кожному курсі, всього - 24 тижні;
святкові дні - 2 тижні на рік, всього - 8 тижнів за період навчання;
резерв навчального часу - по 3 тижні на кожному курсі, всього - 12 тижнів або 648 академічних годин.
На виконання навчального плану за освітньо-професійною програмою передбачається тижневе навантаження 45 академічних годин, що дорівнює 1,5 кредиту ЄКТС.
Бюджет навчального часу (загальний обсяг часу навчальної роботи) складає 160 тижнів або 7200 академічних годин (240 кредитів ЄКТС), у тому числі:
на теоретичне навчання - до 137 тижнів або 6165 академічних годин (205,5 кредиту ЄКТС);
на екзаменаційні сесії - від 2 до 4 тижнів на навчальний рік;
на проведення військового стажування - 4 тижні (6 кредитів ЄКТС);
на проведення атестації випускників - 3 тижні (4,5 кредиту ЄКТС);
резерв навчального часу - 1233 академічні години.
Загальний резерв навчального часу за період навчання складає 1881 академічну годину.
3.3. За спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу у ВНП ВНЗ за схемою підготовки "курсант" із ступенем вищої освіти "бакалавр" - 4 роки з подальшою підготовкою із ступенем вищої освіти "магістр" із строком навчання 1,5 року.
Тривалість навчального року складає 52 тижні. Максимальний тижневий бюджет часу курсантів становить 54 академічні години. Тривалість академічної години - 45 хвилин.
Загальний (календарний) обсяг часу підготовки складає 208 тижнів або 11232 академічних години.
Під час розрахунку бюджету навчального часу із загального (календарного) обсягу часу виключаються:
несення служби - 1 тиждень на рік, всього - 4 тижні;
канікулярні відпустки (відпустки) - 6 тижнів на кожному курсі навчання, всього 24 тижня;
святкові дні - 2 тижні на рік, всього 8 тижнів за період навчання;
резерв навчального часу - по 3 тижні на кожному курсі, всього - 12 тижнів або 648 академічних годин).
На виконання навчального плану за освітньо-професійною програмою передбачається тижневе навантаження 45 академічних годин, що дорівнює 1,5 кредиту ЄКТС.
Бюджет навчального часу (загальний обсяг часу навчальної роботи) складає 160 тижнів або 7200 академічних годин (240 кредитів ЄКТС), у тому числі:
на теоретичне навчання - 133 тижні або (5985 академічних годин, 199,5 кредиту ЄКТС);
на екзаменаційні сесії - від 2 до 4 тижнів на навчальний рік;
на проведення практики (за військовим спрямуванням) - 2 тижні (3 кредити ЄКТС);
на розробку атестаційної роботи - до 6 тижнів (9 кредитів ЄКТС);
на проведення атестації курсантів - 3 тижні (4,5 кредиту ЄКТС);
резерв навчального часу - 1197 академічних годин.
Загальний резерв навчального часу за період навчання складає 1845 академічних годин.
3.4. За спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу у ВНП ВНЗ за схемою підготовки "студент" із ступенем вищої освіти "бакалавр" - 4 роки з подальшою підготовкою із ступенем вищої освіти "магістр" із строком навчання 1,5 року.
Тривалість навчального року складає 52 тижні. Максимальний тижневий бюджет часу студентів становить 54 академічні години. Тривалість академічної години - 45 хвилин.
Загальний (календарний) обсяг часу підготовки складає 208 тижнів або 11232 академічних години.
Під час розрахунку бюджету навчального часу із загального (календарного) обсягу часу виключаються:
проведення первинної військово-професійної підготовки - 4 тижні (2 тижні на першому курсі та 2 тижні на четвертому курсі навчання);
канікулярні відпустки (відпустки) - по 6 тижнів на першому та четвертому курсі і по 8 тижнів на другому та третьому курсі, всього - 28 тижнів;
святкові дні - 2 тижні на рік, всього - 8 тижнів за період навчання;
резерв навчального часу - 6 тижнів або 324 академічні години.
На виконання навчального плану за освітньо-професійною програмою передбачається тижневе навантаження 45 академічних годин, що дорівнює 1,5 кредиту ЄКТС.
Бюджет навчального часу (загальний обсяг часу навчальної роботи) складає 160 тижнів або 7200 академічних годин (240 кредитів ЄКТС), у тому числі:
на теоретичне навчання - до 141 тижня або 6345 академічних годин (211,5 кредиту ЄКТС);
на екзаменаційні сесії - від 2 до 4 тижнів на навчальний рік;
на проведення практики (за військовим спрямуванням) - 2 тижні (3 кредити ЄКТС);
на розробку атестаційної роботи - до 6 тижнів (9 кредитів ЄКТС);
на проведення атестації студентів - 3 тижні (4,5 кредиту ЄКТС);
резерв навчального часу - 1269 академічних годин.
Загальний резерв навчального часу за період навчання складає 1593 академічні години.
3.5. За спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу у ВВНЗ, які навчаються за схемою підготовки "курсант" із ступенем вищої освіти "бакалавр", із строком навчання 3,5 року з подальшою підготовкою із ступенем вищої освіти "магістр" із строком навчання 1,5 року.
Тривалість навчального року складає 52 тижні. Максимальний тижневий бюджет часу курсантів становить 54 академічні години. Тривалість академічної години - 45 хвилин.
Загальний (календарний) обсяг часу підготовки складає 182 тижні або 9828 академічних годин.
Під час розрахунку бюджету навчального часу із загального (календарного) обсягу часу виключаються:
несення служби - 1 тиждень на рік, всього - 3 тижні;
канікулярні відпустки (відпустки) - 6 тижнів на перших трьох курсах і 2 тижні на випускному курсі, всього - 20 тижнів;
святкові дні - 2 тижні на рік, на останньому курсі - 1 тиждень, всього - 7 тижнів за період навчання;
резерв навчального часу - 12 тижнів за період навчання або 648 академічних годин.
На виконання навчального плану за освітньо-професійною програмою передбачається тижневе навантаження 45 академічних годин, що дорівнює 1,5 кредиту ЄКТС.
Бюджет навчального часу (загальний обсяг часу навчальної роботи) складає 140 тижнів або 6300 академічних годин (210 кредитів ЄКТС), у тому числі:
на теоретичне навчання - до 117 тижнів або 5265 академічних годин (175,5 кредиту ЄКТС);
на екзаменаційні сесії - від 2 до 4 тижнів на навчальний рік;
на проведення практики (за військовим спрямуванням) - 2 тижні (3 кредити ЄКТС);
на розробку атестаційної роботи - не менше 4 тижнів (6 кредитів ЄКТС);
на проведення атестації курсантів - 3 тижні (4,5 кредиту ЄКТС);
резерв навчального часу - 1053 академічні години.
Загальний резерв навчального часу за період навчання складає 1701 академічна година.
3.6. За спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу, які навчаються у ВВНЗ за схемою підготовки "курсант" із ступенем вищої освіти "магістр", із строком навчання 1,5 року.
Тривалість навчального року складає 52 тижні. Максимальний тижневий бюджет часу курсантів (слухачів, студентів) становить 54 академічні години. Тривалість академічної години - 45 хвилин.
Загальний (календарний) обсяг часу підготовки складає 78 тижнів або 4212 академічних годин.
Під час розрахунку бюджету навчального часу із загального (календарного) обсягу часу виключаються:
несення служби - 2 тижні за період навчання;
канікулярні відпустки (відпустки) - 10 тижнів;
святкові дні - 3 тижні за період навчання;
резерв навчального часу - 3 тижні або 162 академічні години.
На виконання навчального плану за освітньо-професійною програмою передбачається тижневе навантаження 45 академічних годин, що дорівнює 1,5 кредиту ЄКТС.
Бюджет навчального часу (загальний обсяг часу навчальної роботи) складає 60 тижнів або 2700 академічних годин (90 кредитів ЄКТС), у тому числі:
на теоретичне навчання - до 43 тижнів або 1935 академічних годин (64,5 кредиту ЄКТС);
на екзаменаційні сесії - від 2 до 4 тижнів на період навчання;
на проведення військового стажування - 4 тижні (6 кредитів ЄКТС);
на розробку атестаційної роботи (проекту) - не менше 6 тижнів (9 кредитів ЄКТС);
на проведення атестації випускників - 3 тижні (4,5 кредиту ЄКТС);
резерв навчального часу - 387 академічних годин.
Загальний резерв навчального часу за період навчання складає 549 академічних годин.
3.7. За спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу, які навчаються у ВНП ВНЗ за схемою підготовки "студент - курсант" із ступенем вищої освіти "магістр", із строком навчання 1,5 року.
Тривалість навчального року складає 52 тижні. Максимальний тижневий бюджет часу курсантів становить 54 академічні години. Тривалість академічної години - 45 хвилин.
Загальний (календарний) обсяг часу підготовки складає 78 тижнів або 4212 академічних годин.
резерв навчального часу - 7 тижнів або 378 академічних годин.
На виконання навчального плану за освітньо-професійною програмою передбачається тижневе навантаження 45 академічних годин, що дорівнює 1,5 кредиту ЄКТС.
Бюджет навчального часу (загальний обсяг часу навчальної роботи) складає 60 тижнів або 2700 академічних годин (90 кредитів ЄКТС), у тому числі:
на теоретичне навчання - до 41 тижня або 1845 академічних годин (61,5 кредиту ЄКТС);
на екзаменаційні сесії - від 2 до 4 тижнів на період навчання;
на проведення військового стажування - 4 тижні (6 кредитів ЄКТС);
на розробку атестаційної роботи (проекту) - не менше 6 тижнів (9 кредитів ЄКТС);
на проведення атестації випускників - 3 тижні (4,5 кредиту ЄКТС);
резерв навчального часу - 369 академічних годин.
Загальний резерв навчального часу за період навчання складає 747 академічних годин.
4. Рекомендації щодо формування змісту плану навчального процесу
4.1. План навчального процесу визначає перелік та обсяг навчальних дисциплін у кредитах ЄКТС, послідовність вивчення навчальних дисциплін, форми проведення навчальних занять та їх обсяг, графік навчального часу, форми поточного та підсумкового контролю.
План навчального процесу складається з навчальних дисциплін циклів загальної та професійної підготовки.
Під час формування (складання) плану навчального процесу підготовки військових фахівців необхідно враховувати перелік навчальних дисциплін, рекомендований Міністерством освіти і науки України.
Перелік навчальних дисциплін за циклами загальної та професійної підготовки визначається освітньо-професійною програмою за спеціальністю (спеціалізацією) для кожного ступеня вищої освіти.
У ВНП ВНЗ розподіл навчальних дисциплін за циклами підготовки визначається нормативними документами, що регламентують організацію освітнього процесу відповідного ВНЗ.
Цикл навчальних дисциплін загальної підготовки може складатися з переліку навчальних дисциплін гуманітарної та соціально-економічної, природничо-наукової і базової підготовки тощо.
Цикл навчальних дисциплін професійної підготовки може складатися з переліку навчальних дисциплін професійно-практичної, військово-професійної, професійно-спеціальної підготовки тощо.
Навчальні дисципліни повинні забезпечити формування у випускників загальних і професійних (військово-професійних, військово-спеціальних тощо) компетентностей, набуття та розвиток знань, умінь, практичних навичок, розумінь та здатностей, визначених стандартом вищої військової освіти за спеціальністю та професійним стандартом вищої військової освіти за спеціалізацією підготовки.
До переліку навчальних дисциплін циклів загальної та професійної підготовки плану навчального процесу включаються окремі навчальні дисципліни військово-професійного спрямування.
Окремі навчальні дисципліни військово-професійного спрямування для підготовки військових фахівців для проходження військової служби за контрактом на посадах осіб офіцерського складу тактичного рівня всіх спеціальностей повинні забезпечити формування військово-професійних компетентностей за спеціальністю професійного стандарту вищої військової освіти (отримання знань, умінь, навичок, необхідних для подальшої служби у військах, вирішення військово-професійних завдань тощо) та визначення професійної кваліфікації - офіцера військового управління тактичного рівня.
Окремі навчальні дисципліни військово-професійного спрямування для підготовки військових фахівців для проходження військової служби за контрактом на посадах сержантського (старшинського) складу всіх спеціальностей повинні забезпечити формування військово-професійних компетентностей за спеціальністю професійного стандарту вищої військової освіти для сержантського (старшинського) складу.
Перелік навчальних дисциплін циклу професійної підготовки військового фахівця за спеціалізацією та їх зміст визначається залежно від військово-облікової спеціальності, службових функцій за посадою. Ці навчальні дисципліни повинні забезпечити формування професійно-спеціальних компетентностей за спеціалізацією, що визначені у професійному стандарті вищої військової освіти відповідної військово-облікової спеціальності (групи військово-облікових спеціальностей).
Формування професійних компетентностей відбувається шляхом набуття під час навчання суми компетентностей, які є комбінацією характеристик (що відносяться до знань і їх застосування, умінь, навичок і здібностей, цінностей і особистих якостей) і дозволяють забезпечити виконання військово-професійних обов'язків на високому рівні. Важливим аспектом цього процесу є удосконалення відповідних навчальних планів і програм навчальних дисциплін з урахуванням формування професійних компетентностей, які є актуальними на сучасному етапі розвитку Збройних Сил України.
4.2. Перелік окремих навчальних дисциплін військово-професійного спрямування циклу загальної підготовки та циклу професійної підготовки і обсяг часу на їх засвоєння для включення до навчального плану за спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб сержантського (старшинського) складу, які навчаються із ступенем вищої освіти "молодший бакалавр" - 2 роки, наведено в таблиці 1.
Таблиця 1
Перелік
окремих навчальних дисциплін військово-професійного спрямування за освітньо-професійною програмою на початковому рівні (короткий цикл) вищої освіти, строк навчання - 2 роки, 3600 годин (120 кредитів)
№ з/п |
Назва навчальної дисципліни |
Мінімальна кількість академічних годин (кредитів ЄКТС) |
1 |
2 |
3 |
1 |
Історія України та української культури |
90/3 |
2 |
Українська мова за професійним спрямуванням |
45/1,5 |
3 |
Філософія (філософія, релігієзнавство, логіка, етика і естетика) |
60/2 |
4 |
Основи правознавства****** |
45/1,5 |
5 |
Іноземна мова (за професійним спрямуванням) |
180/6,0 |
6 |
Фізичне виховання |
135/4,5 |
7 |
Військове стажування |
180/6 |
8 |
Військова педагогіка |
45/1,5 |
9 |
Історія війн та воєнного мистецтва (у тому числі історія українського війська) |
45/1,5 |
10 |
Загальна тактика |
90/3 |
11 |
Основи військового управління (у тому числі штабні процедури НАТО) |
45/1,5 |
12 |
Військова топографія |
45/1,5 |
13 |
Радіаційний, хімічний, біологічний захист підрозділів |
45/1,5 |
14 |
Статути Збройних Сил України та їх практичне застосування (у тому числі стройова підготовка) |
45/1,5 |
15 |
Стрілецька зброя та вогнева підготовка |
60/2 |
16 |
Автомобільна техніка (у тому числі автомобільна підготовка, Управління маломірними судами - для спеціальностей підготовки військових фахівців морського профілю) |
255/8,5 |
17 |
Безпека військової діяльності |
45/1,5 |
18 |
Бойова система виживання воїнів (у т. ч. військово-медична підготовка) |
45/1,5 |
4.3. Перелік окремих навчальних дисциплін військово-професійного спрямування циклу загальної підготовки та циклу професійної підготовки і обсяг часу на їх засвоєння для включення до навчального плану за спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу, які навчаються у ВВНЗ із ступенем вищої освіти "бакалавр" - 4 роки, наведено в таблиці 2.
Таблиця 2
Перелік
окремих навчальних дисциплін військово-професійного спрямування за освітньо-професійною програмою на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти, строк навчання - 4 роки, 7200 годин (240 кредитів) (командного фаху)
№ з/п |
Назва навчальної дисципліни |
Мінімальна кількість академічних годин (кредитів ЄКТС) |
1 |
2 |
3 |
1 |
Історія України та української культури |
90/3 |
2 |
Філософія (філософія, релігієзнавство, логіка, етика і естетика) |
90/3 |
3 |
Українська мова за професійним спрямуванням |
90/3 |
4 |
Політологія та соціологія |
90/3 |
5 |
Іноземна мова |
150/5 |
6 |
Загальна тактика |
150/5 |
7 |
Основи військового управління (у тому числі штабні процедури НАТО) |
120/4 |
8 |
Управління повсякденною діяльністю підрозділів (у тому числі охорона державної таємниці, безпека життєдіяльності, основи охорони праці, безпека військової діяльності) |
120/4 |
9 |
Радіаційний, хімічний, біологічний захист підрозділів (у тому числі екологія) |
90/3 |
10 |
Військова топографія |
90/3 |
11 |
Інженерна підготовка |
90/3 |
12 |
Організація військового зв'язку, |
60/2 |
13 |
Бойова система виживання воїнів (у тому числі військово-медична підготовка) |
45/1,5 |
14 |
Статути Збройних Сил України та їх практичне застосування (у тому числі стройова підготовка) |
90/3 |
15 |
Стрілецька зброя та вогнева підготовка |
90/3 |
16 |
Автомобільна техніка (у тому числі автомобільна підготовка) |
255/8,5 |
17 |
Фізичне виховання та спеціальна фізична підготовка**** |
270/9 |
18 |
Історія війн та воєнного мистецтва (у тому числі історія українського війська) |
45/1,5 |
19 |
Військове стажування |
180/6 |
20 |
Правознавство (у тому числі основи військового законодавства та міжнародне гуманітарне право, морське право для спеціальностей підготовки військових фахівців морського профілю)****** |
75/2,5 |
21 |
Військова педагогіка та психологія (у тому числі лідерство) |
60/2 |
22 |
Морально-психологічне забезпечення підготовки та застосування Збройних Сил України |
60/2 |
23 |
Іноземна мова (військово-спеціальна мовна підготовка) |
210/7 |
4.4. Перелік окремих навчальних дисциплін військово-професійного спрямування циклу загальної підготовки та циклу професійної підготовки і обсяг часу на їх засвоєння для включення до навчального плану за спеціальностями (спеціалізаціями) підготовки осіб офіцерського складу у ВНП ВНЗ за схемою підготовки "курсант" та "студент" із ступенем вищої освіти "бакалавр" - 4 роки наведено в таблиці 3.
Таблиця 3
Перелік
окремих навчальних дисциплін військово-професійного спрямування за освітньо-професійною програмою на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти, строк навчання - 4 роки, 7200 годин (240 кредитів)
№ з/п |
Назва навчальної дисципліни |
Мінімальна кількість академічних годин (кредитів ЄКТС) |
1 |
2 |
3 |
1 |
Практика (за військовим спрямуванням)***** |
90/3 |
2 |
Правознавство (у тому числі основи військового законодавства та міжнародне гуманітарне право, морське право для спеціальностей підготовки військових фахівців морського профілю)****** |
75/2,5 |
3 |
Військова педагогіка та психологія (у тому числі лідерство) |
60/2 |
4 |
Морально-психологічне забезпечення підготовки та застосування Збройних Сил України |
60/2 |
5 |
Іноземна мова (військово-спеціальна мовна підготовка) |
210/7 |
6 |
Загальна тактика |
150/5 |
7 |
Основи військового управління (у тому числі штабні процедури НАТО) |
120/4 |
8 |
Управління повсякденною діяльністю підрозділів (у тому числі охорона державної таємниці, безпека життєдіяльності, основи охорони праці, безпека військової діяльності) |
120/4 |
9 |
Радіаційний, хімічний, біологічний захист підрозділів (у тому числі екологія) |
90/3 |
10 |
Військова топографія |
90/3 |
11 |
Інженерна підготовка |
90/3 |
12 |
Організація військового зв'язку |
60/2 |
13 |
Бойова система виживання воїнів (у тому числі військово-медична підготовка) |
45/1,5 |
14 |
Статути Збройних Сил України та їх практичне застосування (у тому числі стройова підготовка) |
90/3 |
15 |
Стрілецька зброя та вогнева підготовка |
90/3 |
16 |
Автомобільна техніка (у тому числі автомобільна підготовка) |
255/8,5 |
17 |
Фізичне виховання та спеціальна фізична підготовка |
270/9 |
18 |
Історія війн та воєнного мистецтва (у тому числі історія українського війська) |
45/1,5 |
................Перейти до повного тексту