1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
02.08.2016 № 17367/10/26-15-12-03-18
Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист ТОВ "" щодо сплати рентної плати за спеціальне використання води та рентної плати за користування надрами та в межах своїх повноважень повідомляє.
Справляння рентної плати здійснюється відповідно до Розділу IX "Рентна плата" Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями ) (далі – Податковий кодекс).
Згідно з п.251.1 ст. 251 Податкового кодексу, рентна плата складається, зокрема, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та рентної плати за спеціальне використання води.
І. Рентна плата за спеціальне використання води
Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України від 06.06.1995 №213/95-ВР (далі - Водний кодекс) спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування ( далі - дозвіл).
Статтею 42 Водного кодексу визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.
Первинні водокористувачі - це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.
Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, що не мають власних водозабірних споруд і отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води в їх системи на умовах, що встановлюються між ними.
Відповідно до п.255.1 ст. 255 Податкового кодексу платниками рентної плати за спеціальне використання води (далі – Рентна плата) є водокористувачі – суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Поряд з цим, відповідно до п.255.2 ст. 255 Податкового кодексу не є платниками рентної плати водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та платників єдиного податку.
Для цілей цього розділу під терміном "санітарно-гігієнічні потреби" слід розуміти використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та використання для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані.
У разі використання суб’єктом господарювання води одночасно як для виробничих потреб, так і для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб він є платником рентної плати за спеціальне використання води за весь обсяг фактично використання води.
Згідно п.255.3 ст. 255 Податкового кодексу об’єктом оподаткування Рентною платою є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання.
Відповідно до п.255.11.2 п.255.11 ст. 255 Податкового кодексу Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об’єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.
Отже, якщо договором сервітуту передбачено передачу свердловини у користування на певний строк, то орендар набуває права користування свердловиною з терміну, обумовленому в договорі сервітуту, та стає первинним водокористувачем, який у разі використання води є платником Рентної плати відповідно до п.255.1 ст. 255 Податкового кодексу (з урахуванням п.255.2 ст. 255 Податкового кодексу).
Податкова декларація з рентної плати за спеціальне використання води (далі – Податкова декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719.
Невід’ємною частиною Податкової декларації є додатки. Відповідний тип додатка забезпечує обчислення податкового зобов’язання за відповідним видом об’єкта оподаткування. Зокрема, розрахунки з рентної плати за спеціальне використання води (далі - розрахунок) здійснюються у додатках 5, 6 і 7 в залежності від виду використання води.
У рядку 4.4 Податкової декларації з Рентної плати відображається сума рядків 13 додатків 5, рядків 9 додатків 6 та рядків 10 додатків 7.
У Додатку 5 заповнюються всі рядки усіх розділів з урахуванням приміток. У разі не заповнення рядка через відсутність значення - він прокреслюється. Вартісні показники розрахунку зазначаються у гривнях з копійками.
У відповідності до приміток, зазначених у Додатку 5:
у рядку 8 – обсяг використаної води, визначеної за кодом типу водного об’єкта, який враховується при визначенні податкового зобов’язання з рентної плати з початку року, в куб. м.;
у рядку 8.1 – обсяг використаної води в межах установленого річного ліміту згідно з отриманим дозвільним документом, який враховується при визначенні податкового зобов’язання з початку року, в куб. м.;

................
Перейти до повного тексту