- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
05.07.2016 N 14616/6/99-99-15-03-03-15 |
Про розгляд звернення
Державна фіскальна служба України відповідно до ст.
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення щодо реєстрації Товариства платником акцизного податку, реєстрації акцизних накладних в системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) при його використанні для власних виробничих потреб, оподаткування операцій з безоплатної передачі пального і надає відповіді на конкретні запитання у зверненні.
Чи зобов’язано Товариство зареєструватись платником акцизного податку, якщо закупівля і використання пального здійснюється виключно для власних виробничих потреб і не здійснюється реалізація пального (передача права власності або розпорядження) третім особам?
Суб’єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені пп. 14.1.212 п. 14.1 ст.
14 Кодексу, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст.
212 Кодексу є платником акцизного податку.
Згідно з пп. 212.3.4 п. 212.3 ст.
212 Кодексу особи, які здійснюють реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців, до початку здійснення реалізації пального.
Абзацом другим пп. 14.1.212 п. 14.1 ст.
14 Кодексу визначено, що реалізація пального для цілей розділу VI
Кодексу - це, зокрема, будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (у тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.
У випадку, коли придбане підприємством пальне використовується виключно для власних потреб (у т.ч. у разі здійснення заправки власних транспортних засобів через власний ПЗП), обов’язок реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального згідно з пп. 212.1.15 п. 212.1 ст.
212 Кодексу не виникатиме, оскільки така операція не є реалізацією пального у розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1 ст.
14 Кодексу.
У разі якщо підприємство планує здійснювати операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального іншим особам, чи здійснення будь-яких інших операцій з пальним на митній території України, які перелічені в абзаці другому пп. 14.1.212 п. 14.1 ст.
14 Кодексу, то до початку здійснення таких операцій воно повинно зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального та складати акцизні накладні на такі обсяги реалізації, а також на обсяги пального, що використовується для власного споживання, зареєструвавши накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН) згідно з п. 231.1 ст.
231 Кодексу.
Чи виникає об’єкт оподаткування акцизним податком у Товариства, якщо воно не зареєстроване платником акцизного податку і використовує пальне для власних виробничих потреб?
Об’єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 213.1.9 п. 213.1 ст.
213 Кодексу).
Відповідно до абзацу третього пп. 14.1.212 п. 14.1 ст.
14 Кодексу реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це, зокрема, фізичний відпуск з автозаправної станції (далі - АЗС) та/або автомобільної газозаправної станції (далі - АГЗС) товарів, зазначених у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст.
215 Кодексу, незалежно від форми розрахунків.
Згідно з п. 216.9 ст.
216 Кодексу, датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до
Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265), для безготівкових розрахунків - дата оформлення розрахункового документа на суму проведеної операції, який підтверджує факт продажу, відвантаження, фізичного відпуску товару, а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - дата надходження оплати за проданий товар.
Враховуючи викладене, при придбанні та використанні пального виключно для власних потреб та відсутності розрахункової операції у готівковій та/або безготівковій формі РРО не застосовується.
Отже, у разі коли суб’єкт господарювання закуповує пальне та використовує його виключно для власних потреб (для заправки пальним власної техніки через ПЗП не обладнаного РРО), то зазначені операції не є операціями з реалізації пального в розумінні абзацу третього пп. 14.1.212 п. 14.1 ст.
14 Кодексу. У такому випадку об’єкт оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу не виникає.
Чи зобов’язане Товариство зареєструватись платником акцизного податку, якщо воно укладає договір підряду, згідно з яким виконавець зобов’язується виконати роботи/надати послуги із збирання врожаю комбайнами/тракторами виконавця, але із використанням пального замовника (Товариства) і за якими Товариство заправляє техніку виконавця і списує пальне на підставі облікових/шляхових листів комбайнера/тракториста-машиніста, що надаються комбайнерами/трактористами виконавця?
Враховуючи те, що реалізація пального для цілей розділу VI
Кодексу - це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі будь-яких господарських та цивільно-правових договорів, окрім договорів зберігання, або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, та те, що на умовах договору підряду здійснюється передача (відпуск) пального від замовника до підрядника (ст.
837,
840 ЦКУ), то така операція у розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1 ст.
14 Кодексу є операцією з реалізації пального.
Звертаємо увагу, що суб'єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені пп. 14.1.212 п. 14.1. ст.
14 Кодексу, є особою, яка реалізує пальне, і згідно з пп. 212.1.15 п. 212.1 ст.
212 Кодексу є платником акцизного податку.
Таким чином, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального (пп. 212.3.4 п. 212.3 ст.
212 Кодексу).
Згідно з п. 117.3 ст.
117 Кодексу здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому
Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
Якщо Товариство буде зареєстроване платником акцизного податку, то чи є об’єктом оподаткування операції із використання пального для власних виробничих потреб (заправка своєї техніки для роботи на полях, орендованих Товариством) та із передачі Товариством виконавцю палива через власні заправні станції та/або автомобільні паливозаправники з метою його використання виконавцем при виконанні робіт/послуг зі збирання врожаю Товариства, і якщо так, то за якими ставками?
Об’єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 213.1.9 п. 213.1 ст.
213 Кодексу).
Водночас відповідно до пп. 213.1.12 п. 213.1 ст.
213 Кодексу об'єктами оподаткування є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:
отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідно до пп. 213.1.1 цього пункту, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
................Перейти до повного тексту