- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ГУ ДФС у Чернігівській області
Лист
13.06.2016 № 472/Д/25-01-13-01-15 |
Головне управління ДФС у Чернігівській області, керуючись пп. 14.1.172 п. 14.1 ст.
14, ст. -
19-1 та ст.
52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами і доповненнями (далі –Кодекс), уважно розглянуло звернення щодо оподаткування доходу у вигляді матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності), отриманого фізичною особою – підприємцем, та в межах компетенції повідомляє.
Статтею
20 Закону №1105 встановлено види матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Зокрема, за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надається такий вид матеріального забезпечення як допомога по тимчасовій непрацездатності.
Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 2 ст.
22 Закону №1105).
Роботодавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами (пп.14.1.222 п. 14.1 ст.
14 Кодексу).
Самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності (п. 14.1.226 п. 14.1 ст.
14 Кодексу).
Отже, оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, передбачена застрахованій особі за рахунок коштів роботодавця.
Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством (частина 2 ст.
22 Закону № 1105).
Добровільно застрахованим особам призначення та виплата матеріального забезпечення, а також надання соціальних послуг за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності здійснюються робочим органом Фонду за місцем здійснення їх обліку як страхувальників (частина 2 ст.
30 Закону № 1105).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, врегульовано Кодексом.
Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців визначено ст.
177 розділу IV та главою 1 розділу XIV
Кодексу.
Доходом фізичної особи – підприємця є доходи, отримані виключно від здійснення підприємницької діяльності.
Одночасно зауважуємо, що відповідно до п. 177.6 ст.
177 Кодексу у разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізичних осіб.
Також, пп. 4 п. 292.11 ст.
292 Кодексу передбачено, що до складу доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, визначеного ст.
292 Кодексу, не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Отже, дохід у вигляді матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності), який виплачується фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування не включається до доходу фізичної особи – підприємця проте оподатковується за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податків – фізичних осіб.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розділом IV
Кодексу, відповідно до пп. 165.1.1 п. 165.1 ст.
165 якого передбачено винятки, за якими отримані доходи платника податку не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
................Перейти до повного тексту