- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
Головного управління ДФС у Чернігівській області
Лист
07.06.2016 № 1848/10/25- 01-12-01-09.
Головне управління ДФС у Чернігівській області, керуючись п.п. 14.1.172 п. 14.1 статті 14, статтею 19-1 розділу І, статтею 52 розділу ІІ
Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ із змінами і доповненнями (далі -
ПКУ) розглянуло звернення платника податків стосовно надання роз’яснення щодо оподаткування ПДВ операцій з приватизації державного майна, та повідомляє.
Згідно з пунктом 185.1 статті
185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті
186 ПКУ, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/(орендарю).
Під постачанням товарів відповідно до п.п.14.1.191 п.14.1 статті
14 ПКУ розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
Згідно п.п. 14.1.202 п.14.1 статті
14 ПКУ під продажем (реалізацією) товарів розуміють будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Відповідно до ст.
1 Закону України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.92 р. № 2163-XII зі змінами та доповненнями (далі –
Закон №2163-XII) приватизація державного майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, у тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до
Закону №2163-XII, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.
Відповідно п.4 статті
3 Закону №2163-XII відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Згідно
Закону №2163-XII до об'єктів державної власності, що підлягають приватизації, належать: підприємства як єдині майнові комплекси, окреме індивідуально визначене майно, у тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких це майно розташовано; акції (частки, паї), що належать державі у статутному капіталі господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності; об'єкти соціально-культурного призначення, у тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані, крім тих, що не підлягають приватизації.
Статтею
27 Закону № 2163-XII передбачено порядок оформлення договірних відносин приватизації шляхом оформлення угод приватизації. При приватизації об'єкта державної власності шляхом його викупу, продажу на аукціоні, за конкурсом між продавцем і покупцем укладається відповідний договір купівлі-продажу. Укладення та внесення змін до договорів купівлі-продажу здійснюється відповідно до вимог законодавства.
Отже, операції з приватизації майна, що перебуває у комунальній власності, підпадають під визначення об'єкта оподаткування ПДВ та обкладаються ПДВ за основною ставкою.
При цьому
ПКУ передбачено звільнення від оподаткування операцій з приватизації окремих об'єктів.
Так, відповідно до п.п. 197.1.13. п.197.1 ст.
197 ПКУ звільняються від оподаткування операції з: безоплатної приватизації житлового фонду, включаючи місця загального користування у багатоквартирних будинках та прибудинкових територій, присадибних земельних ділянок відповідно до законодавства, а також постачання послуг, отримання яких згідно із законодавством є обов'язковою передумовою приватизації житла, прибудинкових територій багатоквартирних будинків, присадибних земельних ділянок; безоплатної передачі працівникам радгоспів та інших сільськогосподарських підприємств, що приватизуються, та прирівняним до них особам частки державного майна (акцій) відповідно до
Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі". Перелік підприємств, які підлягають приватизації, визначається Кабінетом Міністрів України.
................Перейти до повного тексту