1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ
Н А К А З
29.03.2004 N 89
Про стан виконання Програми підвищення безпеки праці на вугільних шахтах
Розглянувши на засіданні колегії Комітету питання про стан виконання Указу Президента України від 16 січня 2002 р. N 26 "Про невідкладні заходи щодо поліпшення умов праці та вдосконалення державного нагляду за її охороною на підприємствах вугільної промисловості" та постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2002 р. N 939 "Про затвердження Програми підвищення безпеки праці на вугільних шахтах" в розрізі виконання Програми дегазації вугільних пластів, колегія відзначила, що Міністерством палива та енергетики України, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України проводиться певна робота щодо реалізації зазначених програмних документів.
На цей час було завершено роботи зі створення та випробування технологій видобутку метану із вугільних родовищ та під час дегазації вугільних пластів, розроблено рекомендації з дегазації вугільних шахт, визначено способи і засоби підвищення ефективності дегазації та боротьби з газодинамічними явищами, зокрема, шляхом електрогідравлічної дії на гірничий масив. Опрацьовано проект Закону України "Про метан вугільних родовищ" та інше.
Разом з тим, Програмою дегазації вугільних пластів у 2002-2003 роках передбачалось виконання 5 науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР). Ці роботи прийняті Мінпаливенерго, але у виробництво не впроваджені. 8 робіт знаходяться в стадії виконання до 2004-2006 років.
Із 42 заходів, передбачених зазначеною Програмою, в різних стадіях виконання знаходиться лише 13, причому 7 з них виконуються і фінансуються Міністерством охорони навколишнього природного середовища, Національною академією наук України та шахтою ім. Засядька, поза виконанням залишається 27 заходів. На 2003 рік бюджетом передбачалося фінансування Програми підвищення безпеки праці у обсязі 80,0 млн. грн., Міністерство палива та енергетики спрямувало на виконання науково-дослідних робіт лише 6 млн. грн.
Не введено в дію нормативний акт з охорони праці "Керівництво з дегазації вугільних шахт".
Не виконуються такі заходи, як розробка та придбання бурових верстатів сучасного технічного рівня, створення експериментальних полігонів з дегазації та утилізації метану, відсутні наукові розробки з безпечного ведення робіт в умовах високої газонасиченості вугільних пластів та на великих глибинах.
Не впроваджені система обліку та моніторингу робіт з дегазації, перевірка стану дегазаційних систем та перегляд розділів дегазації проектів шахт, що не потребують фінансування.
На шахтах галузі експлуатуються понад 30 лав, обладнаних високопродуктивною виймальною технікою, у яких Держнаглядохоронпраці змушений обмежувати навантаження за газовим фактором. Відсутність комплексного інженерного забезпечення, зокрема дегазації, при введені в дію таких лав, є нераціональним використанням бюджетних коштів.
З метою усунення наявних недоліків у реалізації Програми підвищення безпеки праці на вугільних шахтах та Комплексної програми дегазації вугільних пластів
НАКАЗУЮ:
1. Визнати роботу Мінпаливенерго України щодо організації виконання Програми підвищення безпеки праці на вугільних шахтах недостатньою. Звернути увагу на незадовільну організацію Департаментом вугільної промисловості виконання Комплексної програми дегазації вугільних пластів.

................
Перейти до повного тексту