1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
31.03.2016 № 663
Про схвалення проекту Закону України "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою"
Відповідно до пункту 13 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг,
постановила:
1. Схвалити проект Закону України "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою" (далі - проект Закону), що додається.
2. Сектору зв'язків з громадськістю та протоколу забезпечити оприлюднення проекту Закону з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
3. Департаменту методології, стандартів регулювання та нагляду за фінансовими установами забезпечити подання проекту Закону для погодження із заінтересованими органами.
4. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Нацкомфінпослуг Залєтова О. М.
Голова Комісії І. Пашко
Згідно з чинним законодавством
відповідно до колегіального рішення Комісії
Протокол № 35 засідання Комісії
від 31.03.2016
СХВАЛЕНО
Розпорядження Національної комісії, що здійснює
державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
31.03.2016 № 663
ПРОЕКТ
Вноситься
Кабінетом Міністрів України
А. ЯЦЕНЮК 2016 р.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
Цей Закон регулює відносини у сфері страхування сільськогосподарської продукції, що здійснюється з державною підтримкою, з метою захисту майнових інтересів сільськогосподарських товаровиробників і спрямований на забезпечення стабільності виробництва в сільському господарстві.
РОЗДІЛ І.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Основні поняття
1. Для цілей цього Закону наведені нижче поняття використовуються в такому значенні:
андеррайтинг - процес аналізу запропонованих до страхування ризиків, прийняття рішень про страхування певного ризику та визначення розміру страхового тарифу, адекватного ризику та іншим умовам договору;
внутрішнє перестрахування - перестрахування одним страховиком-членом Аграрного страхового пулу України від настання сільськогосподарських страхових ризиків у іншого страховика-члена Аграрного страхового пулу України;
державна підтримка при страхуванні сільськогосподарської продукції -організаційні та/або фінансові заходи, що здійснюються відповідно до цього Закону органами державної влади, а також створеними цими органами юридичними особами, з метою забезпечення стабільного та надійного страхування сільськогосподарської продукції;
катастрофічні випадки при здійсненні страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою - страхові випадки за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою (надзвичайні ситуації техногенного та/або природного характеру), велика сукупність або масштаби проявів стихійних сил природи (посуха, град, морози, повені тощо) і діяльності людини у процесі створення сільськогосподарської продукції (аварії, пожежі тощо), що настали протягом певного періоду страхування та призвели до необхідності здійснення страховиками або страховиком страхових виплат, загальний розмір яких перевищує встановлений Кабінетом Міністрів України рівень по відношенню до отриманої такими страховиками або страховиком суми ризикових частин страхового платежу за відповідними типовими страховими продуктами.
покриття врожаю/врожайності (далі - покриття) - це відсоток від, врожаю/врожайності, або страхової вартості, у межах якого страховик здійснює страхову виплату;
ризикова частина страхового платежу - частина страхового платежу, призначена для забезпечення виплат страхового відшкодування за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою;
страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою - страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою за правилами, умовами та типовими страховими продуктами відповідно до цього Закону, та з наданням з державного та/або місцевого бюджету в порядку, встановленому цим Законом, грошових коштів у вигляді субсидій для оплати визначеної відповідно до цього Закону частини страхового платежу, нарахованого за договором страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, а також грошових коштів як державної фінансової допомоги до фонду покриття катастрофічних ризиків Аграрного страхового пулу України в разі настання катастрофічних подій;
страховий сільськогосподарський ризик - страховий ризик, який може стати причиною загибелі, втрати або пошкодження застрахованих посівів/посадок; загибелі, недобору або недоотримання застрахованого майбутнього врожаю; загибелі, втрати, вимушеного забою, вимушеного знищення, травматичного пошкодження або захворювання застрахованих сільськогосподарських тварин (в тому числі птиці, кролів, хутрових звірів), водних живих ресурсів, сімей бджіл у вуликах, включаючи їх продуктивність, що належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або іншій законній підставі та на випадок настання якого здійснюється страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою;
сільськогосподарський товаровиробник - фізична особа-підприємець, юридична особа незалежно від форми власності, член особистого селянського господарства, що займається вирощуванням, відгодовуванням, виловом, збиранням сільськогосподарської продукції, яка визначена статтею 6 цього Закону, і при цьому реалізує (продає, передає в заставу або відчуджує будь-яким іншим чином) її або виготовлені, вироблені з неї товари (продукцію) або продукти її переробки;
типовий договір внутрішнього перестрахування - типовий договір перестрахування, затверджений Аграрним страховим пулом України, на підставі якого укладаються договори внутрішнього перестрахування між - окремими членами Аграрного страхового пулу України;
типовий страховий продукт - комплект документів, який розробляється відповідно до цього Закону для кожного окремого об'єкту страхування, що містить визначені/стандартні умови страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, які не можуть змінюватися сторонами (крім випадків, встановлених цим Законом та/або у самому типовому страховому продукті) і є обов'язковими для виконання при укладенні договорів відповідно до цього Закону.
2. Інші поняття використовуються в цьому Законі у значеннях, що встановлені в Законі України "Про страхування" та "Про державну підтримку сільського господарства України".
Стаття 2. Законодавство про страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Правову основу регулювання відносин страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою складають міжнародні договори України у сфері страхування, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, Конституція України, Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Закони України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про страхування", цей Закон, Закон України про Державний бюджет України на відповідний рік, інші закони України і прийняті відповідно до них інші нормативно-правові акти України.
2. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, то застосовуються правила міжнародного договору.
РОЗДІЛ II.
СУБ'ЄКТИ, ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ ТА ОБ'ЄКТИ СТРАХУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ З ДЕРЖАВНОЮ ПІДТРИМКОЮ
Стаття 3. Суб'єкти відносин страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
Суб'єктами відносин страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою є страхувальники, страховики, Аграрний страховий пул України, страхові посередники, перестраховики, вигодонабувачі, аварійні комісари, а також органи державної влади та органи місцевого самоврядування, визначені цим Законом.
Стаття 4. Страхувальники у страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Страхувальниками у страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою є сільськогосподарські товаровиробники, які уклали із страховиками договори страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою відповідно до вимог цього Закону.
2. Страхувальниками за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою мають право бути сільськогосподарські товаровиробники, які здійснюють свою діяльність на території України, відповідають вимогам, встановленим цим Законом, та внесені до відповідного реєстру, який ведеться в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну аграрну політику.
3. Вигодонабувачами за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою можуть бути також особи, що не є страхувальниками.
Стаття 5. Страховики у страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Страховиками у страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою є фінансові установи, що відповідають вимогам встановленим Законом України "Про страхування" та отримали ліцензію, що дозволяє здійснення діяльності із страхування сільськогосподарської продукції.
Для здійснення страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою страховики зобов'язані відповідати також вимогам, встановленим статтею 16 цього Закону.
2. Страховики мають право здійснювати страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою за умови набуття членства у Аграрному страховому пулі України та дотримання вимог законодавства і документів, затверджених Аграрним страховим пулом України відповідно до цього Закону.
3. У разі виключення страховика із членів Аграрного страхового пулу України за недотримання вимог цього Закону та документів Аграрного страхового пулу України, прийнятих на виконання цього Закону, страховик може поновити членство в Аграрному страховому пулі України не раніше строків, визначених статтею 41 цього Закону.
Стаття 6. Предмет договору та об'єкти страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Предметом договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою є майнові інтереси страхувальника, пов'язані з його страховими сільськогосподарськими ризиками щодо вирощеної, відгодованої, виловленої, зібраної, виготовленої первинної (без вторинної обробки та переробки) сільськогосподарської продукції (товарів), зазначеної у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України".
2. Об'єктами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою є:
1) посіви та/або майбутній врожай сільськогосподарських культур, зокрема, врожай, посіви пшениці, жита, суміші пшениці та жита, ячменю, вівса, кукурудзи, соєвих бобів, льону, квасолі, гарбузів, ріпаку, соняшнику, хмелю, цукрових буряків, тритикале, гороху, гречки, проса, рису, коноплі на тресту тощо;
2) багаторічні насадження (у тому числі штамів, лози) та їх врожай, зокрема, багаторічні насадження плодово-ягідних культур, врожайю багаторічних насаджень плодово-ягідних культур;
3) сільськогосподарські тварини, зокрема, велика рогата худоба, свині, вівці, кози, коні, птиці, кролі, хутрові звірі, водні живі ресурси, сім'ї бджіл у вуликах та їх продуктивність, та тварини з числа перерахованих, що мають племінну (генетичну) цінність і можуть використовуватися в селекційному процесі, з урахуванням обмежень щодо їх віку, встановлених у відповідних типових страхових продуктах.
3. Об'єктами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою є об'єкти страхування, зазначені у частині другій цієї статті, якщо такі об'єкти (продукція) входять до переліку об'єктів страхування у відповідній програмі (-мах) здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції (з урахуванням обмежень, встановлених такою програмою).
4. Перелік об'єктів, які підлягають страхуванню сільськогосподарської продукції з державною підтримкою у відповідному бюджетному році щорічно, не пізніше як за 6 місяців до початку прийняття заяв на страхування від сільськогосподарських товаровиробників, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Стаття 7. Обмеження при страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Не є об'єктом страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою сільськогосподарська продукція, зазначена у статті 6 цього Закону, яка вилучена або обмежена у цивільному обороті та/або щодо якої законом встановлені інші заборони або обмеження в обороті (крім застави).
2. Відповідно до цього Закону не мають права бути страхувальниками за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою сільськогосподарські товаровиробники, що здійснюють свою діяльність не на території України, та нерезиденти, які вирощену на орендованих/власних земельних ділянках сільськогосподарську продукцію вивозять за межі митної території України відповідно до міжнародних договорів України.
3. У разі передачі в оренду земель сільськогосподарського призначення право укласти договір страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою належить орендареві. Страхові платежі, сплачені орендарем, не можуть включатися у залік орендної плати таких земель сільськогосподарського призначення.
4. Не підлягають страхуванню сільськогосподарської продукції з державною підтримкою:
1) посіви сільськогосподарських культур, які впродовж трьох або більше років не давали урожаю при їх вирощуванні та/або майбутній урожай таких посівів;
2) багаторічні насадження плодоносного віку, які не давали урожаю в останні п'ять років та/або майбутній урожай таких насаджень;
3) хворі сільськогосподарські тварини, птиця, кролі, хутрові звірі, бджолосім'ї у вуликах, включаючи їх продуктивність, риба та інші водні живі ресурси, а також ті, що перебувають у зоні карантину або в зоні, в якій оголошена епізоотична обстановка.
5. Кабінетом Міністрів України можуть встановлюватися додаткові обмеження щодо об'єктів страхування, які не підлягають страхуванню сільськогосподарської продукції з державною підтримкою у відповідному фінансовому році.
6. Вимоги до об'єктів страхування, що можуть підлягати страхуванню сільськогосподарської продукції з державною підтримкою зазначаються у відповідному типовому страховому продукті.
Стаття 8. Страховий сільськогосподарський ризик
1. Перелік страхових сільськогосподарських ризиків для здійснення страхування сільськогосподарської продукції визначається у договорі страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.
2. Перелік типових страхових продуктів для здійснення страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою визначається у Програмі здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, затвердженої відповідно до цього Закону.
Розділ III
ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА ПРИ СТРАХУВАННІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ
Стаття 9. Забезпечення державної підтримки при страхуванні сільськогосподарської продукції
1. Законодавче регулювання державної підтримки при страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою здійснює Верховна Рада України шляхом прийняття законів України та інших актів Верховної Ради України.
2. Реалізацію державної підтримки при страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою в межах, визначених законами України, здійснює:
1) Кабінет Міністрів України безпосередньо, а також через центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики;
2) уповноважений орган державної влади, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Стаття 10. Державна підтримка при страхуванні сільськогосподарської продукції
1. Державна підтримка при страхуванні сільськогосподарської продукції здійснюється у організаційній та фінансовій формах.
2. Для забезпечення державної організаційної підтримки страхування сільськогосподарської продукції Кабінет Міністрів України проводить єдину державну політику у сфері страхування сільськогосподарської продукції в Україні та забезпечує координацію діяльності між органами державної влади та органами місцевого самоврядування щодо державного регулювання страхування сільськогосподарської продукції, доступ до інформації суб'єктів відносин страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, необхідної для такого страхування.
3. Державна підтримка при страхуванні сільськогосподарської продукції здійснюється шляхом:
1) надання державної субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою за рахунок грошових коштів державного бюджету та/або місцевих бюджетів. Грошові кошти на виплату субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою щорічно передбачаються у Законі України про Державний бюджет України на відповідний рік;
2) надання за рахунок грошових коштів державного бюджету України державної фінансової допомоги (безповоротної допомоги або бюджетної позики) до фонду покриття катастрофічних ризиків Аграрного страхового пулу України в разі недостатності грошових коштів для здійснення страхових виплат при настанні катастрофічних випадків при страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою. Повернення такої бюджетної позики враховується при визначенні розміру відрахувань до фонду покриття катастрофічних ризиків Аграрного страхового пулу України протягом наступних періодів страхування (років). При цьому розмір таких щорічних відрахувань не може бути більшим 10 відсотків ризикової частини страхового платежу.
4. Органи місцевого самоврядування мають право визначати способи підтримки сільськогосподарських товаровиробників відповідно до цього Закону та актів законодавства, якими визначаються повноваження органів місцевого самоврядування.
Стаття 11. Принципи здійснення страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Основними принципами здійснення страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою є:
1) організація такого страхування на засадах саморегулювання, добровільності, відсутності дискримінаційних норм та демократичності управління;
2) рівність можливостей доступу до такого страхування сільськогосподарських товаровиробників, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності;
3) забезпечення дієвої державної підтримки при страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою на основі ефективного використання державних ресурсів;
4) досягнення необхідного рівня ефективності убезпечення від ризиків при виробництві (вирощуванні або розведенні) сільськогосподарської продукції;
5) забезпечення системної єдності і функціональної різноманітності установ, що забезпечують здійснення страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою;
6) забезпечення прозорості, ефективності та довіри між суб'єктами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою з урахуванням їх інтересів при розробці та запровадженні типових страхових продуктів;
7) доступність страхових послуг зі страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою для сільськогосподарських товаровиробників, що включає наявність типових страхових продуктів, які б відповідали їхнім потребам, та доступність цих страхових продуктів за ціною;
8) забезпечення стабільності фінансового стану сільськогосподарських товаровиробників у разі загибелі, знищенні, втраті або пошкодженні об'єктів страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою в результаті несприятливих природно-кліматичних умов і інших несприятливих подій;
9) забезпечення відкритості у процесі формування інформаційних баз щодо страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою;
10) використання суб'єктами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою типових страхових продуктів;
11) невтручання органів державної влади та/або органів місцевого самоврядування в оперативну діяльність суб'єктів страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою;
12) підтримка добросовісної конкуренції;
13) обов'язковість дотримання вимог, встановлених цим Законом для страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, у випадках, передбачених статтею 13 цього Закону;
14) забезпечення компенсації збитку, завданого страхувальникам або вигодонабувачу, внаслідок настання страхових випадків, у розмірі, порядку і на умовах, встановлених цим Законом.
Стаття 12. Програма здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, на основі аналізу статистики виробництва сільськогосподарської продукції та статистики страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, яку готує Аграрний страховий пул України, за погодження з уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, вносить Програму здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою для затвердження Кабінету Міністрів України.
2. Програма здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою розробляється в розрізі відповідних типових страхових продуктів і регіонів та включає:
1) технічні умови страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, у тому числі відсоток страхових платежів, що підлягають здешевленню (субсидуванню), а також загальну суму грошових коштів для такого здешевлення, яка не може бути менше суми, що розрахована для такого здешевлення за умови, що всі сільськогосподарські товаровиробники, які мають право бути страхувальниками за таким типовим страховим продуктом, укладуть договори страхування;
2) обмеження (за необхідності) розміру страхового тарифу та/або покриття / франшизи;
3) перелік об'єктів страхування, що підпадають під надання державної субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою;
4) перелік страхових сільськогосподарських ризиків, від настання яких здійснюється страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою;
5) оптимальні строк або термін підписання договорів страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.
3. Програма здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою:
1) затверджується Кабінетом Міністрів України один раз на 5 років не пізніше 01 вересня першого року, що передує початку дії такої Програми;
2) може щорічно уточнюватися Кабінетом Міністрів України не пізніше 01 вересня на наступний рік дії такої Програми.
Центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, інформує Аграрний страховий пул України про Програму здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, що подається на затвердження Кабінету Міністрів України, для розробки Аграрним страховим пулом України типових страхових продуктів (в разі їх відсутності) для об'єктів страхування та страхових сільськогосподарських ризиків, визначених такою Програмою.
4. Надання державної субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою здійснюється в порядку, встановленому цим Законом з урахуванням обсягів бюджетного фінансування відповідної Програми здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою на відповідний фінансовий рік.
5. Порядок надання державної підтримки виробництву сільськогосподарської продукції на наступний фінансовий рік узгоджується Кабінетом Міністрів України із обсягами бюджетного фінансування відповідної Програми здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою на відповідний фінансовий рік.
6. У Державному бюджеті обсяги грошових коштів, призначених для надання сільськогосподарському товаровиробнику окремих видів державної підтримки - дотацій і субсидій для виробництва сільськогосподарської продукції, та для надання яких передбачена обов'язковість дотримання вимог, встановлених для страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, повинні бути узгоджені із обсягом грошових коштів, призначених на реалізацію Програми здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.
Стаття 13. Обов'язковість дотримання вимог, встановлених для страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Рішенням центрального органу виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, може бути визначено, що вимоги, встановлені цим Законом для страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою є обов'язковими для укладення договорів страхування сільськогосподарської продукції з сільськогосподарськими товаровиробниками, які:
1) продають на організованому аграрному ринку будь-який вид товарного деривативу, відсоткового строкового контракту (у тому числі форвардного контракту), базовим активом якого є сільськогосподарська продукція, якщо придбання товарного деривативу або сількогосподарської продукції на умовах строкового контракту (у тому числі форвардного контракту) здійснюється за грошові кошти державного та/або місцевого бюджетів, та/або
2) отримують дотацію та/або субсидію з державного та/або місцевого бюджетів, пов'язану з виробництвом сільськогосподарської продукції або здешевленням її вартості, та/або
3) отримують позику (у тому числі на умовах фінансового кредиту) на цілі виробництва сільськогосподарської продукції або придбання основних фондів, якщо проценти та/або комісійні витрати за таким позиками частково або повністю компенсується за рахунок державного та/або місцевого бюджетів, та/або
4) отримують бюджетну позику (у тому числі на умовах фінансового кредиту) від держави та/або органів місцевого самоврядування на цілі виробництва сільськогосподарської продукції або придбання основних фондів для виробництва сільськогосподарської продукції, та/або
5) отримують позику (у тому числі на умовах фінансового кредиту) під гарантію держави чи органів місцевого самоврядування на цілі виробництва сільськогосподарської продукції або придбання основних фондів для її виробництва, та/або
6) вирощують сільськогосподарську продукцію, що є об'єктом державного цінового регулювання.
Стаття 14. Страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою здійснюється за умови надання з державного та/або місцевого бюджету у порядку, встановленому цим Законом, субсидій для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції.
2. У разі виникнення катастрофічних випадків при здійсненні страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою страхові виплати за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, що перевищують рівень, встановлений для таких катастрофічних випадків, здійснюється за рахунок фонду покриття катастрофічних ризиків Аграрного страхового пулу України.
3. Для визнання страхового випадку (випадків) катастрофічними Кабінет Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, встановлює для кожного типового страхового продукту рівень перевищення розміру страхових виплат над розміром суми ризикових частин страхового платежу. Цей рівень не може перевищувати 400% по відношенню до отриманої такими страховиками або страховиком суми ризикових частин страхового платежу за відповідними типовими страховими продуктами.
4. Факт настання катастрофічного випадку при здійсненні страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою встановлюється центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, за поданням Аграрного страхового пулу України протягом 10 робочих днів з дати виникнення такого випадку.
5. Центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики є розпорядником грошових коштів державного бюджету для надання субсидій для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, а також для надання державної фінансової допомоги (безповоротної або бюджетної позики) до фонду покриття катастрофічних ризиків Аграрного страхового пулу України в разі недостатності коштів у цьому фонді для здійснення страхових виплат при настанні катастрофічних випадків при страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.
6. Перестрахування ризиків за укладеними договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою здійснюється у перестраховиків, у тому числі за договорами, укладеними на підставі типового договору внутрішнього перестрахування, з дотриманням вимог, встановлених цим Законом та рішенням Аграрного страхового пулу України.
Стаття 15. Порядок надання субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Надання субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою розповсюджується на сільськогосподарських товаровиробників, які протягом періоду страхування, на який надається така субсидія:
1) здійснюють виробництво сільськогосподарської продукції на території України;
2) вирощують (утримують) свої сільськогосподарські культури, тварини, рибу та водні живі ресурси, сім'ї бджіл у вуликах відповідно до апробованих технологій та реалізують заходи з попередження хвороб і нападу шкідників, а також здійснюють облік виконаних робіт;
3) не перебувають у стадії реорганізації або ліквідації, а також стосовно яких не порушено справу про банкрутство;
4) не мають прострочену більш як на шість місяців заборгованість перед державним та/або місцевим бюджетом, а також Пенсійним фондом України.
Центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, веде реєстр сільськогосподарських товаровиробників, які мають право на отримання субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою за відповідними типовими страховими продуктами та інформує про це Аграрний страховий пул України до початку укладання договорів страхування відповідного періоду страхування.
2. Розмір субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, складає не менше 50 відсотків від суми страхових платежів за відповідним договором страхування, але не більше суми, визначеної на підставі страхових тарифів та відсотку від страхових платежів, за якими розраховується державна субсидія, які встановлені у відповідному типовому страховому продукті.
Кабінет Міністрів України, за поданням центрального органу виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, може встановлювати у Програмі здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції більший, ніж 50 відсотків розмір субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою для окремих типових страхових продуктів, для окремих регіонів та/або для окремих видів сільськогосподарських культур/тварин.
3. Для забезпечення страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, відповідно до договору з Аграрним страховим пулом України та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, здійснює до початку укладання договорів страхування відповідного періоду страхування сільськогосподарської продукції переказ в повному обсязі грошових коштів, які затверджені в Державному бюджеті України на відповідний рік і призначені для надання субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою за відповідними типовими страховими продуктами, на спеціальний (окремий) банківський рахунок Аграрного страхового пулу України.
Аграрний страховий пул України протягом 3 робочих днів з дати отримання зазначених грошових коштів, інформує страховиків-членів Аграрного страхового пулу України про обсяги субсидій за відповідними типовими страховими продуктами.
4. За договором страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою страхувальник вносить частину страхового платежу, що підлягає сплаті ним, на транзитний рахунок страховика та/або Аграрного страхового пулу України відповідно до вимог, передбачених відповідним страховим продуктом.
5. Для отримання частини страхового платежу, яка компенсовується страхувальнику державою, страховик надає Аграрному страховому пулу України інформацію про договір страхування за встановленою Агарним страховим пулом України формою. Аграрний страховий пул України реєструє подану інформацію у хронологічному порядку та протягом одного робочого дня перераховує на транзитний рахунок страховика з транзитного рахунку Аграрного страхового пулу України частину страхового платежу, отриману від страхувальника, та грошових коштів субсидії, що надійшли на спеціальний банківський рахунок Аграрного страхового пулу України з державного бюджету, у розмірі, що визначається згідно з вимогами частини другої цієї статті.
6. Облік інформації про укладенні договори страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою веде Аграрний страховий пул України.
7. Аграрний страховий пул України протягом 30 днів з дати перерахування страховикам в повному обсязі грошових коштів, призначених для надання субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, надає центральному органу виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, за встановленою цим органом формою та порядком інформацію про укладені договори страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.
8. У разі, якщо обсяг грошових коштів, що залишився на спеціальному банківськиму рахунку Аграрного страхового пулу України, є недостатнім для надання субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою за відповідними типовими страховими продуктами, Аграрний страховий пул України:
1) повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики;
2) інформує членів Аграрного страхового пулу України про припинення надання субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою за відповідними типовими страховими продуктами.
Порядок розрахунку та контролю залишку грошових коштів на спеціальному банківському рахунку Аграрного страхового пулу України, при досягненні якого припиняється надання субсидій, встановлюється Аграрним страховим пулом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики.
9. Грошові кошти, що не були використані для надання субсидії для здешевлення страхових платежів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, повертаються до державного бюджету.
10. В порядку, передбаченому цим Законом, за рахунок грошових коштів місцевих бюджетів може бути надана додаткова допомога сільськогосподарським товаровиробникам для здешевлення страхового платежу за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.
РОЗДІЛ IV.
ВИМОГИ ДО СТРАХОВИКІВ, ЯКІ ЗДІЙСНЮЮТЬ СТРАХУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ З ДЕРЖАВНОЮ ПІДТРИМКОЮ
Стаття 16. Вимоги до страховиків
1. Право здійснювати страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою мають страховики, що відповідають вимогам Закону України "Про страхування", отримали ліцензію, що дозволяє здійснення страхування сільськогосподарської продукції та є членами Аграрного страхового пулу України.
2. Страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою страховик - член Аграрного страхового пулу України здійснює виключно за типовими страховими продуктами, затвердженими Аграрним страховим пулом України та погодженими відповідно до цього Закону, а також з дотриманням встановлених цим Законом вимог для здійснення такого страхування.
Стаття 17. Особливості формування та представлення активами страхових резервів
1. Страховики-члени Аграрного страхового пулу України окремо формують та окремо обліковують на своєму балансі страхові резерви зі страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою в розрізі відповідних типових страхових продуктів, а саме, страхові резерви:
1) за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою та
2) страховика-члена Аграрного страхового пулу України, що є перестраховиком за договорами внутрішнього перестрахування з іншими страховиками-членами пулу.
2. Формування та розміщення страхових резервів за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою та за договорами внутрішнього перестрахування, укладеними відповідно до цього Закону, здійснюється відповідно до законодавства.
3. Резерв незароблених премій за договорами страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою формується за методом "1/365" ("pro rata temporis") зі 100 відсотків сум надходжень ризикової частини страхових платежів.
Формування резерву незароблених премій за договорами внутрішнього перестрахування укладеними відповідно до цього Закону здійснюється зі 100 відсотків сум страхових платежів за такими договорами перестрахування.
4. Кошти страхових резервів зі страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою не можуть бути включені до ліквідаційної маси у разі банкрутства страховика або його ліквідації з інших причин.
Зазначені кошти страхових резервів підлягають передачі іншому страховику при передачі страхового портфеля у таких випадках:
1) за згодою такого страхувальника(ів);
2) за рішенням уповноваженого органу, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за поданням Аграрного страхового пулу України.
Стаття 18. Ведення страховиком обліку договорів страхування
1. Страховики, які здійснюють страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, зобов'язані вести персоніфікований (індивідуальний) облік договорів страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою в порядку та на умовах, визначених центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, за погодженням з уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
2. Інформація про кожен укладений, продовжений або припинений договір страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, а також про кожен випадок страхової виплати надається Аграрним страховим пулом України до центрального органу виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної аграрної політики, за встановленою цим органом формою.
Розділ V.
ТИПОВІ СТРАХОВІ ПРОДУКТИ ТА ДОГОВОРИ СТРАХУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ З ДЕРЖАВНОЮ ПІДТРИМКОЮ
Стаття 19. Порядок укладення договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Договір страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою укладається на один період страхування.
2. Договір страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою може укладатися шляхом:
1) публічної оферти - акцепту.
2) підписання договору страховиком та страхувальником;
2. Не пізніше ніж за один місяць до початку періоду страхування на офіційній сторінці Аграрного страхового пулу України в мережі Інтренет та на офіційних сторінках страховиків в мережі Інтренет, які мають намір здійснювати страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, розміщуються для публічного доступу:
1) пропозиція сільськогосподарським товаровиробникам, які мають право отримувати державну фінансову підтримку при страхуванні сільськогосподарської продукції, укласти договори страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою на умовах, визначених у типових страхових продуктах - публічна оферта;
2) повні тексти всіх типових страхових продуктів для укладення договорів страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою у відповідному періоді страхування.
Страховик, який має намір укласти договір страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, зобов'язаний надати страхувальнику на його вимогу паперову версію відповідного типового страхового продукту.
3. Укладання договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою шляхом публічної оферти-акцепту здійснюється з дотриманням порядку, встановленого у відповідному типовому страховому продукті та з дотриманням вимог, встановлених частиною другою та четвертою цієї статті.
4. Страхувальник, який має намір укласти договір страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою шляхом публічної оферти - акцепту, подає страховику заяву-акцепт, форма та зміст якої встановлена у відповідному типовому страховому продукті.
Страховик не пізніше другого робочого дня з дати подання страхувальником заяви-акцепту реєструє заяву-акцепт у централізованій базі даних Аграрного страхового пулу України.
Аграрний страховий пул України протягом одного робочого дня з дати реєстрації заяви-акцепту у централізованій базі даних, перевіряє дотримання вимог цього Закону та у разі відсутності порушень цих вимог резервує для цього договору необхідну суму грошових коштів в розмірі субсидії для здешевлення страхового платежу, яка підлягає сплаті за рахунок грошових коштів державного та/або місцевих бюджетів відповідно до цього Закону, та повідомляє про це страховика.
Страховик, отримавши підтвердження про резервування Аграрним страховим пулом України грошових коштів в розмірі субсидії для здешевлення страхового платежу, яка підлягає сплаті за рахунок грошових коштів державного та/або місцевих бюджетів, надає страхувальнику розрахунковий документ для сплати частини страхового платежу, що підлягає сплаті страхувальником.
На підтвердження факту укладення договору страхування шляхом публічної публічної оферти - акцепту страховик видає страхувальнику страховий поліс, підписаний представником страховика. Підпис страхового полісу страхувальником при укладенні договору шляхом публічної оферти-акцепта не вимагається.
5. Укладання договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою шляхом підписання договору страховиком та страхувальником здійснюється з дотриманням порядку, встановленого у відповідному типовому страховому продукті, та вимог, встановлених частиною другою та шостою цієї статті.
6. Страховик не пізніше другого робочого дня з дати підписання страхувальником та страховиком договору страхування реєструє підписаний обома сторонами договір у централізованій базі даних Аграрного страхового пулу України.
Аграрний страховий пул України протягом одного робочого дня з дати реєстрації договору страхування в централізованій базі даних, перевіряє дотримання вимог цього Закону та у разі відсутності порушень цих вимог резервує для цього договору необхідну суму грошових коштів в розмірі субсидії для здешевлення страхового платежу, яка підлягає сплаті за рахунок грошових коштів державного та/або місцевих бюджетів відповідно до цього Закону, та повідомляє про це страховика.
Страховик, отримавши підтвердження про резервування необхідної суми грошових коштів в розмірі субсидії для здешевлення страхового платежу, яка підлягає сплаті за рахунок грошових коштів державного та/або місцевих бюджетів, надає страхувальнику розрахунковий документ для сплати частини страхового платежу, що підлягає сплаті страхувальником.
7. Частина страхового платежу, що підлягає сплаті страхувальником, вноситься ним відповідно до вимог, передбачених у відповідному типовому страховому продукті, на транзитний рахунок страховика та/або Аграрного страхового пулу України до встановленої договором страхування дати.
Договір страхування набирає чинності після отримання на транзитний рахунок страховика та/або Аграрного страхового пулу України відповідно до . вимог, передбачених відповідним страховим продуктом, страхового платежу в повному обсязі.
8. Страховик має право:
1) при укладенні договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою обстежувати об'єкт страхування для встановлення ступеню страхового сільськогосподарського ризику, визначення страхового тарифу та розміру покриття/франшизи;
2) під час дії договору контролювати дотримання страхувальником агротехнічних правил і інших умов, встановлених законодавством та/або договором страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.
9. При укладенні договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою страховик і страхувальник можуть за взаємною згодою встановити конкретний розмір страхового тарифу та, відповідно, розмір страхового платежу.
10. При страхуванні сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, сторони договору не мають права вносити будь-які зміни до документів та їх комплектності, що складають типовий страховий продукт.
Стаття 20. Строк дії договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Зобов'язання страховика за договором страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою щодо надання страхового захисту виникає з моменту отримання страхового платежу, якщо інше не передбачено типовим страховим продуктом.
2. Строк дії договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою визначається у відповідному типовому страховому продукті.
Стаття 21. Припинення дії договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою
1. Дія договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою припиняється за згодою сторін, а також у випадках, передбачених законодавством та/або відповідним типовим страховим продуктом.
2. Договір страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою може бути припинений шляхом розірвання за згодою сторін або на підставі судового рішення.
При розірванні договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою страховик повертає страхувальникові сплачену ним частину страхового платіжу за строк, що залишився до закінчення періоду страхування за договором, за вирахуванням витрат на ведення справи (навантаження), що зазначені в договорі страхування, та здійснених страховиком страхових виплат з урахуванням вимог частини третьої статті 21 цього Закону.
3. Якщо за договором страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою є заявлені страхові випадки та не виплачені страхові виплати, то остаточний розрахунок частини страхових платежів, що повертається страхувальнику, визначається після виконання страховиком всіх зобов'язань щодо здійснення страхових виплат.
4. У разі розірвання договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, частина страхового платежу, отриманого у вигляді субсидії для здешевлення страхового платежу, яка підлягає сплаті за рахунок грошових коштів державного та/або місцевих бюджетів, пропорційно строку до закінчення періоду страхування за договором, повертається до державного бюджету протягом 10 днів з дати розірвання договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, а у випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті - з дня проведення остаточного розрахунку частини страхових платежів, що повертається страхувальнику.
5. У разі відчуження об'єкта страхування страхувальник має право вимагати розірвання договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою і повернення сплаченої ним частини страхового платежу за строк, що залишився до закінчення періоду страхування за договором, за вирахуванням витрат на ведення справи (навантаження), що зазначені в договорі страхування, та здійснених страховиком страхових виплат з урахуванням вимог частини третьої цієї статті.
6. Якщо при відчуженні об'єкта страхування страхувальник не висунув вимогу розірвання договору страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою, права і обов'язки за таким договором переходять на нового власника. Страховик і новий власник об'єкта страхування мають право розірвати договір страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою протягом місяця з дня відчуження об'єкта . - страхування. При цьому розрахунки між страховиком та новим власником здійснюються в порядку, передбаченому цією статтею.

................
Перейти до повного тексту