- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДФС
Лист
28.03.2016 № 6656/6/99-99-17-03-03-15 |
Державна фіскальна служба України, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула лист … щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу у вигляді вартості прийнятого у дарунок майна, отриманого особою із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, і в межах компетенції повідомляє.
Оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV
Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст.
162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Відповідно до п. 163.1 ст.
163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст.
164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку як дарунок (або в результаті укладення договору дарування) від фізичних осіб, встановлено п. 174.6 ст.
174 розділу IV
Кодексу, згідно з яким кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини.
Пунктом 174.1 статті
174 Кодексу визначено об'єкти спадщини платника податку, до переліку яких відноситься об’єкт нерухомості, зазначений в підпункті "а".
За нульовою ставкою оподатковуються об'єкти спадщини у вигляді вартості власності, зазначеної в п.п. "а" п. 174.1 ст.
174 Кодексу, що успадковується особою, яка, зокрема, має статус дитини, позбавленої батьківського піклування (п.п. "б" п. 174.2 ст.
174 Кодексу).
Закон України від 13 січня 2015 року № 2342-ІV "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" (далі – Закон № 2342) визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, молоді із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і є складовою законодавства про охорону дитинства.
діти, позбавлені батьківського піклування, – діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов'язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім'єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов'язків з причин, які неможливо з'ясувати у зв'язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України або в зоні проведення антитерористичної операції, та безпритульні діти.
При цьому статус дитини, позбавленої батьківського піклування, – визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування;
особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – це особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.
................Перейти до повного тексту