- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
12.03.2016 № 5375/6/99-99-19-02-02-15 |
Державна фіскальна служба України розглянула листи з окремих питань оподаткування податком на прибуток підприємств та, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Прийнята Законом України від 28 грудня 2014 року
№ 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" редакція розділу III "Податок на прибуток підприємств"
Кодексу, яка набрала чинності 01.01.2015, не містить норм щодо консолідованої сплати податку на прибуток та не визначає відокремлені підрозділи юридичної особи окремими платниками цього податку.
Враховуючи наведене, відокремлені підрозділи не зобов'язані були визначати щомісячні авансові внески у Декларації за 2014 рік для їх сплати у березні 2015 року - травні 2016 року.
При цьому щомісячні авансові внески, визначені у Декларації відокремленим підрозділом за 2013 рік, підлягали сплаті, у тому числі у січні - лютому 2015 року, та могли бути зараховані у зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток у його Декларації за 2014 рік.
Необхідно зазначити, що 1 грудня 2015 року набрав чинності наказ Мінфіну від 20.10.2015
№ 897 "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств", зареєстрований у Мін'юсті 11.11.2015 за № 1415/27860 (далі - наказ № 897).
У зв'язку із відміною консолідованої сплати податку на прибуток підприємствами, які мають філії, втратив чинність наказ Мінфіну від 28.01.2013
№ 39 "Про затвердження форми Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток та форми Повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток". Відповідно з 2015 року не передбачено подання Декларації, яка раніше мала тип "Консолідована".
Враховуючи зазначене, у разі невідображення у податковій звітності за 2014 рік зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток на суму сплачених щомісячних авансових внесків у січні - лютому 2015 року (як відокремленим підрозділом - у розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток, так і юридичною особою - у податковій декларації), таке зменшення рекомендуємо відобразити платником податку - юридичною особою у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 2015 рік.
У такому випадку відображення щомісячних авансових внесків, сплачених платником консолідованого податку у січні - лютому 2015 року за місцезнаходженням філій у декларації за результатами діяльності за 2015 рік платника податку - юридичної особи, необхідно здійснювати за новою формою
Декларації, затвердженою наказом № 897.
Сума платежів, на які зменшується нарахована сума податку на прибуток, визначається у додатку ЗП до
Декларації .
З метою зменшення суми податку на прибуток на суму сплачених у січні - лютому 2015 року авансових внесків за місцезнаходженням філій, рекомендуємо платнику податку на прибуток - юридичній особі відобразити такі авансові внески у рядку 16.1 додатка ЗП до Декларації за звітний (податковий) період - 2015 рік.
Щодо зарахування суми авансових внесків при виплаті дивідендів у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний (податковий) рік. Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов'язань з інших податків і зборів (обов'язкових платежів).
Законом України від 24 грудня 2015 року
№ 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі - Закон № 909) вилучено абзац четвертий пункту 57.1 статті
57 розділу II
Кодексу, яким передбачалася сплата щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств (1/12 нарахованої суми податку за попередній звітний (податковий) рік) та зменшення щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств на суму сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов'язання з цього податку. З метою реалізації норми абзацу четвертого пункту 57.1 статті
57 розділу II
Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2016 року, таке зменшення щомісячних авансів передбачалося відображати при розрахунку значення рядка 26
Декларації.
Разом з тим Кодексом встановлено, що сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний (податковий) рік (підпункт 57.1-1.2 пункту 57.1-1 статті
57 розділу II
Кодексу).
Тобто сума сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів, що не врахована в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток за звітний період, у якому сплачена така сума авансових внесків, повинна враховуватися в рахунок зменшення податкового зобов'язання наступних звітних (податкових) періодів до її повного погашення.
При цьому не зараховані у зменшення податкового зобов'язання суми сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів станом на 01.01.2015 повинні враховуватися у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток у податковій декларації за 2015 рік та наступних звітних (податкових) періодах до повного їх погашення.
Враховуючи зазначене, рекомендуємо при розрахунку зменшення нарахованої суми податку в рядку 16.3.1 Додатка ЗП до рядка 16 ЗП
Декларації за 2015 рік також враховувати залишок суми сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов'язання з цього податку станом на 01.01.2015, що відображена у рядку 13.5.2 Додатка ЗП до рядка 13 Декларації, поданої за 2014 рік.
При поданні Декларації платниками податку на прибуток підприємств, які будуть розраховувати зменшення нарахованої суми податку у Додатку ЗП з урахуванням залишку суми сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов'язання з цього податку станом на 01.01.2015, рекомендуємо подати доповнення до Декларації, передбачене пунктом 46.4 статті
46 розділу II
Кодексу, з відповідним поясненням та зазначенням сум, вказавши про цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.
Щодо самостійного виправлення помилок
Самостійне виправлення помилок здійснюється шляхом уточнення показників
Декларації відповідно до статті
50 розділу II
Кодексу, а саме: в уточнюючій декларації або у складі декларації за поточний звітний (податковий) період з поданням Додатка ВП.
................Перейти до повного тексту