1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА АСОЦІАЦІЯ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ
РАДА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.02.2016 № 8
Про затвердження роз'яснення з питання отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю без проходження стажування, з урахуванням стажу роботи на посаді помічника адвоката та на підставі диплома спеціаліста про перепідготовку
Рада адвокатів України, керуючись статтею 55 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" , Положенням про Раду адвокатів України,
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити роз'яснення з питання отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю без проходження стажування, з урахуванням стажу роботи на посаді помічника адвоката та на підставі диплома спеціаліста про перепідготовку, що додається.
2. Секретарю Ради адвокатів України про прийняте рішення повідомити ради адвокатів та кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури регіонів, заявника, а також оприлюднити його на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.
Голова
Ради адвокатів України
Л.П. Ізовітова
Секретар
Ради адвокатів України
П.М. Гречківський
Додаток 1
до рішення Ради адвокатів України
26.02.2016 № 8
Щодо отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю без проходження стажування, з урахуванням стажу роботи на посаді помічника адвоката та на підставі диплома спеціаліста про перепідготовку
Рада адвокатів України, розглянувши звернення громадянина Артеменка Є.А. від 03 вересня 2015 року про роз'яснення щодо права на звернення із заявою про отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю без проходження стажування, враховуючи наявний освітній рівень (диплом Спеціаліста про перепідготовку, де вказано лише здобуту кваліфікацію "юриста" без конкретизації здобутої спеціальності, виданого 20.06.2009 року Державним навчальним закладом - Запорізьким національним Університетом) та стаж роботи (на посаді помічника голови суду з 22.06.2009 року по 10.12.2009 року та на посаді помічника адвоката з 11 квітня 2012 року по даний час), надає наступні роз'яснення.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (надалі - Закон) адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону особа, яка виявила бажання стати адвокатом та відповідає вимогам частин першої та другої статті 6 цього Закону , має право звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту.
Таким чином, на момент подачі заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту особа, яка виявила бажання стати адвокатом, повинна мати повну вищу юридичну освіту та стаж в галузі права на менше двох років.
Відповідно до змісту пункту 6 Розділу 2 Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2013 року № 270 (з наступними змінами та доповненнями) до стажу роботи в галузі права слід зараховувати серед інших і роботу на посадах помічника адвоката, помічника судді.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону адвокат може мати помічників з числа осіб, які мають повну вищу юридичну освіту. Помічники адвоката працюють на підставі трудового договору (контракту), укладеного з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням, з додержанням вимог цього Закону і законодавства про працю.
Таким чином, на момент укладення трудового договору (контракту) з адвокатом його помічник також повинен мати повну вищу юридичну освіту. Роз'яснення щодо трактування поняття повної вищої юридичної освіти неодноразово надавались Радою адвокатів України в рішеннях від 04 липня 2015 року №№ 12, 72 (повний текст вказаних рішень опубліковано в журналі "Вісник НААУ" № 9 (16) вересня 2015 року) та у рішенні Ради адвокатів України № 106 від 25 вересня 2015 року за зверненням Люлика Романа Івановича.
Частиною третьою статті 16 Закону визначено, що Положення про помічника адвоката затверджується Радою адвокатів України.
Відповідно до пункту 3.1 Положення про помічника адвоката, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 25 вересня 2015 року № 113, рада адвокатів регіону вносить дані про помічника адвоката до Єдиного реєстру адвокатів України (далі - ЄРАУ) у відповідності до Порядку ведення ЄРАУ, затвердженого Радою адвокатів України, та видає помічнику посвідчення помічника адвоката в 30-тиденний строк із дня надходження заяви про внесення даних про помічника адвоката до ЄРАУ.
Згідно з пунктом 4.12 вказаного Положення особа, яка не має посвідчення помічника адвоката встановленого зразка та дані про яку не внесено до ЄРАУ, не має статусу помічника адвоката.
Таким чином, з 01 червня 2013 року статус помічника адвоката повинен бути підтверджений даними з ЄРАУ (до 01 червня 2013 року статус помічника адвоката повинен бути підтверджений відповідно до загальних норм законодавства України про працю, в тому числі, на підставі трудового договору (контракту).
Відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону від проходження стажування звільняються особи, які на день звернення із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту мають стаж роботи помічника адвоката не менше одного року за останні два роки.
Відповідно до статті 12 Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 114 від 25 вересня 2015 року, питання про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю без проходження стажування особі як такій, яка працювала не менше року протягом останніх двох помічником адвоката, вирішується на засіданнях ради адвокатів регіону.
Таким чином, рішення про звільнення від проходження стажування особи, яка бажає отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, приймає відповідна рада адвокатів регіону після документального підтвердження в цієї особи стажу роботи помічника адвоката не менше одного року за останні два роки перед зверненням із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту.
Основними правовими актами, що становлять правову основу післядипломної освіти в Україні, є Закон України "Про освіту" від 23 травня 1991 року № 1060-XII (з наступними змінами та доповненнями), Закон України "Про вищу освіту" від 17 січня 2002 року № 2984-III, який втратив чинність на підставі Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року № 1556-VII, та вказаний Закон України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року № 1556-VII.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про освіту" післядипломна освіта входить до структури освіти України.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону України "Про освіту" післядипломна освіта - це спеціалізоване вдосконалення освіти та професійної підготовки особи шляхом поглиблення, розширення та оновлення її знань, умінь і навичок на основі здобутої раніше вищої освіти (спеціальності) або професійно-технічної освіти (професії) та практичного досвіду". Відповідно до змісту частини другої цієї ж статті післядипломна освіта включає спеціалізацію, підвищення кваліфікації, стажування та перепідготовку (професійне навчання, спрямоване на оволодіння іншою професією працівниками, які здобули первинну професійну підготовку).

................
Перейти до повного тексту