1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ГУ ДФС у Київській області
Лист
10.03.2016 № 443/14/10-36-17-01
Головне управління ДФС у Київській області, в межах компетенції та згідно з нормами чинного законодавства, розглянуло Ваше звернення відносно надання роз’яснень по сплати податків при здійсненні операцій з обміну нерухомого майна, що надійшло від ГУ ДФС у м. Києві, та повідомляє наступне.
Питання, відносно оподаткування податком на доходи фізичних осіб регулюються розділом IV "Податок на доходи фізичних осіб" Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755–VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ).
Так, порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна визначено статтею 172 ПКУ.
Відповідно до пункту 172.1. статті 172 ПКУ, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.
Водночас із тим, пунктом 172.2 статті 172 ПКУ визначено, що дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 ПКУ (5 відсотків бази оподаткування).
Згідно пункту 172.3 статті 172 ПКУ, дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.
При обміні об'єкта нерухомості на інший (інші) дохід платника податку у вигляді отриманої ним грошової компенсації від відчуження нерухомого майна, визначеного:
а) у абзаці першому пункту 172.1 цієї статті, - не оподатковується;
б) у пункті 172.2 цієї статті, - оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 ПКУ.
Відповідно до пункту 172.7 статті 172 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об'єкта нерухомого майна є юридична особа чи фізична особа - підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну).
Слід зазначити, що для цілей статті 172 під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування (визначено пункту 172.8 статті 172 ПКУ).
Крім того, пунктом 172.9. статті 172 ПКУ визначено, що дохід від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується згідно із цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою, визначеною у пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу (18 відсотків бази оподаткування).
Обов’язки осіб, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів щодо забезпечення виконання податкових зобов’язань визначені статтею 176 ПКУ. Зокрема абзацом другим пункту 176.2 статті 176 ПКУ визначено, що особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначено статтею 168 ПКУ.
Згідно підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПКУ, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 ПКУ.

................
Перейти до повного тексту