- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДФС
Лист
27.01.2016 № 1546/6/99-99-17-03-03-15 |
Державна фіскальна служба України, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула лист … щодо визначення періоду обчислення заробітної плати працівників, бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб, нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), об’єкта оподаткування військовим збором доходу у вигляді заробітної плати та в межах компетенції повідомляє таке.
Частиною другою ст.
19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Функції контролюючих органів визначено ст.
191 Кодексу, згідно з п. 191.1 якої контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених
Кодексом, а також надають податкові консультації відповідно до норм
Кодексу.
Статтею
15 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" та статтею
97 Кодексу законів про працю України встановлено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі із дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними
угодами. Якщо колективний договір на підприємстві не укладено, роботодавець зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво органом.
Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб регулюється розділом ІV
Кодексу.
Згідно із п. 164.1 ст.
164 Кодексу базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід з урахуванням особливостей, визначених розділом ІV
Кодексу.
Загальний оподатковуваний дохід – це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Статтею
34 Кодексу встановлено податкові періоди, до яких, зокрема, відноситься календарний місяць.
Відповідно до п.п. 164.1.2 п. 164.1 ст.
164 Кодексу загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (п.п. 164.2.1 п. 164.2 ст.
164 Кодексу).
Підпунктом 168.1.1 п. 168.1 ст.
168 Кодексу визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст.
167 Кодексу.
Крім того, відповідно до п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ
Кодексу об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст.
163 Кодексу, зокрема, загальний місячний оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Ставка збору – 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX
Кодексу (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX
Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст.
168 Кодексу (п.п. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX
Кодексу).
Враховуючи зазначене, якщо колективним договором підприємства встановлено відповідний період, за який щомісячно здійснюється нарахування заробітної плати працівника (з 26 числа кожного місяця по 25 число наступного місяця), то базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб та об’єктом оподаткування військовим збором є дохід працівника у вигляді заробітної плати, нарахований роботодавцем у листопаді з 26.10.2015 по 31.10.2015 та грудні з 26.11.2015 по 30.11.2015.
................Перейти до повного тексту