1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ГУ ДФС у Рівненській області
Лист
12.01.2016 № 73/10/17-00-15-01-07
Головне управління ДФС у Рівненській області розглянуло Ваше звернення від 08.12.2015р. №126, щодо коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту за основною ставкою, якщо фактично отримано послуги від нерезидента з місцем постачання за межами митної території України (операції що не є об’єктом оподаткування), вплив на формулу реєстраційної суми в електронній системі ПДВ, пропорційного віднесення сум податку до податкового кредиту та у відповідності до положень статті 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) повідомляє.
Щодо коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту за основною ставкою, якщо фактично отримано послуги від нерезидента з місцем постачання за межами митної території України (операції що не є об’єктом оподаткування)
Відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 957, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за №1235/26012, із змінами та доповненнями визначено, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до ст. 192 розд. V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної.
Отже, постачальник – платник податку, який при постачанні товарів/послуг, операції з постачання яких відповідно до ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ, нараховував ПДВ із застосуванням основної ставки податку, з метою виправлення помилки повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, в якому коригує зі знаком "-" обсяг операції, до якого застосовувалась основна ставка (такий розрахунок коригування є підставою для зменшення податкових зобов’язань продавця та податкового кредиту покупця).
Розрахунки коригування, складені платником податку до податкових накладних, що не видаються отримувачу, що складені до 1 лютого 2015 року, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних таким платником податку.
Платник податку (постачальник) має право зменшити податкові зобов’язання на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН протягом 15-денного терміну, у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то постачальник має право зменшити податкові зобов’язання у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН.
Щодо впливу на формулу реєстраційної суми в електронній системі ПДВ.
Відповідно до п. 200 прим.1. 1 ст. 200 прим.1 Система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200--1.3 статті 200--1 цього Кодексу.
Відповідно суми ПДВ, які зазначені в виписаних податкових накладних та розрахунках коригування автоматично врахуються у формулі суми ПДВ на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо пропорційного віднесення сум податку до податкового кредиту
З урахуванням змін, внесених до статті 198 розділу V ПКУ Законами України від 28 грудня 2014 року №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" та від 16 липня 2015 року №643 – VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", з 1 липня 2015 року податковий кредит звітного періоду формується платником податку із сум податку на додану вартість, нарахованих (сплачених) при придбанні товарів/послуг незалежно від напрямку їх використання (в оподатковуваних чи неоподатковуваних операціях).

................
Перейти до повного тексту