1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
14.04.2004 N 104
Теоретичні проблеми наукового забезпечення суспільних перетворень
Заслухавши та обговоривши доповідь академіка-секретаря Відділення історії, філософії та права НАН України академіка НАН України О.С. Онищенка "Теоретичні проблеми наукового забезпечення суспільних перетворень", Президія НАН України відзначає, що епохи суспільних трансформацій обумовлюють зростання теоретичних, прогностичних та прикладних функцій науки, внаслідок чого реалізується вплив інтелектуального потенціалу на суспільні процеси. Сучасні завдання здійснення суспільно-політичних, соціально-економічних та культурних перетворень в Україні висувають принципово нові вимоги до їх наукового обгрунтування, забезпечення науково-методичного, інформаційно-аналітичного та практично-консультативного супроводу діяльності органів державної влади.
Істотно зросла потреба в наукових розробках установ Національної академії наук України для вирішення питань, поставлених Адміністрацією Президента України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами державної влади, органами місцевого самоврядування. Органічно поєднуючи фундаментальні дослідження з впровадженням їх результатів у практику, установи соціально-гуманітарного профілю НАН України здійснюють системне вивчення трансформацій українського суспільства, розробку концепцій, прогнозів, стратегій його розвитку, наукову експертизу проектів програмних документів держави, законодавчих та нормативних актів.
Протягом останніх років установи НАН України брали активну участь у розробці концепцій державотворення, інноваційного, гуманітарного розвитку, національної безпеки, інвестиційної, інформаційної політики, політичної, правової, пенсійної, освітянської реформ. Зусиллями Інституту економіки (нині - Об'єднаний інститут економіки НАН України) та Інституту економічного прогнозування НАН України розробляються проблеми перехідної економіки. Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України здійснює певний експертний супровід законотворчої і законозастосувальної діяльності органів державної влади. Інститути політичних і етнонаціональних досліджень та соціології НАН України проводять дослідження політичного та соціального розвитку українського суспільства, його соціальної і політичної структуризації, моніторинг громадської думки в Україні.
Велике значення для сучасного етапу українського державотворення і розбудови громадянського суспільства має здійснюваний інститутами історії України, політичних і етнонаціональних досліджень, українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України системний ретроспективний аналіз історичного досвіду, традицій, основних етапів розвитку націотворчих, державотворчих і політичних процесів в Україні. Теоретичні і прикладні розробки інститутів філософії імені Г.С. Сковороди, літератури імені Т.Г. Шевченка, мовознавства імені О.О. Потебні, української мови, археології, Українського мовно-інформаційного фонду НАН України, Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського НАН України стали помітним внеском у формування і реалізацію державної культурної, освітньої, мовної та інформаційної політики. Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського НАН України здійснює оперативне інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і управління.
Установами НАН України інтенсивно розробляються проблеми регіональної політики. Рада по вивченню продуктивних сил України, інститути економіки промисловості та регіональних досліджень НАН України спільно з держадміністраціями міста Києва, Донецької і Львівської областей реалізують комплексні регіональні соціально-економічні програми.
Науковому забезпеченню суспільних перетворень підпорядкована реалізація установами Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України комплексної програми фундаментальних досліджень НАН України "Демографія та проблеми людського розвитку", цільових комплексних програм фундаментальних досліджень "Стратегія та моделі довгострокового економічного розвитку", "Соціокультурні трансформації українського суспільства: історичні передумови, тенденції і прогнози", "Література, мова і культура українського народу в світовому контексті: комплексні дослідження" на 2002-2006 рр., започаткованої у 2004 р. комплексної програми наукових досліджень НАН України "Соціально-економічні і гуманітарні чинники інноваційного розвитку України". З метою розв'язання завдань впровадження інновацій у соціальне управління провідні установи Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України взяли участь у створенні технопарку "Інтелектуальні інформаційні технології".
Тим часом діяльність установ НАН України у галузі наукового обгрунтування та супроводу суспільних перетворень ще не повною мірою відповідає зростаючим запитам практики. Необхідним є розширення проблематики досліджень, формування нових пріоритетних наукових напрямів, необхідних для забезпечення потреб зміцнення державності, формування громадянського, інформаційного, інноваційного суспільства, піднесення вітчизняної економіки, соціальної сфери, освіти, науки і культури. Все це вимагає удосконалення організації досліджень, збільшення їх віддачі, тіснішого зв'язку із завданнями наукового супроводу суспільних трансформацій, кращої координації зусиль академічної, галузевої та університетської науки. Необхідно зміцнювати технологічну й експертну функції науки, збагачувати аналітичні, прогностичні, рекомендаційні висновки досліджень, розвивати науковий менеджмент.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь академіка-секретаря Відділення історії, філософії та права НАН України академіка НАН України О.С. Онищенка взяти до відома.
2. Затвердити основні напрями діяльності установ Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України у галузі наукового обгрунтування та супроводу суспільних перетворень:
2.1. Системні дослідження тенденцій та динаміки розвитку найважливіших сфер життя українського суспільства; проблем економічної, соціальної, політичної диференціації та інтеграції сучасного соціуму, процесів формування громадянського суспільства; проблем інтеграції України до європейських та світових структур.
2.2. Розвиток концептуальних, прогностичних, порівняльних, моніторингових, експертних, цільових прикладних досліджень суспільно-політичних, соціально-економічних, культурно-інформаційних та етноконфесійних процесів.
2.3. Розробка науково обгрунтованих концепцій, стратегій, моделей, програм, проектів, планів суспільних перетворень у загальнодержавному та регіональному розрізах.
2.4. Правове, інформаційно-аналітичне, науково-методичне забезпечення супроводу діяльності органів державної влади з реалізації суспільних перетворень.
2.5. Координація та інтеграція зусиль академічної, галузевої та університетської науки у науковому супроводі суспільних перетворень.
2.6. Моніторинг реалізації пріоритетних напрямів інноваційного розвитку України.
3. З метою ефективної реалізації зазначених у п. 2 напрямів діяльності Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України (академік НАН України І.Ф. Курас) відділенням економіки (академік НАН України В.М. Геєць), історії, філософії та права (академік НАН України О.С. Онищенко), літератури, мови та мистецтвознавства (академік НАН України І.М. Дзюба):
3.1. В процесі формування програм і планів наукових досліджень на 2005 р. визначити як пріоритетну тематику, безпосередньо спрямовану на теоретичне обгрунтування і науковий супровід суспільних перетворень, здійснення соціальних інновацій; скласти і затвердити перспективні плани впровадження результатів наукових розробок установ у суспільну практику.
3.2. Створити протягом II кв. 2004 р. на базі провідних установ секції експертні центри з основних проблем суспільно-політичних, соціально-економічних та культурних перетворень; спільно з галузевими академіями, заінтересованими державними органами та громадськими організаціями реалізувати ініціативу наукової громадськості щодо започаткування діяльності "Київського клубу" як центру аналітичних і прогностичних розробок високого рівня.
3.3. Організувати у III кв. 2004 р. Загальні збори Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, присвячені обговоренню теоретичних і практичних проблем наукового забезпечення суспільних реформ.
3.4. Провести у 2004-2005 рр. спільні наукові сесії: з Академією правових наук України - з проблем створення системи комплексного наукового забезпечення законотворчого процесу, з Академією педагогічних наук України - з питань підготовки інноваційних навчальних програм і підручників для середньої і вищої школи, з Академією мистецтв України та колегією Міністерства культури і мистецтв України - з проблем формування і реалізації державної культурної політики, піднесення гуманітарної культури українського суспільства.

................
Перейти до повного тексту