- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ/СНІДУ ТА ІНШИХ СОЦІАЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
НАКАЗ
Про затвердження Національної стратегії лікування хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД на 2015-2018 роки
1. Затвердити Національну стратегію лікування хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД на 2015-2018 роки (далі - Стратегія), що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держслужби України
соцзахворювань
15.01.2015 № 3
НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ
лікування хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД на 2015-2018 роки
значно зменшити кількість нових випадків інфікування ВІЛ серед населення з поступовим унеможливленням інфікування;
зменшити на 50 % кількість нових випадків інфікування серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ (далі - групи підвищеного ризику);
зменшити до 1 % інфікування внаслідок передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини;
забезпечити медичною допомогою та соціальними послугами з догляду та підтримки усіх ВІЛ-інфікованих осіб, які цього потребують;
забезпечити доступ до безперервного лікування препаратами антиретровірусної терапії усіх хворих на ВІЛ-інфекцію, які цього потребують;
зменшити на 50 % смертність від туберкульозу серед хворих з поєднаною інфекцією ВІЛ/туберкульоз;
залучити до постійної участі у програмах замісної підтримувальної терапії не менш як 35 % споживачів опіоїдних ін'єкційних наркотиків, а також до участі у програмах їх реабілітації.
Мета Стратегії - забезпечити доступ до лікування для всіх осіб, які його потребують, відповідно до міжнародних та національних стандартів, шляхом реалізації пріоритетних напрямів діяльності з профілактики, діагностики, лікування, догляду та підтримки на основі міжвідомчої координації та міжсекторальної взаємодії.
Можливі ризики, на попередження яких направлена Стратегія:
- обмеження доступу населення та пацієнтів до лабораторних послуг в умовах постійного зростання кількості людей, які живуть з ВІЛ (далі - ЛЖВ);
- дефіцит рівності в отриманні послуг з діагностики та лікування, особливо на місцевому рівні, що додатково ускладнюється у разі споживання пацієнтом ін'єкційних наркотиків;
- недосконалість механізмів забезпечення лікувальними засобами;
- несвоєчасне виявлення та зростання поширення опортуністичних інфекцій і супутніх захворювань, що значно ускладнює процес лікування;
- недостатня кількість медичного персоналу для надання послуг у відповідності до постійного зростання потреб в лікуванні;
- стигматизація та дискримінація, що негативно впливає на зростання попиту необхідних медичних послуг.
Стратегічні напрями діяльності:
1) Розширення доступу до послуг з консультування та безоплатного тестування на ВІЛ населення, особливо представників груп підвищеного ризику, проведення лабораторних досліджень та діагностики ВІЛ-інфекції гарантованої якості.
2) Забезпечення доступу до безперервного лікування ВІЛ-інфекції, застосування антиретровірусної терапії (далі - АРТ) на ранній стадії захворювання ЛЖВ, представникам груп підвищеного ризику відповідно до кращих міжнародних практик та доказових даних.
3) Забезпечення закупівлі достатньої кількості препаратів та інших виробів медичного призначення для діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, організація їх ефективного використання.
4) Залучення організацій громадянського суспільства, спільнот ЛЖВ та представників груп підвищеного ризику до оцінки потреб, планування, впровадження та оцінювання програм з догляду та лікування, що базуються на принципах забезпечення якості та дотримання прав ЛЖВ.
Завдання та шляхи їх досягнення за кожним стратегічним напрямом діяльності:
Стратегічний напрям 1: Розширення доступу до послуг з консультування та безоплатного тестування на ВІЛ (далі - КіТ) населення, проведення лабораторних досліджень та діагностики ВІЛ-інфекції гарантованої якості.
Завдання:
1.1 Забезпечити доступ до якісного КіТ для раннього виявлення ВІЛ-інфекції з подальшим визначенням потреби в АРТ усіх пацієнтів з підтвердженим діагнозом ВІЛ-інфекції.
1.2 Оптимізувати доступ до КіТ представників груп підвищеного ризику з використанням швидких тестів в рамках проектів профілактики ВІЛ та зменшення шкоди.
1.3 Забезпечити якість (доступність, точність, надійність, своєчасність) лабораторних досліджень у сфері ВІЛ/СНІДу в умовах реформування системи охорони здоров'я та з урахуванням необхідних ресурсів для розвитку та діяльності лабораторної служби.
Шляхи реалізації завдань стратегічного напряму 1:
1.1 Розробити нормативно-правові акти щодо вимог до організації та здійснення КіТ з ініціативи медичного працівника у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах (туберкульозні, наркологічні та дерматологічні диспансери, акушерсько-гінекологічні заклади) та рекомендацій для сімейних лікарів із зазначених питань.
1.2 Визначити відповідні стандарти якості процедури КіТ, у тому числі швидкими тестами та процедури забезпечення якості консультування.
1.3 Розширити перелік закладів охорони здоров'я (далі - ЗОЗ), які здійснюють медичний нагляд за хворими на ВІЛ-інфекцію та КіТ з урахуванням реформування системи охорони здоров'я.
1.4 Розробити нормативно-правову базу для створення електронного реєстру позитивних та негативних результатів тестів на ВІЛ, порядок обміну інформацією серед ЗОЗ на підставі отримання інформованої згоди пацієнта щодо подальшого обміну інформацією про його/її ВІЛ-статус.
1.5 Запровадити нові та підвищити якість існуючих мотиваційних заходів щодо залучення до послуг з КіТ представників груп підвищеного ризику, статевих партнерів ВІЛ-інфікованих осіб (через соціальні мережі інтернету, жіночі консультації та ін.).
1.6 Створити умови для розширення КіТ за допомогою швидких тестів як частини медичного обстеження пацієнтів спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів (туберкульозні, наркологічні диспансери, дерматологічні диспансери та акушерсько-гінекологічні заклади).
1.7 Сприяти застосуванню в медичній практиці простих у використанні методів діагностики ВІЛ-інфекції, зокрема регулярному проведенню КіТ за допомогою швидких тестів представників груп підвищеного ризику за межами ЗОЗ.
1.8 Удосконалити управління якістю лабораторних досліджень у сфері ВІЛ/СНІДу, а також розробити та впровадити інструменти відомчого та позавідомчого контролю за якістю роботи лабораторій у сфері ВІЛ/СНІДу незалежно від форми власності.
1.9 Забезпечити реалізацію заходів з підготовки спеціалізованих лабораторій діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу для акредитації відповідно до міжнародних стандартів.
1.10 Удосконалити методологічну базу лабораторних досліджень для моніторингу ВІЛ-інфекції та лікування з урахуванням розвитку та перспективи впровадження в Україні нових технологій.
1.11 Створити лабораторну інформаційну систему на центральному та регіональних рівнях, у тому числі, базу даних сайтів КіТ.
1.12 Оптимізувати існуючу нормативну базу щодо обсягів та періодичності лабораторних досліджень для ЛЖВ з метою раціонального використання наявних ресурсів.
1.13 Привести штатні нормативи лабораторій у відповідність до кількості та видів лабораторних досліджень, організувати підготовку та перепідготовку кадрів для забезпечення належної якості та у відповідності до потреб лабораторних досліджень з діагностики ВІЛ/СНІДу, інтегрувати аспекти КіТ в підготовку медичних працівників.
1.14 Удосконалити процеси планування фінансування лабораторій з урахуванням витрат на забезпечення якості, модернізацію матеріально-технічної бази, метрологічне забезпечення, впровадження інформаційних технологій та навчання персоналу, а також інтегрувати аспекти КіТ в підготовку медичних працівників.
Стратегічний напрям 2: Забезпечення доступу до безперервного лікування ВІЛ-інфекції, застосування антиретровірусної терапії на ранній стадії захворювання людям, які живуть з ВІЛ, представникам груп підвищеного ризику відповідно до кращих міжнародних практик та доказових даних.
Завдання:
2.1 Розширити доступ до АРТ та забезпечити практику її раннього початку, постановку пацієнтів під медичний нагляд в найкоротший термін після виявлення ВІЛ, постійне та ефективне утримання пацієнтів під медичним наглядом, повний клінічний та лабораторний моніторинг стану пацієнтів, в тому числі під час прийому АРТ.
2.2 Використовувати клінічно ефективні та спрощені схеми АРТ, які мінімізують негативні ризики для здоров'я пацієнта при поєднанні АРТ із препаратами лікування туберкульозу, гепатитів B і C, неінфекційних захворювань, опіоїдної залежності та сприяють утриманню пацієнта в системі догляду та підтримки.
2.3 Забезпечити розширення доступу пацієнтів до інтегрованих та децентралізованих медико-соціальних послуг.
2.4 Забезпечити профілактику, виявлення та лікування опортуністичних інфекцій і супутніх захворювань у ВІЛ-інфікованих пацієнтів.
2.5 Посилити кадрове забезпечення надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим пацієнтам та їх соціального супроводу.
................Перейти до повного тексту