1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
10.12.2003 N 296
Про підсумки діяльності Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України у 1999-2003 роках та основні напрями її подальшої роботи
Заслухавши та обговоривши доповідь віце-президента НАН України, голови Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академіка НАН України А.К.Шидловського, співдоповіді академіків-секретарів відділень математики - академіка НАН України І.В.Скрипника, інформатики - академіка НАН України І.В.Сергієнка, механіки - академіка НАН України В.В.Пилипенка, фізики і астрономії - академіка НАН України А.Г.Наумовця, наук про Землю - академіка НАН України В.І.Старостенка, фізико-технічних проблем матеріалознавства - академіка НАН України І.К.Походні, фізико-технічних проблем енергетики - академіка НАН України Б.С.Стогнія та виступи провідних вчених і фахівців, Президія НАН України відзначає, що установи секції протягом останнього п'ятиріччя зосередили свої зусилля на всебічному розвитку актуальних фундаментальних і прикладних досліджень за її тематикою.
Отримано вагомі результати з актуальних сучасних напрямів математики, інформатики, механіки, фізики і астрономії, матеріалознавства, енергетики та наук про Землю.
Так, математиками розв'язана проблема асимптотичного розщеплення сингулярно збуреної системи лінійних диференціальних рівнянь у складній біфуркаційній точці коефіцієнтів системи. Встановлено новий принцип компенсованої компактності для нелінійної еліптичної задачі Діріхле в послідовності перфорованих областей. Одержані вагомі результати в галузі теорії, математичних і теоретико-експериментальних методів прогнозування довготривалої міцності та надійності неоднорідних елементів конструкцій і приладів, що експлуатуються в умовах дії зовнішніх силових, теплових, струмових та електромагнітних навантажень.
У галузі інформатики розроблено базовий інструментарій для побудови розподілених інформаційних технологій та створено програмно-технічні комплекси для обробки даних в складних розподілених системах ієрархічної структури; високошвидкісні алгоритми арифметики надвеликих чисел, які є основою перспективних технологій систем захисту інформації з відкритими ключами. Створено математичні моделі й запропоновано методи вирішення складних задач у різних галузях економіки, екології, енергетики тощо.
Механіками розроблені теоретичні основи кількісного аналізу й експериментально обгрунтована можливість стійкого руху тіл у рідині із швидкостями, близькими до швидкості звуку. Створено нелінійну теорію поздовжніх коливань рідинних ракет-носіїв і запропоновано принципово нові засоби забезпечення динамічної сумісності рідинних двигунів з конструкцією ракет-носіїв. Розвинуто теорію нестійкості поверхні розділу деформованих тіл з врахуванням тріщин в поверхні розділу; розроблено підхід до вивчення руху твердих частинок під дією акустичних хвиль у стисливій в'язкій рідині біля поверхні розділу.
В галузі фізики і астрономії дослідження були спрямовані на вирішення актуальних проблем ядерної фізики, фізики твердого тіла, фізики м'якої речовини (рідин, рідких кристалів та макромолекулярних систем), фізики плазми, оптики і квантової електроніки, фізики низьких температур, радіофізики і електроніки, астрономії і астрофізики. Отримано важливі фундаментальні результати, що поглиблюють наукові уявлення про різноманітні фізичні явища та їх природу, Сонячну систему та Всесвіт.
Геологами побудовано швидкісну модель Земної кори, створено тривимірну геотермічну, геоелектричну та акустичну моделі будови надр найбільш перспективних регіонів України і Азово-Чорноморського регіону.
Океанологами розроблені глобальна система спостережень для Чорного моря, гідродинамічні і геохімічні моделі морських екосистем різних районів Світового океану.
Фундаментальні дослідження з матеріалознавства дозволили створити основи, розробити технологію та унікальне обладнання для зварювання високоміцних сталей, сплавів алюмінію, титану. Показано можливість та практичну доцільність електричного зварювання струмами високої частоти м'яких біологічних тканин тварин та людини. Створені лабораторні зразки електрохірургічного обладнання, призначеного для цієї мети.
Вперше в світовій практиці розроблено поліматричний композит на основі тугоплавких металів хром-ванадій ВР-20. Застосування цих матеріалів перспективне для ядерної енергетики та двигунобудування.
Енергетиками виконано цикл фундаментальних досліджень у галузі двофазних закручених потоків та потоків біля обертових поверхонь, що дозволяє оптимізувати робочі процеси в енергетичному обладнанні. Розроблено теоретичні засади створення ефективних систем утилізації теплоти відхідних газів котлоагрегатів із застосуванням поверхневих теплообмінних апаратів. Виконано комплекс наукових досліджень у галузі використання альтернативного палива - стисненого природного газу, супутнього нафтового газу та шахтного метану як моторного палива для транспортних і стаціонарних двигунів внутрішнього згоряння.
Відповідно до затверджених Законом України пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в секції сформовано 7 цільових програм з найважливішої проблематики природничих наук.
На виконання розпорядження Президента України установами НАН України разом з галузевими інститутами та навчальними закладами країни, відомими фахівцями-енергетиками протягом останніх років розроблялась "Енергетична стратегія України на період до 2030 року та дальшу перспективу". В Стратегії виконано аналіз сучасного стану та розроблено довгострокові прогнози розвитку економіки, макроекономічних показників, структури галузевого виробництва країни та її потреби в паливно-енергетичних ресурсах, проаналізовано джерела та механізм фінансування розвитку енергетики.
Поряд з виконанням свого головного завдання - всебічного розвитку фундаментальних досліджень - секція приділяла значну увагу вирішенню проблем технологічного переозброєння базових галузей економіки України. Зокрема, протягом 1999-2003 рр. установами секції виконано понад 9000 робіт за господарськими договорами з вітчизняними замовниками та за контрактами з іноземними підприємствами, впроваджено понад 4500 наукових розробок. Фінансування окремих установ НАН України за рахунок виконання госпдоговорів є вагомим джерелом поповнення їхнього бюджету. Частка позабюджетних коштів, одержаних установами секції від виконання замовлень на науково-технічну продукцію, становила в середньому 30 відсотків загального обсягу річних надходжень з усіх джерел фінансування.
Щорічно зростала кількість зовнішньоекономічних контрактів. Зокрема, замовниками науково-технічної продукції були фірми близько 30 країн світу, переважно з США, Німеччини, Японії та Китаю.
Установами секції впроваджено нові технології, у тому числі інформаційні, а також машини, устаткування, матеріали, автоматизовані комплекси і системи, програмні продукти, бази даних, методичні рекомендації та методики, стандарти. Зокрема, розроблені потужні системи комп'ютерного аналізу і керування в економіці - система "Пільги" для державної податкової адміністрації України, система "Бюджет" для Кабінету Міністрів України, система прогнозування стану економіки країни при розробці можливих сценаріїв її розвитку. Створені нові математичні моделі і методи, які орієнтовані на ефективне розв'язання завдань екології.
На шахтах Донеччини знайшла застосування математична модель способів дегазації вуглепорідних масивів та попередження викиду метану.
За розробками вчених секції в Києві створено спеціалізоване підприємство "Голографія", що здатне значною мірою забезпечити потреби України в голографічних елементах для захисту товарів та цінних паперів.
Підготовлено Національний атлас України з повною інформацією про природні умови і ресурси, екологічний стан території країни, що дозволяє оцінити соціально-економічні та суспільно-політичні процеси та явища в Україні.
Фізико-механічним інститутом ім. Г.В.Карпенка НАН України за участю державних структур, шведсько-польської фірми "PRIM-SA" освоєно виробництво теплоізоляції труб комунальних і магістральних теплових мереж, що, крім ресурсозберігаючого ефекту, дозволить значно скоротити залежність від імпортних поставок теплоізолюючих матеріалів, обсяг яких становить 7-8 млн. дол. США на рік.
На 28 підприємствах України освоєно виробництво численних марок зварювальних матеріалів, що повністю забезпечує потреби держави в них та їх експорт у країни СНД. В інституті електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України створено нове покоління контактних стикових машин для зварювання залізничних рейок у заводських та польових умовах, які експортуються в країни СНД, Європи, Америки та Південно-Східної Азії.
Фахівці установ секції беруть участь у реалізації міжнародних програм ракетно-космічного комплексу морського базування "Морський старт", де задіяні ракетоносії українського виробництва "Зеніт-3SL" та "Циклон-4".
Низку конкретних результатів одержано у галузі енергозбереження. Так, у системі муніципального теплопостачання м. Запоріжжя введено в експлуатацію першу в Україні когенераційну установку, що базується на нетрадиційній технології комбінованого вироблення тепла і електроенергії та забезпечує істотний енергозберігаючий ефект. Розроблено високоефективну технологію спалювання мокрих та сухих відходів вуглезбагачення у циркулюючому киплячому шарі. Практичне застосування цього процесу має величезне значення для України, на території якої зараз налічується 140 млн. т шламів та 640 млн. т сухих відходів.
На підприємствах ДК "Укртрансгаз" впроваджено 5 електростанцій на природному газі. Створено технічні засоби запобігання паразитним ферорезонансним процесам на підстанціях електричних мереж напругою 110 кВ і вище. Серійний випуск налагоджений на Запорізькому заводі "Перетворювач". Ці пристрої запобігають системним аваріям в електричних мережах високої напруги і працюють у Південних магістральних електричних мережах України і в енергетичній системі Росії. У Криму впроваджено перший в Україні експериментальний модуль геотермальної теплоелектроцентралі "Сиваська-1" потужністю 1 МВт теплових та 100 кВт електричних.

................
Перейти до повного тексту