- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Розвиток наукових досліджень у галузі хімії та біології в Національній академії наук України. 1999-2003 роки
Заслухавши та обговоривши доповідь голови Секції хімічних і біологічних наук НАН України, віце-президента НАН України академіка НАН України В.Д.Походенка та співдоповіді академіка-секретаря Відділення хімії НАН України академіка НАН України В.В.Гончарука, в.о. академіка-секретаря Відділення молекулярної біології, біохімії, експериментальної та клінічної фізіології НАН України члена-кореспондента НАН України В.Ф.Чехуна та члена Бюро Відділення загальної біології НАН України академіка НАН України О.О.Созінова, Президія НАН України відзначає, що установи секції у 1999-2003 рр. при переході від планової економіки до ринкової зберегли в цілому свій науково-технічний потенціал і адаптувалися до нових умов.
Установи не тільки продовжують дослідження з традиційних напрямів науки, затверджених відповідними постановами Президії НАН України, а й намагаються в міру своїх можливостей розвивати зовсім нові наукові напрями.
Так, в установах Відділення хімії НАН України започатковані дослідження в галузі фізичної хімії наноструктурних систем і нанокомпозиційних матеріалів, нанофазових явищ та квантово-розмірних ефектів; з фундаментальних основ створення нових неорганічних матеріалів з наночастинками, нестехіометричних сполук, іонних рідких кристалів (анізотропних розплавів) тощо, а також з синтезу у неводних середовищах та вивчення будови нових металовмісних систем з нано-, супрамолекулярними, каталітичними та іншими цінними властивостями; біотестування якості води з використанням клітинних біомаркерів; опрацювання теоретичних основ створення лікарських форм нейротропних препаратів з високою біодоступністю та селективністю і вивчення нанохімічних процесів одержання дисперсних матеріалів і композитів на їх основі.
Установи Відділення молекулярної біології, біохімії, експериментальної та клінічної фізіології НАН України започаткували розроблення аналітичних приладів нового покоління - біосенсорів; опрацювання фізіолого-біохімічних та молекулярно-генетичних основ функціонування живих систем та принципів керування ними; вивчення фундаментальних засад генної терапії; з'ясування молекулярних та клітинних особливостей онкогенезу з метою створення методів ранньої діагностики та нової стратегії терапії злоякісного процесу; дослідження механізмів кріоушкоджень, кріозахисту, природної стійкості біологічних об'єктів до холоду та її репарації після дії холоду.
В установах Відділення загальної біології НАН України започатковано вивчення наукових засад біобезпеки при створенні та використанні трансгенних організмів і молекулярно-біологічних й цитогенетичних основ трансгенезу як підгрунтя методів генетичної і клітинної інженерії, а також віддалених наслідків хронічного опромінення та способів їх упередження; розроблення біотехнологій в рослинництві, а також заснованих на використанні водних організмів з метою екологічного кондиціювання середовища; дослідження сигнальних і регуляторних систем рослин у формуванні адаптаційних синдромів; створення нового типу напівкарликових пшениць як основи "зеленої революції".
За звітний період науковці отримали низку важливих наукових фундаментальних результатів, які відповідають світовому рівню. Зокрема, установами Відділення хімії НАН України опрацьовано фундаментальні фізико-хімічні засади дизайну та одержання принципово нових поколінь нанорозмірних систем і матеріалів, запропоновано концепції впливу гетероатомів на каталітичні, електрохімічні та сорбційні властивості вуглецевих матеріалів та формування in situ сумішей лінійних полімерів і напіввзаємопроникних полімерних сіток, а також модель одночасного оброблення води озоном та УФ-випромінюванням для її знезараження та очищення від органічних речовин.
Серед важливих наукових результатів Відділення молекулярної біології, біохімії, експериментальної та клінічної фізіології НАН України можна відзначити такі. Вперше встановлено наявність у нервових клітинах таламусу двох типів низькопорогових калієвих каналів, при дослідженні згортальної системи крові відкрито раніше невідомий центр полімеризації фібрину, який бере участь у побудові протофібрил, отримано відомості про механізми регуляції деградації та біогенезу пероксисом, що важливо для лікування спадкової патології людини (синдрому Зельверта).
Поруч з іншими визначними здобутками установ Відділення загальної біології НАН України було з'ясовано фундаментальні аспекти еволюційної систематики, морфології та екології низки значних таксонів тваринного світу, встановлено роль активних форм кисню у формуванні адаптаційних реакцій рослин при стресових впливах та дії еліситорів, вивчено зміни молекулярно-біологічних процесів в умовах тривалого впливу мікрогравітації, отримані нові дані стосовно молекулярних механізмів регуляції фотосинтезу та симбіотичної азотфіксації.
В прикладному аспекті установами секції також було досягнуто певних успіхів. Зокрема, установами хімічного профілю розроблено та впроваджено екологічно чисті матеріали та технологію кольорової дефектоскопії зварних з'єднань конструкцій атомних електростанцій; нові технології синтезу субстанцій противірусного інтерфероніндукуючого препарату Аміксин, антигіпертензивного препарату Клофелін, антихолінестеразного препарату Прозерін; високоефективний фунгіцид широкого спектра дії Сульфокарбатіон-К і препарат Теобон для захисту рослин від грибкових захворювань та лікування мікозів; унікальну комплексну технологію знешкодження фільтратів звалищ твердих побутових відходів та оригінальну золь-гель технологію одержання сферично гранульованих діоксидів та фосфатів титану і цирконію - основи для виробництва новітніх різновидів сорбентів, каталізаторів і суперкислот.
Установами біологічного профілю досліджено молекулярні механізми канцерогенезу, пухлинного росту, розвитку лікарської резистентності, що важливо для розробки нових та вдосконалення існуючих методів ранньої діагностики і лікування онкологічних захворювань, ведуться роботи зі створення векторних систем для генної терапії таких тяжких мультифакторних захворювань, як інсулін-залежний цукровий діабет й атеросклероз. Одержано також високоспецифічні антитіла проти токсинів дифтерії та коклюшу й показана можливість використання їх кон'югат для діагностики цих захворювань.
Крім того, опрацьовано біотехнологію використання рослин як біореакторів-продуцентів фармацевтичних білків, складено прогноз екологічного стану Чорного моря з урахуванням впливу радіоактивних, хімічних та біологічних факторів та створено нові високопродуктивні сорти кукурудзи та озимої пшениці, серед яких мутантний сорт Смуглянка, який вперше за всю історію України забезпечив рекордну кількість урожаю - 114 ц/га. Відкритий новий клас сполук з високою гербіцидною активністю, створені нові штами бульбочкових бактерій, добрива та регулятори росту рослин, розроблені нові прилади для дистанційної діагностики стану рослин на землі та в космосі.
Завдяки спільним дослідженням та розробкам інститутів секції з установами інших відділень НАН України і організаціями АМН України та УААН було досягнуто успіхів у розробленні міждисциплінарних проблем.
З 2000 р. розпочато роботи в галузі хемо- та біосенсорних досліджень, що охоплюють майже всі основні напрями розвитку сенсорних технологій, які сьогодні розвиваються у світі. Це дало змогу створити у 2003 р. комплексну програму фундаментальних досліджень НАН України "Дослідження у галузі сенсорних систем та технологій".
Позитивним є досвід діяльності створеної у 1999 р. Міжвідомчої наукової ради НАН України та УААН з проблем агропромислового комплексу, за конкретними рішеннями якої у звітний період були підготовлені аналітичні матеріали з актуальних сільськогосподарських проблем та подані до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України тощо. Запропоновано також низку практичних розробок установ у цій галузі.
Значну увагу установи Відділення хімії НАН України приділяли виконанню створеної за ініціативою Академії багатогалузевої науково-технічної програми "Нові хімічні речовини і матеріали малотоннажного виробництва для заміни імпортованих".
У галузі досліджень з проблем медицини виготовлено дослідний зразок лікувально-профілактичного пристрою аеротерапії гірським повітрям "Борей-М", створено й вивчено антисигнатурні олігодезоксирибо-нуклеотиди, що виявилися універсальними антимікробними засобами, здійснюються дослідження щодо ефективності застосування фотодинамічного методу в онкології, успішно проводяться роботи з впровадження низки медичних препаратів (Адемол, Кальмівід, Кварцетин, Левкін, Мебіфон).
Найвидатніші досягнення науковців секції відзначені 12 Державними преміями України.
Достатньою мірою розвиваються міжнародні контакти з найавторитетнішими науковими закладами світу, проводяться міжнародні наукові форуми, мають місце конкретні творчі зв'язки між окремими вченими і лабораторіями, що дозволяє науковцям більш ефективно використовувати свій потенціал та отримувати закордонні гранти.
Серед найбільш яскравих прикладів міжнародного співробітництва - Інститут фізичної хімії ім. Л.В.Писаржевського НАН України спільно з вченими наукових установ Франції, Німеччини, Великої Британії, Італії та інших країн взяв участь у формуванні розділу спільних фундаментальних досліджень "Green Organic Electrochemistry" в рамках Європейської програми COST-29; у листопаді 2001 р. на базі Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України створено Міжнародний центр дослідження води в регіоні ОЧЕС й проведено міжнародний конгрес із водних проблем Чорноморського регіону "Чиста вода - 2001"; Інститут кріобіології і крімедицини НАН України налагодив і постійно розвиває плідні контакти з кріобіологічними центрами Індії, Чехії, Словакії, Болгарії, Бельгії, Нідерландів, Ізраїлю, що дозволяє здійснювати спільні комплексні програми з кріобіології репродуктивних клітин (сперми, яйцеклітини, зіготи) та взаємні стажування спеціалістів; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України відряджав співробітників, публікував спільні роботи і проводив міжнародні конференції та дослідження за спільною тематикою з установами США, Великої Британії, Німеччини, Японії, Італії, Швеції, Польщі, Словаччини, Швейцарії та за 28 грантами; Міжнародний інститут клітинної біології та Інститут клітинної біології і генетичної інженерії НАН України успішно співпрацюють з провідними біотехнологічними науковими закладами та фірмами в галузі розроблення нових методів біотехнології генної модифікації рослин.
Установи секції приділяли увагу розвитку співробітництва в межах МААН та з науковими установами СНД. Зокрема, Інститут сорбції і проблем ендоекології НАН України спільно з Науково-дослідним інститутом особливо чистих речовин МОЗ РФ (Санкт-Петербург) розробляє унікальне обладнання та технологію для проведення запланованого на 2005 р. наукового експерименту на російському сегменті міжнародної космічної станції; Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України разом з Інститутом біохімічної фізики РАН розробив метод підвищення потенційних можливостей системи протипухлинного імунітету, покликаного протидіяти розвиткові деяких трансплантованих та хімічно індукованих пухлин; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України досяг успіхів у вивченні проблем паразитології, співпрацюючи з інститутами паразитології Польської та Болгарської академій наук, тощо.
За звітний період було опубліковано 263 монографії, в т. ч. 15 перевидано за кордоном (в установах Відділення хімії НАН України відповідно - 50/14, Відділення молекулярної біології, біохімії, експериментальної та клінічної фізіології НАН України - 38/1, Відділення загальної біології НАН України - 175/0), близько 16 тисяч статей, а також видавалось 20 наукових журналів, з яких 6 перевидаються за кордоном. Крім того, установами секції було отримано 729 патентів, в т. ч. 39 зарубіжних.
................Перейти до повного тексту