1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
14.10.2003 N 12-14/425
Про відображення в обліку і звітності безоплатного отримання бюджетною установою необоротних матеріальних активів
(Витяг)
<...>
ГоловКРУ України розглянуло ваш запит від 02.09.2003 р. N 1042 про надання роз'яснення щодо здійснення бюджетною установою окремих господарських операцій з необоротними матеріальними активами повідомляє.
<...> Статтею 13 Бюджетного кодексу України встановлено, що бюджет може складатися із загального та спеціального фондів. Спеціальний фонд бюджету включає: бюджетні призначення на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень; гранти або дарунки (у вартісному обчисленні), отримані розпорядниками бюджетних коштів на конкретну мету, різницю між доходами і видатками спеціального фонду бюджету.
Розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди визначається Законом про Державний бюджет України. Джерела формування спеціального фонду визначаються виключно законами України.
Підставою для рішення відповідної ради про створення спеціального фонду у складі місцевого бюджету може бути виключно Закон про Державний бюджет України.
Так, пунктом 16 статті 10 Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік" до джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2003 рік віднесено власні надходження бюджетних установ, які утримуються за рахунок коштів державного бюджету. Власні надходження бюджетних установ, які утримуються за рахунок відповідних місцевих бюджетів, належать до джерел формування спеціального фонду місцевих бюджетів на 2003 рік (пункт 4 статті 50 цього ж Закону).
Переліком груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. N 659, встановлено, що безоплатно отримані необоротні активи належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень "Інші джерела власних надходжень бюджетних установ". До цієї підгрупи належать усі види добровільної та безоплатної допомоги: передача будь-яких видів майна, благодійні внески, гранти та дарунки, у тому числі внески від спонсорів та меценатів.
Відповідно до п. 1 Інструкції з обліку основних засобів та інших необоротних активів бюджетних установ, затвердженої наказом Держказначейства від 17.07.2000 р. N 64 та зареєстрованої в Мін'юсті 31.07.2000 р. за N 459/4680, необоротні активи - це матеріальні та нематеріальні ресурси, які належать установі та забезпечують її функціонування і строк корисної експлуатації яких, як очікується, становить більше одного року. Необоротні активи складаються з основних засобів, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів.
Необоротні активи в бухгалтерському обліку бюджетних установ обліковуються згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ та Порядком застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженими наказом Головдержказначейства від 10.12.99 р. N 114 та зареєстрованими в Мін'юсті 20.12.99 р. за N 890/4183 (із змінами).
Інструкцією про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ, затвердженою наказом Держказначейства від 10.07.2000 р. N 61 та зареєстрованою в Мін'юсті 14.08.2000 р. за N 497/4718 (із змінами, далі - Інструкція N 61), визначено конкретні бухгалтерські записи з відображення операцій щодо безоплатного отримання необоротних матеріальних активів, а саме:

................
Перейти до повного тексту