1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПРОКУРОР УКРАЇНИ
Н А К А З
N 8 від 28.10.98
м.Київ
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Генеральної прокуратури N 6 від 28.10.2002 )
Про діяльність прокурорів по представництву інтересів громадян і держави у судах
Зважаючи на значимість конституційної функції представництва прокурорами у судах інтересів громадян і держави та з метою забезпечення належного рівня і ефективності їхньої діяльності на цьому напрямі, підвищення їх відповідальності
НАКАЗУЮ:
1. Управлінню представництва інтересів громадян і держави у судах, Головному управлінню військових прокуратур Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міським, районним, міжрайонним, військовим прокурорам гарнізонів та прирівняним до них:
1.1. Вважати реалізацію конституційної функції представництва інтересів громадян і держави у судах одним з дійових засобів зміцнення законності у державі, попередження правопорушень, що виникають у цивільних, господарських, фінансово-кредитних та інших правовідносинах.
1.2. Вживати у межах своєї компетенції заходи, спрямовані на своєчасне і повне використання передбачених законодавством повноважень для пред'явлення у суди і підтримання позовів (заяв) на захист прав і законних інтересів громадян та держави, для перегляду незаконних судових постанов.
1.3. Забезпечити першочергово заходами цивільного та арбітражного судочинства захист соціальних прав громадян, а також відшкодування шкоди, завданої державі, державним підприємствам, установам і організаціям, стягнення заборгованості перед бюджетом. Пенсійним фондом та іншими позабюджетними фондами соціальної спрямованості.
У випадках, коли з вини посадових осіб втрачена можливість пред'явити позови до осіб, які спричинили збитки, порушувати у судах справи про відшкодування шкоди за рахунок цих посадових осіб.
2. Дотримуватись вимог ст.137 ЦПК України та ст.54 АПК України щодо форми і змісту позовів (заяв), посилатись на норми закону і на підзаконні акти, якими регулюються дані правовідносини, і на конкретні докази, які приєднувати до позовних заяв.
При пред'явленні позовів (заяв) до арбітражних судів враховувати роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 5 травня 1998 р. N 01-8/161 "Про деякі питання, пов'язані з прийняттям арбітражними судами позовних заяв, поданих прокурорами та їх заступниками".
2.1. Одночасно з пред'явленням позовів (заяв) ініціювати вжиття заходів до забезпечення позовних вимог у порядку, встановленому чинним законодавством, добиватися реалізації вжитих судами заходів.
2.2. Дотримуватись вимог закону щодо підсудності спорів, особливо щодо відокремлених підрозділів, юридичних осіб та суб'єктів господарювання інших країн, реагувати на факти безпідставного повернення позовів судами.
2.3. Одночасно зі зверненням з позовом (заявою) до суду не за місцем знаходження прокуратури копію позову (заяви) надсилати відповідному прокуророві для забезпечення участі прокурора у розгляді справи і письмово інформувати про це суд, до якого направлено позов (заяву). Прокурору, який забезпечував участь у суді, негайно повідомляти прокурора, який направив позов, про результати його розгляду. Про рішення Вищого арбітражного суду України прокурорів, які подавали позови, повідомляє управління представництва інтересів громадян і держави у судах Генеральної прокуратури України.
2.4. Управлінням і відділам Генеральної прокуратури України, прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняних до них прокуратур при виявленні підстав для захисту у судовому порядку прав громадян і державних інтересів своєчасно збирати необхідні докази, готувати мотивовані висновки з посиланням на чинне законодавство, які разом з матеріалами перевірок передавати у підрозділи представництва інтересів громадян і держави у судах.
2.5. Управлінню представництва інтересів громадян і держави у судах Генеральної прокуратури України, аналогічним підрозділам прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняним до них прокуратур за достатності доказів і підстав оформляти відповідно до чинного законодавства позовні матеріали і за підписом керівників прокуратур направляти їх у суди, вести їх облік та звітність.
3. Забезпечити обов'язкову участь прокурора у розгляді судами всіх справ, порушених за позовами та заявами прокурора, а також у випадках, коли це передбачено законом.
В арбітражних судах цей обов'язок виконувати підрозділам представництва інтересів громадян і держави у судах обласних і прирівняних до них прокуратур за місцем знаходження арбітражного суду.
Участь у розгляді справ за позовами (заявами) прокурорів у Вищому арбітражному суді України здійснювати працівникам управління представництва інтересів громадян і держави у судах Генеральної прокуратури України.
3.1. Активно використовувати надані законом повноваження щодо участі у розгляді будь-якої справи та вступу у справу в будь-якій стадії процесу, якщо цього вимагає захист прав і законних інтересів громадян та держави. Про намір вступити у розгляд справи, порушеної з ініціативи інших осіб, завчасно повідомляти суд.
3.2. Ретельно готуватися до судових засідань, брати активну участь у дослідженні доказів, з'ясуванні фактичних обставин справи, за наявності підстав заявляти перед судом клопотання про постановлення окремих ухвал. Дотримуватись судової етики. Процесуальну позицію у судовому засіданні, у тому числі по суті спору, який вирішується судом, висловлювати відповідно до вимог закону та матеріалів справи.
4. Не залишати без реагування незаконні і необгрунтовані рішення, ухвали чи постанови суду по справах, розглянутих з участю прокурора, своєчасно вносити на них касаційні (окремі) подання чи протести (по арбітражних справах), зазначаючи, який закон порушено судом при постановленні рішення (ухвали), і чітко викладати позицію щодо скасування або зміни судової постанови. Копію касаційного (окремого) подання в день направлення його до суду одночасно надсилати прокурору вищого рівня.

................
Перейти до повного тексту