1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 33 від 02.10.91
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою правління Фонду
соціального страхування
України від 2 жовтня 1991 р.
N 33
( Інструкція втратила чинність на підставі Постанови Фонду соцстраху N 44 від 28.12.94 )
Інструкція про порядок нарахування, сплати, витрат та обліку коштів Фонду соціального страхування України
Відповідно до постанови Ради Міністрів України і Ради Федерації незалежних профспілок України від 11 лютого 1991 року N 25 "Про управління соціальним страхуванням в Українській РСР" до Фонду соціального страхування України* спрямовується встановлювана Кабінетом міністрів України частина коштів від внесків на державне соціальне страхування підприємств, установ, організацій і кооперативів** (крім колгоспів, у тому числі риболовецьких), розташованих на території республіки, незалежно від їх відомчого підпорядкування, форм власності та господарювання, а також громадян, які працюють в умовах оренди, найму чи займаються індивідуальною трудовою діяльністю. Указаний Фонд є самостійною фінансовою банківською системою і перебуває у віданні профспілок України. Кошти Фонду не підлягають оподаткуванню, грошовим, митним зборам і не входять до складу республіканського бюджету України.
На кошти Фонду поширюється єдиний порядок їх нарахування, сплати, витрат та звітності, передбачений даною Інструкцією, незалежно від органу, в якому зареєстрований страхувальник, а також постановою Ради Міністрів України від 12 квітня 1991 року N 91 "Про затвердження Умов та порядку державного соціального страхування осіб, які займаються індивідуальною й іншою трудовою діяльністю та іншими видами підприємництва, в тому числі на умовах індивідуальної (групової) оренди, або в особистому селянському господарстві, в Українській РСР".
____________
* Надалі - "Фонд".
** Надалі - "організації".
I. ПЛАТЕЖІ ДО ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ ТА РЕЄСТРАЦІЯ СТРАХУВАЛЬНИКІВ
1. Всі організації республіки, у яких працюючі підлягають державному соціальному страхуванню, а також особи, які наймають окремих громадян за трудовими договорами, відповідно до діючого законодавства зобов'язані сплачувати страхові внески, а також вносити до Фонду:
- суми, одержувані ними в установленому порядку від трудящих за видані профспілковими організаціями путівки на санаторно-курортне лікування, відпочинок та туризм;
- суми витрат на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, спричиненої трудовими каліцтвами і професійними захворюваннями в результаті порушень адміністрацією діючих правил захисту праці і техніки безпеки; у зв'язку з підвищеною захворюваністю з вини адміністрації, а також травмами, скоєними з провини інших організацій чи окремих осіб;
- суми нарахованої пені у випадках несплати страхових внесків у встановлений строк і штрафів, накладених технічними і правовими інспекторами праці профспілкових органів на посадових осіб організацій. Вказані штрафи стягуються із заробітної плати цих посадових осіб адміністрацією організацій і зараховуються на поточний субрахунок "Розрахунки по соціальному страхуванню".
2. Всі організації і особи, вказані в пункті 1, зобов'язані реєструватися як страхувальники в обласних (міських), республіканських комітетах (радах) профспілок, які мають бюджети, у відділеннях Фонду соціального страхування України, в Кримській АРСР, областях та м. Києві*, в безпосередньому обслуговуванні яких по соціальному страхуванню вони перебувають.
Організації, які не входять в профоб'єднання, а також особи, які займаються індивідуальною й іншою трудовою діяльністю та іншими видами підприємництва, в тому числі на умовах індивідуальної (групової) оренди, або в особистому селянському господарстві, реєструються як страхувальники у регіональному відділенні Фонду.
Структурні підрозділи, які знаходяться в складі організацій і мають самостійний баланс і рахунки в установах банку, реєструються як страхувальники у відповідних профспілкових органах, органах фонду за місцем їх розташування.
_____________
* Надалі - "відділення Фонду".
3. Громадяни, які уклали трудові договори з домашніми працівниками, релігійні організації реєструються як страхувальники в міських, обласних комітетах профспілки працівників місцевої промисловості і комунально-побутових підприємств.
4. Заново створені організації зобов'язані реєструватися як страхувальники в десятиденний строк від дня їх організації.
5. Страхувальник зобов'язаний подати за місцем реєстрації необхідні для цього дані.
Кожному страхувальнику після реєстрації присвоюється реєстраційний номер і надсилається письмове повідомлення про розмір і строки сплати страхових внесків.
6. При передачі страхувальника в обслуговування із однієї галузевої профспілки до іншої профспілковий орган (відділення Фонду), в обслуговування якого він передається, надсилає йому письмове повідомлення про реєстраційний номер, розмір і строк сплати внесків.
II. НАРАХУВАННЯ СТРАХОВИХ ВНЕСКІВ
7. Страхові внески на соціальне страхування сплачуються за тарифами, установленими законодавством України.
Їх частина, що спрямовується до Фонду соціального страхування України, у процентному виразі встановлюється Кабінетом міністрів України за поданням Фонду соціального страхування України і Пенсійного фонду України.
8. Нарахування страхових внесків провадиться, виходячи з установленого тарифу внесків на соціальне страхування і заробітної плати всіх працюючих, які підлягають соціальному страхуванню, в тому числі штатних, позаштатних, сезонних, тимчасових працюючих за сумісництвом чи виконуючих разові, випадкові і короткочасні роботи при наявності укладених з ними письмових трудових договорів.
9. Страхові внески нараховуються на всі види заробітку (доходу), крім виплат, указаних в п. 10 інструкції. При цьому не мають значення джерела фінансування вказаних виплат, статті і види платіжних документів (розрахунково-платіжні відомості, особові рахунки і т. п.), документи, по яких були проведені розрахунки по заробітку (доходу).
10. Внески не нараховуються на слідуючі види виплат працюючих громадян:
- компенсація за невикористану відпустку;
- вихідна допомога при звільненні;
- різні види грошової допомоги, що видається як матеріальна допомога;
- компенсаційні виплати (добові на відрядження і виплати замість добових, виплати відшкодованих збитків, завданих трудящим каліцтвом або іншим пошкодженням здоров'я, пов'язаним з їх роботою);
- вартість безкоштовно наданих деяким категоріям працівників квартир, комунальних послуг, палива, проїзних квитків або вартість їх відшкодування;
- вартість виданого спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, мила, обезжирюючих засобів, молока і лікувально-профілактичного харчування;
- вартість раціону безкоштовного колективного харчування, наданого у випадках, передбачених законодавством;
- дотації на обіди, вартість путівок на санаторне-курортне лікування та в будинки відпочинку за рахунок Фонду соціального розвитку (фонду споживання);
- відшкодування витрат на проїзд, провіз майна та наймання приміщення при переводі чи переїзді на роботу до іншої місцевості;
- доплати і надбавки до заробітної плати замість добових у випадках, коли постійна робота здійснюється в дорозі чи має роз'їзний характер або в зв'язку з службовими поїздками в межах обслуговуючої дільниці;
- заробітна плата за дні роботи без винагородження за працю (суботники, недільники і т. п.), перерахована до відповідних бюджетів чи благодійних фондів;
- заохочувальні виплати (включаючи премії) в зв'язку з ювілейними датами, днями народження, за довгорічну і сумлінну працю, активну громадську роботу та в інших аналогічних випадках, проведені за рахунок фонду заробітної плати (єдиного фонду оплати праці);
- грошові нагороди, які присуджуються за призові місця по підсумках змагань, оглядів, конкурсів і т. п.;
- стипендії, виплачувані підприємствами і організаціями студентам (аспірантам), направленим на навчання з відривом від виробництва;
- допомога, яка виплачується за рахунок підприємства, установи та організації молодим спеціалістам за час відпустки після закінчення вищого чи середнього спеціального навчального закладу;
- допомога по соціальному страхуванню і пенсії;
- винагороди, які виплачуються громадянам підприємствами, установами, організаціями та кооперативами за виконання робіт договорами цивільно-правового характеру.
III. СТРОКИ І ПОРЯДОК СПЛАТИ СТРАХОВИХ ВНЕСКІВ
11. Нараховані страхові внески, за відрахуванням витрат, понесених організацією по соціальному страхуванню, страхувальники сплачують шляхом безготівкових розрахунків - перерахуванням відповідних сум із своїх поточних рахунків в кредитних установах на рахунок N 691 Фонду в місцевому відділенні банку. Платіжне доручення про перерахування внесків на рахунок N 691 страхувальники подають до установи банку одночасно з одержанням грошей на заробітну плату за відповідний період.
Перерахування внесків на інші рахунки не допускаються.
Страхувальники, які сплачують внески два рази в місяць при одержанні сум на заробітну плату за другу половину місяця, подають в установу банку платіжне доручення про перерахування внесків по уточненому розрахунку за весь минулий місяць.
12. Бюджетні та громадські організації сплачують внески та інші платежі до Фонду один раз на місяць - в строк, установлений для виплати заробітної плати за другу половину місяця. При одержанні заробітної плати і відсутності платіжного доручення про перерахування внесків на соціальне страхування у зв'язку з відсутністю даних платежів у платіжному дорученні на перерахування інших податків робиться помітка "Заборгованості по внесках в Фонд соціального страхування України немає". В разі відсутності платіжних доручень на перерахування податків із заробітної плати така помітка робиться на зворотній стороні чека на одержання грошей.
Організації, які перейшли на виплату заробітної плати трудящим через банківські установи, сплачують внески та інші платежі в Фонд в дні перерахування заробітної плати в ці установи.
13. Релігійні організації, особи, які наймають окремих громадян за договорами, сплачують внески кожного місяця, не пізніше 5 числа місяця, слідуючого за місяцем виплати заробітної плати.
Сплата внесків указаними особами провадиться безготівковим порядком або готівкою на рахунок Фонду за місцем реєстрації страхувальника.
Організації з місячним фондом заробітної плати до 10 тис. крб. сплачують внески один раз в квартал - в строк, установлений для виплати заробітної плати за другу половину місяця.
14. Виконавчі дирекції відділень Фонду чи республіканські, обласні (міські) комітети (ради) профспілок можуть за погодженням між страхувальниками встановлювати їм спільні розрахунки по внесках до Фонду.
15. Організації, внески на заробіток працівників яких сплачують вищестоящі органи управління, подають банківській установі довідку за підписами керівника та головного бухгалтера про те, що на основі домовленості з відповідним страховим органом, внески в Фонд сплачуються в централізованому порядку.
16. Платіжні доручення про перерахування внесків, які подаються в банківську установу, страхувальники зобов'язані виписувати повністю в належній сумі незалежно від наявності коштів на поточному рахунку страхування. Платіжні доручення по внесках виконуються установою банку в календарній послідовності надходження розрахункових документів (настання строків платежів).
Платіжне доручення про перерахування внесків, не виконане частково або повністю, залишається в установі банку і виконується ним при подальшому надходженні коштів на поточний чи розрахунковий рахунок страхувальника.
Платіжні доручення на сплату внесків та інших платежів в Фонд виписуються в цілих карбованцях.
17. При ліквідації підприємства, установи, організації, кооперативу страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок по страхових внесках по день ліквідації і звернутися за місцем реєстрації про зняття з обліку як страхувальника. Відповідальність за своєчасне і правильне надходження платежів в Фонд при цьому несуть ліквідаційні комісії, утворені у встановленому порядку, по відношенню до яких застосовуються заходи стягнень, викладені в пунктах 17, 18 і 25 даної Інструкції.
У випадках, коли строк внесення платежів, які належить здійснити ліквідованій організації, ще не наступив, ліквідаційна комісія зобов'язана включити цю суму в баланс для передачі правонаступнику ліквідованої організації і оформити це включення особливим актом. В акті вказується правонаступник ліквідованої організації, суми належних платежів і дата їх внесення, яка не може бути пізніше дати, встановленої організації для їх сплати до її ліквідації.
Копії актів, підписаних ліквідаційною комісією і правонаступником, представляються за місцем реєстрації ліквідованої організації і правонаступника.
Якщо належна з ліквідованої організації сума платежів перевищує суму, вказану в акті, правонаступник зобов'язаний внести належну суму повністю і одночасно внести відповідні зміни в одержаний від ліквідаційної комісії баланс.
IV. СТЯГНЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ПО СТРАХОВИХ ВНЕСКАХ ТА НАРАХУВАННЯ ПЕНІ
18. Не внесені страхувальником у встановлений строк платежі у Фонд вважаються недоїмкою і стягуються в безспірному порядку, установленому для стягнень не внесених в строк податків, з нарахуванням пені. Пеня нараховується з сум недоїмки за кожний прострочений день в розмірі встановленому чинним законодавством.
19. Пеня нараховується, починаючи із слідуючого дня після строку сплати внесків і по день сплати включно. Наприклад, якщо внески необхідно сплатити 5 липня, а були сплачені 15 липня, то пеню необхідно нарахувати за 10 днів (з 6 по 15 липня включно).
Пеня нараховується на повні карбованці сум простроченого платежу.
Пеня на пеню не нараховується.
20. Днем сплати вважається:
- при перерахуванні сум платежу з рахунку страхувальника в кредитній установі - день списання кредитною установою платежу з рахунку страхувальника незалежно від часу зарахування сум на відповідний рахунок;
- при сплаті готівкою - день внесення грошей у відповідне відділення банку;
- при переказі грошей поштою або через кредитну установу - день внесення грошей на пошту або в кредитну установу.
У випадку, коли строк сплати співпадає з вихідним (святковим) днем, пеня нараховується, починаючи з другого після вихідного (святкового) робочого дня.
21. Страхувальники самі зобов'язані нараховувати пеню на всю суму недоїмки і за весь період прострочки і відображати її в розрахунковій відомості по внесках в Фонд. Якщо пеня не була перерахована страхувальником, то її нараховують при перевірці розрахункових відомостей працівники відповідних профспілкових органів, відділень Фонду чи податкової інспекції, про що письмово повідомляють страхувальника.
22. За несвоєчасне зарахування платежів з вини кредитних установ в доход Фонду кредитна установа сплачує пеню за кожний день прострочки в розмірі, передбаченому чинним законодавством. Із страхувальників за ці дні пеня не стягується.
23. Право безспірного стягнення недоїмки по внесках до Фонду соціального страхування України надається обласним, Київським міським, республіканським комітетам (радам) профспілок, а також виконавчим дирекціям Фонду соціального страхування України, його відділень.
При застосуванні заходів безспірного стягнення вони керуються чинними нормативними актами про стягнення не внесених в строк податків і інших платежів, до державного бюджету.
24. Безспірне стягнення провадиться шляхом списання недоїмки і пені з поточного рахунку страхувальника і зарахування цих сум в доход Фонду. Таке списання виконується установою банку при одержанні інкасового доручення відповідного профспілкового органу, виконавчих дирекцій Фонду, його відділень в порядку черговості, встановленому законом.
25. Недоїмка по внесках, не сплачена в установлений строк особам, які наймають окремих громадян по договорах, стягується за рішенням суду.
26. При стягненні недоїмки по внесках строки давності не застосовуються.
27. Правління Фонду, його відділення, галузеві профоргани в порядку винятку можуть на прохання страхувальника надавати відстрочку чи розстрочку для сплати недоїмки. В рішенні про відстрочку повинно бути вказано, на який строк вона надається.
У випадку несплати недоїмки у вказаний строк відстрочки чи розстрочки відновлюється нарахуванням пені на прострочену суму за весь період від дня утворення недоїмки.
V. ПОТОЧНІ РАХУНКИ І ПОРЯДОК ВИТРАТ КОШТІВ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
28. Кошти Фонду зберігаються на поточних рахунках в банківських установах Національного банку України, Укрсоцбанку, Агропромбанку, Промбудбанку.
Для зберігання та обліку коштів установлені слідуючі поточні рахунки в установах банків:
а) поточні субрахунки і транзитні поточні рахунки, які відкриваються в установах банків для кожної галузевої профспілки;
б) поточні рахунки, які відкриваються на ім'я галузевих комітетів профспілок;
в) централізовані рахунки Фонду соціального страхування України, його відділень.
Відкриття та закриття поточних рахунків для коштів соціального страхування здійснюється установами банків за погодженням з виконавчими дирекціями Фонду соціального страхування України, його відділень.
На поточні субрахунки по соціальному страхуванню зараховуються страхові внески та інші платежі по соціальному страхуванню.

................
Перейти до повного тексту