1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ ГЕНЕРАЛЬНОЇ ПРОКУРАТУРИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
17.07.2003
Заслухавши і обговоривши доповідь заступника Генерального прокурора України Корнякової Т.В., пояснення прокурорів Закарпатської області Гошовського М.І., Херсонської - Банчука М.В., виступи прокурорів Донецької області Пшонки В.П., м. Києва Присяжнюка В.С., заступника прокурора Запорізької області Гардецького О.С., Колегія відзначає, що зі зміною критеріїв оцінки роботи підпорядкованих прокурорів та впровадженням нових підходів в організації нагляду за додержанням і застосуванням законів ефективність та якість нагляду на пріоритетних напрямах прокурорської діяльності в поточному році набули стабільної тенденції до покращання.
Цьому сприяла послідовна позиція керівництва Генеральної прокуратури України щодо відмови від формалізму "постійного" і "систематичного" нагляду, від оцінки роботи за кількістю документів реагування і натомість зосередження зусиль органів прокуратури на реальних проблемах держави і регіонів, їх націленість на застосування усіх засобів прокурорського впливу з метою реального усунення порушень закону.
Активністю та результативністю відзначалася діяльність органів прокуратури Автономної Республіки Крим, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Рівненської, Полтавської, Харківської, Хмельницької областей, м. Києва, а також Головного управління нагляду за додержанням законів щодо прав і свобод та захисту інтересів держави Генеральної прокуратури України. За вжитими заходами упродовж півріччя порушено понад 8 тис. кримінальних справ, з яких 65 % направлено до суду. Відшкодовано понад 1,1 млрд. грн., у тому числі близько 500 млн. грн. заборгованості з заробітної плати. До різних видів відповідальності притягнуто 53 тис. посадових осіб.
Водночас результати поточного року засвідчують, що не всі прокурори зуміли організувати роботу відповідно до вимог галузевих наказів Генерального прокурора України. Прокурори Закарпатської, Київської, Тернопільської, Херсонської областей та м. Севастополя не змогли належно сконцентрувати увагу на пріоритетних напрямах прокурорської діяльності, спрямувати роботу підпорядкованих прокуратур з урахуванням стану законності та правопорядку в регіонах, допускали пасивність, а в окремих випадках - і перекручення статистичних показників.
Однією з найгостріших проблем у сфері додержання конституційних прав і свобод громадян є на сьогодні своєчасність виплати заробітної плати, загальна заборгованість по якій становить 2,4 млрд. грн. Проте органи прокуратури Київської області за наявності заборгованості з виплати зарплати на суму близько 90 млн. грн. достатніх кримінально-правових заходів до порушників закону не вживають, при розслідуванні кримінальних справ за фактами мільйонних боргів з оплати праці допускають тяганину, внаслідок чого винні посадові особи уникають відповідальності.
Факти порушень законодавства про охорону здоров'я мають місце в кожній області (скорочується мережа державних лікувальних закладів, грубо порушуються вимоги законодавства при наданні громадянам медичної допомоги та послуг тощо), проте недостатньо активно вони виявлялися прокуратурами Івано-Франківської, Львівської областей та м. Севастополя.
Через безконтрольність органів соціального захисту порушуються права та інтереси інвалідів, але прокурори Закарпатської, Херсонської областей і м. Севастополя суттєвих порушень у цій сфері наглядової діяльності не виявляли.
Занедбання виховної роботи в закладах освіти, ухилення від навчання, розповсюдження продукції, яка пропагує культ насильства і жорстокості, сприяють формуванню у підлітків антигромадської поведінки. Внаслідок послаблення профілактичної роботи у 13 областях зросла кількість неповнолітніх, які брали участь у вчиненні злочинів, - найбільше в Одеській і Черкаській областях. Зросла питома вага підлітків у загальній кількості осіб, що скоїли злочини, у Київській області та м. Севастополі. Однак прокуратури цих регіонів адекватних заходів реагування не вживають.
Прокурорами Вінницької, Волинської, Житомирської, Черкаської, Чернігівської областей не забезпечено належного нагляду за додержанням законів при усиновленні дітей іноземними громадянами, хоча понад 40 дітей, які передані без законних підстав на усиновлення до іноземних країн, - саме з цих регіонів.
Потребує посилення нагляд за додержанням законів на пріоритетних напрямах прокурорської діяльності у сфері економіки.
Незважаючи на те, що борг з виплат до бюджету в Київській області становить понад 150 млн. грн., за документами органів прокуратури цієї області відшкодовано лише 182 тис. грн. Тільки 117 тис. грн. при значній заборгованості стягнуто за втручання міськрайпрокурорів Херсонської області.
Не спостерігається активності з виявлення злочинних проявів у банківській діяльності. При п'ятимільйонному боргу за кредитами у Закарпатській області за втручання прокурорів відшкодовано лише 3 тис. грн., а за документами міськрайпрокурорів Херсонської області кошти взагалі не поверталися.
При поширеності порушень у сфері приватизації незадовільною є робота окремих прокуратур при застосуванні кримінально-правових засобів реагування. Понад 4 місяці у прокуратурі Вінницької області розслідується нескладна кримінальна справа стосовно посадових осіб Супівської сільради, які порушили вимоги закону при приватизації квартири. Прокуратурою Тернопільської області безпідставно віднесено до сфери приватизації 7 кримінальних справ, порушених за фактами зловживань при відчуженні цінних паперів.
Фактичний стан справ вимагає від прокурорів, зокрема Житомирської, Львівської, Волинської областей, адекватного реагування на порушення законів при реформуванні аграрного сектора економіки. Незважаючи на численні проблеми, які є в системі АПК Київської області, за прокурорського втручання відшкодовано всього 33 тис. грн.

................
Перейти до повного тексту