1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ ГЕНЕРАЛЬНОЇ ПРОКУРАТУРИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
17.07.2003
Заслухавши та обговоривши інформацію начальника Головного управління нагляду за додержанням законів щодо прав і свобод та захисту інтересів держави Генеральної прокуратури України Домбровського С.В., Колегія відзначає, що протягом поточного року на виконання доручення Президента України органи прокуратури України в координації з іншими правоохоронними та контролюючими органами держави провели низку комплексних заходів з питань забезпечення законності на ринку зерна.
За результатами перевірок порушено понад 300 кримінальних справ, до різних видів відповідальності притягнуто 256 посадових осіб. За зловживання службовим становищем до кримінальної відповідальності притягнуто колишнього Віце-прем'єр-міністра України з питань агропромислового комплексу Козаченка Л.П.
Як свідчать матеріали перевірок та кримінальних справ, дестабілізації та загостренню ситуації на зерновому та продовольчому ринках України сприяли численні порушення чинного законодавства.
Застарілий механізм обліку валового збору зерна призвів до суттєвих похибок при визначенні загальних запасів зерноресурсів держави. Крім того, у більшості областей органи Держкомстату і Мінагрополітики допускали перекручення звітності щодо обсягів зібраного та такого, що перебуває на зберіганні, зерна. Водночас за умов незабезпечення урядом заставних закупівель Україна експортувала 20 млн. т зерна, що становило 25 % від урожаю і, за висновками фахівців, було недопустимим. Непоодинокий характер мають порушення законодавства при відшкодуванні податку на додану вартість за експортними операціями з зерном.
Значних втрат зазнає держава через відсутність контролю за зберіганням зернових, у тому числі зерна державного матеріального резерву, що на сьогодні також є однією з причин підвищеного попиту на хлібопродукти. На окремих елеваторах та хлібоприймальних підприємствах не додержуються стандарти належного зберігання зернових культур, що призводить до їх пошкодження, вчиняються крадіжки зерна. Поширеного характеру набули факти зловживань під час приватизації елеваторів та майна сільгосппідприємств.
Останнім часом у багатьох регіонах держави на ринку харчових продуктів спостерігалося стрімке зростання цін. Виявлені непоодинокі факти реалізації хлібобулочних та продовольчих товарів за цінами, що перевищують граничний рівень цін, встановлених місцевими органами влади, а також факти прихованого підвищення цін шляхом заниження ваги одиниці продукції та зміни харчових компонентів. На подібні факти не завжди реагували Державний комітет з питань технічного регулювання та споживчої політики і його структурні підрозділи на місцях. Зокрема, до порушників законодавства у неповному обсязі застосовувались фінансові санкції, не забезпечувався належний захист прав споживачів щодо якості хлібопродуктів, макаронних виробів, борошна і круп. Самоусунулась від виконання покладених обов'язків щодо здійснення моніторингу цін на основні продукти харчування і Держінспекція з контролю за цінами та її територіальні органи.

................
Перейти до повного тексту