- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ
УКРАЇНИ
НАКАЗ
05.11.2013 № 448
Про затвердження Положення про Донецький ботанічний сад загальнодержавного значення
1. Затвердити Положення про Донецький ботанічний сад загальнодержавного значення, що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Романова М.І.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
екології та природних
ресурсів України
05.11.2013 № 448
ПОЛОЖЕННЯ
про Донецький ботанічний сад загальнодержавного значення
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Донецький ботанічний сад (далі - Ботанічний сад) створено відповідно до постанови президії Академії наук УРСР від 08.07.65 № 181 на виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 27.07.64 № 805. Відповідно до постанови колегії Державного комітету УРСР по охороні природи від 27.10.81 № 34 "Про створення нових парків-пам'яток садово-паркового мистецтва республіканського значення" Ботанічний сад затверджено парком-пам'яткою садово-паркового мистецтва площею 275,5 га. Постановою Ради Міністрів Української РСР від 22.07.83
№ 311 "Про класифікацію і мережу територій та об'єктів природно-заповідного фонду Української РСР" та постановою Ради Міністрів Української РСР від 12.10.92
№ 584 "Про зміну деяких рішень Уряду України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про природно-заповідний фонд України" Ботанічному саду надано статус загальнодержавного значення.
Указом Президента України від 10.11.2004
№ 1392/2004 "Питання Донецького ботанічного саду Національної академії наук України" загальну площу Ботанічного саду встановлено у розмірі 203 га (державні акти на право постійного користування земельною ділянкою від 13.08.2012 серія ЯЯ № 055884 на площу 55,9770 га, серія ЯЯ № 055885 на площу 147,0230 га).
Ботанічний сад розташований на території м. Донецьк.
1.2. Ботанічний сад належить до сфери управління Національної академії наук України (далі - НАН України).
1.3. Ботанічний сад є бюджетною, неприбутковою, науково-дослідною природоохоронною установою загальнодержавного значення і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
1.4. Ботанічний сад є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у територіальному органі Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, штампи, бланки, емблему, що реєструються в установленому порядку.
1.6. Завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій Ботанічного саду визначаються у цьому Положенні.
1.7. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами вилучаються з господарського використання і надаються Ботанічному саду у порядку, встановленому законодавством України.
1.8. Право Ботанічного саду на постійне користування земельною ділянкою оформлюється витягом з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
1.9. Межі Ботанічного саду встановлюються в натурі з розміщенням необхідних державних інформаційно-охоронних та інших знаків затвердженого зразка, наносяться на планово-картографічні матеріали територіальних органів Держземагентства та землекористувача, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій.
1.10. Територія і режим Ботанічного саду враховуються усіма організаціями і підприємствами різноманітних форм власності при розробці усіх видів проектно-планувальної документації (схем, генеральних планів тощо).
1.11. Поштова адреса та місцезнаходження Ботанічного саду: проспект Ілліча, 110, м. Донецьк-59, 83059.
2. МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ
2.1. Ботанічний сад створено для вирішення актуальних проблем розвитку фундаментальних і прикладних досліджень в галузі біологічної науки з метою збереження, вивчення, акліматизації, розмноження в спеціально створених умовах та ефективного господарського використання рідкісних і типових видів місцевої і світової флори шляхом створення, поповнення та збереження ботанічних колекцій, здійснення наукової, навчальної і освітньої роботи.
2.2. Основними завданнями Ботанічного саду є:
створення, збереження і поповнення в штучних умовах колекцій живих рослин та наукового регіонального гербарію;
організація, проведення та координація наукових досліджень з фундаментальних і прикладних проблем природничих наук з метою одержання нових наукових знань, сприяння науково-технічному прогресу та соціально-економічному і духовному розвитку суспільства;
проведення фундаментальних і прикладних науково-дослідних робіт з:
інтродукції та акліматизації, розмноження та ефективного використання рослин місцевої та світової флори, особливо рідкісних видів рослин та таких, що перебувають під загрозою зникнення, у тому числі занесених до Червоної книги України;
обліку, вивчення та моніторингу біологічної різноманітності та охорони фітогенофонду в індустріальних регіонах; популяційно-генетичних досліджень в антропогенно змінених регіонах;
здійснення екологічної освітньо-виховної та просвітницької роботи з питань ботаніки, екології, охорони природи, селекції, декоративного садівництва, фітодизайну і ландшафтної архітектури тощо;
підготовка наукових кадрів вищої кваліфікації шляхом залучення обдарованої молоді, виявлення та підтримки талановитих дослідників, а також сприяння творчому зростанню молодих науковців.
3. УПРАВЛІННЯ БОТАНІЧНИМ САДОМ
3.1. Управління Ботанічним садом здійснюється відповідно до вимог законодавства спеціальною адміністрацією (далі - адміністрація).
3.2. Адміністрацію очолює директор, який в установленому порядку призначається на посаду та звільняється з посади президією НАН України за погодженням з Мінприроди відповідно до законодавства.
3.3. Директор Ботанічного саду:
забезпечує виконання завдань, визначених у пункті 2.2 цього Положення;
здійснює керівництво роботою адміністрації та несе відповідальність за виконання покладених на нього завдань;
здійснює керівництво науковою та організаційно-господарською діяльністю;
відповідає за результати діяльності перед НАН України;
у межах своєї компетенції видає накази;
вирішує кадрові питання, контролює дотримання правил внутрішнього розпорядку, визначає функціональні обов'язки працівників Ботанічного саду;
забезпечує дотримання фінансово-кошторисної дисципліни;
очолює вчену раду Ботанічного саду;
представляє Ботанічний сад в органах державної влади і місцевого самоврядування, державних, громадських, міжнародних та інших організаціях, виступає від імені Ботанічного саду в судових, банківських та інших установах;
здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
У разі відсутності директора (відрядження, відпустка, хвороба тощо) його обов'язки виконує заступник директора з наукової роботи, якщо інше не визначено наказом директора.
3.4. Заступника директора з наукової роботи, заступника директора з загальних питань та вченого секретаря призначає директор Ботанічного саду за погодженням з вченою радою установи та затверджує президія НАН України за погодженням з Відділенням загальної біології НАН України.
3.5. Ботанічний сад має штат наукових, науково-технічних працівників, адміністративного та обслуговуючого персоналу, служби охорони, а також залучає сезонних працівників.
3.6. Структура, штатний розпис, кошториси видатків та доходів, плани матеріально-технічного забезпечення Ботанічного саду затверджуються НАН України в установленому порядку.
3.7. Кадровий склад наукових працівників Ботанічного саду комплектується на конкурсних засадах, а інженерно-технічних та інших штатних працівників - за згодою сторін відповідно до законодавства та затвердженого штатного розкладу.
3.8. Виробничі, трудові і соціально-економічні відносини адміністрації Ботанічного саду з працівниками регулюються законодавством.
Оплата праці регулюється відповідними нормативними документами та законодавчими актами щодо працівників установ, закладів і організацій НАН України.
3.9. Трудовий колектив складають усі працівники Ботанічного саду.
Для виконання окремих робіт (надання послуг) Ботанічний сад може залучати громадян, виробничі, творчі та інші колективи, спеціалістів науково-дослідних, наукових і навчальних закладів, укладаючи з ними договори цивільно-правового характеру (договори підряду, доручення та інші).
3.10. З метою регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин та погодження інтересів працівників і адміністрації Ботанічного саду між ними відповідно до законодавства укладається колективний договір, який підписується уповноваженими представниками сторін.
3.11. Представництво трудового колективу здійснюється профспілковим комітетом, який діє відповідно до законодавства.
4. СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ БОТАНІЧНОГО САДУ
4.1. Територія Ботанічного саду ураховується в усіх видах землевпорядної, містобудівної та проектної документації.
4.2. Зонування території Ботанічного саду проводиться відповідно до цього Положення та Проекту організації території, що розробляється науковими та проектними установами і затверджується НАН України, за погодженням з Мінприроди.
4.3. Для забезпечення необхідного режиму охорони та ефективного використання територія Ботанічного саду поділяється на такі зони:
експозиційна - її відвідування може бути дозволено в порядку, що встановлюється адміністрацією;
наукова - до складу входять колекції, експериментальні ділянки тощо, відвідувати які мають право лише співробітники Ботанічного саду під час виконання ними службових обов'язків, а також спеціалісти інших установ з дозволу адміністрації;
заповідна - забороняється відвідування, крім випадків, коли воно пов'язане з проведенням наукових спостережень;
адміністративно-господарська - входять адміністративно-господарські та виробничі приміщення, відвідування цієї зони здійснюється відповідно до порядку, установленого адміністрацією.
4.4. Проведення будівельних та інших заходів на території Ботанічного саду, необхідних для забезпечення діяльності Ботанічного саду, здійснюються відповідно до Проекту організації території.
4.5. Використання природних ресурсів на території Ботанічного саду здійснюється у загальному та спеціальному порядках. Загальне використання природних ресурсів здійснюється відповідно до цього Положення, Проекту організації території та з урахуванням вимог режиму території. Забезпечення додержання режиму території Ботанічного саду під час використання природних ресурсів у загальному порядку покладається на його адміністрацію.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах території Ботанічного саду здійснюється на підставі дозволів, виданих уповноваженими на те органами державної влади, в порядку, передбаченому законодавством, у межах лімітів, установлених Мінприроди.
4.6. Усі насадження на території Ботанічного саду відносяться до ботанічних колекцій. Порядок їх створення, використання, поповнення, збереження та обліку визначається планами науково-дослідних робіт, які затверджуються президією НАН України.
4.7. На території Ботанічного саду забороняється будь-яка діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на нього завдань і загрожує збереженню ботанічних колекцій, а саме:
будівництво споруд, шляхів, трубопроводів, мереж електропередач та інших комунікацій, які не пов'язані з діяльністю Ботанічного саду;
будь-які роботи, що можуть призвести до зміни гідрологічного та гідрохімічного режимів;
збір або знищення окремих рослин, їх квітів та плодів, будь-яке пошкодження дерев та чагарників, газонів, квітників, будівель та споруд;
проїзд на територію Ботанічного саду без дозволу адміністрації;
влаштування місць відпочинку (за винятком спеціально відведених місць та проведення організованих екскурсій), розведення вогнищ;
забруднення та засмічення території Ботанічного саду.
................Перейти до повного тексту