1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ВИЩА КВАЛІФІКАЦІЙНА КОМІСІЯ СУДДІВ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Вищої
кваліфікаційної комісії
суддів України
10.07.2013
ПРОГРАМА
письмового анонімного тестування кандидатів на посаду судді на виявлення належних теоретичних знань та рівня професійної підготовки на стадії проведення кваліфікаційного іспиту
I. АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО
1.1. Загальні положення адміністративного права
Предмет адміністративного права. Застосування імперативного методу правового регулювання адміністративних правовідносин. Публічна адміністрація (управління) як об'єкт адміністративно-правового регулювання. Адміністративно-правові відносини: публічно-правова природа, види та принципи. Особливості (характерні риси) адміністративно-правових відносин.
Поняття, особливості та структура адміністративно-правових норм. Реалізація норм адміністративного права. Види реалізації норм адміністративного права. Вимоги до застосування норм адміністративного права. Адміністративне законодавство.
1.2. Суб'єкти адміністративного права
Суб'єкти адміністративного права. Адміністративна правосуб'єктність. Підстави виникнення відносин між адміністративними органами і приватними особами.
Права приватних осіб у сфері публічної адміністрації. Звернення громадян. Доступ до публічної інформації. Право на участь в управлінні.
Адміністративно-правовий статус іноземців, осіб без громадянства, біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту.
Місце органів виконавчої влади у системі публічної адміністрації. Система органів виконавчої влади. Класифікація органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади (служби, агентства, інспекції, центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом). Місцеві державні адміністрації. Органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим.
Органи місцевого самоврядування як суб'єкти адміністративного права. Представницькі і виконавчі органи місцевого самоврядування.
Недержавні органи та організації як суб'єкти адміністративного права.
Види об'єднань громадян та особливості їх адміністративно-правового статусу.
Основні риси адміністративно-правового статусу підприємств, установ, організацій.
1.3. Державна служба та інші види публічної служби
Публічна служба за Кодексом адміністративного судочинства України. Державна служба і державний службовець. Посада і посадова особа. Адміністративно-правовий статус державних службовців. Порядок проходження державної служби (заохочення, обмеження, заміщення посади). Підстави припинення державної служби. Особливості дисциплінарної відповідальності державних службовців. Управління державною службою.
Служба в органах місцевого самоврядування.
Дипломатична служба як вид державної служби України.
1.4. Види діяльності публічної адміністрації. Адміністративні акти. Адміністративні договори
Види діяльності публічної адміністрації. Види взаємозв'язків у системі органів публічної адміністрації: підвідомчість, підпорядкованість (підлеглість), підконтрольність, відповідальність. Поняття адміністративного акта. Прийняття підзаконних нормативних актів. Регуляторна діяльність. Адміністративні договори: поняття, ознаки та види. Укладення адміністративних договорів. Індивідуальні адміністративні акти. Здійснення організаційних дій. Виконання матеріально-технічних операцій.
Вимоги до рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень (відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України).
Акти публічної адміністрації. Нормативні акти та їх ознаки. Інші акти публічної адміністрації та їх ознаки. Дія актів у часі та просторі. Підстави припинення дії актів публічної адміністрації. Акти Президента України. Акти Кабінету Міністрів України. Акти центральних органів виконавчої влади. Акти місцевих органів виконавчої влади. Акти органів місцевого самоврядування. Державна реєстрація нормативно-правових актів. Порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності.
Адміністративні послуги. Правові засади надання адміністративних послуг. Порядок надання адміністративних послуг. Інспекційна діяльність публічної адміністрації. Контроль і нагляд за публічною адміністрацією.
1.5. Адміністративна процедура
Поняття та зміст адміністративної процедури. Принципи адміністративної процедури. Учасники адміністративної процедури, їх статус. Стадії адміністративної процедури. Види адміністративних проваджень. Провадження щодо надання адміністративних послуг. Процедури щодо розпорядження публічним майном. Контрольні (інспекційні) провадження. Адміністративно-деліктні провадження. Адміністративне оскарження.
1.6. Адміністративна відповідальність
Адміністративне правопорушення (проступок): відмінність від інших видів правопорушень. Ознаки адміністративного правопорушення. Види адміністративних правопорушень. Система адміністративних правопорушень, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Суб'єкти адміністративних правопорушень. Особливості адміністративної відповідальності юридичних осіб.
Поняття, особливості та види адміністративного примусу. Заходи адміністративного примусу.
Адміністративна відповідальність. Відмежування адміністративної відповідальності від інших видів юридичної відповідальності. Відповідальність посадових осіб. Відповідальність іноземних громадян і осіб без громадянства. Обставини, що пом'якшують, обтяжують та виключають адміністративну відповідальність. Можливість звільнення від адміністративної відповідальності.
Адміністративне стягнення. Система адміністративних стягнень. Заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх. Основні і додаткові адміністративні стягнення. Попередження. Штраф. Оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення. Конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення. Позбавлення спеціального права. Виправні роботи. Адміністративний арешт. Загальні правила накладення стягнення за адміністративне правопорушення. Строки накладення адміністративного стягнення. Покладення обов'язку відшкодувати заподіяну шкоду.
Запобігання і протидія корупції в публічній адміністрації. Суб'єкти відповідальності за корупційні правопорушення. Участь громадськості в заходах щодо запобігання і протидії корупції. Особливості відповідальності за корупційні правопорушення.
II. АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПРОЦЕС
2.1. Загальні положення
Поняття адміністративного судочинства. Адміністративні суди у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Принципи адміністративного судочинства. Правила застосування законодавства. Аналогія закону та аналогія права.
Відповідальність за невиконання судових рішень. Особливості застосування принципів адміністративного судочинства. Наслідки порушення принципів.
Правова допомога в адміністративних справах. Застосування мов в адміністративному судочинстві.
2.2. Адміністративна юрисдикція та підсудність адміністративних справ
Предмет адміністративної юрисдикції та його співвідношення з предметами конституційної, кримінальної, цивільної та господарської юрисдикцій. Визначення правової природи правовідносин для вирішення питання юрисдикції адміністративних судів.
Підсудність адміністративних справ та її різновиди. Предметна підсудність адміністративних справ. Територіальна підсудність адміністративних справ. Інстанційна підсудність адміністративних справ. Наслідки недодержання правил підсудності, передача адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого.
2.3. Організація адміністративного судочинства
Формування системи спеціалізованих адміністративних судів. Організація діяльності адміністративних судів.
Докази і доказування в адміністративному судочинстві.
Поняття, способи та порядок забезпечення доказів.
Пояснення сторін, третіх осіб та їх представників, як засіб доказування. Показання свідків. Письмові та речові докази. Поняття та види судових експертиз.
Строки в адміністративному судочинстві.
Судові виклики, повідомлення
2.4. Склад суду, відводи. Учасники адміністративного процесу
Одноособовий розгляд справ. Розгляд адміністративної справи у складі колегії суддів. Незмінність складу суду. Підстави для відводу судді. Самовідвід.
Адміністративна процесуальна правосуб'єктність.
Класифікація учасників адміністративного процесу. Права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі.
Позивач та відповідач як сторони в адміністративному процесі. Випадки, встановлені законом щодо можливості позовів суб'єкта владних повноважень. Права та обов'язки сторін. Права та обов'язки третіх осіб, які заявляють (або не заявляють) самостійні вимоги на предмет спору. Треті особи. Представництво в адміністративному процесі. Органи та особи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб. Права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі. Процесуальний статус інших учасників процесу: секретаря судового засідання, судового розпорядника, свідка, експерта, спеціаліста, перекладача.
2.5. Провадження в суді першої інстанції
Форма і зміст адміністративного позову. Відкриття провадження в адміністративній справі. Залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви. Відмова у відкритті провадження в адміністративній справі. Підготовка справи до судового розгляду. Попереднє судове засідання. Відмова від адміністративного позову та визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження. Примирення сторін під час підготовчого провадження. Судові доручення. Об'єднання і роз'єднання позовів. Забезпечення адміністративного позову. Судові рішення за наслідками підготовчого провадження. Розгляд адміністративної справи у судовому засіданні. Залишення позовної заяви без розгляду. Зупинення та поновлення провадження у справі. Закриття провадження у справі.
2.6. Судові рішення
Поняття та види судових рішень в адміністративному процесі. Вимоги, яким має відповідати судове рішення. Порядок ухвалення, оформлення і надання судових рішень в адміністративних справах. Питання, які вирішує суд, приймаючи постанову. Структура постанови, ухвали суду. Усунення недоліків судового рішення судом, який його ухвалив. Законна сила судового рішення. Негайне виконання судових рішень.
2.7. Особливості вирішення деяких категорій адміністративних справ
Особливості розгляду спорів щодо нормативно-правових актів.
Особливості розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності адміністративних органів у справах про адміністративні правопорушення.
Особливості розгляду спорів у процесі виборів та референдуму.
Особливості розгляду спорів щодо реалізації свободи мирних зібрань.
Особливості розгляду спорів у податкових правовідносинах.
Особливості провадження у справах щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні.
Особливості розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби.
2.8. Скорочене провадження
Адміністративні справи, розгляд яких проводиться у скороченому провадженні. Відкриття скороченого провадження. Порядок надання відповідачем заперечення або заяви про визнання позову. Розгляд судових справ у порядку скороченого провадження. Строки розгляду справ.
Постанова суду, прийнята у справі, розгляд якої проводився у скороченому провадженні. Апеляційне оскарження постанови за результатами скороченого провадження.
2.9. Перегляд судових рішень в адміністративних справах
Види перегляду судових рішень в адміністративних справах. Дії суду першої інстанції після одержання апеляційної скарги.
Підстави для перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами. Порядок і строки подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами. Порядок перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами. Повноваження суду у провадженні за нововиявленими обставинами.
2.10. Виконання судового рішення
Набрання рішенням законної сили. Негайне виконання судового рішення. Роль суду в процесі виконання судового рішення. Виконання судових рішень в адміністративних справах. Судовий контроль за виконанням судових рішень. Наслідки невиконання судових рішень.
III. КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО
3.1. Закон про кримінальну відповідальність
Джерела кримінального права. Поняття закону про кримінальну відповідальність. Чинність закону про кримінальну відповідальність у часі та просторі. Поняття кримінальної відповідальності. Підстави кримінальної відповідальності. Поняття кримінально-правових відносин. Теоретичне та нормативне визначення підстав кримінальної відповідальності. Визначення форм кримінальної відповідальності.
3.2. Злочин та його види
Поняття злочину та його ознаки. Конституційні підстави кримінально-правового визначення поняття злочину. Елементи і ознаки складу злочину. Визначення ролі складу злочину при застосуванні кримінально-правових норм у постановах Пленуму Верховного Суду України. Види складу злочину. Класифікація і кваліфікація злочинів. Проблема причинного зв'язку при кваліфікації злочину. Особливості кваліфікації злочинів при конкуренції кримінально-правових норм. Визнання незакінченого діяння злочином.
Юридично-правовий взаємозв'язок норм Загальної та Особливої частин кримінального права України.
Злочинні наслідки: нормативне закріплення та вплив на кримінальну відповідальність.
Об'єкт злочину.
Об'єктивна сторона злочину.
Суб'єкт злочину.
Суб'єктивна сторона злочину.
3.3. Стадії злочину
Поняття і види стадій злочину. Кримінальна відповідальність за незакінчений злочин (за готування до злочину і за замах на злочин). Добровільна відмова від вчинення злочину.
3.4. Співучасть у злочині
Кримінально-правове визначення поняття співучасті, видів співучасників, підстав та умов їх відповідальності. Підстави та умови кримінальної відповідальності за вчинення групового злочину певного виду. Добровільна відмова співучасників та осіб, що вчинили груповий злочин.
3.5. Повторність, сукупність та рецидив злочинів
Одиночний злочин як складовий елемент множинності злочинів. Види одиничних злочинів. Повторність злочинів. Сукупність злочинів та її види. Рецидив злочинів. Кваліфікація множинності злочинів.
3.6. Обставини, що виключають злочинність діяння
Поняття і види обставин, що виключають злочинність діяння. Правові та юридичні проблеми визначення інституту обставин, що виключають злочинність діяння та підстав і порядку звільнення від кримінальної відповідальності.
Необхідна оборона. Крайня необхідність. Уявна оборона. Фізичний або психічний примус. Виконання наказу або розпорядження. Діяння, пов'язане з ризиком (виправданий ризик). Виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи або злочинної організації.
3.7. Звільнення від кримінальної відповідальності
Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із примиренням винного з потерпілим (ст. 46 КК України). Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки (ст. 47 КК України). Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із зміною обстановки (ст. 48 КК України). Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності (ст. 49 КК України). Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям (ст. 45 КК України).
3.8. Система і види покарань
Поняття покарання, його ознаки, мета та функції. Покарання та кримінальна відповідальність - їх нормативне співставлення. Кримінально-правова характеристика окремих видів покарань. Загальні засади призначення покарань. Система покарань. Основні покарання. Додаткові покарання. Покарання, що можуть призначатися і як основні, і як додаткові. Обставини, які пом'якшують покарання. Обставини, які обтяжують покарання. Призначення покарання за незакінчений злочин і за злочин, вчинений у співучасті. Призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом. Призначення покарання за сукупністю злочинів. Призначення покарання за сукупністю вироків. Правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув'язнення. Обчислення строків покарання. Особливості покарання неповнолітніх.
3.9. Звільнення від покарання та його відбування
Види звільнення від покарання та його відбування. Звільнення від відбування покарання з випробуванням. Звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку. Умовно-дострокове звільнення від покарання. Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким. Амністія і помилування. Особливості звільнення від відбування покарання неповнолітніх.
3.10. Судимість
Поняття судимості. Погашення судимості. Зняття судимості. Обставини, які зумовлюють визнання особи такою, що не має судимості.
Особливості обчислення строків погашення судимості під час перебігу давності виконання вироку, у разі умовно-дострокового звільнення від покарання чи заміни його більш м'яким.
3.11. Примусові заходи медичного характеру та примусове лікування
Примусові заходи медичного характеру: поняття, мета, види. Особи, до яких застосовуються примусові заходи медичного характеру. Продовження, зміна, припинення застосування примусових заходів медичного характеру. Примусове лікування: особливості застосування.
3.12. Система Особливої частини Кримінального кодексу України
Поняття, правова та юридична характеристика розділів і норм Особливої частини Кримінального кодексу України.
Злочини проти основ національної безпеки України: характеристика, систематизація юридичних складів злочинів проти основ національної безпеки України. Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України: юридичні склади злочину, особливості кваліфікації за сукупністю з іншими злочинами.
Злочини проти життя та здоров'я особи: характеристика, систематизація юридичних складів злочинів проти життя та здоров'я особи за чинним кримінальним законодавством України. Злочини проти життя: особливості юридичних складів злочину. Відмежування умисного вбивства від вбивства через необережність. Злочини проти здоров'я особи: особливості юридичних складів. Поняття тяжкості тілесного ушкодження: медичний та юридичний аспекти.
Злочини проти волі, честі та гідності особи: загальна характеристика, особливості юридичних складів. Злочини проти волі особи: особливості об'єктивної та суб'єктивної сторін.
Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи. Зґвалтування: особливості юридичних складів, відмежування від суміжних злочинів.
Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина. Особливості механізму кримінально-правової охорони прав і свобод людини та громадянина. Злочини проти окремих політичних прав громадянина України: юридичні склади, кваліфікація за сукупністю з іншими злочинами. Злочини, що посягають на рівність конституційних прав громадян та їх рівність перед законом. Злочини, що посягають на недоторканність приватного життя громадян: особливості юридичних складів злочинів. Злочини, що посягають на нормальний розвиток неповнолітніх та матеріальне забезпечення осіб, що потребують соціального захисту, їх особисту безпеку. Злочини, що посягають на трудові права громадян. Злочини, що посягають на права громадян, на захист своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів. Злочини, що посягають на право інтелектуальної власності. Злочини, що посягають на свободу світогляду і віросповідання, порядок відправлення релігійних культів та порядок поводження з культовими (релігійними) цінностями: особливості юридичних складів.
Злочини проти власності. Проблеми юридичних складів злочинів проти власності за чинним кримінальним законодавством України. Корисливі посягання на власність: особливості юридичного складу злочину. Некорисливі посягання на власність. Проблеми застосування кримінально-правових норм при посяганні на власність. Кваліфікація корисливих злочинів проти власності та їх відмежування від деяких злочинів у сфері господарської діяльності.
Злочини у сфері господарської діяльності. Злочини, що посягають на встановлений порядок здійснення господарської діяльності та окремих її видів. Злочини, що посягають на встановлений порядок проведення процедури банкрутства. Злочини, що посягають на фінансову діяльність. Злочини, що посягають на встановлений порядок виготовлення і використання документів у господарській діяльності. Злочини, що посягають на встановлений порядок формування та витрачання бюджетних коштів. Злочини, що посягають на встановлений порядок реалізації споживачам товарів і надання послуг: особливості предмета та об'єктивної сторони юридичного складу злочину. Злочини, що посягають на свободу господарської діяльності. Злочини, що посягають на встановлений порядок використання засобів індивідуалізації учасників цивільного обороту, товарів, послуг та комерційної таємниці як об'єктів права інтелектуальної власності в сфері господарської діяльності. Злочини, що посягають на відносини у сфері приватизації державного чи комунального майна.
Злочини проти довкілля. Особливості безпосередніх об'єктів злочинів проти довкілля. Злочини проти екологічної безпеки: особливості юридичних складів. Злочини, що посягають на встановлений порядок використання землі, її надр. Злочини, що посягають на встановлений порядок використання водних ресурсів та атмосферного повітря. Злочини, що посягають на встановлений порядок використання об'єктів флори і фауни.
Злочини проти громадської безпеки: особливості юридичних складів злочинів; підстави звільнення від кримінальної відповідальності. Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими речовинами чи радіоактивними матеріалами. Порушення правил, що забезпечують громадську безпеку.
Злочини проти безпеки виробництва: особливості юридичних складів. Злочини у сфері безпеки праці: особливості юридичних складів.
Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту. Злочини, що посягають на безпеку руху та експлуатацію всіх видів транспорту. Злочини, що посягають на безпеку руху та експлуатацію залізничного, повітряного, водного, автомобільного, міського електричного та магістрального трубопровідного транспорту: особливості юридичних складів злочинів.
Злочини проти громадського порядку та моральності. Злочини проти громадського порядку: юридичні склади злочинів, відмежування від суміжних злочинів, кваліфікація за сукупністю з іншими злочинами. Злочини проти моральності: юридичний склад, кваліфікація за сукупністю з іншими злочинами.
Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення. Злочини, що посягають на встановлений порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів: особливості їх юридичних складів. Злочини проти здоров'я населення: особливості їх юридичних складів.
Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації. Злочини, що порушують правила охорони та зберігання державної таємниці. Злочини, що порушують встановлений порядок перетинання державного кордону України та правила переміщення через її митний кордон окремих предметів. Злочини, що порушують встановлений порядок комплектування Збройних Сил України.
Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян. Злочини, що посягають на загальні засади управлінської діяльності в державі: особливості їх юридичних складів. Злочини, що посягають на окремі блага та інтереси фізичних осіб як суб'єктів управлінської діяльності: особливості їх юридичних складів. Особливості юридичних складів злочинів, що посягають на встановлений порядок функціонування матеріальних носіїв управлінської діяльності.
Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку. Проблеми юридичного складу та кваліфікації. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку. Створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут. Несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або на носіях такої інформації. Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї. Порушення правил експлуатації електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку або порядку чи правил захисту інформації, яка в них оброблюється. Перешкоджання роботі електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку шляхом масового розповсюдження повідомлень електрозв'язку.
Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг.
Особливості юридичних складів службових злочинів. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою: особливості кваліфікації. Особливості юридичного складу злочинів, пов'язаних з пропозицією або наданням неправомірної вигоди службовій особі. Провокація підкупу: особливості кваліфікації злочину.
Злочини проти правосуддя. Злочини проти правосуддя, що вчинюються службовими особами, які здійснюють чи забезпечують здійснення правосуддя. Злочини проти правосуддя, вчинювані засудженими. Злочини проти правосуддя, вчинювані особами, які не мають безпосереднього відношення до здійснення правосуддя. Злочини, що посягають на життя, здоров'я, особисту безпеку, інші блага та інтереси захисників чи представників особи у зв'язку з їх діяльністю з надання правової допомоги.
Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини). Злочини, що посягають на порядок відносин між військовослужбовцями. Злочини, що посягають на встановлений порядок проходження військової служби. Злочини, що посягають на встановлений порядок користування військовим майном. Злочини, що посягають на встановлений порядок поводження зі зброєю та порядок експлуатації військової техніки. Злочини, що посягають на встановлений порядок несення окремих видів військової служби. Злочини, що порушують правила охорони та зберігання військових відомостей. Злочини, вчинювані в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці. Військові службові злочини.
Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Пропаганда війни, планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни, порушення законів та звичаїв війни, застосування зброї масового знищення: особливості юридичних складів злочинів та їх кваліфікації. Екоцид, геноцид. Злочини проти іноземних суб'єктів. Піратство. Найманство.
IV. КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕС
4.1. Поняття, завдання і засади кримінального провадження
Загальне поняття кримінального провадження. Система і стадії кримінального провадження, його завдання. Поняття і значення засад кримінального провадження. Засади кримінального провадження, закріплені в КПК України. Конституційні принципи кримінального провадження, їх значення та зміст, особливості застосування у судовій практиці.
4.2. Суд, сторони та інші учасники кримінального провадження, їх права та обов'язки
Суд і підсудність. Склад суду. Суд присяжних.
Слідчий суддя та його правовий статус.
Сторона обвинувачення. Прокурор. Призначення та зміна прокурора. Орган досудового розслідування. Керівник органу досудового розслідування. Слідчий органу досудового розслідування. Оперативні підрозділи.
Сторона захисту. Підозрюваний, обвинувачений. Виправданий, засуджений. Законний представник підозрюваного, обвинуваченого. Захисник.
Потерпілий і його представник.
Інші учасники кримінального провадження. Заявник. Цивільний позивач. Цивільний відповідач. Свідок. Перекладач. Експерт. Спеціаліст. Секретар судового засідання. Судовий розпорядник.
Відводи. Підстави, які виключають участь судді у кримінальному провадженні.
4.3. Доказування і докази в кримінальному провадженні
Поняття доказів.
Належність доказів.
Допустимість доказів.
Недопустимість доказів, отриманих внаслідок істотного порушення прав та свобод людини.
Недопустимість доказів та відомостей, які стосуються особи підозрюваного, обвинуваченого.
Визнання доказів недопустимими.
Значення рішень інших судів у питаннях допустимості доказів.
Доказування. Обставини, що підлягають доказуванню. Обов'язок доказування. Збирання доказів. Оцінка доказів.
Оцінка доказової інформації, отриманої в результаті оперативно-розшукової діяльності з позиції їх належності та допустимості. Доступ підозрюваного, обвинуваченого до доказів обвинувачення, включення доказів, порядок представлення доказів, порядок доказування, клопотання щодо вилучення або включення доказів. Роль судді в забезпеченні доступу до доказів.
Показання в кримінальному провадженні та їх особливості.
Показання свідків, їх предмет, значення та оцінка.
Показання потерпілого, їх предмет, значення та оцінка.
Показання підозрюваного, обвинуваченого, їх предмет, значення та оцінка.
Показання з чужих слів.
Речові докази і документи. Оцінка речових доказів. Зберігання речових доказів і документів та вирішення питання про них.
Висновок експерта, його предмет, значення, форма та зміст. Підстави для призначення експертизи у кримінальному провадженні.
Фіксування кримінального провадження та його форми. Протоколи слідчих дій як джерела доказів у кримінальному провадженні.
Повідомлення в кримінальному провадженні.
4.4. Заходи забезпечення кримінального провадження
Заходи забезпечення кримінального провадження: поняття, значення, ознаки, види, класифікація. Підстави застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Запобіжні заходи, їх види та особливості застосування. Мета та підстави застосування запобіжних заходів. Обставини, що враховуються при обранні запобіжних заходів.
Клопотання слідчого, прокурора про застосування, зміну, скасування запобіжних заходів.
Затримання особи за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення на підставі ухвали слідчого судді, суду. Затримання особи за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення без ухвали слідчого судді, суду. Строки затримання особи.
Повідомлення інших осіб про затримання.
4.5. Процесуальні строки та витрати
Процесуальні строки, їх значення, види та порядок обчислення. Встановлення процесуальних строків прокурором, слідчим суддею, судом. Обов'язковість додержання процесуальних строків. Порушення клопотань, порядок продовження і поновлення процесуальних строків.
Процесуальні витрати, структура, види та значення. Розподіл процесуальних витрат.
4.6. Загальні положення досудового розслідування
Початок досудового розслідування. Внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових рішень. Досудове розслідування злочинів і кримінальних проступків.
Підслідність. Строки досудового розслідування та процесуальний порядок їх продовження. Підстави та порядок об'єднання і виділення матеріалів досудового розслідування. Клопотання під час досудового розслідування та їх розгляд.
Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування до його завершення. Недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування.
Слідчі (розшукові) дії, їх види та процесуальний порядок проведення.
Допит. Особливості проведення допиту малолітньої або неповнолітньої особи.
Ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення певних слідчих (розшукових) дій.
Негласні слідчі (розшукові) дії та підстави їх проведення. Види негласних слідчих (розшукових) дій.
Ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та строк їх дії. Постанова слідчого, прокурора про проведення негласних слідчих (розшукових) дій та вимоги до неї.
Повідомлення про підозру. Підстави та порядок зупинення досудового розслідування. Відновлення досудового розслідування. Форми закінчення досудового розслідування. Звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. Клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності. Процесуальний порядок відкриття матеріалів іншій стороні. Обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування.
Порядок продовження строків досудового розслідування.
Особливості досудового розслідування кримінальних проступків.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування: строки та порядок оскарження. Оскарження недотримання розумних строків.
Оскарження ухвал слідчого судді під час досудового розслідування.
Оскарження слідчим рішень, дій чи бездіяльності прокурора.
4.7. Підсудність. Судове провадження у першій інстанції
Підсудність кримінальних справ, її види. Підстави та порядок направлення кримінального провадження з одного суду до іншого.
Підготовче провадження. Рішення, які приймаються суддею у підготовчому судовому засіданні. Вирішення питань, пов'язаних з підготовкою до судового розгляду.
Строки призначення підготовчого судового засідання. Закінчення підготовчого провадження і призначення судового розгляду.
Загальні положення судового розгляду. Одноособовий і колегіальний розгляд кримінальних справ. Безпосередність, змагальність та усність судового розгляду. Безперервність та незмінність складу суду як процесуальні умови встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні. Рівність прав учасників судового розгляду щодо подання доказів, участі у їх дослідженні, подання заяв, клопотань. Участь прокурора в судовому розгляді, його права та обов'язки. Участь обвинуваченого в судовому розгляді справи, його права та обов'язки. Участь захисника обвинуваченого в судовому розгляді, його права та обов'язки. Участь у судовому розгляді перекладача, спеціаліста і експерта, їх права та обов'язки. Підтримання порядку в судовому засіданні. Заходи, які вживаються до порушників порядку судового засідання. Зупинення судового провадження.
Визначення меж судового розгляду. Підстави та порядок зміни обвинувачення в суді. Підстави та порядок висунення додаткового обвинувачення в суді. Оформлення процесуальних документів, протоколів судових засідань, ухвалення рішень, вимоги до них. Фіксування судового процесу технічними засобами.
Процедура судового розгляду. Порядок судового розгляду кримінальної справи. Підготовча частина судового засідання. Співвідношення судового і досудового слідства. Початок судового слідства. Оголошення обвинувального акту. Визначення обсягу доказів, що підлягають дослідженню, та порядку їх дослідження. Процесуальний порядок допиту обвинуваченого, потерпілого, свідка. Проведення експертизи за ухвалою суду. Допит експерта. Огляд місця події, предметів, оголошення документів. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження та проведення слідчих (розшукових) дій під час судового провадження.
Судові дебати, їх учасники та порядок. Репліки учасників судових дебатів. Останнє слово підсудного.
4.8. Особливі порядки провадження в суді першої інстанції
Спрощене провадження щодо кримінальних проступків.
Обвинувальний акт у спрощеному провадженні.
Особливості провадження у суді присяжних. Відбір присяжних. Присяжні та їх процесуальний статус. Порядок наради і голосування в суді присяжних.
4.9. Особливі порядки кримінального провадження
Кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення. Порядок відшкодування шкоди потерпілому у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення.
Особливості та порядок кримінального провадження щодо неповнолітніх. Обставини, що підлягають встановленню у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх. Особливості призначення психологічної та психолого-психіатричної експертизи неповнолітньому підозрюваному чи обвинуваченому. Порядок застосування до неповнолітньому підозрюваного чи обвинуваченого запобіжного заходу. Процесуальний порядок застосування до неповнолітнього обвинуваченого примусових заходів виховного характеру.
Кримінальне провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру: підстави та порядок здійснення.
Особливості кримінального провадження, яке містить відомості, що становлять державну таємницю.
Особливості кримінального провадження щодо окремої категорії осіб. Особи, щодо яких здійснюється особливий порядок кримінального провадження. Особливості порядку притягнення до кримінальної відповідальності, затримання і обрання запобіжного заходу окремої категорії осіб.
4.10. Судові рішення в кримінальному провадженні
Законність, обґрунтованість і вмотивованість судового рішення. Види судових рішень. Порядок ухвалення судових рішень, їх форма. Поняття і види вироків. Порядок постановлення і проголошення вироку. Питання, що вирішуються судом при постановленні вироку. Структура та зміст вироку. Окрема думка судді, її юридичне значення. Форма, зміст і підстави для винесення обвинувального і виправдувального вироків. Вступна, мотивувальна і резолютивна частина обвинувального та виправдувального вироків. Порядок проголошення вироку. Порядок та строки вручення копії вироку засудженому і виправданому.
Угоди в кримінальному провадженні, їх види та зміст. Загальний порядок судового провадження на підставі угод. Ініціювання та укладення угоди. Наслідки укладення та затвердження угоди. Вирок на підставі угоди. Наслідки невиконання угоди.
Порядок постановлення ухвал суду. Підстави і порядок постановлення окремої ухвали суду та контроль за її виконанням.
4.11. Виконання судових рішень
Завдання стадії виконання судових рішень. Набрання законної сили судовим рішенням та його наслідки. Порядок виконання судових рішень у кримінальному провадженні. Порядок і строки звернення судового рішення до виконання. Відстрочка виконання вироку.
4.12. Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження: загальні засади, обсяг та порядок здійснення
Міжнародна правова допомога при проведенні процесуальних дій. Запит про міжнародну правову допомогу, його зміст та форма. Особливості процедури надання міжнародної правової допомоги.
Порядок видачі осіб, які вчинили кримінальне правопорушення (екстрадиція). Особливості екстрадиційного арешту. Порядок оскарження рішення про видачу особи (екстрадицію).
Особливості кримінального провадження у порядку перейняття. Клопотання про передання кримінального провадження іншій державі, його зміст та форма. Неможливість перейняття кримінального провадження.
Визнання та виконання вироків іноземних держав та передача засуджених осіб.
Особливості процедури приведення вироку суду іноземної держави у відповідність із законодавством України.
Підстави і порядок виконання вироку іноземного суду.
Особливості передачі засуджених осіб і їх прийняття для відбування покарання.
V. ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО
5.1. Загальні положення цивільного права
Поняття та ознаки приватного права.
Предмет і метод цивільно-правового регулювання суспільних відносин.
Майнові та особисті немайнові відносини. Особисті немайнові права, що забезпечують природне існування фізичної особи, та особисті немайнові права, що забезпечують соціальне буття фізичної особи.
Класифікація майнових прав.
Особливості механізму цивільно-правового регулювання. Цивільно-правові норми в механізмі правового регулювання. Диспозитивність цивільно-правових норм. Імперативні норми в механізмі цивільно-правового регулювання.
Судова практика і судовий прецедент як джерела права. Звичай як джерело права. Торговельні звичаї. Звичаї ділового обороту. Звичаї та узвичаєння.
Особливості застосування цивільного законодавства в часі, просторі та за колом осіб. Застосування нормативно-правових актів різної юридичної сили.
Інститут аналогії в цивільному праві. Аналогія закону. Аналогія права.
Здійснення суб'єктивних цивільних прав та його межі. Зловживання правом. Форми захисту цивільних прав. Способи та межі самозахисту цивільних прав. Окремі способи захисту цивільних прав.
Поняття і ознаки цивільно-правової відповідальності. Умови (підстави) цивільно-правової відповідальності.
5.2. Суб'єкти цивільних правовідносин
Поняття цивільної правосуб'єктності.
Особливості правового статусу фізичної особи.
Малолітні і неповнолітні як учасники цивільних правовідносин. Часткова дієздатність малолітніх і неповна цивільна дієздатність неповнолітніх. Надання особі повної цивільної дієздатності до досягнення повноліття. Право на захист цивільних майнових прав та інтересів малолітніх і неповнолітніх осіб як вид юридичної гарантії. Захист майнових прав малолітніх і неповнолітніх осіб при укладенні договорів, пов'язаних з відчуженням майна. Участь органів нотаріату, опіки та піклування у забезпеченні прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх. Захист майнових прав малолітніх та неповнолітніх осіб при спадкуванні. Прийняття спадщини малолітніми та неповнолітніми. Захист житлових прав малолітніх та неповнолітніх.
Особливості правового статусу юридичної особи.
Засоби індивідуалізації юридичної особи. Класифікація юридичних осіб у цивільному праві. Організаційно-правові форми юридичних осіб, порядок та особливості їх утворення, діяльності та припинення.
Держава, територіальні громади та інші публічно-правові утворення як суб'єкти цивільних правовідносин.
Особливості участі держави у відносинах власності, у корпоративних, зобов'язальних та інших цивільно-правових відносинах.
Представництво: поняття та види. Повноваження представника. Представництво без повноважень та з перевищенням повноважень.
5.3. Об'єкти цивільних прав
Поняття і види об'єктів цивільних прав. Майно (нерухомі речі, рухомі речі, майнові права та обов'язки), результати робіт, послуги, нематеріальні блага (результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, особисті немайнові блага). Гроші та валютні цінності як об'єкти цивільних правовідносин. Поняття та особливості цивільно-правового режиму валютних цінностей.
5.4. Строки та терміни. Позовна давність
Поняття строку та терміну. Визначення строку та терміну. Початок перебігу та закінчення строку. Порядок вчинення дій в останній день строку.
Поняття позовної давності. Загальна та спеціальна позовна давність. Тривалість та обчислення позовної давності. Перебіг позовної давності. Наслідки спливу позовної давності. Вимоги, на які позовна давність не поширюється.
5.5. Особисті немайнові права
Поняття та зміст особистих немайнових права. Види особистих немайнових прав. Здійснення особистих немайнових прав. Обмеження особистих немайнових прав. Захист особистих немайнових прав.
Розгляд справ про захист особистих немайнових прав фізичної особи.
5.6. Речові права
Загальні положення про речові права. Види речових прав.
Поняття права власності. Проблеми визначення поняття права власності, суб'єктивний та об'єктивний критерії визначення права власності. Види права власності, визначені у Цивільному кодексі України і Господарському кодексі України.
Суб'єкти права власності. Український народ як суб'єкт права власності за Цивільним кодексом України. Набуття права власності. Самочинне будівництво. Набувальна давність. Право спільної власності та його види. Переважне право учасника спільної часткової власності.
Право власності юридичної особи.
Цивільно-правові способи захисту права власності. Витребування майна з чужого незаконного володіння (віндикаційний позов). Захист прав власника від порушень, не поєднаних з позбавленням володіння (негаторний позов).
Право володіння чужим майном. Право користування чужим майном.
Захист прав володільця, який не є власником.
Судовий розгляд справ про захист права власності.
5.7. Право інтелектуальної власності
Поняття права інтелектуальної власності. Зміст права інтелектуальної власності. Строк чинності прав інтелектуальної власності. Первісні та похідні суб'єкти права інтелектуальної власності.
Об'єкти права інтелектуальної власності.
Об'єкти авторського права і суміжних прав. Особливості виникнення, здійснення та припинення авторських прав.
Об'єкти суміжних прав. Виконавці творів, виробники фонограм та відеограм, організації мовлення як первинні суб'єкти суміжних прав. Види та строк чинності суміжних майнових прав Зміст суб'єктивних прав на використання виконання твору, фонограми та відеограми та використання передачі (програми) організації мовлення.
Цивільно-правові способи захисту прав на об'єкти авторського права та суміжних прав. Охорона авторського права та суміжних прав.
Право промислової власності. Особливості виникнення, здійснення та припинення прав на винаходи, корисні моделі та промислові зразки. Цивільно-правові способи захисту прав на винаходи, корисні моделі та промислові зразки.
Патент як форма правової охорони об'єктів права промислової власності: умови та порядок видання. Поняття деклараційного патенту. Строк чинності майнових прав на винахід, корисну модель та промисловий зразок. Обов'язки, які випливають з патенту. Примусова ліцензія. Підстави припинення чинності патенту та визнання його недійсним. Захист прав патентовласників.
Засоби індивідуалізації учасників цивільного обороту, товарів, робіт і послуг. Торговельна марка, комерційне (фірмове) найменування, географічне зазначення як об'єкти права інтелектуальної власності. Особливості захисту прав на вказані об'єкти права інтелектуальної власності.
Правове регулювання нетрадиційних об'єктів права інтелектуальної власності. Право на науково-технічну інформацію, право на наукове відкриття, право на топографії інтегральних мікросхем. Механізм захисту прав на безпатентні об'єкти промислової власності. Правовий захист ноу-хау.
Захист права інтелектуальної власності. Способи захисту права інтелектуальної власності. Кримінальна відповідальність за порушення права інтелектуальної власності. Адміністративна відповідальність за порушення права інтелектуальної власності. Цивільно-правова відповідальність за порушення права інтелектуальної власності. Судовий захист права інтелектуальної власності. Міжнародно-правова охорона інтелектуальної власності.
5.8. Правочини в цивільному праві
Поняття та ознаки правочину. Класифікація правочинів.
Умови дійсності правочину. Класифікація правочинів. Умови дійсності правочину. Недійсність правочинів та судова практика. Умовні правочини: відкладальна та скасувальна умова.
Розгляд спорів про визнання правочинів недійсними.
5.9. Загальні положення про зобов'язання і договори
Поняття і види зобов'язань. Суб'єкти зобов'язальних правовідносин. Треті особи в зобов'язанні. Множинність осіб в зобов'язанні. Матеріальний та юридичний об'єкт зобов'язання. Зміст зобов'язальних правовідносин. Підстави виникнення цивільно-правових зобов'язань.
Виконання зобов'язання. Суб'єкти виконання зобов'язання: сторони та треті особи. Дольове, солідарне, субсидіарне зобов'язання. Виконання зобов'язання третій особі. Покладення виконання зобов'язання на користь третьої особи.
Уступка права вимоги та перевід боргу як способи заміни сторін у зобов'язанні.
Предмет виконання зобов'язання. Альтернативне та факультативне зобов'язання.
Місце, строк та спосіб виконання зобов'язання. Зустрічне виконання зобов'язання. Проценти за користування чужими коштами. Виконання зобов'язання "в натурі" і заміна його грошовою компенсацією.
Забезпечення виконання зобов'язання. Способи забезпечення виконання зобов'язань, спрямовані на стимулювання боржника на належне виконання зобов'язання. Способи забезпечення виконання зобов'язань, спрямованих на захист інтересів кредитора у разі порушення зобов'язання боржником.
Неустойка як вид забезпечення виконання зобов'язання. Види неустойки. Предмет неустойки. Проблеми визначення неустойки, штрафу, пені.
Гарантія. Межі відповідальності гаранта.
Застава. Момент укладення договору та момент виникнення права застави. Державна реєстрація застави. Проблеми класифікації застави на види. Заставна та порядок її передачі.
Завдаток як спосіб забезпечення виконання зобов'язання. Функції завдатку. Правові наслідки невиконання зобов'язання, забезпеченого завдатком. Відмінність завдатку від авансу.
Порука як спосіб забезпечення виконання зобов'язання. Відповідальність поручителя. Права поручителя, який виконав зобов'язання. Припинення поруки.
Притримання як спосіб забезпечення зобов'язання.
Припинення зобов'язання. Загальна характеристика припинення зобов'язання. Підстави припинення зобов'язання. Відповідальність за порушення зобов'язання. Індексація заборгованості за грошовим зобов'язанням. Відповідальність у вигляді процентів за прострочення виконання грошового зобов'язання.
Поняття та основні ознаки цивільно-правового договору. Свобода волевиявлення у цивільному договорі. Договір як правочин. Договір як зобов'язання. Умови дійсності договору. Види договорів. Договори поіменовані та непоіменовані. Зміст договору та динаміка договору (укладення, виконання, припинення). Визнання договору недійсним та визнання договору неукладеним.
5.10. Окремі види зобов'язань
Купівля-продаж. Система договорів купівлі-продажу за Цивільним кодексом України.
Дарування. Пожертва.
Рента.
Довічне утримання (догляд).
Найм (оренда) майна. Система договорів найму.
Позичка.
Підряд.
Виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт і суміжні цивільно-правові договори.
Загальні положення Цивільного кодексу України про послуги.
Перевезення. Транспортне експедирування.
Зберігання. Система договорів зберігання.
Страхування.

................
Перейти до повного тексту