- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рекомендації
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОМУ ГОСПОДАРСТВУ
від 05.06.97
м.Київ
Затверджено
Державним комітетом України
по житлово-комунальному
господарству
від 5 червня 1997 р.
Рекомендації та роз'яснення по застосуванню в практичній діяльності бюро технічної інвентаризації "Правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб" (далі "Правила"), затверджених Держжитлокомунгоспом України 13 грудня 1995 р. N 56, зареєстрованих в Мін'юсті України 19 січня 1996 р. за N 31/1056
(Витяг)
1. Загальні положення
Ці рекомендації та роз'яснення, погоджені з Фондом державного майна України, застосовуються організаціями технічної інвентаризації (надалі БТІ) при здійсненні ними державної реєстрації об'єктів нерухомого майна.
Рекомендації та роз'яснення складені на підставі вивчення і аналізу практики діяльності БТІ з питань державної реєстрації об'єктів нерухомості, з урахуванням чинних законодавчих та нормативних актів.
Рекомендації та роз'яснення надають тлумачення деяких пунктів
"Правил".
Пункти 1.1, 1.2 - БТІ здійснюють державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна, належних фізичним чи юридичним особам тільки на праві власності. БТІ не проводять реєстрацію об'єктів нерухомого майна на праві оренди або застави.
БТІ, при реєстрації за юридичними особами правовстановлюючих документів, які не посвідчені нотаріально, або не зареєстровані на біржі, вимагають від власника представлення витягу з його Статуту про те, що він є юридичною особою.
Пункти 1.3, 1.4 - державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна в Україні проводять тільки БТІ. Реєстрація проводиться на підставі правовстановлюючих документів, передбачених "Правилами" в кожному населеному пункті.
Пункт 1.5 - БТІ реєструють будь-який об'єкт нерухомого майна. Не підлягають реєстрації тимчасові споруди, а також споруди, не пов'язані фундаментом з землею.
Пункт 1.6 - не прийняті в експлуатацію об'єкти нерухомого майна, як правило, не підлягають реєстрації.
Реєстрація об'єктів нерухомого майна проводиться за наявності матеріалів інвентаризації, виконаної тільки тим БТІ, яке проводить реєстрацію.
2. Порядок проведення реєстрації
2.2. БТІ не вправі проводити реєстрацію об'єкта нерухомого майна, якщо в правовстановлюючому документі не вказані основні реквізити: назва об'єкта, в цілому чи частка, населений пункт, адреса об'єкта. Якщо взагалі об'єктові не встановлено адресу (назва вулиці, номер ділянки з будовою), реєстрація проводиться тільки після того, як орган місцевого самоврядування встановить цьому об'єкту відповідну адресу.
При реєстрації об'єктів нерухомого майна за юридичними особами реєстраційний напис на правовстановлюючому документі не робиться, а реєстраційне посвідчення, яке їм видається, підшивається до правовстановлюючого документа і є його невід'ємною частиною.
4. Порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна
4.1. Оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводять органи місцевого самоврядування або місцеві державні адміністрації з видачею свідоцтва про право власності.
Підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності за дорученням органів місцевого самоврядування чи місцевої державної адміністрації проводять БТІ.
Підготовка документів для видачі свідоцтв про право власності здійснюється у такому порядку:
а) власник, що побудував будинок або перебудував чи реконструював його, звертається із заявою до БТІ про проведення технічної інвентаризації об'єкта, долучивши до заяви рішення відповідного органу місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації про виділення земельної ділянки або дозвіл на перебудову чи реконструювання і акт прийняття об'єкта в експлуатацію, затверджений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації.
БТІ на підставі рішення про затвердження акта прийняття готує свідоцтво про право власності, оформляє його в органі місцевого самоврядування або місцевій державній адміністрації, реєструє, видає власникові;
б) власники спільних будівель у разі здійснення ними перебудови, добудови, внаслідок чого змінились їх частки у загальній власності, звертаються до БТІ з заявою про проведення технічної інвентаризації. До заяви долучаються рішення органу місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації про дозвіл на перебудову чи добудову, акт прийняття в експлуатацію.
БТІ після проведення інвентаризації та розрахунку нових часток у загальній власності об'єкта готує проект рішення місцевого органу самоврядування або місцевої державної адміністрації і подає його до вказаних органів для прийняття рішення про зміну часток у загальній власності і оформлення права власності в нових частках.
На підставі цього рішення БТІ готує та оформляє свідоцтва про право власності замість існуючих у них правовстановлюючих документів, оформляє їх в органі місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації, реєструє, видає власникам;
в) члени житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, товариства або об'єднання, які повністю внесли свої пайові внески за квартиру, дачу, гараж, інші будівлі або приміщення, звертаються із заявою до БТІ про оформлення права власності на відповідний об'єкт нерухомості.
До заяви долучається довідка кооперативу товариства, об'єднання за підписом голови та бухгалтера про сплату пайового внеску. БТІ проводить технічну інвентаризацію об'єкта, готує проект рішення органу місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації про оформлення права власності, який подає цьому органу.
На підставі прийнятого рішення БТІ готує свідоцтво про право власності, оформляє його в органі місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації і після реєстрації видає власнику;
г) юридичні особи - житлові, житлово-будівельні, дачні, гаражні та інші кооперативи, товариства або об'єднання, які побудували об'єкти нерухомого майна, звертаються до БТІ із заявою про проведення технічної інвентаризації. До заяви долучаються свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) юридичної особи, рішення органу місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації про відведення земельної ділянки та акт прийняття об'єкта нерухомості в експлуатацію.
На підставі прийнятого рішення БТІ готує свідоцтво про право власності, оформляє його в органі місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації і після реєстрації видає власнику;
д) правонаступники підприємств, об'єднань, установ чи організацій (надалі підприємств), що реорганізуються, чи юридичні та фізичні особи, які у випадках ліквідації підприємства отримали у власність в установленому законодавством порядку нерухоме майно, звертаються до БТІ із заявою про оформлення права власності.
................Перейти до повного тексту