- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
Щодо внесення змін до Порядку проведення інспектування
Зокрема, у пункті 1
Порядку інспектування конкретизований перелік установ, підконтрольних органам Держфінінспекції України, зокрема цей перелік доповнений фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також підприємствами, установами та організаціями, що отримують кошти з таких фондів.
уточнено терміни "винні особи" (такі зміни обумовлені нормами
Конституції України , відповідно до яких винність особи встановлює лише суд);
визначено, що "посадовими особами контролюючого органу" у розумінні
Порядку інспектування є працівники органів Держфінінспекції України, які в межах компетенції проводять не лише ревізію, а й зустрічну звірку.
Зміни до
Порядку інспектування стосуються також окремих питань проведення ревізії залученими спеціалістами. Так, попередня редакція Порядку інспектування передбачала, що на проведення ревізії на кожного залученого спеціаліста оформляється направлення, яке вручається перед початком проведення ревізії керівництву об'єкта контролю чи його заступнику під розписку (пункти 11 і 12 Порядку інспектування). Проте вимогу щодо пред'явлення керівництву об'єкта контролю направлення залученого спеціаліста з продовженим строком Порядок інспектування не містив. Постанова
№ 513 це питання врегулювала. Крім цього, змінами до пункту 16 Порядку інспектування врегульовано можливість проведення заходів фактичної перевірки (інвентаризації, обстеження та контрольного обміру виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій) за участю не тільки інспектора, а й залучених спеціалістів.
Однією з норм, які не завжди однозначно сприймалися посадовими особами об'єкта контролю та органів Держфінінспекції України, була вимога пункту 14
Порядку інспектування щодо обов'язку інспектора розписатися в журналі реєстрації перевірок об'єкта контролю у разі його наявності. Постановою
№ 513 конкретизовано, що такий обов'язок діє лише у разі фактичного надання інспектору такого журналу для проставлення відповідних відміток.
Крім цього, на практиці неодноразово виникали непорозуміння між об'єктом контролю та державними фінансовими інспекторами у зв'язку з різним визначенням суб'єктів зустрічної звірки у
Законі про ДФК та
Порядку інспектування . З прийняттям постанови Уряду
№ 513 такі розбіжності усунуті.
Зустрічна звірка може проводитися у всіх підприємств, установ та організацій і має на меті здійснення документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об'єкта контролю.
Таким чином, зустрічні звірки можуть бути проведені не тільки у контрагентів об'єкта контролю, а й у всіх інших підприємствах, установах та організаціях, що були залучені до виконання відповідних угод. Наприклад, такі звірки можуть бути проведені не тільки у генпідрядника, а й у субпідрядників усіх ланок щодо виконання відповідних робіт.
При цьому керівники об'єкта контролю, а також підприємства, установи чи організації, в яких проводиться зустрічна звірка, забезпечують посадовим особам органу Держфінінспекції України місце для роботи, створення умов для зберігання документів, можливість користування зв'язком, комп'ютерною, розмножувальною та іншою технікою, а також надання інших послуг для виконання службових обов'язків (зміни до пункту 15
Порядку інспектування ).
З прийняттям постанови
№ 513 у
Порядку інспектування конкретизовано, що посадових осіб об'єкта контролю може бути притягнено до адміністративної відповідальності за перешкоджання у проведенні зустрічної звірки (зміни до пункту 26 Порядку інспектування).
Кардинальних змін зазнав порядок підписання довідок зустрічних звірок. Так, раніше за результатами зустрічної звірки складались два примірники довідки. Проте на практиці виникала необхідність надання примірника довідки зустрічної звірки правоохоронному органу та об'єкту контролю. Для врегулювання цього питання постановою
№ 513 визначено, що за результатами такої звірки складається у чотирьох примірниках довідка, перший, другий та третій примірники якої долучаються до відповідних примірників акта ревізії.
Четвертий примірник довідки складається для підприємства (установи чи організації), в якого проводилася зустрічна звірка. Крім цього, підписання та вручення підприємству (установі чи організації) довідки зустрічної звірки здійснюється у аналогічному, що й акт ревізії, порядку.
Однією з нових норм у
Порядку інспектування є уточнення у пункті 16 процедурних питань проведення фактичної перевірки. Так, постановою
№ 513 визначено, що фактична перевірка здійснюється станом на дату її проведення незалежно від періоду, що підлягає ревізії. Цією нормою, наприклад, врегульовується можливість використання результатів інвентаризації, що відповідно до законодавства оформляються станом на певну дату, що, зазвичай, знаходиться поза межами ревізійного періоду.
................Перейти до повного тексту