1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


РАДА ЦЕНТРАЛЬНОЇ СПІЛКИ СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
VI збори XVII скликання
П О С Т А Н О В А
03.04.2003
Про господарсько-фінансову діяльність у 2002 році, реформування відносин власності та заходи щодо підвищення ефективності господарювання організацій і підприємств споживчої кооперації України
Збори Ради відмічають, що правління Укоопспілки, кооперативних організацій і підприємств у 2002 році працювали в умовах поглиблення курсу ринкових перетворень у державі, зростання валового внутрішнього продукту, обсягів промислової і сільськогосподарської продукції, доходів населення.
Правління Укоопспілки постійно зосереджувало увагу на виконання рішень XVII та XVIII (позачергового) з'їздів споживчої кооперації України, Програми завершення розмежування та закріплення власності в системі.
У звітному періоді, вперше за останні роки, система закінчила діяльність без збитків, отримано майже півмільйона гривень прибутку, продовжувався приріст обсягів обороту в торгівлі, громадському харчуванні, заготівлях, сфері платних послуг населенню. Значно зросла кількість рентабельних підприємств і організацій. З прибутками і без збитків працювали Кримспоживспілка та 15 облспоживспілок. Скорочені витрати у торгівлі і заготівлях, непродуктивні втрати. Досягнуто приросту власних оборотних коштів і пайового капіталу. Зменшена кредиторська і дебіторська заборгованість. Краще вирішувалися питання соціально-економічного захисту кооператорів. На 25 відсотків зросла середньомісячна заробітна плата, майже наполовину зменшено борги з її виплати.
Правління Укоопспілки значну увагу приділяло поліпшенню роботи з кадрами. Проведені семінарські заняття з головами правлінь, головними бухгалтерами, фінансовими і юридичними працівниками, працівниками контрольно-ревізійної служби обласних і районних споживспілок, районних споживчих товариств.
Поліпшенню діяльності споживчої кооперації сприяли Укази Президента України щодо розвитку кооперативного руху та соціальної сфери села, реалізації комплексних заходів, розроблених органами державної влади та споживчої кооперації.
Правління і апарат Укоопспілки, науковці системи брали активну участь у розробленні Господарського і Цивільного кодексів України. У цих законодавчих актах чітко визначено поняття власності споживчої кооперації як однієї з форм колективної власності. Закріплено право пайовика на частку в майні споживчого товариства. Уперше споживчі товариства віднесені до непідприємницьких кооперативів.
Проте підсумки за звітний рік свідчать про наявність у роботі кооперативних організацій і підприємств багатьох недоліків і невикористаних резервів, що підтвердив розгляд на засіданнях правління Укоопспілки господарсько-фінансової діяльності Кримспоживспілки, облспоживспілок.
У минулому році скоротили обсяг роздрібного товарообороту 9 облспоживспілок. Особливе занепокоєння викликає стан справ у торговельній галузі Волинської, Івано-Франківської, Миколаївської, Одеської, Сумської та Херсонської облспоживспілок.
У цих та деяких інших споживспілках, незважаючи на неодноразові вимоги правління і Ради Укоопспілки, не визначилися з кількістю об'єктів роздрібної мережі, необхідної для задоволення попиту пайовиків і членів їх сімей. Багато закритих магазинів у системі Кіровоградської, Луганської, Харківської, Полтавської, Черкаської і Чернігівської облспоживспілок. Невиправдано стримується вирішення питання проведення ефективної асортиментної політики та формування товарних ресурсів через власну оптову ланку, що призводить до зменшення продажу товарів населенню. Торік скоротили продаж продуктів харчування Кримська, Івано-Франківська, Херсонська, Черкаська та Чернігівська споживспілки.
Недостатньо використовуються можливості для розширення продажу непродовольчих товарів. Вкрай мала частка їх у товарообороті Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Луганської, Полтавської, Рівненської та Хмельницької облспоживспілок. Не скрізь задовольняється попит на будівельні матеріали, господарчі товари, засоби захисту рослин, сільськогосподарський інвентар.
Не використали сприятливі можливості для нарощування обороту об'єктів громадського харчування Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Луганська, Одеська, Сумська, Херсонська та Черкаська облспоживспілки. Недостатньо задіяні потужності закладів громадського харчування для розширення асортименту продукції та збільшення її продажу через роздрібну мережу.
Важливим суб'єктом господарювання споживчої кооперації та вагомим джерелом забезпечення населення продовольчими і непродовольчими товарами є ринки споживчої кооперації. Тільки в 2002 році на реконструкцію, переоснащення і будівництво ринків використано 26 млн. грн., ними перераховано до бюджетів різних рівнів майже 60 млн. грн.
Здійснено комплекс заходів для розвитку платних побутових послуг населенню. Краще за інших працюють у цій сфері: Полтавська облспоживспілка, яка за рік відкрила 140 таких об'єктів, Харківська - 100, Кримська, Луганська і Чернівецька споживспілки - по 50-70 об'єктів побуту кожна. Не виконують Програму розвитку сфери послуг Волинська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Тернопільська облспоживспілки.
Важливою проблемою, яка протягом останніх років гостро стоїть перед споживчою кооперацією, є робота кооперативної промисловості. Більшість облспоживспілок зменшила виробництво товарів народного споживання, в тому числі хліба, хлібобулочних і макаронних виробів, харчової рибної продукції, розливу мінеральної води, олії, консервів.
Найбільший спад обсягів виробництва допустили Одеська, Кримська, Житомирська, Херсонська та Чернігівська облспоживспілки.
Заготівельний оборот у минулому році в цілому по системі зріс на 12 відсотків. Приросту досягли всі облспоживспілки, за винятком Одеської та Полтавської. Зросли закупки м'яса і м'ясопродуктів, молока, яєць, цукру, картоплі, хлібопродуктів, шкур та іншої сільськогосподарської продукції і сировини. Водночас наявні можливості в заготівельній галузі використовуються не повністю. Невиправдано скорочується мережа приймально-заготівельних пунктів та чисельність заготівельників, не запроваджується стимулювання здавальників м'яса виплатою дотацій. У Закарпатській, Кіровоградській, Луганській, Харківській і Херсонській облспоживспілках не працює більше половини наявних пунктів забою худоби, незначні закупки м'яса і мізерні суми дотацій. Суттєвого поліпшення потребує організація заготівель вторинної сировини.
Не відбулося позитивних зрушень у зовнішньоекономічній діяльності. Переважна більшість облспоживспілок, Укоопзовнішторг поставкою товарів на експорт займаються недостатньо.
Першочерговим та вкрай важливим завданням споживчої кооперації є оздоровлення фінансового стану та підвищення ефективності господарювання організацій і підприємств системи. Минулий рік без збитків закінчили роботу дві третини райспоживспілок і районних споживчих товариств, понад 80 відсотків підприємств. Зросли власні кошти в обороті, їх позитивне значення мають 18 облспоживспілок. Майже на мільйон гривень скорочені непродуктивні втрати.
Проте через низький рівень управління галузями діяльності та економічної роботи залишається досить гострим фінансовий стан багатьох кооперативних організацій і підприємств. Торік допустили збитки Волинська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Миколаївська, Херсонська та Чернігівська облспоживспілки. Від реалізації товарів, сировини, продукції збиткові торгівля, громадське харчування, заготівлі і промисловість. Реалізоване накладання не перекриває витрат обертання, неефективно використовується матеріально-технічна база через незадовільне співвідношення необоротних та оборотних активів, багато об'єктів знаходяться у незавершеному будівництві.
На низькому рівні в багатьох кооперативних організаціях платіжно-розрахункова та претензійна робота. В Дніпропетровській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Сумській, Херсонській, Хмельницькій і Чернігівській облспоживспілках прострочені борги від 3 до 5 млн. грн. Залишається значною дебіторська заборгованість.
Кооперативні організації і підприємства продовжують нести невиправдані непродуктивні втрати. Через порушення податкового законодавства та договірних відносин з постачальниками сплачено 3,5 млн. грн. штрафів, пені та неустойок, зокрема по 200-300 тис. грн. сплатили їх Херсонська, Івано-Франківська, Харківська, Черкаська, Чернігівська і Волинська споживспілки. Чималі втрати від крадіжок і пограбувань.
Відчутному поліпшенню фінансово-господарської діяльності сприяє реалізація Програми завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України. В Програмі вже взяли участь понад 400 тис. членів споживчих товариств. Пайовий капітал зріс в 5,5 раза і досяг 71 млн. грн. Предметно займаються цією справою в Кримспоживспілці, Дніпропетровській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій і Чернівецькій облспоживспілках.
Проте в ряді споживспілок виконання Програми не набуло належного розвитку. В Житомирській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській в реалізації Програми взяли участь лише 6-20 відсотків пайовиків. Незадовільно ведеться робота з залучення пайовиків у число співвласників підприємств споживспілок. Значна частина пайовиків через відсутність предметної організаторської та роз'яснювальної роботи відмовилася від участі в ній, відбувається масове скорочення чисельності пайовиків.
Стримується робота з оформлення, отримання документів на право власності на кооперативні об'єкти, землекористування та реорганізації спільних підприємств в інші організаційно-правові форми. Потребує якісного поліпшення та подальшого удосконалення робота з кадрами. У багатьох кооперативних організаціях фахова підготовка спеціалістів не відповідає вимогам посад, які вони займають.
Не припинено скорочення чисельності працюючих, велика плинність кадрів, мало залучається молоді для роботи в системі. В Івано-Франківській, Полтавській, Сумській та деяких інших облспоживспілках допущено на значні суми заборгованість з виплати заробітної плати. Ще слабо розповсюджується досвід роботи передових організацій і підприємств.
Збори Ради Укоопспілки П О С Т А Н О В Л Я Ю Т Ь:

................
Перейти до повного тексту