1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Положення


НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
Затверджено
Загальними зборами
АН України
25 листопада 1992 р.
Положення про відділення наук Академії наук України
I. Загальні положення
1. Академія наук України має у своєму складі відділення, що об'єднують за відповідними галузями та напрямами наук членів Академії наук України та всіх наукових працівників науково-дослідних інститутів, які входять до відділень.
Науково-дослідні інститути АН України з підпорядкованими ним конструкторсько-технологічними організаціями, дослідно-виробничими підприємствами та іншими організаціями науки і наукового обслуговування включаються до складу відділень АН України згідно з науковою спрямованістю їх діяльності.
2. Відділення у своїй діяльності керується законами України, Статутом Академії наук України і звітує перед своїми Загальними зборами і Президією АН України.
3. Відділення Академії наук України має своєю метою визначення пріоритетних напрямів фундаментальних досліджень і підготовку експертних висновків у відповідній галузі науки, організацію досліджень по цих напрямах та координацію наукової діяльності інститутів, що входять до складу відділення.
4. Для виконання своїх завдань відділення АН України:
а) обговорює та затверджує пріоритети розвитку відповідної галузі науки і основні напрями фундаментальних досліджень інститутів відділення, формує тематику досліджень, що фінансуються з бюджету через відділення АН України;
б) бере участь у підготовці питань, які виносяться на розгляд Президії АН України;
в) розглядає питання підготовки та підвищення кваліфікації наукових кадрів;
г) координує роботу наукових рад, наукових товариств, комітетів, комісій і редакцій журналів при АН України за профілем діяльності відділення.
II. Загальні збори відділення
5. Вищим органом відділення Академії наук України є загальні збори відділення, що складаються з академіків, член-кореспондентів та іноземних членів Академії наук України. На загальні збори запрошуються представники наукової громадськості.
6. Загальні збори відділення:
а) обговорюють основні напрями і принципові питання розвитку відповідної галузі науки, наслідки наукових досліджень та їх використання у господарстві й культурному будівництві України, періодично розглядають підсумки наукової діяльності інститутів відділення та питання уточнення і зміни основних напрямів їхніх досліджень;
б) періодично заслуховують наукові доповіді академіків, член-кореспондентів та іноземних членів АН України, які входять до складу відділення та інших вчених і спеціалістів;
в) заслуховують і затверджують звіти про роботу відділення;
г) обирають бюро відділення: академіка-секретаря, заступників академіка-секретаря, членів бюро;
д) обирають кандидатів у дійсні члени (академіки АН України) та член-кореспонденти АН України;
е) висувають кандидатів в іноземні члени АН України;
є) обирають директорів інститутів та установ, прирівняних до інститутів, по даному відділенню строком на п'ять років з наступним затвердженням їх Президією АН України.
7. Право ухвального голосу на загальних зборах відділення мають усі члени АН України, які входять до складу даного відділення, за винятком випадків, коли Статут АН України, це Положення або рішення загальних зборів відділення передбачають інший порядок.
Загальним зборам відділення надається право спеціальним рішенням виключити на час зборів із спискового складу членів відділення, які перебувають у закордонних відрядженнях, а також тих, стан здоров'я яких чи інші обставини виключають можливість їх участі у роботі зборів та голосуванні.
8. Директор інституту або керівник наукової установи, якщо він не є дійсним членом (академіком АН України) або член-кореспондентом АН України, бере участь у загальних зборах відповідного відділення з правом ухвального голосу в усіх випадках, крім виборів.
9. Вибори кандидатів у дійсні члени (академіки АН України) і член-кореспонденти АН України та висування кандидатів в іноземні члени АН України загальні збори відділення здійснюють відповідно до Статуту АН України та Положення про вибори в Академію наук України.
10. Загальні збори відділення правомочні ухвалювати рішення, якщо на засіданні присутня більшість членів відділення.
Питання на загальних зборах відділення вирішуються простою більшістю голосів присутніх, які мають право ухвального голосу, крім випадків, коли, згідно зі Статутом АН України, для прийняття рішення потрібно не менше 2/3 голосів.
11. Рішення на загальних зборах відділення приймаються відкритим голосуванням, крім тих питань, що вирішуються таємним голосуванням:
а) вибори кандидатів у дійсні члени (академіки АН України) та член-кореспонденти АН України;
б) обрання та увільнення академіка-секретаря, заступників академіка-секретаря та членів бюро відділення;
в) обрання директорів наукових установ.
Загальні збори відділення можуть простою більшістю голосів членів відділення, які мають право ухвального голосу з питання, що обговорюється, прийняти рішення про проведення таємного голосування з кожного питання, що входить до компетенції загальних зборів відділення.
12. Загальні збори відділення скликаються не рідше двох разів на рік. Головою загальних зборів відділення є академік-секретар відділення, а секретарем - вчений секретар відділення.
III. Бюро відділення
13. Роботою відділення в період між загальними зборами відділення керує бюро відділення, яке очолює академік-секретар відділення.
14. Академік-секретар відділення обирається загальними зборами відділення таємним голосуванням на п'ять років і затверджується Загальними зборами Академії наук України.
Заступники академіка-секретаря відділення і члени бюро обираються загальними зборами відділення з числа як членів відділення, так і інших провідних вчених та спеціалістів АН України, на п'ять років і затверджуються Президією АН України.
Вчений секретар відділення призначається Президією АН України за поданням академіка-секретаря відділення на строк (залишок строку) його повноважень з числа докторів або кандидатів наук і має права члена бюро відділення за посадою.

................
Перейти до повного тексту