1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Концепція


ДЕПАРТАМЕНТ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ
від 13.06.2000
м.Київ
Концепція управління державними корпоративними правами
Ця Концепція розроблена з врахуванням вимог Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення приватизації майна в Україні" щодо максимального скорочення кількості закріплених у державній власності акцій і обмеження передачі державних корпоративних прав в управління міністерствам та іншим органам виконавчої влади.
1. Враховуючи вимоги Указу щодо максимального скорочення кількості закріплених у державній власності акцій, акціонерні товариства, у яких необхідно здійснювати функції корпоративного управління, можна поділити на дві групи.
Перша група кількістю до 200 акціонерних товариств, у яких буде закріплено державний пакет акцій 25 або 50 відсотків терміном до 5 років.
Друга група кількістю до 2300 акціонерних товариств, у яких державна частка приватизується і буде постійно зменшуватись.
Терміни приватизації цих акцій будуть залежати від господарської діяльності цих підприємств та їх ліквідності.
Функції корпоративного управління правами держави акціонерних товариств першої групи доцільно передавати поступово недержавним структурам або іншим акціонерам, які володіють пакетами акцій більше 20 відсотків з врахуванням того, що вони зацікавлені у розвитку виробництва цього підприємства.
Для цього розроблено та затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про управління державними корпоративними правами" Порядок проведення конкурсу з визначення уповноваженої особи на виконання функцій з управління державними корпоративними правами.
На виконання цього Порядку розроблено Положення про конкурсну комісію з відбору уповноважених осіб на виконання функції управління державними корпоративними правами, яке затверджено наказом Фонду від 18.05.2000 р. N 1014 та зареєстровано в Мін'юсті 5.06.2000 р. за N 328/4549.
Крім того, найближчим часом буде затверджена наказом Фонду Типова форма договору на управління з уповноваженою особою, яка здобула право на управління державними корпоративними правами на конкурентній основі.
Функціі корпоративного управління акціонерних товариств другої групи доцільно покласти на представника держави в органах управління ВАТ, тобто на члена спостережної ради (як правило, це державний службовець).
Для цьго розроблено та затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 15.05.2000 р. N 791 "Про управління державними корпоративними правами" Положення про представника органу, уповноваженого управляти відповідними державними корпоративними правами в органах управління господарських товариств.
На виконання цього Положення відпрацьовано та затверджено наказом Фонду від 24.05.2000 р. N 1065 та зареєстровано в Мін'юсті 02.06.2000 р. за N 325/4546 Типовий договір доручення на виконання функцій управління пакетом акцій, що належить державі.
Відповідальність за неякісне виконання функцій та умов договору несе в першу чергу керівник органу управління, який уклав з ним договір шляхом дисциплінарного стягнення, а також сам представник (державний службовець).
Крім того, представник держави повинен регулярно і своєчасно інформувати керівника органу управління щодо дій керівництва ВАТ, які можуть завдати шкоди державі, для вжиття відповідних заходів.
Представник держави повинен пройти систему підготовки менеджерів для ефективного управління підприємством і мати кваліфікаційне посвідчення на право управління.
Контроль за діяльністю представника держави забезпечує керівник органу управління, який уклав з ним договір, шляхом аналізу звітів, які він надає щоквартально.

................
Перейти до повного тексту