- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
Р О З ' Я С Н Е Н Н Я
Здійснення заходів щодо становлення служби в органах місцевого самоврядування
Відродження в Україні інституту місцевого самоврядування, підписання нею
Європейської Хартії про місцеве самоврядування вимагають цілеспрямованих дій щодо організаційно-правового та економічного забезпечення децентралізації у сфері управління, впровадження оптимальної моделі розподілу функціональних та економічних повноважень між органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, удосконалення організаційної діяльності, правової та економічної бази функціонування органів місцевого самоврядування.
Конституція України закріплює вихідні засади правового статусу місцевого самоврядування, як от: принципи організації та діяльності, повноваження, гарантії захисту та форми відповідальності, а також матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування.
Закладені на конституційному рівні засади територіальної організації влади і місцевого самоврядування знайшли своє відображення в Законі України
"Про місцеве самоврядування в Україні", прийнятому Верховною Радою України 21 травня 1997 року. Закон згідно з
Конституцією України визначив провідне місце територіальних громад у системі місцевого самоврядування, роль і статус кожного з його елементів: представницьких та виконавчих органів, посадових осіб органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення; закріпив організаційно-правові, матеріальні та фінансові основи місцевого самоврядування; розмежував компетенцію між радами як представницькими органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами з виділенням власних та делегованих повноважень; організаційні форми функціонування органів і посадових осіб місцевого самоврядування, а також його гарантії.
Нормальне функціонування органів місцевого самоврядування неможливе без встановлення належних конституційно-правових засад та формування служби в органах місцевого самоврядування як одного з новостворених інститутів конституційного права.
Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом (стаття
1 Закону України
"Про службу в органах місцевого самоврядування").
4 липня 2001 року введено в дію Закон України
"Про службу в органах місцевого самоврядування". З прийняттям цього Закону керівні працівники і спеціалісти органів місцевого самоврядування набули статусу посадових осіб. Прийняття зазначеного Закону обумовлене, зокрема, вимогами статті
38 Конституції України, яка передбачає рівне право доступу громадян як до державної служби, так і до служби в органах місцевого самоврядування.
Враховуючи те, що протягом шести років статус працівників органів місцевого самоврядування визначався законодавством про державну службу, у Законі України
"Про службу в органах місцевого самоврядування" збережено норми щодо відповідності категорій посад та рангів працівників місцевого самоврядування категоріям посад та рангам державних службовців. Передбачено єдиний підхід до вирішення питань, пов'язаних з обмеженнями при прийнятті на посади та проходженні служби, в оплаті праці, соціальному забезпеченні, а також з інших питань проходження служби.
Норми цього
Закону сформульовано так, щоб не виникало колізій у відносинах між працівниками органів місцевого самоврядування та державними службовцями, щоб були створені рівні умови для безперешкодного переходу працівників місцевого самоврядування на державну службу і навпаки.
................Перейти до повного тексту