1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Концепція


УКРАЇНСЬКА СПІЛКА СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ "ВІДРОДЖЕННЯ"
КИЇВСЬКА ОБЛСПОЖИВСПІЛКА
13.11.2002
Доповнення
до Концепції реформування споживчої кооперації Київщини (схваленої XIII з'їздом споживчої кооперації Київської області, із змінами, внесеними Радою Київської облспоживспілки від 13 листопада 2002 р., протокол засідання N 8, п.1)
Це доповнення до Концепції визначає стратегічні напрямки подальшого реформування споживчої кооперації відповідно до Конституції України, Закону України "Про споживчу кооперацію", інших законодавчих актів, спрямовані на створення сприятливих умов для стабілізації та нарощування обсягів діяльності споживчої кооперації у всіх галузях її з метою задоволення потреб населення.
Розділ I. Стан та особливості розвитку реформування споживчої кооперації на даному етапі
В основу реформування покладена зацікавленість кожного пайовика споживчої кооперації в подальшому ефективному використанні економічного потенціалу для стабілізації діяльності в ринкових умовах господарювання.
За період реформування стали стабільно нарощуватись обсяги діяльності всіх галузей.
Скоротились витрати обертання у торгівлі та громадському харчуванні, зменшилась дебіторська і кредиторська заборгованості, зросла питома вага власних оборотних коштів в оплаті товарів. Отримані прибутки у торгівлі, громадському харчуванні, заготівлях.
Проте, незважаючи на позитивні зрушення, максимально бажаного результату досягти не вдалося.
Не вдалося відновити роботу ще багатьох підприємств торгівлі, громадського харчування, заготівель, виробництва.
Діючі підприємства торгівлі і громадського харчування не приведені до сучасного рівня, не здійснене їх технічне переоснащення.
Без залучення додаткового капіталу розвиватися і утримувати наявну матеріально-технічну базу споживча кооперація не в змозі.
Розділ II. Основні напрямки продовження реформування споживчої кооперації
Основною метою подальших кроків реформування є створення умов для підвищення ефективності діяльності підприємств споживчої кооперації області та зацікавленості в цьому її пайовиків.
Основними завданнями реформування є створення сприятливих умов для пайовиків, які розділяють мету і завдання споживчої кооперації, мають довгострокові інтереси у її розвитку.
Виходячи із норм ст. 9 Закону України "Про споживчу кооперацію", статутів райспоживтовариств, кожен член споживчого товариства має свою частку в його майні, яка визначається розмірами обов'язкового пайового внеску та інших внесків, а також нарахованих на них дивідендів.
Для забезпечення зміцнення та розвитку економічного потенціалу споживчої кооперації, продовження роботи з оновлення основних фондів, ефективному їх використанню у ринкових умовах потрібно здійснити такі заходи:
- Провести класифікацію основних фондів (група 1) в розрізі галузей діяльності з метою раціонального та ефективного їх використання.
- Визначити по кожному населеному пункту необхідну матеріально-технічну базу для забезпечення пайовиків (населення) всім комплексом обслуговування (торгівля, громадське харчування, заготівлі, виробництво, послуги тощо).
- Об'єкти матеріально-технічної бази, що визначені для забезпечення пайовиків (населення) всім комплексом обслуговування за винятком призначених для задоволення загальних благ споживчої кооперації, передаються пайовикам відповідно з таким Порядком.
ПОРЯДОК
персоніфікованого закріплення у власність пайовикам окремих об'єктів майна споживчої кооперації
1. Загальні збори пайовиків районних та інших споживчих товариств, кооперативних підприємств і організацій (далі - кооперативних організацій) відповідно до п.2 статті 10 Закону України "Про споживчу кооперацію" можуть передавати своїм пайовикам об'єкти торгівлі, громадського харчування, заготівель, виробництва та інші, що знаходяться, як правило, в цих же населених пунктах, де проживають пайовики, яким передаються ці об'єкти. Передані пайовикам об'єкти основних засобів надалі повинні використовуватися для служби пайовикам і не втрачати статусу кооперативного підприємства.
2. Передачі пайовикам підлягають ті об'єкти основних засобів, що є власністю кооперативної організації і персоніфіковано не закріплені за нинішніми пайовиками. Перелік таких конкретних об'єктів затверджується загальними зборами пайовиків відповідної кооперативної організації. Окремо затверджується загальними зборами пайовиків перелік об'єктів основних засобів, що не підлягають персоніфікованому закріпленню за пайовиками, а використовуватимуться на загальні блага споживчої кооперації, всіх пайовиків як нинішніх, так і майбутніх поколінь. Ці об'єкти основних засобів не можуть бути продані, безоплатно передані, внесені до статутних фондів інших підприємств, передані в заставу, фінансовий лізинг.
3. Передача пайовикам таких об'єктів за їх заявами здійснюється за рішенням (постановою) загальних зборів пайовиків кооперативної організації після внесення пайовиками, які проживають, як правило, у тому ж населеному пункті, де знаходяться об'єкти основних засобів, що їм передаються, додаткового пайового внеску.
4. Середній розрахунковий розмір такого додаткового пайового внеску, що потрібно буде внести одним пайовиком, якому буде передаватися частка основних засобів, визначається шляхом коригування встановленої і схваленої постановою загальних зборів пайовиків вартості конкретних об'єктів, що передаються пайовикам, на розмір (коефіцієнт) зниження цієї вартості, який також встановлюється і схвалюється постановою загальних зборів пайовиків, і діленням на кількість пайовиків, яким будуть передаватися об'єкти. Коефіцієнт зниження вартості конкретних об'єктів може коливатися від 0,6 до 0,2. Середній коефіцієнт зниження вартості всіх об'єктів, що будуть передаватися пайовикам, доцільно встановлювати близьким до 0,3 (що дорівнює зниженню ціни на 70 відсотків).
5. Конкретний розмір додаткового пайового внеску, який повинен буде сплатити до каси кооперативної організації конкретний пайовик, якому буде надаватися частка майна у грошовій формі в конкретному (конкретних) об'єкті (об'єктах), визначається як різниця між середнім розміром додаткового пайового внеску на одного пайовика і фактичною сумою пайового внеску до кооперативної організації цього конкретного пайовика (за да ними обліку у кооперативній організації цього конкретного пайовика) (за даними обліку у кооперативній організації, звіреними з записами у членській книжці пайовикам тобто суми проіндексованого паю і суми додатково внесеного паю, якщо такі внески були. Загальна сума додаткових пайових внесків не повинна бути меншою 25-30 відсотків залишкової вартості основних засобів, що передаються пайовикам.
6. Після внесення пайовиками визначеної суми додаткових пайових внесків на підставі постанови загальних зборів пайовиків про закріплення у власність пайовикам окремих об'єктів майна кооперативної організації та постанов загальних зборів пайовиків про схвалення розмірів ринкової вартості об'єктів основних засобів, що передаються пайовикам, і про схвалення коефіцієнтів зниження вартості конкретних об'єктів цих основних засобів укладається договір про передачу основних засобів пайовикам і акт передачі-приймання основних засобів кооперативною організацією групі пайовиків, які проживають, як правило, у населеному пункті за місцем розташування об'єктів основних засобів, що передаються цим пайовикам. В акті передачі-приймання основних засобів записуються дані про найменування кожного об'єкта основних засобів, їх місцезнаходження (адреса), площа, інші характерні для конкретного об'єкта характеристики, ринкова вартість кожного об'єкта, коефіцієнти зниження ринкової вартості кожного об'єкта, сума вартості кожного об'єкта і всіх об'єктів (якщо їх декілька) після зниження вартості, фактично внесена сума основного паю і фактично внесена сума додаткового паю кожним із пайовиків, яким передаються ці основні засоби, а також обов'язкові умови щодо використання пайовиками основних засобів. Акт передачі-приймання основних засобів підписують: голова правління (керівник) та головний бухгалтер кооперативної організації і їх підписи скріпляються печаткою кооперативної організації, а також кожний пайовик, який сплатив додатковий пайовий внесок для отримання права на долю в цих основних засобах.
7. Підписані сторонами договір і акт передачі-приймання основних засобів пайовики, які отримують ці основні засоби, завіряють у нотаріальній конторі (нотаріуса) у кількості примірників, що відповідає кількості пайовиків, які отримують майно по цьому акту. Кожний із цих пайовиків отримує по одному завіреному нотаріусом примірнику договору і акта передачі-приймання основних засобів. На підставі акта передачі-приймання основних засобів ці основні засоби списуються з балансу кооперативної організації-власника.
8. Основними умовами права пайовика на частку в майні товариства (спілки) є членство в споживчій кооперації. Для забезпечення ефективного використання майна, отриманого пайовиками, останні створюють споживче товариство або суб'єкт господарювання іншої форми, який входить колективним членом до кооперативної організації, яка передала цим пайовикам основні засоби.
У випадку створення цими пайовиками окремого суб'єкта господарювання отримані основні засоби пайовики вносять у статутний фонд новоствореного ними суб'єкта господарювання. Ці основні засоби відображаються у його балансі.
Основні засоби у бухгалтерському обліку новоствореного суб'єкта господарювання (напр. споживчого товариства) персоніфіковано закріплюються у відповідних сумах (пропорційно отриманої частки у цьому майні) за кожним засновником цього суб'єкта господарювання з числа колишніх членів кооперативної організації, від якої вони отримали ці основні засоби.
9. Для організації процесу передачі об'єктів основних засобів пайовикам у кооперативній організації за рішенням правління створюється комісія з числа керівників цієї організації у складі 3-5 чоловік, а також комісії у населених пунктах, де знаходяться об'єкти основних засобів кооперативної організації, що підлягають передачі пайовикам, з числа активних пайовиків у складі 3-5-ти пайовиків цієї організації.
Комісія кооперативної організації відразу ж після її створення здійснює:
- аналіз стану всіх об'єктів основних засобів споживчого товариства (адреса знаходження, рік введення в експлуатацію, первісна вартість, залишкова вартість, кількість працюючих на об'єкті, середньомісячні результати діяльності та інше);
- визначає ті об'єкти основних засобів, які можуть бути внесені до переліку об'єктів, що можуть передаватися пайовикам після внесення ними додаткового пайового внеску. З відповідною пояснювальною запискою подає перелік таких об'єктів на розгляд правління кооперативної організації і наступний розгляд на загальних зборах пайовиків;
- здійснює розрахунки ринкової вартості кожного об'єкта основних засобів, що будуть передаватися пайовикам, і розмірів коефіцієнтів зниження вартості кожного зокрема такого об'єкта. З відповідною пояснювальною запискою подає ці розрахунки і пропозиції, що випливають з цих розрахунків, правлінню кооперативної організації для розгляду та подальшого подання на розгляд загальним зборам пайовиків кооперативної організації. Розрахунки ринкової вартості об'єктів основних засобів здійснюються відповідно до Методики оцінки вартості;
- готує проекти відповідних постанов правління кооперативної організації і загальних зборів пайовиків щодо схвалення:
а) переліку об'єктів основних засобів, які будуть передаватися пайовикам після внесення ними відповідних сум додаткових пайових внесків;

................
Перейти до повного тексту