1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ
УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.03.2013 № 111
Про затвердження Положення про ботанічний сад загальнодержавного значення Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова у новій редакції
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про ботанічний сад загальнодержавного значення Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, що додається.
2. Вважати таким, що втратило чинність, Положення про ботанічний сад загальнодержавного значення Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, затверджене Міністром охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 15.12.99.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - керівника апарату Мормуля Д.Д.
Міністр О.А. Проскуряков
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
екології та природних
ресурсів України
21.03.2013 № 111
ПОЛОЖЕННЯ
про ботанічний сад загальнодержавного значення Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Ботанічний сад Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (далі - Ботанічний сад) заснований у 1867 році. Відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 22.07.83 № 311 "Про класифікацію і мережу територій та об'єктів природно-заповідного фонду Української РСР" загальна площа Ботанічного саду становить 16 гектарів. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.92 № 584 "Про зміну деяких рішень Уряду України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про природно-заповідний фонд України" ботанічному саду надано статус загальнодержавного.
1.2. Ботанічний сад входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
1.3. Територіально Ботанічний сад знаходиться у м. Одесі на двох ділянках: вул. Французький бульвар, 48/50 - 9,5 га та вул. Французький бульвар, 87 - 6,5 га.
Загальна площа Ботанічного саду складає 16 гектарів.
1.4. Ботанічний сад є структурним підрозділом Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (далі - ОНУ).
1.5. Ботанічний сад перебуває у державній власності і відповідно до законодавства приватизації не підлягає.
1.6. Право ОНУ на постійне користування землею для утримання та обслуговування Ботанічного саду оформлено державним актом на право постійного користування землею (І-ОД № 004234 затверджений рішенням Одеської міської ради від 17.04.2001 № 2305-XXIII).
1.7. Ботанічний сад у своїй діяльності керується Конституцією України , Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища" , "Про природно-заповідний фонд України" , "Про наукову і науково-технічну діяльність" іншими законами України та нормативно-правовими актами, Проектом організації території Ботанічного саду загальнодержавного значення Одеського національного університету імені І.І. Мечникова" (далі - Проект організації території) та цим Положенням.
1.8. Завдання, науковий профіль, особливості природоохоронного режиму та характер функціонування Ботанічного саду визначаються у цьому Положенні.
1.9. Межі Ботанічного саду встановлюються в натурі, оформлюються відповідними знаками та інформаційними матеріалами, наносяться на відповідні планово-картографічні матеріали територіальних органів Держземагентства та землекористувача, відображаються у відповідних формах статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма № 6-зем ) та землевпорядній документації, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій.
1.10. ОНУ, як землекористувач, несе повну відповідальність за належне утримання території Ботанічного саду та додержання встановленого режиму його території.
1.11. Поштова адреса та місцезнаходження:
Ботанічний сад: Французький бульвар, 48/50; 87, м. Одеса, 65058;
Одеський національний університет імені І.І. Мечникова: вул. Дворянська, 2, м. Одеса, 65082.
2. МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ
2.1. Ботанічний сад створено з метою збереження, вивчення, інтродукції, акліматизації, розмноження в спеціально створених умовах та ефективного господарського використання рідкісних і типових видів місцевої і світової флори шляхом створення, поповнення та збереження ботанічних колекцій, ведення наукової, навчальної та освітньої роботи.
2.2. Основними завданнями Ботанічного саду є:
збереження, вивчення, інтродукція, акліматизація, розмноження в штучних і природних умовах видів місцевої і світової флори, поповнення ботанічних колекцій рослин, грибів і водоростей особливо рідкісними та такими, що перебувають під загрозою зникнення;
збагачення біорізноманітності рослинного світу України шляхом введення в культуру інтродукованих видів, впровадження у зелене будівництво та сільськогосподарське виробництво нових високопродуктивних і стійких видів рослин;
догляд та утримання колекційних фондів і експозиційних ділянок, проведення реконструкції насаджень;
проведення фундаментальних і прикладних науково-дослідних робіт з інтродукції та акліматизації, розмноження та ефективного використання рослин, грибів та водоростей місцевої і світової флори, а також захисту рослин від збудників хвороб і шкідників;
отримання високоякісного насіннєвого і вегетативного матеріалу, який пристосований до місцевих екологічних умов;
проведення навчання спеціалістів, практики студентів, організація конференцій, семінарів, виставок;
забезпечення та ведення навчальної, освітньо-виховної та просвітницької роботи з питань ботаніки, екології, охорони природи, селекції рослинництва, декоративного садівництва, ландшафтної архітектури та захисту рослин від збудників хвороб і шкідників.
3. УПРАВЛІННЯ БОТАНІЧНИМ САДОМ
3.1. Юридичною особою Ботанічного саду є ОНУ, який відповідно до законодавства є його спеціальною адміністрацією (далі - адміністрація).
Відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" Ботанічний сад є науково-дослідною, природоохоронною установою.
3.2. Управління Ботанічним садом здійснюється адміністрацією Ботанічного саду на чолі з директором.
Директор призначається на посаду та звільняється за наказом ректора ОНУ України відповідно до законодавства за погодженням з Мінприроди.
3.3. Директор Ботанічного саду:
забезпечує виконання завдань Ботанічного саду, зазначених у пункті 2.2 цього Положення;
представляє Ботанічний сад в органах державної влади, місцевого самоврядування та судових органах, а також підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності, у тому числі міжнародних, за дорученням ректора ОНУ;
здійснює керівництво науковою та організаційно-господарською діяльністю;
вирішує кадрові питання, контролює дотримання правил внутрішнього розпорядку;
забезпечує дотримання фінансово-кошторисної дисципліни;
у межах своєї компетенції видає відповідні розпорядження, які є обов'язковими до виконання співробітниками Ботанічного саду;
визначає функціональні обов'язки працівників Ботанічного саду;
здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
3.4. Директор несе відповідальність за діяльність Ботанічного саду, забезпечує дотримання заповідного режиму, збереження і охорону території та об'єктів Ботанічного саду під час здійснення організаційно-господарської та інших видів діяльності.
3.5. Директор безпосередньо підпорядковується проректору з наукової роботи ОНУ.
3.6. У разі відсутності директора (відпустка, хвороба, відрядження тощо) його обов'язки виконує заступник директора Ботанічного саду.
3.7. Ботанічний сад має штат наукових, науково-технічних працівників, адміністративно-господарського та допоміжного персоналу, сезонних працівників, службу охорони.
3.8. Структура, штатний розпис, кошторис доходів та видатків Ботанічного саду входять в структуру, штатний розпис, кошторис доходів та видатків ОНУ, що затверджується в установленому порядку.
3.9. Для вирішення освітніх, наукових і науково-технічних проблем у Ботанічному саду створюється науково-технічна рада (далі - НТР), до якої входять провідні наукові працівники та фахівці ОНУ, інших наукових установ, громадських організацій та місцевих органів влади. НТР є колегіальним дорадчим органом управління діяльністю Ботанічного саду.
Головою НТР є директор Ботанічного саду.
3.10. Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень беруть участь в управлінні Ботанічним садом, сприяють виконанню поставлених перед ним завдань.
4. СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ БОТАНІЧНОГО САДУ
4.1. Для забезпечення додержання необхідного режиму охорони та ефективного використання територія Ботанічного саду поділяється на такі зони:
експозиційна - призначена для проведення екскурсій та лекцій, ознайомлення відвідувачів з біорізноманіттям рослинного світу, прогулянок, відвідування якої дозволяється в порядку, що встановлюється адміністрацією;
наукова - призначена для розміщення та поповнення колекцій, експериментальних ділянок, проведення науково-дослідних робіт, селекції, акліматизації та інтродукції, відвідувати яку мають право лише співробітники Ботанічного саду та співробітники кафедри ботаніки у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків, а також спеціалісти інших установ з дозволу адміністрації;
адміністративно-господарська - призначена для розміщення службових та господарських приміщень, здійснення господарської діяльності, відвідування якої здійснюється у відповідності до порядку, встановленого адміністрацією Ботанічного саду.
4.2. Зонування території Ботанічного саду проводиться відповідно до законодавства.
4.3. На території Ботанічного саду забороняється будь-яка діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на нього завдань і яка загрожує збереженню колекцій рослин і природної флори, а саме:
використання природних ресурсів без затверджених в установленому законодавством порядку лімітів;
будівництво споруд, шляхів, трубопроводів, мереж електропередач та інших комунікацій, які не пов'язані з діяльністю Ботанічного саду;
будь-які роботи, що зможуть призвести до зміни гідрологічного та гідрохімічного режимів території;
будь-які дії, що можуть завдати шкоди колекції рослин;
збір або знищення окремих рослин, їх квітів та плодів, будь-яке пошкодження дерев та чагарників, газонів, квітників, будівель;
проїзд на територію Ботанічного саду без дозволу адміністрації;
проведення спортивних змагань, розміщення атракціонів та інших будівель і споруд;
влаштування місць відпочинку (за виключенням спеціально відведених місць та проведення організованих екскурсій), розведення вогнищ;
забруднення та засмічення території Ботанічного саду;
інша діяльність, яка може негативно впливати на режим території і загрожує збереженню флористичних колекцій.
4.4. Створення нових експозицій, колекцій, формування ландшафтних груп, посадка та пересадка рослин виконуються за рішенням НТР Ботанічного саду та згідно з Проектом організації території.
4.5. Проведення будівництва та інших заходів на території Ботанічного саду, необхідних для забезпечення діяльності Ботанічного саду, здійснюється відповідно до Проекту організації території.
4.6. Охорона колекцій Ботанічного саду включає систему правових, організаційних, економічних, матеріально-технічних та інших заходів, спрямованих на збереження, відтворення та використання рослинного світу, відповідно до вимог законодавства України про охорону навколишнього природного середовища.

................
Перейти до повного тексту