1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ВИЩА КВАЛІФІКАЦІЙНА КОМІСІЯ СУДДІВ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.10.2012 № 723/пп-12
Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі: головуючого - Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Самсіна І.Л., членів комісії: Віхрова В.В., Горбачової Л.П., Колеснік Г.А., Марцинкевича А.М., Мельника М.Г., Мікуліна В.П., Пінчука М.Г., Сокуренка Д.М., Фадєєвої Н.М., Шаргала В.І., розглянувши пропозицію секретаря Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про затвердження Програми анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права, затвердженої рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 26 березня 2012 року, у новій редакції,
ВСТАНОВИЛА:
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 91 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює в установленому Законом порядку повноваження щодо проведення добору кандидатів на посаду судді. Згідно з частиною першою статті 66 Закону порядок призначення на посаду судді вперше включає складення особами, які відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду судді, іспиту перед Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права.
Відповідно до пункту 1.3 Положення про порядок складення кандидатами на посаду судді анонімного тестування (іспиту) та методику його оцінювання, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 18 травня 2012 року (далі - Положення), тестування полягає у виконанні кандидатом тестового завдання, яке складається із визначеного переліку запитань відповідно до Програми анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права.
Відповідно до пункту 3.1 Положення розробка тестових запитань, які містять питання для виявлення рівня загальних теоретичних знань кандидатів у галузі права та становлять тестову базу, здійснюється на основі Програми анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
З метою підготовки Комісією тестової бази для проведення у рамках другого національного добору кандидатів на посаду судді анонімного тестування (іспиту), що відбулось 5 червня 2012 року у м. Києві, рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 26 березня 2012 року було затверджено Програму анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права (далі - Програма). Програма є системним документом та відображає тематику тестових запитань, які становитимуть тестову базу при проведенні анонімного тестування (іспиту).
Згідно з пунктом 3.5 Положення Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює періодичне оновлення Програми, тестової бази, зокрема, у разі втрати чинності або зміни правових норм, на яких ґрунтуються тестові запитання. Поточний моніторинг актуальності тестових запитань здійснює Національна школа суддів України.
У зв'язку з потребою удосконалення Програми Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та Національною школою суддів України здійснено змістовне доопрацювання чинної редакції Програми на предмет приведення у відповідність до діючого законодавства України, у тому числі враховуючи внесені зміни.
З метою підготовки та проведення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України анонімного тестування (іспиту) секретар Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вніс на розгляд Комісії пропозицію про затвердження Програми анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права у новій редакції.
Розглянувши та обговоривши пропозицію секретаря Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо затвердження Програми у новій редакції, Комісія дійшла до висновку про необхідність внесення запропонованих змін та затвердження її у новій редакції.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 66, 91 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Вища кваліфікаційна комісія суддів України
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права у новій редакції (додається).
Головуючий І.Л. Самсін
Члени комісії: В.В. Віхров
Л.П. Горбачова
Г.А. Колеснік
А.М. Марцинкевич
М.Г. Мельник
В.П. Мікулін
М.Г. Пінчук
Д.М. Сокуренко
Н.М. Фадєєва
В.І. Шаргало
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Вищої кваліфікаційної
комісії суддів України
30.10.2012
ПРОГРАМА
анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді на виявлення рівня загальних теоретичних знань у галузі права
I. ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
1.1. Поняття, форма, механізм держави
Загальне поняття та ознаки держави, її сутність і призначення. Суб'єкти (носії) та джерела влади. Суверенітет як ознака держави. Поняття та види функцій держави, форми та методи їх здійснення. Форма державного правління: поняття, ознаки, види. Поняття та види територіального устрою. Унітарні та федеративні держави: поняття, ознаки. Об'єднання держав. Конфедерація: поняття, ознаки. Міждержавні об'єднання: поняття, ознаки, види. Поняття та види державного режиму. Механізм держави: поняття, призначення, склад. Поняття, ознаки, елементи апарату держави. Теорія демократії. Поняття, ознаки і класифікація органів держави. Принцип поділу влади. Механізм "стримувань і противаг". Органи законодавчої, виконавчої, судової влади.
1.2. Політична система суспільства
Громадянське суспільство. Політична система суспільства: поняття, ознаки, структурні частини. Місце та роль держави у політичній системі суспільства. Держава та місцеве самоврядування. Поняття, види та функції політичних партій. Поняття та види громадських організацій, їх взаємодія із державою. Держава і церква.
1.3. Правовий статус особи
Поняття та структура правового статусу особи. Суб'єктивне право та юридичний обов'язок: поняття, види. Юридичні гарантії прав та свобод особи: поняття, види. Система прав дитини. Міжнародно-правовий механізм захисту прав та свобод людини. Правосвідомість як властивість правосуб'єктної особи. Поняття та елементи правосвідомості. Правова культура особи: поняття, елементи, способи формування.
1.4. Концепції праворозуміння
Праворозуміння: основні сучасні підходи. Теорія природного права. Нормативний підхід до права. Психологічна та соціологічна теорія права. Теологічна та історична школа права. Марксистська теорія права та матеріалістичне праворозуміння. Поняття та складові позитивного права. Інтегративна теорія.
1.5. Вчення про об'єктивне право
Об'єктивне право: поняття, ознаки, сутність, призначення. Принципи права. Функції та цінність права. Співвідношення права і закону.
Поняття, ознаки, структура системи права. Норма права: поняття, ознаки, елементи, види, співвідношення з іншими соціальними нормами. Поняття інституту права, їх види. Поняття та види галузей права. Критерії їх формування. Поняття та ознаки публічного і приватного права. Критерії їх відмежування. Особливості системи національного та міжнародного права. Міжнародне публічне право. Міжнародне приватне право.
1.6. Правотворчість. Джерела права. Система нормативно-правових актів та їх систематизація
Правотворчість: поняття, ознаки, види, стадії, принципи. Поняття та стадії законотворчості. Зовнішня форма (джерело) права: поняття, ознаки. Система джерел права: поняття, ознаки, елементи, структура. Поняття, структура нормативно-правового припису, його види та співвідношення із нормою права та статтею нормативно-правового акта. Система нормативно-правових актів України: поняття, елементи, ознаки. Міжнародний договір. Закон: поняття, ознаки, види. Підзаконні нормативно-правові акти: поняття, ознаки, види. Дія нормативно-правових актів у часі, просторі та за колом осіб. Поняття, значення та способи систематизації нормативно-правових актів. Правові системи.
1.7. Реалізація норм права. Правозастосування
Поняття, ознаки, форми та стадії реалізації норм права. Акти застосування права: поняття, ознаки, види. Юридична техніка. Конкуренція нормативно-правових приписів: види та зміст. Правові колізії та способи їх попередження і подолання. Правові прогалини та способи їх усунення. Аналогія закону і аналогія права.
1.8. Тлумачення правових норм
Поняття, принципи та функції тлумачення норм права. Обставини, що зумовлюють необхідність тлумачення нормативно-правових приписів. Способи тлумачення нормативно-правових актів. Тлумачення-з'ясування, тлумачення-роз'яснення нормативно-правових актів. Інтерпретаційно-правові акти: поняття, ознаки, види. Тлумачення нормативно-правових приписів Конституції України. Особливості тлумачення нормативно-правових приписів міжнародних договорів України.
1.9. Юридична відповідальність. Правове регулювання суспільних відносин
Правова поведінка: поняття, ознаки, форми. Протиправна поведінка. Поняття та види юридичного конфлікту. Поняття, ознаки, склад правопорушення. Види правопорушень. Поняття, ознаки юридичної відповідальності, підстави її застосування. Мета, функції, принципи та види юридичної відповідальності. Правовий вплив: поняття та механізм. Правові засоби. Поняття, призначення, предмет та сфери правового регулювання. Правовий режим. Механізм та стадії правового регулювання. Законність: поняття, принципи та гарантії. Правопорядок. Співвідношення понять "правовий вплив" та "правове регулювання".
II. КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО
2.1. Конституційний лад України
Поняття конституційного ладу. Система основних засад конституційного ладу України. Верховенство права, розподіл влади, територіальне верховенство і єдність держави як конституційні принципи. Державна влада і самоврядування народу. Суверенна держава. Правова держава. Демократична держава (пряма та представницька демократія). Соціальна держава. Конституційне закріплення основ громадянського суспільства в Україні. Захист конституційного ладу. Рада національної безпеки і оборони України. Конституційно-правовий статус національних меншин в Україні. Конституційно-правова відповідальність.
2.2. Конституція України - Основний Закон держави
Поняття, функції та властивості Конституції. Конституціоналізм: поняття, ознаки та структура. Форма і структура конституцій. Класифікація конституцій. Порядок прийняття та внесення змін до Конституції. Загальна характеристика Конституції України та Конституції Автономної Республіки Крим. Правова охорона Конституції України.
2.3. Конституційно-правовий статус людини і громадянина в Україні
Поняття, структура конституційно-правового статусу людини і громадянина. Поняття та принципи громадянства України. Належність до громадянства України. Порядок набуття та припинення громадянства України. Система та повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства. Конституційно-правовий статус іноземців, осіб без громадянства, біженців, закордонних українців та іммігрантів.
2.4. Конституційні права, свободи та обов'язки людини і громадянина
Поняття та система конституційних прав, свобод та обов'язків людини і громадянина. Особисті, політичні, соціальні, економічні і культурні права та свободи. Конституційні обов'язки людини і громадянина в Україні. Механізм реалізації, гарантії та захист (охорона) прав і свобод людини і громадянина в Україні. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Обмеження конституційних прав та свобод людини і громадянина в Україні.
2.5. Основи безпосередньої демократії (прямого народовладдя)
Поняття та суть безпосередньої демократії, її форми. Виборче право і виборча система України. Об'єктивне і суб'єктивне виборче право. Активне і пасивне виборче право. Принципи виборчого права. Загальне, рівне, пряме виборче право. Таємне голосування (гарантії забезпечення таємниці волевиявлення виборців). Види виборчих систем. Виборча система України. Виборчі округи, виборчі дільниці, виборчі комісії, списки виборців. Гарантії діяльності кандидатів у Президенти України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Фінансування виборів. Повторне голосування і повторні вибори. Визначення результатів голосування. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності в ході виборчого процесу і результатів виборів.
Поняття та види референдумів. Принципи і порядок проведення референдумів. Відповідальність за порушення порядку проведення референдумів.
2.6. Верховна Рада - парламент України
Поняття та сутність парламенту. Парламент та парламентаризм, становлення парламентаризму в Україні. Конституційні основи порядку формування та припинення діяльності Верховної Ради України. Функції парламенту України. Повноваження народного депутата України у Верховній Раді України та її органах. Гарантії депутатської діяльності. Комітети, депутатські групи та фракції парламенту. Організаційно-правові форми діяльності Верховної Ради України. Конституційні основи законодавчого процесу та інших парламентських процедур. Рахункова палата України.
2.7. Конституційно-правовий статус Президента України
Поняття, правова природа та призначення інституту Глави держави. Конституційно-правові основи обрання Президента України. Функції та повноваження Президента України. Президент України як гарант державного суверенітету та територіальної цілісності України. Припинення повноважень Президента України. Імпічмент Президента України. Адміністрація Президента України, консультативні, дорадчі та інші органи і служби при Президентові України.
2.8. Конституційно-правовий статус Кабінету Міністрів України та інших органів виконавчої влади
Поняття та функції виконавчої влади. Система органів виконавчої влади в Україні. Порядок утворення, склад та припинення діяльності Кабінету Міністрів України. Функції та повноваження Кабінету Міністрів України. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади. Уряд Автономної Республіки Крим. Місцеві державні адміністрації.
2.9. Місцеве самоврядування в Україні
Поняття і система місцевого самоврядування України та її принципи. Організаційно-правова, матеріальна та фінансова основи місцевого самоврядування. Територіальна громада - первинний суб'єкт місцевого самоврядування. Сільські, селищні, міські ради - органи місцевого самоврядування (порядок утворення, структура, компетенція, форми діяльності). Депутат місцевої ради. Сільський, селищний та міський голова. Виконавчі комітети сільських, селищних та міських рад (порядок утворення, структура, повноваження). Конституційні гарантії місцевого самоврядування. Європейська хартія про місцеве самоврядування. Форми безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення.
2.10. Територіальний устрій України. Автономна Республіка Крим
Ознаки України як унітарної держави. Конституційно-правовий статус кордонів України. Державна територія України. Територіальний та адміністративно-територіальний устрій України. Спеціальний статус міст Києва і Севастополя. Конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим у складі України. Конституція Автономної Республіки Крим. Органи влади Автономної Республіки Крим. Представник Президента України в Автономній Республіці Крим.
2.11. Конституційна юстиція в Україні
Правова охорона Конституції. Судова влада та судовий конституційний контроль в Україні. Конституційний Суд України - єдиний орган конституційної юрисдикції. Порядок формування і діяльність Конституційного Суду України. Компетенція (юрисдикція) Конституційного Суду України. Акти Конституційного Суду України та загальна обов'язковість їх виконання на території України.
III. СУДОУСТРІЙ. ПРОКУРАТУРА ТА АДВОКАТУРА. ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ
Засади організації судової влади. Завдання суду. Судова система України. Законодавство про судоустрій і статус суддів України.
Засади здійснення правосуддя в Україні. Самостійність судів. Право на судовий захист та повноважний суд. Рівність перед законом і судом усіх учасників судового процесу. Правова допомога при реалізації права на справедливий суд. Обов'язковість судових рішень. Гарантії держави щодо виконання судових рішень. Забезпечення апеляційного та касаційного оскарження судових рішень. Мова судочинства і діловодства в судах.
Організаційні основи системи судів загальної юрисдикції. Спеціалізація, територіальність та інстанційність як засади побудови системи судів загальної юрисдикції. Місцеві суди. Апеляційні суди. Вищі спеціалізовані суди. Верховний Суд України. Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Вища рада юстиції. Суддівське самоврядування. Організаційне забезпечення діяльності судів. Державна судова адміністрація України.
Професійні судді: статус, вимоги щодо несумісності, права та обов'язки. Порядок зайняття посади судді. Забезпечення належного кваліфікаційного рівня судді. Присяга та професійна етика судді. Кар'єра судді. Незалежність судді. Гарантії незалежності судді. Забезпечення судді. Дисциплінарна відповідальність судді. Звільнення судді з посади. Народні засідателі та присяжні.
Правові основи діяльності прокуратури. Функції прокуратури. Принципи організації і діяльності прокуратури. Система органів прокуратури. Підтримання державного обвинувачення та представництво інтересів громадянина або держави в суді. Нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове розслідування. Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян. Повноваження прокуратури протягом дії перехідних положень Конституції України.
Адвокатура України та її завдання. Принципи та засади здійснення адвокатської діяльності. Організаційні форми здійснення адвокатської діяльності. Види такої діяльності. Надання адвокатом правової допомоги. Професійні права і обов'язки адвоката. Адвокатська таємниця. Гарантії адвокатської діяльності. Особливості статусу адвоката іноземної держави.
Система безоплатної правової допомоги. Види безоплатної правової допомоги. Особи, які мають право на безоплатну правову допомогу. Суб'єкти надання безоплатної правової допомоги.
Органи внутрішніх справ України. Система та напрями діяльності органів внутрішніх справ, принципи їх організації і діяльності, завдання, повноваження. Міліція, правова основа та принципи її діяльності, завдання, повноваження. Функції міліції, її внутрішня структура.
Правова основа та принципи діяльності Служби безпеки України, її основні завдання.
IV. КОНВЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ ПРАВ ЛЮДИНИ І ОСНОВОПОЛОЖНИХ СВОБОД ( 995_004 ) ТА РІШЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ
4.1. Загальна характеристика
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 1950) (далі - Конвенція) як міжнародний багатосторонній договір держав-членів Ради Європи. Структура Конвенції. Додаткові протоколи до Конвенції, їх зміст та наслідки прийняття. Сфера дії Конвенції. Обов'язки держав, які випливають із Конвенції. Позитивні та негативні зобов'язання держав. Обов'язок держав не перешкоджати зверненню до Європейського суду з прав людини. Субсидіарна природа Конвенції.
4.2. Рішення Європейського суду з прав людини
Юрисдикція та завдання Європейського суду з прав людини. Статті 19 та 32 Конвенції.
Суб'єкти звернення до Європейського суду з прав людини. Умови прийнятності заяви. Неприйнятність заяви. Статті 33 - 35 Конвенції. Статус "жертви".
Рішення Європейського суду з прав людини: види, структура. Юридичні наслідки винесеного Європейським судом рішення. Виконання рішення. Застосування статті 46 Конвенції: практика щодо України.
Специфічні правові зобов'язання для держави-відповідача. Обов'язкова сила рішень та їх виконання. Закон України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини". Заходи загального характеру. Заходи індивідуального характеру. Особливості застосування Конвенції та практики Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя.
4.3. Кримінальне право і кримінальний процес у контексті Конвенції
Право на життя (стаття 2). Сфера дії статті 2. Заборона позбавлення життя. Насильницька смерть. Зникнення особи. Обов'язок проведення розслідування обставин смерті. Критерії ефективного незалежного і безстороннього розслідування. Надання родичам статусу "жертви". Зберігання матеріалів розслідування за фактами смерті (розслідування).
Заборона катування (стаття 3). Сфера дії статті 3. Види жорстокості поводження. Катування. Нелюдське поводження. Поводження, що принижує гідність. Перебування під контролем державних органів. Умови тримання в місцях позбавлення волі. Розслідування скарг і фактів щодо поганого поводження. Поводження з особами, які мають психічні розлади або фізичні вади. Надання медичної допомоги. Примусове годування. Примусовий медичний огляд. Видача особи (екстрадиція). Заборона рабства та примусової праці (стаття 4). Сфера дії статті 4. Праця осіб, які відбувають строкову військову або альтернативну (невійськову) службу. Праця заарештованих і засуджених до позбавлення волі. Виправні роботи. Праця неповнолітніх і інвалідів. Фізичне рабство. Психологічне рабство. Сексуальне рабство. Виконання обов'язків, не пов'язаних з трудовими відносинами. Оплата праці. Право на свободу та особисту недоторканність (стаття 5). Сфера дії статті 5. Види тримання під вартою, що передбачені в пункті 1 статті 5. Процесуальні гарантії в разі позбавлення свободи. Законність затримання, матеріальні та процесуальні умови законності затримання. Судовий контроль законності запобіжного ув'язнення чи законності тримання під вартою. Право постати перед судовим органом особисто. Право оскаржити у суді законність позбавлення волі в результаті арешту або затримання. Попереднє (запобіжне) ув'язнення, його тривалість. Перегляд необхідності тримання під вартою як запобіжного заходу. Зміна запобіжного заходу. Строки перебування під вартою. Право бути негайно поінформованим про обвинувачення зрозумілою мовою. Право на відшкодування згідно з пунктом 5 статті 5.
Право на справедливий суд (стаття 6). Сфера дії статті 6 Право на незалежний і безсторонній суд, установлений законом. Кримінальне обвинувачення. Процесуальні гарантії учасників провадження. Право бути негайно і детально поінформованим зрозумілою мовою; право мати достатньо часу і можливостей для підготовки свого захисту; право захищати себе особисто або використовувати правову допомогу захисника, обраного на власний розсуд; право допитувати свідків; право на безоплатний переклад. Законність одержання доказів. Процесуальні строки. Розумний строк провадження в кримінальному процесі. Оскарження рішень щодо адміністративних правопорушень. Право не давати свідчення проти себе самого. Презумпція невинуватості
Ніякого покарання без закону (стаття 7). Передбачуваність юридичних наслідків вчинення правопорушення. Притягнення до юридичної відповідальності. Ознаки злочину. Неправомірне засудження через невірну кваліфікацію делікту. Кримінальна відповідальність. Дія кримінального закону в часі.
Право на повагу до приватного і сімейного життя (стаття 8). Кримінальний аспект. Збирання, використання інформації про особу. Здійснення таємного чи відкритого нагляду (стеження). Зняття інформації з каналів зв'язку. Повага до житла. Поняття "житло" в тлумаченні ЄСПЛ. Проникнення в житло та інше володіння особи. Офісні приміщення. Обшук. Особистий огляд. Огляд особистих речей та транспортних засобів. Таємність кореспонденції. Виїмка, вилучення документів. Втручання в приватне і сімейне життя. Зберігання документації медичного характеру. Підстави для втручання, передбачені частиною 2 статті 8.
Право на ефективний засіб правового захисту (стаття 13). Доступність засобу юридичного захисту. Ефективність засобу юридичного захисту. Право на відшкодування за порушене право.
Право на оскарження в кримінальних справах (стаття 2 Протоколу № 7). Кримінальне покарання в сенсі Конвенції.
Відступ від зобов'язань під час надзвичайної ситуації (стаття 15).
4.4. Положення Конвенції у сфері цивільного права
Право на справедливий суд (пункт 1 статті 6). Доступ до суду. Поняття "прав і обов'язків цивільного характеру" в сенсі Конвенції. Незалежність і безсторонність суду, встановленого законом. Справедливий розгляд справи. Змагальність сторін у процесі. Вмотивованість рішень національного суду. Критерії "розумного строку". Складність справи. Поведінка заявників і компетентних органів. Важливість справи для конкретної особи. Справи, що підлягають якнайшвидшому розгляду. Нерозглянуті справи. Право на повагу до приватного та сімейного життя (стаття 8) та право на шлюб (стаття 12). Суть "поваги" до приватного та сімейного життя. Позитивне зобов'язання держави. Відносини, що складають приватне життя. "Сімейне життя" та його інтерпретація ЄСПЛ. Захист формальної та фактичної сім'ї. Біологічні батьки, усиновлювачі, опікуни. Батьківство. Позбавлення батьківських прав. Усиновлення. Право на спілкування з родичами та близькими. Право на повагу до житла та довкілля. Втручання в приватне і сімейне життя. Виправданість втручання. Вимоги пункту 2 статті 8 Конвенції. Свобода думки, совісті та релігії (стаття 9). Свобода переконання. Зміна релігії або переконань. Ритуальні та релігійні обряди. Відправлення культу. Реєстрація релігійних громад. Релігійне навчання. Свобода вираження поглядів (стаття 10). Сфера дії статті 10. Роль преси в демократичному суспільстві. Одержання, передача та розповсюдження інформації та ідей. Різниця між "інформацією" та "ідеями". Факти та оціночні судження. Недостовірна інформація. Інформація конфіденційного характеру. Інформація про публічних осіб. Межі критики різних категорій осіб. Обов'язки та відповідальність осіб згідно зі статтею 10. Обмеження свободи виявлення поглядів. Виправданість втручання. Вимоги пункту 2 статті 10.
Право на вільне володіння майном (стаття 1 Протоколу № 1). Сфера дії статті 1. Структура статті 1 Першого протоколу. Зміст понять "майно", "власність" в сенсі Конвенції. "Мирне володіння" своїм майном. Принцип безперешкодного користування майном. Умови втручання у право власності. Позбавлення права власності. Право регламентувати використання власності відповідно до загальних інтересів. Обмеження користування власністю. Контроль за користуванням власністю з боку держави. Тлумачення "суспільного інтересу". "Справедлива рівновага". Компенсація за порушення права власності.
Право на освіту (стаття 2 Протоколу № 1). Доступ до освіти. Платне і безплатне навчання. Мова навчання. Світоглядні переконання батьків.
4.5. Положення Конвенції у сфері адміністративного права
Свобода зібрань та об'єднання (стаття 11). Сфера дії статті 11 Конвенції. Мирні зібрання. Презумпція "мирних" зібрань. Свобода мирних зборів. Проведення страйків, мітингів, демонстрацій. Свобода об'єднання. Громадські об'єднання та організації. Політичні партії. Свобода створювати і вступати до професійних спілок. Реєстрація та функціонування громадських об'єднань, політичних партій і професійних союзів та обмеження, пов'язані з цими процесами. Виправданість втручання. Вимоги пункту 2 статті 11.
Право на ефективний засіб правового захисту (статті 13). Право на оскарження дій чи бездіяльності посадових осіб суб'єктів владних повноважень. Доступність засобу юридичного захисту. Ефективність засобу юридичного захисту. Право на відновлення порушених прав. Право на відшкодування за порушене право.
Відступ від зобов'язань під час надзвичайної ситуації (стаття 15). Надзвичайні ситуації. Військовий стан.
Право на вільні вибори (стаття 3 Протоколу № 1). Сфера дії статті 3 Першого протоколу. Поняття "законодавчого органу". Вибори до законодавчого органу. Умови вільного волевиявлення. Вимоги до кандидатів. Обмеження (позбавлення) виборчих прав.
Свобода пересування (Протокол № 4). Вибір місця проживання. Реєстрація проживання, пересування. Свобода пересування. Право залишати країну.
V. ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО
5.1. Загальні положення
Поняття і предмет цивільного права. Відносини, що регулюються цивільним законодавством. Учасники цивільних відносин. Акти цивільного законодавства. Дія актів цивільного законодавства у часі. Акти цивільного законодавства і договір. Звичай. Аналогія. Міжнародні договори.
Захист цивільних прав та інтересів. Способи захисту цивільних прав. Особливості способів захисту особистих немайнових прав. Поняття, форми і види цивільно-правової відповідальності.
Представництво. Правочини. Загальні умови чинності правочинів. Форма правочинів. Державна реєстрація правочинів. Недійсність правочинів.
Строки і терміни у цивільному праві. Позовна давність. Строки позовної давності. Обчислення позовної давності. Застосування позовної давності. Наслідки спливу позовної давності. Зупинення перебігу позовної давності.
Особисті немайнові права. Право на використання імені. Наслідки поширення недостовірної інформації. Умови відповідальності засобів масової інформації та журналістів за поширення недостовірної інформації.
5.2. Учасники цивільних відносин
Фізичні особи як суб'єкти цивільного права. Правоздатність і дієздатність фізичних осіб. Цивільна відповідальність неповнолітніх осіб. Визнання фізичної особи безвісно відсутньою та оголошення її померлою. Особи, над якими встановлюється опіка. Особи, над якими встановлюється піклування. Фізична особа - підприємець.
Юридична особа. Види та організаційно-правові форми юридичних осіб за Цивільним кодексом України. Створення юридичних осіб. Установчі документи юридичних осіб. Припинення юридичних осіб. Правосуб'єктність юридичних осіб. Підприємницькі товариства. Види господарських товариств. Вихід (виключення) із товариства з обмеженою відповідальністю. Розрахунки у зв'язку з виходом (виключенням) із товариства з обмеженою відповідальністю. Продаж частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю.
Держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади як суб'єкти цивільних правовідносин. Юридичні особи публічного права.
5.3. Об'єкти цивільних прав
Майно (нерухомі речі, рухомі речі, майнові права та обов'язки), нематеріальні блага (результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, особисті немайнові блага). Гроші, валютні цінності та цінні папери як об'єкти цивільних прав. Державна реєстрація права власності та інших речових прав.
5.4. Право власності
Суб'єкти права власності. Український народ як суб'єкт права власності за Цивільним кодексом України. Набуття та припинення права власності. Набувальна давність. Право приватної власності. Право державної власності. Право комунальної власності. Право спільної власності та його види. Переважне право учасника спільної часткової власності. Поняття, ознаки та види інших речових прав.
5.5. Право інтелектуальної власності
Поняття прав інтелектуальної власності. Авторське право. Суміжні права. Патентне право. Оформлення патентних прав. Правова охорона службових і секретних об'єктів патентного права. Правове регулювання засобів індивідуалізації учасників цивільного обороту, товарів і послуг. Правова охорона комерційних (фірмових) найменувань. Правова охорона торговельних марок. Правова охорона географічних зазначень. Правова охорона доменних імен. Захист права власності в мережі Інтернет. Правова охорона нетрадиційних результатів інтелектуальної діяльності. Договори у сфері інтелектуальної власності. Цивільно-правовий захист прав інтелектуальної власності. Судова експертиза об'єктів права інтелектуальної власності.
5.6. Загальні положення про зобов'язання і договори
Поняття і види зобов'язань. Виконання зобов'язання. Строки виконання зобов'язання. Зустрічне виконання зобов'язання. Проценти за користування чужими коштами. Забезпечення виконання зобов'язання. Неустойка як вид забезпечення виконання зобов'язання. Види неустойки. Предмет неустойки. Гарантія. Межі відповідальності гаранта. Завдаток. Правові наслідки порушення і припинення зобов'язання, забезпеченого завдатком. Застава. Момент укладення договору та момент виникнення права застави. Державна реєстрація застави. Заставна та порядок її передачі. Припинення зобов'язання. Загальна характеристика припинення зобов'язання. Підстави та способи припинення зобов'язання. Відповідальність за порушення зобов'язання. Відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої порушенням зобов'язання. Індексація заборгованості за грошовим зобов'язанням. Відповідальність у вигляді процентів за прострочення виконання грошового зобов'язання.
Загальні положення про цивільно-правові договори. Момент, з якого договір вважається укладеним. Публічні договори.
5.7. Окремі види зобов'язань
Купівля-продаж. Система договорів купівлі-продажу за Цивільним кодексом України. Позовна давність за вимогами, що випливають із продажу недоброякісних товарів, її тривалість та обчислення.
Роздрібна купівля-продаж. Договір поставки. Договір контрактації сільськогосподарської продукції. Постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу. Міна.
Дарування. Загальна характеристика. Форма договору. Укладення, виконання та припинення. Момент укладення договору дарування. Пожертва.
Рента. Загальна характеристика. Форма договору. Укладення, виконання та припинення. Майно, що передається за договором ренти.
Довічне утримання (догляд). Загальна характеристика. Укладення, виконання та припинення. Майно, що може передаватись за договором довічного утримання (догляду).
Найм (оренда). Система договорів найму за Цивільним кодексом України. Форма окремих видів договору найму. Укладення, виконання та припинення. Державна реєстрація договору найму.
Позичка. Загальна характеристика договору позички. Предмет договору позички. Укладення, виконання та припинення.
Підряд. Система договорів підряду за Цивільним кодексом України. Укладення, виконання та припинення. Договори підряду і суміжні договори.
Виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт. Укладення, виконання та припинення.
Договір про надання послуг. Укладення, виконання та припинення.
Перевезення. Загальна характеристика договорів у сфері перевезення. Укладення, виконання та припинення.
Зберігання. Система договорів зберігання за Цивільним кодексом України. Укладення, виконання та припинення.
Страхування. Загальна характеристика. Укладення, виконання та припинення. Обов'язкове страхування.
Доручення. Загальна характеристика зобов'язань, що виникають на підставі договору доручення. Укладення, виконання та припинення. Обов'язки спадкоємця повіреного та ліквідатора юридичної особи - повіреного.
Комісія. Загальна характеристика зобов'язань, що виникають на підставі договору комісії. Укладення, виконання та припинення. Особливості окремих видів комісії.
Управління майном. Загальна характеристика зобов'язань, що виникають на підставі договору про управління майном. Укладення, виконання та припинення.
Позика. Кредит. Банківський вклад. Загальна характеристика договорів. Укладення, виконання та припинення.
Банківський рахунок. Загальна характеристика зобов'язань, що виникають на підставі договору банківського рахунку. Укладення, виконання та припинення. Банківська таємниця.
Факторинг. Загальна характеристика факторингу. Укладення, виконання та припинення.
Розпорядження майновими правами інтелектуальної власності. Види договорів щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності за Цивільним кодексом України. Укладення, виконання та припинення.
Комерційна концесія. Загальна характеристика договору комерційної концесії. Укладення, виконання та припинення.
Спільна діяльність. Загальна характеристика.
Укладення, виконання та припинення. Просте товариство.
5.8. Відшкодування шкоди
Загальні положення про відшкодування шкоди. Підстави відповідальності за завдану майнову шкоду. Підстави відповідальності за завдану моральну шкоду. Відповідальність осіб, які спільно завдали шкоду. Відшкодування шкоди державою.
Відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою особою.
Особливості підстав відповідальності за шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки.
Відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
Відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг).
5.9. Спадкове право
Загальна характеристика спадкового права. Склад спадщини. Спадкоємці. Види спадкування. Права та обов'язки особи, які не входять до складу спадщини.
Спадкування за заповітом і законом. Спадкування за правом представлення. Здійснення права на спадкування. Спадкування спадщини, не охопленої заповітом. Виконання заповіту. Оформлення права на спадщину. Спадковий договір.
5.10. Сімейне право
Сім'я. Регулювання сімейних відносин. Здійснення сімейних прав та виконання сімейних обов'язків. Поняття, правова природа та ознаки шлюбу. Державна реєстрація шлюбу. Шлюбний договір. Недійсність шлюбу. Неукладений шлюб. Припинення шлюбу.
Особисті немайнові права та обов'язки подружжя.
Правові режими майна подружжя. Особиста приватна власність дружини та чоловіка.
Спільна сумісна власність подружжя. Борги подружжя.
Договірний режим майна подружжя.
Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою.
Права та обов'язки подружжя по утриманню (підстави, спосіб, розмір, позбавлення права на утримання або обмеження його строком). Право на утримання жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою.
Обов'язок по утриманню інших членів сім'ї та родичів.
Визначення походження дитини. Судове визнання батьківства. Оспорювання батьківства, материнства.
Особисті немайнові права і обов'язки батьків та дітей. Відповідальність батьків за невиконання чи неналежне виконання обов'язків щодо дитини. Позбавлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав. Відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав.
Майно батьків і дітей. Види зобов'язань щодо утримання та підстави їх виникнення. Примусовий порядок сплати аліментів. Розмір аліментів.
Поняття усиновлення. Суб'єкти усиновлення. Особливості усиновлення повнолітніх осіб. Порядок усиновлення.
Правові наслідки усиновлення. Недійсність усиновлення. Скасування усиновлення.
Встановлення опіки, піклування. Призначення опікуна, піклувальника. Правовий статус опікуна, піклувальника.
Договір про патронат.
Особисті немайнові права та обов'язки інших членів сім'ї та родичів.
5.11. Земельне право
Земельні відносини. Об'єкти земельних відносин. Суб'єкти земельних відносин. Землі як об'єкт права власності. Поняття та юридичні ознаки земельної ділянки.
Особливості права власності на землю. Суб'єкти, об'єкти, зміст права власності на землю. Право державної власності на землю: суб'єкти, об'єкти, зміст. Право власності на землю іноземних держав. Право комунальної власності на землю: суб'єкти, об'єкти, зміст. Право приватної власності на землю: суб'єкти, об'єкти, зміст. Юридичні та фізичні особи як суб'єкти права власності на землю. Спільна власність на землю.
Права та обов'язки власників земельних ділянок. Юридичні підстави виникнення, зміни та припинення права власності на землю в Україні, їх особливості для різних суб'єктів. Підстави набуття прав на земельні ділянки громадянами та юридичними особами. Набуття права власності на земельні ділянки громадянами із земель державної та комунальної власності. Набуття права оренди на земельні ділянки. Виникнення права власності та права користування земельними ділянками.
Поняття, форми та види землекористування. Права та обов'язки землекористувачів. Плата за користування земельними ділянками. Підстави виникнення та припинення права землекористування. Право земельного сервітуту. Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови.
Поняття та порядок паювання земель. Суб'єкти права на земельну частку (пай). Оренда земельних часток (паїв) без виділення в натурі.
Підстави припинення прав на земельні ділянки. Припинення прав на земельні ділянки на підставі судових рішень.
Охорона земель. Відповідальність за порушення земельного законодавства.
5.12. Житлове право
Право громадян на житло та форми його здійснення згідно з Конституцією України. Зміст права на житло. Житлові права та обов'язки громадян. Регулювання житлових правовідносин Житловим та Цивільним кодексами України: спільні та відмінні ознаки.
Житловий фонд України: поняття, види. Першочергове та позачергове надання жилих приміщень громадянам, які потребують поліпшення житлових умов. Ордер на жиле приміщення. Підстави набуття права власності на житло. Будівництво житла. Набуття права власності на безхазяйну нерухому річ. Набуття права власності на житло за набувальною давністю.
Приватизація державного житлового фонду. Договір найму (оренди) житла та сфера його застосування. Реалізація житлових прав мешканців гуртожитків.
Припинення права власності на житло. Підстави і порядок, наслідки виселення громадян із жилих приміщень. Способи захисту порушеного житлового права. Відшкодування шкоди, заподіяної житловому фонду. Поняття та види відповідальності за неналежне використання житлового фонду та інші порушення житлового законодавства. Захист житлових прав громадян у судовому порядку.
VI. ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕС
6.1. Загальні положення
Принципи цивільного процесуального права. Поняття, значення і класифікація принципів цивільного процесуального права. Цивільні процесуальні правовідносини, передумови виникнення. Елементи цивільно-процесуальних правовідносин. Зміст, суб'єкти та об'єкт процесуальних правовідносин. Суд як обов'язковий суб'єкт процесуальних правовідносин. Інші учасники процесуальних правовідносин. Цивільна процесуальна правоздатність та дієздатність.
6.2. Склад суду. Відводи. Учасники цивільного процесу. Склад осіб, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки
Склад суду. Порядок вирішення питань колегією суддів. Підстави для відводу судді, секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача. Порядок вирішення заяв про самовідвід.
Сторони у цивільному процесі. Процесуальна співучасть та її види. Заміна неналежного відповідача. Процесуальне правонаступництво.
Треті особи та їх види. Процесуальні права та обов'язки третіх осіб.
Участь у цивільному процесі органів та осіб, яким надано законом право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, їх процесуальні права. Підстави та мета такої участі.
Інші учасники цивільного процесу: секретар судового засідання, судовий розпорядник, свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, особа, яка надає правову допомогу, їх правове становище.
Представництво у суді. Законні представники. Договірне представництво. Особи, які можуть і не можуть бути представниками. Документи, що посвідчують повноваження представників. Призначення або заміна законного представника судом. Припинення представництва.
6.3. Підсудність цивільних справ
Підсудність справ. Види підсудності. Наслідки порушення правил підсудності. Порядок передачі справи в інший суд. Порядок вирішення спорів між судами про підсудність.
6.4. Доказування і докази в цивільному процесі
Поняття і мета доказування у цивільному процесі. Стадії процесу доказування. Предмет доказування. Підстави звільнення від доказування. Розподіл обов'язків з доказування. Поняття та класифікація доказів. Належність та допустимість доказів. Засоби доказування. Підстави та порядок забезпечення доказів. Оцінка доказів.
6.5. Процесуальні строки. Судові виклики та повідомлення. Судові витрати
Види процесуальних строків. Обчислення та перебіг процесуальних строків. Поновлення, продовження та зупинення процесуальних строків. Наслідки пропущення процесуальних строків.
Судова повістка. Зміст повістки і оголошення про виклик в суд. Порядок вручення повісток. Обов'язки сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, щодо здійснення повідомлень. Розшук відповідача.
Судові витрати, їх поняття, види. Судовий збір. Визначення розміру та порядок сплати судового збору. Ціна позову. Відстрочення, розстрочення та звільнення від сплати судових витрат. Розподіл судових витрат між сторонами.
6.6. Заходи процесуального примусу
Підстави та порядок застосування заходів процесуального примусу. Види заходів процесуального примусу.
6.7. Наказне провадження
Ознаки наказного провадження. Вимоги, за якими може бути видано судовий наказ. Звернення до суду із заявою про видачу судового наказу. Підстави для відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу. Правові наслідки повернення заяви або відмови у її прийнятті.
Судовий наказ. Зміст судового наказу. Набрання судовим наказом законної сили. Скасування судового наказу.
6.8. Пред'явлення позову. Відкриття провадження у справі. Провадження у справі до судового розгляду
Позовне провадження. Види позовів. Право на позов і право на пред'явлення позову. Об'єднання і роз'єднання позовів. Заперечення проти позову. Зустрічний позов. Порядок пред'явлення зустрічного позову. Зміна позову. Відмова від позову, визнання позову. Мирова угода. Забезпечення позову.
Порядок пред'явлення позову. Позовна заява та її реквізити. Підстави та правові наслідки залишення позовної заяви без руху. Відкриття провадження у справі. Підстави для відмови у відкритті провадження у справі.

................
Перейти до повного тексту