1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 88 від 18.03.98
м. Київ
Нові перспективи термоелектрики
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь академіка НАН України Л.І. Анатичука "Нові перспективи термоелектрики", Президія НАН України відзначає, що за останні роки одержано нові вагомі наукові результати в галузі термоелектричного перетворення енергії з широкими можливостями для практичного застосування.
Проведені цільові комплексні фундаментальні дослідження з фізики термоелектричних явищ та термоелектричного матеріалознавства, спрямовані на підвищення ефективності термоелектричного методу прямого перетворення теплової енергії в електричну.
Досліджено граничні можливості термоелектричного перетворення енергії при використанні однорідних кристалічних структур, які лежать в основі сучасного застосування термоелектрики.
Проведено комплексні дослідження нового класу речовин - матеріалів з програмованою неоднорідністю (функціонально-градієнтних матеріалів).
Здійснено узагальнення явищ електромагнітної індукції на неізотермічні процеси, що дозволяє з нових позицій побудувати теорію термоелектрики і відкрити нові можливості термоелектричного перетворення енергії для досягнення ККД 30...40 %.
Фундаментальні та технологічні досягнення забезпечили розробку та створення термоелектричних перетворювачів енергії підвищеної ефективності надійності.
Ці досягнення відкривають нові широкі можливості практичного використання термоелектрики. Термоелектричні перетворювачі енергії є ефективними для використання низькопотенціальних відходів тепла двигунів внутрішнього згорання, газових турбін, інших енергетичних установок, що дозволяє підвищити потужності двигунів або економію палива на 15...18 %. Ефективним є використання термоелектричних перетворювачів у системах опалення та обігріву води для одержання додаткової електричної енергії та забезпечення незалежного їх функціонування від електричних мереж.
Особливої перспективи набувають комбіновані джерела тепла та електрики, що поєднують каталітичне безполум'яне згорання палив з термоелектричними перетворювачами енергії. Вони стають важливим елементом у децентралізації тепло- та енергозабезпечення, створюють умови для економії паливних ресурсів на 25...ЗО %, реалізують можливості створення екологічно чистих джерел тепла та електрики, покращують комфортність умов проживання та праці.
Створено зразки генераторів для утилізації низькопотенціальної теплової енергії та зразки комбінованих джерел тепла та електрики, якими підтверджена їх ефективність та перспектива широкого практичного застосування.
Зростають можливості практичного використання і термоелектричного охолодження, особливо у транспортних засобах (залізничний, річковий та морський транспорт, автомобілі), для створення кондиціонерів та для локального охолодження (без фреону).
Разом з тим в організації науково-дослідних робіт в галузі термоелектрики та їх реалізації у виробництві існують певні недоліки. Це передусім недостатнє впровадження досягнень термоелектрики в Україні; недостатнє залучення інститутів НАН України та ВУЗів і наукових центрів НАН України та Міносвіти України до проведення комплексних робіт з розвитку і впровадження нових можливостей термоелектрики.

................
Перейти до повного тексту