- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ГІРНИЧОГО НАГЛЯДУ ТА ПРОМИСЛОВОЇ
БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
17.01.2013 № 392/0/8.2-8.1-05/6/13
Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України розглянула Ваш лист щодо навчання з питань охорони праці і повідомляє.
Запитання.
1. Щодо розробки навчально-тематичних планів і програм.
1.1. Хто саме має погоджувати та затверджувати навчально-тематичні плани і програми на підприємстві?
1.2. Хто саме має погоджувати та затверджувати навчально-тематичні плани і програми навчальних центрів, що проводять навчання з охорони праці інших суб'єктів господарювання?
1.3. Існує практика, що навчально-тематичні плани і програми навчальних центрів погоджуються з керівниками теруправлінь Держгірпромнагляду. Чи обов'язкове таке погодження? Які наслідки того, що зазначені документи не будуть погоджені?
1.4. Існує практика, що навчально-тематичні плани і програми (для посадових осіб) навчальних центрів розраховані на 40 навчальних годин. Чи мають право навчальні центри встановлювати меншу кількість навчальних годин?
Відповідь.
Згідно з пунктом 3.2
Типового положення на його основі на підприємствах, з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з охорони праці, розробляються і затверджуються відповідні положення підприємств про навчання з питань охорони праці, а також формуються плани-графіки проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці, з якими мають бути ознайомлені працівники.
Організацію навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників на підприємстві здійснюють працівники служби кадрів або інші спеціалісти, яким роботодавцем доручена організація цієї роботи (пункт 3.2
Типового положення).
Відповідальність за організацію і здійснення інструктажів, навчання та перевірки знань працівників з питань охорони праці покладається на роботодавця (пункт 3.19
Типового положення).
Навчання з питань охорони праці на підприємстві проводиться за затвердженими роботодавцем навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов'язків працівників та Типового тематичного плану і програми навчання з питань охорони праці посадових осіб, визначених в додатку 4
Типового положення.
Навчально-тематичні плани і програми навчання з питань охорони праці затверджуються керівниками суб'єктів господарювання, які проводять навчання з питань охорони працівників інших суб'єктів господарювання.
Типовим положенням встановлено тільки обсяги вивчення основ охорони праці в навчальних закладах сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, а саме: предмета "охорона праці" (професійно-технічні навчальні заклади), навчальних дисциплін "основи охорони праці" (вищі навчальні заклади) та "охорона праці в галузі" (вищі навчальні заклади), та предмета "охорона праці" під час підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників, які залучаються до виконання робіт з підвищеною небезпекою.
Запитання.
2. Щодо проведення оплати лекцій.
Існує практика, що інспектори Держгірпромнагляду на підприємствах та в навчальних центрах платно читають лекції з питань охорони праці.
2.1. Чи встановлені граничні (чи рекомендовані) розміри оплати за проведену роботу інспекторів, що беруть участь у навчальному процесі? Чи має укладатися договір, чи достатньо "розписатися у відомості"?
2.2. Чи має право отримувати кошти представник Держгірпромнагляду за участь в роботі комісії з перевірки знань з питань охорони праці?
Відповідь.
Посадові особи Служби як державні службовці керуються у своїй діяльності Законом України
"Про державну службу".
Контроль за дотриманням визначених цим
Законом умов реалізації громадянами права на державну службу здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сфері державної служби (Нацдержслужба України).
Згідно із статтею
1 Закону України
"Про державну службу" - державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
................Перейти до повного тексту