1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ
УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.08.2012 № 418
Про затвердження Положення про Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення у новій редакції
Відповідно до статті 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення, що додається.
2. Вважати таким, що втратило чинність, Положення про Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення, затверджене Міністром екології та природних ресурсів України 01.08.2000.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Вільдмана І.Л.
Міністр Е.А. Ставицький
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства екології
та природних ресурсів України
21.08.2012 № 418
ПОЛОЖЕННЯ
про Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Нікітський ботанічний сад загальнодержавного значення (далі - НБС) створений відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 22.07.83 № 311 "Про класифікацію і мережу територій та об'єктів природно-заповідного фонду Української РСР" (далі - постанова), зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.92 № 584.
НБС розташований на території Масандрівської селищної ради міста Ялти, Партенітської селищної ради міста Алушти, Сімферопольського та Джанкойського районів Автономної Республіки Крим.
1.2. НБС є природоохоронною, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і входить до складу природо-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
1.3. НБС підпорядкований Національній академії аграрних наук України (далі - НААН).
1.4. Відповідно до Указу Президента України від 13.01.2000 № 60/2000 НБС надано статус Національного наукового центру.
1.5. НБС у своїй діяльності керується Конституцією України , Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища" , "Про наукову і науково-технічну діяльність" , "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" іншими законами України, підзаконними актами та цим Положенням.
1.6. Відповідно до постанови загальна площа НБС складає 881,6 га, в тому числі на території міста Ялта 147,9 га (після проведення землевпорядних робіт отримано державні акти на право постійного користування землею на території Масандрівської селищної ради міста Ялти: від 1970 року площею 266,03 га, з них 120 га - природний заповідник "Мис Мартьян", та від 06.04.76 площею 2,59 га), на території міста Алушта 158,7 га (після проведення землевпорядних робіт отримано державний акт на право постійного користування землею на території Партенітської селищної ради міста Алушти серія II-КМ № 002856 від 19.03.2001 площею 139,8793 га), на території Сімферопольського району 575 га (після проведення землевпорядних робіт отримано Державні акти на право постійного користування землею: серія ЯЯ № 000199 від 31.10.2005 площею 485 га на території Сімферопольського району та серія ЯЯ № 000450 від 12.04.2006 площею 181,4915 га на території Джанкойського району).
1.7. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об'єктами вилучаються з господарського використання і надаються НБС у порядку, встановленому законодавством України.
1.8. Право НБС на постійне користування землею оформлюється відповідними документами.
1.9. Межі НБС встановлюються в натурі, оформляються відповідними державними інформаційними та охоронними знаками затвердженого зразка, наносяться на відповідні планово-картографічні матеріали органів Держземагентства, відображаються у відповідних формах державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма № 6-зем ) та землевпорядній документації, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих до НБС територій.
1.10. На території НБС у визначених місцях встановлюються необхідні державні інформаційні та охоронні знаки затвердженого зразка, зокрема, межові знаки.
1.11. Юридична та поштова адреса спеціальної адміністрації НБС: 98648, Україна, Автономна Республіка Крим, м. Ялта, смт Нікіта.
2. МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ
2.1. Нікітський ботанічний сад створено з метою збереження, вивчення, акліматизації, розмноження в спеціально створених умовах та ефективного господарського використання рідкісних і типових видів місцевої та світової флори шляхом створення, поповнення та збереження ботанічних колекцій, проведення відповідної наукової, навчальної і освітньої роботи.
2.2. Основними напрямами і видами наукової і господарської діяльності Нікітського ботанічного саду є:
проведення наукових досліджень з інтродукції, акліматизації та селекції, розмноження та ефективного використання рослин місцевої та світової флори;
збереження, вивчення, відтворення та поповнення в штучних умовах генофонду рослин для його подальшої реалізації в плодовому та декоративному розсадництві, виробництві харчової, косметичної та лікувально-профілактичної продукції;
збагачення рослинних ресурсів півдня України шляхом введення в культуру нових видів і селекційних форм, а також розвиток декоративного рослинництва, паркобудівництва та садівництва у південних районах України;
проведення та координація досліджень з питань охорони рослинного світу та його раціонального використання;
розробка науково-обґрунтованої системи оздоровлення населення шляхом використання цілющих властивостей природного середовища та методів нетрадиційної медицини з оптимальним поєднанням наукової діяльності з санаторно-курортним лікуванням;
проведення експертизи рослинного та ґрунтового покрову, оцінки ресурсного потенціалу регіону і наслідків змін під впливом господарської діяльності та природних явищ;
проведення освітньо-виховної роботи з питань ботаніки, екології, охорони природи, селекції рослин, декоративного рослинництва, підготовка та перепідготовка наукових кадрів вищої кваліфікації у відповідних сферах наукових досліджень;
господарська діяльність згідно з законодавством.
3. УПРАВЛІННЯ НБС
3.1. Загальне управління НБС здійснюється відповідно до вимог законодавства спеціальною адміністрацією - Нікітським ботанічним садом-Національним науковим центром (далі - адміністрація) на чолі з директором, який призначається на посаду та звільняється з посади на контрактній основі в установленому НААН порядку та за погодженням з Мінприроди.
Адміністрація є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у відділенні Казначейства і утримується за рахунок коштів державного бюджету. Адміністрація має печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, бланки, штампи та офіційну емблему, що реєструються в установленому порядку.
3.2. До складу НБС входять державні підприємства: Державне підприємство "Дослідне господарство "Приморське" Нікітського ботанічного саду - Національного наукового центру" (в межах земельної ділянки Партенітської селищної ради міста Алушти), Державне підприємство "Джанкойський інтродукційно-карантинний розсадник" Нікітського ботанічного саду - Національного наукового центру" (в межах земельної ділянки Джанкойського району).
Державні підприємства НБС є юридичними особами, мають відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки у відділенні Казначейства і утримується за рахунок коштів державного бюджету та власних коштів, мають печатки з своїми найменуваннями, штампи, бланки, емблеми, що реєструються в установленому порядку.
До складу адміністрації та державних підприємств НБС входять відповідні наукові підрозділи, служби охорони, господарського та іншого обслуговування.
3.4. Керівники підприємств є повноважними представниками НБС в межах відповідних територій, забезпечують його наукову та організаційно-господарську діяльність.
3.5. Директор адміністрації та керівники державних підприємств НБС несуть відповідальність за дотримання встановленого режиму та належного стану відповідної території НБС.
3.6. Повноваження директора адміністрації:
забезпечує виконання завдань, визначених у пункті 2.2 цього Положення;
представляє НБС в органах державної влади, місцевого самоврядування та судових органах, а також підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності;
відповідає за результати діяльності перед НААН;
у межах своєї компетенції видає накази та розпорядження;
визначає функціональні обов'язки працівників;
згідно з штатним розписом комплектує кадри наукових працівників, інженерно-технічних та інших штатних працівників - за договором, відповідно до Кодексу законів про працю України ;
забезпечує дотримання трудовим колективом законності, трудової та виробничої дисципліни;
організовує виконання затверджених планів і завдань з усіх напрямків діяльності НБС;
здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Директор призначає на посаду та звільняє в установленому порядку з посади заступників директора. Головного бухгалтера директор призначає на посаду та звільняє з посади в установленому порядку за погодженням із органами Казначейства.
3.7. У разі відсутності директора з поважних причин (відрядження, відпустка, хвороба, тощо), його обов'язки виконує заступник.
3.8. Наукові або науково-технічні проблеми НБС та шляхи виконання завдань, покладених на нього, вирішуються Науково-технічною радою НБС, функції якої виконує Вчена рада НБС - ННЦ.
4. СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ НБС
4.1. Територія НБС ураховується в усіх видах землевпорядної, проектно-планувальної та проектної документації.
4.2. Для забезпечення необхідного режиму охорони та ефективного використання на території НБС проводиться зонування та виділяються наступні функціональні зони відповідно до його Проекту організації його території:
експозиційна зона, відвідування дозволяється в порядку, що встановлюється адміністрацією НБС;
наукова зона, що включає колекції, експериментальні ділянки тощо, на відвідування її мають право лише співробітники НБС у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків, а також спеціалісти інших установ з дозволу адміністрації НБС;
заповідна зона, відвідування її забороняється, крім випадків, коли воно пов'язано з проведенням наукових спостережень;
адміністративно-господарська зона, на якій розміщуються адміністративно-господарські та виробничі приміщення, селітебна територія, пляжна смуга, дослідно-виробничі розсадники, спеціальне устаткування та обладнання, відвідування якої здійснюється у відповідності до порядку, установленого адміністрацією НБС.
4.2. На території НБС забороняється будь-яка діяльність, не пов'язана з виконанням покладених на нього завдань і яка загрожує збереженню колекцій рослин і природної флори, а саме:
полювання, рибальство;
будівництво споруд, шляхів, трубопроводів, мереж електропередач та інших комунікацій, які не пов'язані з діяльністю НБС;
будь-які роботи, що зможуть призвести до зміни гідрологічного та гідрохімічного режимів території;
геологорозвідувальні роботи, розробка корисних копалин, порушення ґрунтового покриву, руйнування геологічних відслонень;
будь-які дії, що можуть завдати шкоди колекції рослин;
збір або знищення окремих рослин, їх квітів та плодів, будь-яке пошкодження дерев та чагарників, газонів, квітників, будівель;
проїзд на територію НБС без дозволу адміністрації;
проведення спортивних тренувань або змагань, розміщення атракціонів та інших будівель і споруд;
прохід через територію НБС поза межами доріг, екскурсійних стежок;
влаштування місць відпочинку (за виключенням спеціально відведених місць та проведення організованих екскурсій), розведення вогнищ;
влаштування стоянок транспорту поза межами спеціально відведених ділянок, рух транспорту поза межами доріг загального користування крім природоохоронного, службового та пожежного транспорту;
забруднення та засмічення території НБС;
інша діяльність, яка здатна негативно впливати на режим території і загрожує збереженню колекцій флори.
4.3. Створення нових експозицій, колекцій, формування ландшафтних груп, посадка та пересадка рослин виконуються за рішенням науково-технічної ради НБС та згідно з проектом організації території НБС.
4.4. Проведення будівництва та інших заходів на території НБС, необхідних для забезпечення діяльності НБС відбувається відповідно до проекту організації території НБС.
4.5. Охорона колекцій НБС включає систему правових, організаційних, економічних, матеріально-технічних, освітніх та інших заходів, спрямованих на збереження, відтворення та використання рослинного світу відповідно до вимог природоохоронного законодавства України.
4.6. Використання природних ресурсів на території НБС здійснюється у загальному та спеціальному порядках. Загальне використання природних ресурсів здійснюється відповідно до цього Положення, проекту організації території НБС та з урахуванням вимог режиму території. Забезпечення додержання режиму території НБС під час використання природних ресурсів у загальному порядку покладається на його адміністрацію.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах території НБС здійснюється на підставі дозволів, виданих Рескомприроди Криму в межах лімітів, встановлених Мінприроди.

................
Перейти до повного тексту