1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.02.2013 № 100
Про затвердження Положення про Департамент режимно-секретного та документального забезпечення МВС України
Відповідно до вимог Законів України "Про центральні органи виконавчої влади", "Про державну таємницю", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", "Про Національну систему конфіденційного зв'язку", Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 383/2011, та з метою нормативного врегулювання діяльності Департаменту режимно-секретного та документального забезпечення МВС України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про Департамент режимно-секретного та документального забезпечення МВС України, що додається.
2. Начальникові Державного науково-дослідного інституту МВС України Вербенському М.Г., начальникам головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті, керівникам вищих навчальних закладів МВС України організувати приведення положень про управління (відділи, відділення) режимно-секретного та документального забезпечення у відповідність до Положення про Департамент режимно-секретного та документального забезпечення МВС України.
3. Визнати такими, що втратили чинність:
3.1. Наказ МВС України від 16 червня 2011 року № 338 "Про затвердження Положення про Режимно-секретне управління МВС України".
3.2. Наказ МВС України від 17 квітня 2012 року № 330 "Про внесення змін до Положення про Відділ спеціального зв'язку".
3.3. Наказ МВС України від 1 червня 2012 року № 498 "Про затвердження Положення про Управління документального забезпечення Міністерства внутрішніх справ України".
4. ДРСДЗ МВС України (Терещенко Ю.В.) у двомісячний термін забезпечити приведення у відповідність до Положення про Департамент режимно-секретного та документального забезпечення МВС України наказ МВС України від 14 травня 2010 року № 184дск "Про організацію діяльності ВСЗ та органів спеціального зв'язку в системі МВС України".
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - керівника апарату Лекаря С.І.
Міністр
генерал внутрішньої
служби України

В.Ю. Захарченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС
06.02.2013 № 100
ПОЛОЖЕННЯ
про Департамент режимно-секретного та документального забезпечення МВС України
I. Загальні положення
1.1. Департамент режимно-секретного та документального забезпечення МВС України (далі - ДРСДЗ) є структурним підрозділом апарату Міністерства.
До складу ДРСДЗ входять режимно-секретне управління, управління захисту інформації та спеціального зв'язку, державний архів та управління документального забезпечення.
До складу управління захисту інформації та спеціального зв'язку входить Відділ спеціального зв'язку, який має особливий статус, є центральним органом спеціального зв'язку МВС України, веде окреме діловодство, самостійно здійснює організацію профільної діяльності та з цих питань безпосередньо підпорядковується заступникові Міністра - керівнику апарату.
1.2. Департамент у своїй роботі керується Конституцією України, законами України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, актами та дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
1.3. Департамент режимно-секретного та документального забезпечення є головним режимно-секретним органом у системі МВС, координацію та контроль за діяльністю якого здійснює заступник Міністра - керівник апарату.
1.4. Департамент здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку режимно-секретні органи, підрозділи документального забезпечення (канцелярії) (далі - підрозділи режимно-секретного та документального забезпечення) структурних підрозділів апарату Міністерства, управління, відділи (сектори) режимно-секретного та документального забезпечення ГУМВС, УМВС, вищих навчальних закладів МВС, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління МВС, військових частин внутрішніх військ МВС.
1.5. Діяльність ДРСДЗ здійснюється на основі поєднання колегіальності в обговоренні та єдиноначальності у вирішенні питань службової діяльності, чіткого розмежування посадових обов'язків особового складу, установлення особистої відповідальності за доручену ділянку роботи, дотримання режиму секретності та конспірації.
1.6. Організаційною основою діяльності ДРСДЗ є перспективні та поточні плани роботи, які затверджуються заступником Міністра - керівником апарату, нормативно-правові акти МВС та доручення керівництва Міністерства.
II. Завдання Департаменту режимно-секретного та документального забезпечення
2.1. Забезпечує в межах повноважень реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, захист інформації з обмеженим доступом, а також технічний захист інформації, контроль за їх збереженням у системі МВС.
2.2. Забезпечує, у межах компетенції, функціонування, забезпечення безпеки спеціальних видів зв'язку, а також криптографічний захист інформації, яка є власністю держави, або інформації з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом.
2.3. Установлює єдиний порядок документування управлінської інформації та роботи з документами із застосуванням сучасних автоматизованих систем, здійснює методичне керівництво і контроль за дотриманням установленого порядку роботи з документами в системі МВС.
2.4. Організовує розгляд звернень громадян, запитів і звернень народних депутатів України, запитів на інформацію та адвокатських запитів з питань, пов'язаних з діяльністю МВС, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, а також стосовно актів, які ним видаються.
2.5. Організовує в апараті Міністерства роботу з комплектування, зберігання, обліку та використання архівних документів.
2.6. Організовує інформаційно-аналітичну діяльність за напрямками роботи ДРСДЗ, формує довідково-інформаційний фонд, у межах своїх повноважень здійснює обробку персональних даних, забезпечує режим доступу до інформації, надає інформаційні послуги.
2.7. Здійснює організаційне забезпечення діяльності колегії МВС та нарад керівництва Міністерства.
III. Функції Департаменту режимно-секретного та документального забезпечення
3.1. Реалізація визначеної державної політики в питаннях додержання режиму секретності, державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті Міністерства та органах внутрішніх справ України.
3.2. Ведення обліку всіх документів, які надходять до апарату Міністерства із Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, організацій, від депутатів усіх рівнів, громадян, їх об'єднань, осіб без громадянства, запитів на інформацію, адвокатських запитів, підготовка проектів резолюцій до них, доповідь керівництву Міністерства і доведення їх до відома виконавців.
3.3. Облік наказів, доручень, виданих керівництвом Міністерства, рішень колегії МВС, організація їх тиражування в друкарні та на копіювально-розмножувальній техніці, видача їх структурним підрозділам Міністерства та надсилання органам і підрозділам внутрішніх справ України за списками.
3.4. Надсилання за призначенням документів структурним підрозділам апарату Міністерства та підпорядкованим органам і підрозділам для виконання доручень керівництва МВС.
3.5. Організаційне забезпечення засідань колегії МВС та проведення нарад керівництва Міністерства, ведення їх протоколів.
3.6. Попередній розгляд та доповідь керівництву Міністерства адресованих йому запитів і звернень народних депутатів України, запитів на інформацію, адвокатських запитів, пропозицій, заяв і скарг громадян, працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей (далі - звернення громадян). Надсилання структурним підрозділам апарату Міністерства і органам внутрішніх справ для виконання звернень громадян, які не потребують доповіді керівництву МВС.
3.7. Здійснення прийому громадян, які звертаються до приймальні МВС України, організація їх прийому керівництвом Міністерства.
3.8. За дорученням керівництва МВС проведення перевірки організації та стану діловодства, режиму секретності, технічного захисту інформації, роботи із запитами громадян, їх особистого прийому, розгляду запитів на інформацію, адвокатських запитів, запитів і звернень народних депутатів України в структурних підрозділах апарату Міністерства і органах внутрішніх справ та надання останнім необхідної практичної допомоги з цих питань.
3.9. Узагальнення даних документообігу та їх аналіз; розроблення і здійснення заходів, спрямованих на вдосконалення діловодства, розгляд письмових і усних звернень громадян, запитів на інформацію, адвокатських запитів, запитів і звернень народних депутатів України, а також на скорочення внутрішнього листування.
3.10. Організація роботи приймалень керівництва МВС.
3.11. Розроблення в установленому порядку проектів нормативно-правових актів з питань, віднесених до компетенції ДРСДЗ.
3.12. Нормативно-методичне забезпечення діяльності підрозділів режимно-секретного та документального забезпечення МВС та організаційно-методичне керівництво ними.
3.13. Розроблення та реалізація заходів, спрямованих на забезпечення охорони державної таємниці, збереження службової інформації, посилення режиму секретності в системі МВС України, запобігання розголошенню секретної інформації, випадкам утрати її матеріальних носіїв, здійснення контролю за станом режиму секретності, технічного (далі - ТЗІ) та криптографічного захисту інформації в органах і підрозділах внутрішніх справ.
3.14. Облік фактів утрати матеріальних носіїв секретної інформації і розголошення такої інформації в системі МВС, аналіз причин та умов, що призвели до цього, координація і розроблення заходів, спрямованих на попередження таких випадків.
3.15. У порядку, визначеному законодавством, у межах компетенції координація та контроль за діяльністю всіх органів і підрозділів внутрішніх справ та їх режимно-секретних органів щодо забезпечення збереження державної таємниці та технічного захисту інформації.
3.16. Виявлення та закриття каналів витоку інформації з обмеженим доступом у процесі службової діяльності органів і підрозділів внутрішніх справ.
3.17. Забезпечення діяльності державних експертів МВС з питань таємниць.
3.18. У межах компетенції участь у підготовці договорів (угод, меморандумів) про співпрацю з правоохоронними органами інших держав у частині, що стосується обміну інформацією з обмеженим доступом та інформацією, що віднесена до державної таємниці.
3.19. У межах компетенції опрацювання та проведення експертизи проектів нормативно-правових актів, у тому числі проектів міжвідомчих договорів, у яких однією зі сторін є МВС, щодо їх відповідності вимогам законодавства в галузі охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації та інших питань.
3.20. У межах компетенції здійснення експертизи матеріалів, які готуються до передачі іноземній стороні, та матеріалів, що будуть використовуватися під час міжнародних зустрічей, з метою вилучення відомостей, що становлять державну таємницю.
3.21. Забезпечення режиму секретності та технічного захисту інформації під час проведення брифінгів, прес-конференцій, прийому іноземних делегацій в апараті МВС, а також контролю за цією діяльністю в підпорядкованих підрозділах.
3.22. Забезпечення діяльності державних експертів з питань таємниць та експертів у галузі технічного захисту інформації.
3.23. Здійснення експертизи рукописів, публікацій, видань з метою вилучення відомостей, що становлять державну таємницю, та підготовка висновків щодо можливості їх відкритої публікації.
3.24. Опрацювання та погодження номенклатур посад структурних підрозділів апарату МВС, зайняття яких потребує оформлення допуску до державної таємниці.
3.25. Оформлення матеріалів на допуск до державної таємниці особам, що призначаються на посади Міністра, заступників Міністра, командувача внутрішніх військ, начальників ГУМВС, УМВС, ректорів вищих навчальних закладів системи МВС, начальників науково-дослідних установ, підприємств, установ і організацій (крім особового складу ДОС, ГУБОЗ, ГУВВ МВС, ДДСО при МВС), підготовка проектів відповідних наказів з цих питань та зберігання облікових карток установленої форми на зазначених посадових осіб.
Опрацювання, у межах компетенції, документів щодо встановлення вищезазначеним працівникам надбавок за роботу в умовах режимних обмежень чи скасування таких надбавок, підготовка відповідних проектів наказів.
3.26. У межах компетенції тестування з метою визначення рівня знань вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері охорони державної таємниці, технічного захисту інформації керівників та інших працівників режимно-секретних органів, підрозділів технічного захисту інформації, кандидатів на посади начальників і заступників начальників режимно-секретних органів, підрозділів технічного захисту інформації, а також працівників апарату МВС, яким надано допуск до державної таємниці, та визначення за результатами тестування можливості надання їм доступу до секретної інформації.
3.27. Організація в процесі здійснення управлінських функцій (діловодство) роботи з документами, у тому числі з обмеженим доступом та тими, які містять державну таємницю.
3.28. Організація роботи зі зверненнями громадян, запитами на інформацію, адвокатськими запитами, запитами і зверненнями народних депутатів України та особистого прийому громадян в органах і підрозділах внутрішніх справ України.
3.29. Забезпечення невідкладного особистого прийому в приймальні МВС України народних депутатів України, а також прийому депутатів місцевих рад з питань, що належать до компетенції МВС.
3.30. Погодження заявок структурних підрозділів апарату МВС на виготовлення печаток і штампів, у тому числі із зображенням Державного герба України.
3.31. У межах компетенції здійснення (за напрямками діяльності) контролю за дотриманням структурними підрозділами апарату Міністерства, органами і підрозділами внутрішніх справ України:
3.31.1. Вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони державної таємниці, збереження службової інформації, установленого порядку ведення діловодства, розгляду звернень і організації особистого прийому громадян, розгляду запитів на інформацію, адвокатських запитів, запитів і звернень народних депутатів України.
3.31.2. Установленого порядку організації роботи підрозділів режимно-секретного та документального забезпечення.
3.31.3. Вимог щодо побудови і функціонування системи та порядку виконання заходів з ТЗІ, проведення експертизи комплексної системи захисту інформації (далі - КСЗІ) в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах.
3.31.4. Вимог щодо забезпечення безпеки та функціонування спеціальних видів зв'язку, поводження з шифротелеграмами.
3.31.5. Строків:
підготовки до вищих органів державної влади і управління інформації щодо документів, заходів та іншої інформації, контроль за якими, відповідно до компетенції, здійснює ДРСДЗ;
підготовки відповідей до міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, організацій та установ на їх запити та листи, що взяті ДРСДЗ на контроль;
розгляду запитів і звернень народних депутатів України, документів прокуратур, звернень громадян, запитів на інформацію, адвокатських запитів, запитів щодо надання відомостей, зазначених у деклараціях, та підготовки відповідей на них, контроль за розглядом яких покладено на ДРСДЗ.
3.31.6. Строків і якості виконання доручень керівництва Міністерства та заходів, визначених наказами, дорученнями керівництва Міністерства, якщо контроль за їх виконанням покладено на ДРСДЗ.
3.32. Розроблення та реалізація заходів, спрямованих на посилення режиму секретності, технічного та криптографічного захисту інформації, удосконалення діловодства, роботи зі зверненнями громадян, запитами на інформацію, адвокатськими запитами, запитами і зверненнями народних депутатів України, організації прийому громадян посадовими особами органів внутрішніх справ, а також на впровадження в роботу позитивного досвіду, новітніх технологій та засобів оргтехніки. Надання практичної і методичної допомоги з цих питань підпорядкованим підрозділам.
3.33. Організаційне забезпечення діяльності колегії МВС та нарад керівництва Міністерства, забезпечення режиму секретності та технічного захисту інформації при їх проведенні.
3.34. Погодження призначення та звільнення керівників і заступників керівників управлінь, відділів, відділень режимно-секретного, документального забезпечення, технічного захисту інформації, органів спеціального зв'язку МВС, ГУМВС, УМВС.
3.35. У сфері протидії технічним розвідкам та технічного захисту інформації:
3.35.1. Організація, методичне керівництво та забезпечення функціонування системи ТЗІ в органах і підрозділах внутрішніх справ, профільне керівництво підрозділами. Супроводження створення КСЗІ в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах.
3.35.2. Забезпечення реалізації визначеної державної політики у сфері захисту державних інформаційних ресурсів в інформаційно-телекомунікаційних системах. Супроводження робіт зі створення КСЗІ в інформаційно-телекомунікаційних, інформаційних, телекомунікаційних системах органів та підрозділів МВС.
3.35.3. Розроблення і здійснення заходів у галузі ТЗІ згідно з визначеною державною політикою ТЗІ в Україні. Упровадження єдиної технічної політики щодо оснащення підрозділів ТЗІ системи МВС сучасними пошуковими та вимірювальними приладами. Розроблення норм належності пошукової та вимірювальної техніки в галузі ТЗІ.
3.35.4. Дотримання єдності підходів щодо ТЗІ, які визначаються потенційними загрозами, потенційними каналами несанкціонованого доступу, моделями порушників безпеки інформації та режимами доступу до інформації.
3.35.5. У межах компетенції організація та здійснення:
3.35.5.1. Контрольно-інспекційної роботи щодо стану та ефективності функціонування системи технічного захисту інформації в органах і підрозділах МВС.
3.35.5.2. Контролю за експлуатаційно-технічним і метрологічним забезпеченням засобів ТЗІ в органах і підрозділах системи МВС.
3.35.5.3. Контролю за якістю та відповідністю вимогам ТЗІ техніки, що надходить до підрозділів ТЗІ системи МВС.
3.35.5.4. Контролю за умовами обробки інформації в автоматизованих системах і телекомунікаційних мережах та станом її захищеності.
3.35.6. Розроблення, організація та реалізація заходів з протидії технічним розвідкам. Координація діяльності органів, щодо яких здійснюються заходи ТЗІ, спрямовані на протидію технічним розвідкам на особливо важливих об'єктах МВС. Оцінка стану та ефективності цієї протидії.
3.35.7. Підготовка проектів нормативно-правових актів з питань ТЗІ та оцінки стану захищеності інформації інженерно-технічними заходами і засобами.
3.35.8. Організація підготовки, перепідготовки, стажування та підвищення кваліфікації спеціалістів ТЗІ системи МВС. Проведення перевірки відповідності фахового рівня працівників ТЗІ кваліфікаційним вимогам.
3.35.9. Здійснення консультаційної та навчальної діяльності у межах компетенції.
3.35.10. Підготовка пропозицій щодо розроблення нових видів технічних засобів у галузі ТЗІ, захищених технічних засобів та засобів технічного захисту інформації і впровадження їх у практичну діяльність служби ТЗІ і підрозділів системи МВС.
3.35.11. Визначення реальних потреб підрозділів ТЗІ системи МВС у фахівцях, вимірювальній та пошуковій техніці, нормативно-методичних документах, нормативно-правових актах, засобах ТЗІ та захищених технічних засобах.
3.35.12. Дослідження об'єктів інформаційної діяльності, інформаційних систем щодо безпеки інформації (вивчення і аналіз проектної та програмної документації, технологічних процесів, інформаційних потоків, умов функціонування об'єктів інформаційної діяльності, інформаційних систем з метою визначення загрози безпеці інформації щодо її витоку, блокування та порушення цілісності).
3.35.13. Організація та проведення спеціалізованих досліджень ефективності застосованих засобів захисту.
3.35.14. Опрацювання та погодження ескізних, технічних та робочих проектів документації стосовно створення автоматизованих систем класу "2" і "3", супроводження робіт з їх створення, удосконалення та введення в експлуатацію.
3.35.15. Організація та забезпечення практичних заходів з виявлення та блокування можливих технічних каналів витоку інформації органів і підрозділів МВС.
3.35.16. Проведення пошукових заходів з виявлення та блокування засобів негласного отримання інформації з об'єктів інформаційної діяльності органів і підрозділів МВС.
3.35.17. Забезпечення запровадження заходів з протидії технічним розвідкам під час виконання всіх видів робіт, пов'язаних з державною таємницею, а також під час зустрічей іноземних делегацій, груп, окремих громадян та осіб без громадянства.
3.35.18. У межах компетенції організація та проведення державних експертиз комплексних систем захисту інформації в автоматизованих системах класу "1" органів та підрозділів МВС.

................
Перейти до повного тексту