1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ
УКРАЇНИ
НАКАЗ
28.05.2012 № 276
Про внесення змін до Положення про природний заповідник "Медобори"
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів № 525 від 17.12.2013 )
Відповідно до статті 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"
НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до Положення про природний заповідник "Медобори", затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 07.12.2000 № 231, виклавши його у новій редакції, що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Вільдмана І.Л.
Міністр Е.А. Ставицький
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства екології
та природних ресурсів України
07.12.2000 № 231
(у редакції наказу Мінприроди
28.05.2012 № 276)
ПОЛОЖЕННЯ
про природний заповідник "Медобори"
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Природний заповідник "Медобори" (далі - Заповідник) створений постановою Ради Міністрів УРСР від 08.02.90 № 25 "Про створення державного заповідника "Медобори" у Тернопільській області".
( Абзац перший пункту 1.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів № 525 від 17.12.2013 )
Указом Президента України від 29.09.2000 № 1095/2000 територію Заповідника розширено.
Указом Президента України від 20 листопада 2013 року № 644 змінено межі природного заповідника "Медобори" шляхом вилучення зі складу його території 1000 га земель, які включено до складу території національного природного парку "Кременецькі гори" відповідно до статті 1 Указу Президента України від 11 грудня 2009 року № 1036 "Про створення національного природного парку "Кременецькі гори".
( Пункт 1.1 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів № 525 від 17.12.2013 )
1.2. Заповідник є бюджетною, природоохоронною, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
1.3. Заповідник є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в управлінні Казначейства і утримується за рахунок коштів державного бюджету. Заповідник має печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, бланки, штампи та офіційну емблему, що реєструються в установленому порядку.
1.4. Заповідник знаходиться у підпорядкуванні Державного агентства лісових ресурсів України (далі - Держлісагентство), управління Заповідником здійснює Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства (далі - Тернопільське ОУЛМГ).
1.5. Заповідник у своїй діяльності керується Конституцією України , Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища" , "Про природно-заповідний фонд України" , "Про наукову і науково-технічну діяльність" , іншими законами України та нормативно-правовими актами, Проектом організації території природного заповідника "Медобори" та охорони його природних комплексів (далі - Проект організації території), а також цим Положенням.
Завдання, науковий профіль, особливості природоохоронного режиму та характер функціонування Заповідника визначаються у цьому Положенні.
1.6. Заповідник розташований на території двох адміністративних районів: Гусятинського та Підволочинського Тернопільської області. Загальна його площа становить 9516,7 гектара.
( Пункт 1.6 в редакції Наказу Міністерства екології та природних ресурсів № 525 від 17.12.2013 )
1.7. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об'єктами вилучаються з господарського використання і надаються Заповіднику в постійне користування у порядку, встановленому законодавством.
1.8. Право Заповідника на постійне користування земельною ділянкою оформляється державним актом на право постійного користування землею.
1.9. Межі Заповідника встановлюються в натурі, оформляються відповідними знаками та інформаційними матеріалами, наносяться на відповідні планово-картографічні матеріали органів Держземагентства на місцях та землекористувачів, відображаються у відповідних формах статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма № 6-зем ) та землевпорядній документації, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій.
1.10. На території Заповідника у визначених місцях встановлюються необхідні державні інформаційні та охоронні знаки затвердженого зразка.
1.11. Юридична адреса Заповідника: вул. Міцкевича, 21, смт Гримайлів, Гусятинський район, Тернопільська область, 48210.
2. МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ
2.1. Заповідник створено з метою збереження унікальних природних комплексів Подільських Товтр, генофонду рослинного і тваринного світу та використання їх у наукових цілях. Територію Заповідника розширено з метою поліпшення умов збереження унікальних та типових природних комплексів Поділля, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне та освітнє значення, а також місць зростання рідкісних та таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів рослин, занесених до Червоної книги України.
( Пункт 2.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів № 525 від 17.12.2013 )
2.2. Основними завданнями Заповідника є:
збереження природних комплексів та об'єктів на його території;
забезпечення охорони території Заповідника з усіма природними комплексами та об'єктами;
проведення наукових досліджень і спостережень за станом природних комплексів, що охороняються, та вивчення динаміки природних процесів, явищ, що відбуваються в них;
розробка наукових основ збереження, відновлення та відтворення рідкісних, зникаючих видів рослин, тварин, мікобіоти та природних комплексів;
поширення екологічних знань, сприяння у підготовці наукових кадрів і спеціалістів у галузі охорони навколишнього природного середовища та заповідної справи;
координація і проведення наукових досліджень на територіях природно-заповідного фонду у регіоні;
виконання відновлювальних робіт на землях з порушеними корінними природними комплексами, реконструкція, а також здійснення природоохоронних заходів щодо формування корінних деревостанів, збереження та відновлення рослинних угруповань, що історично склалися тощо;
виконання інших заходів, передбачених Проектом організації території Заповідника, що затверджується Мінприроди.
3. УПРАВЛІННЯ ЗАПОВІДНИКОМ
3.1. Управління Заповідником здійснюється відповідно до вимог законодавства спеціальною адміністрацією (далі - адміністрація).
3.2. Адміністрацію очолює директор, який призначається на посаду на контрактній основі та звільняється з посади Держлісагентством за поданням Тернопільського ОУЛМГ та за погодженням з Мінприроди відповідно до законодавства.
3.3 Адміністрація Заповідника:
розробляє структуру, штатний розпис, кошториси доходів та видатків;
складає плани природоохоронних заходів із збереження природно-заповідного фонду;
складає виробничо-фінансові плани у встановленому порядку.
3.4. Для забезпечення виконання основних завдань та проведення природоохоронних заходів, науково-дослідних, господарських та інших робіт Заповідник має право в установленому порядку:
створювати основні підрозділи (відділи, науково-дослідні лабораторії, природознавчий музей, природоохоронні науково-дослідні відділення, лісництва тощо) і допоміжні підрозділи;
здійснювати будівництво адміністративних, лабораторних, житлових і господарських споруд, музеїв, еколого-освітніх центрів, доріг, ліній електропередач, прокладання телефонного та радіозв'язку, інших інженерних мереж;
надавати платні послуги згідно з законодавством;
виконувати або брати участь у виконанні науково-дослідних робіт та наукових експертиз на замовлення органів виконавчої влади, установ НАН України, інших установ і організацій на договірній основі;
публікувати результати наукових досліджень працівників Заповідника або оприлюднювати їх іншими способами у порядку, встановленому законодавством;
отримувати, передавати та поширювати наукову та еколого-освітню інформацію;
здійснювати інші види діяльності, дозволені законодавством.
До затвердження Проекту організації території проведення зазначених заходів здійснюється відповідно до цього Положення.
3.5. Директор несе персональну відповідальність за виконання покладених на Заповідник завдань, в тому числі за дотримання встановленого режиму, збереження і охорону території та об'єктів Заповідника, організацію та проведення природоохоронних заходів, науково-дослідних, господарських та інших робіт, збереження закріпленого за Заповідником державного майна і забезпечення протипожежної безпеки його об'єктів, за створення належних соціально-побутових і виробничих умов для працівників Заповідника тощо.
3.6. Повноваження директора Заповідника:
здійснює керівництво роботою адміністрації Заповідника та несе відповідальність за виконання покладених на неї завдань;
забезпечує виконання завдань, визначених у пункті 2.2 Положення;
представляє Заповідник в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, судових органах, підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності та у відносинах з трудовим колективом;
визначає функціональні обов'язки працівників;
забезпечує дотримання трудовим колективом законності, трудової та виробничої дисципліни;
укладає господарські договори та інші угоди, відкриває рахунки у банках;
розпоряджається, за погодженням з Держлісагентством, коштами та майном відповідно до законодавства;
відповідає за результати його діяльності перед Тернопільським ОУЛМГ;
у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників Заповідника;
здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
3.7. Директор призначає на посаду та звільняє в установленому порядку з посади заступників директора за погодженням із Тернопільським ОУЛМГ. Головного бухгалтера директор призначає на посаду та звільняє з посади в установленому порядку за погодженням із Тернопільським ОУЛМГ та органами Казначейства.
3.8. У разі відсутності директора з поважних причин (відрядження, відпустка, хвороба тощо) його обов'язки виконує один із заступників.
3.9. Кадри наукових працівників Заповідника комплектуються на конкурсній основі, а інженерно-технічних та інших штатних працівників - згідно вимог законодавства. Не рідше ніж один раз у п'ять років проводиться атестація інженерно-технічних та інших працівників.
3.10. Для розв'язання наукових або науково-технічних проблем у Заповіднику створюється науково-технічна рада (далі - НТР). Положення про НТР, її склад та напрями діяльності погоджуються та затверджуються в установленому порядку.
3.11. Трудовий колектив Заповідника складають усі громадяни, які знаходяться у трудових відносинах з Заповідником та своєю працею беруть участь в його діяльності.
З метою регулювання виробничих, соціально-економічних відносин і погодження інтересів працівників і адміністрації Заповідника, між ними, у відповідності до чинного законодавства, укладається колективний договір, який підписується уповноваженими представниками сторін.
Повноваження трудового колективу реалізуються його загальними зборами і виборним органом.
3.12. Заповідник використовує працю громадян, приймаючи їх на роботу за контрактом або укладаючи з ними трудові договори. Для виконання окремих робіт (надання послуг) Заповідник може залучати громадян, виробничі, творчі та інші колективи, спеціалістів науково-дослідних, наукових і вищих навчальних закладів, укладаючи з ними договори цивільно-правового характеру (договори підряду, доручення та інші) з оплатою на договірних засадах.
3.13. Місцеві органи влади разом із громадськістю в межах компетенції беруть участь в управлінні територією Заповідника, сприяють діяльності адміністрації в збереженні та охороні природних комплексів та виконанні поставлених перед нею завдань.
4. СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ ЗАПОВІДНИКА
4.1. Територія Заповідника враховується в усіх видах землевпорядної, проектно-планувальної та проектної документації.
4.2 Особливості режиму території Заповідника визначаються в Проекті організації території, який розробляється відповідно до законодавства та затверджується Мінприроди.
4.3. На території Заповідника забороняється будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить його цільовому призначенню, порушує природний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкідливого впливу на природні комплекси та об'єкти, а саме:
будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об'єктів транспорту і зв'язку, не пов'язаних з діяльністю Заповідника;
розведення вогнищ, влаштування місць відпочинку населення, стоянка транспорту, а також проїзд і прохід сторонніх осіб, прогін свійських тварин, пересування механічних транспортних засобів, за винятком шляхів загального користування, проліт літаків та гелікоптерів нижче 2000 м над землею, подолання літаками звукового бар'єру над територією Заповідника та інші види штучного шумового впливу, що перевищують установлені нормативи;
геологорозвідувальні роботи, розробка корисних копалин, порушення ґрунтового покриву та гідрологічного і гідрохімічного режимів, руйнування геологічних відслонень;
застосування хімічних засобів;
усі види лісокористування, заготівля кормових трав, лікарських та інших рослин, квітів, насіння, очерету, випасання худоби, вилов і знищення диких тварин та порушення умов їх оселення, гніздування, інші види користування рослинним і тваринним світом, що призводять до порушення природних комплексів;
мисливство, рибальство, туризм, інтродукція нових рослин і тварин;
проведення заходів з метою збільшення чисельності окремих видів тварин понад допустиму науково обґрунтовану ємність угідь, збирання колекційних та інших матеріалів, за винятком матеріалів, необхідних для виконання наукових досліджень.
4.4. Для збереження і відтворення корінних природних комплексів, проведення науково-дослідних робіт та виконання інших завдань у Заповіднику відповідно до Проекту організації його території та охорони природних комплексів дозволяється:
виконання відновлювальних робіт на землях з порушеними корінними природними комплексами, а також здійснення заходів щодо запобігання змінам природних комплексів Заповідника внаслідок антропогенного впливу, збереження та відновлення рослинних угрупувань, що історично склалися, видів рослин і тварин, які зникають;
здійснення протипожежних і санітарних заходів, що не порушують режиму Заповідника;
спорудження та використання в установленому порядку будівель та інших об'єктів, необхідних для виконання поставлених перед Заповідником завдань;
збір колекційних та інших матеріалів, виконання робіт, передбачених планами довгострокових стаціонарних наукових досліджень;
проведення екологічної освітньо-виховної роботи;
розміщення пасік за рішенням НТР Заповідника, за винятком місць масового оселення ентомофауни;
формування екологічних стежок в урочищах "Пуща відлюдника", гора Бохіт та Гостра скеля;
( Абзац восьмий пункту 4.4 в редакції Наказу Міністерства екології та природних ресурсів № 525 від 17.12.2013 )
перебування на території Заповідника сторонніх осіб за погодженням адміністрації Заповідника в межах затверджених лімітів;

................
Перейти до повного тексту