- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
ЛИСТ
Міністерству фінансів України
Міністру
Ярошенку Ф.О.
Щодо надання роз'яснення
Шановний Федоре Олексійовичу!
Згідно з Законом України "Про аудиторську діяльність" від 22.04.93
№ 3125-XII та
Статутом Аудиторської палати України , затвердженим рішенням Аудиторської палати України від 21.06.2007 № 180 та погодженим Міністерством юстиції України (наказ № 529/5 від 20.07.2007), Аудиторська палата України є органом, якому державою делеговані повноваження щодо організаційного та методичного забезпечення аудиторської діяльності, прийняття стандартів аудиту та ін.
У той же час, відповідно до положень Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" від 28.11.2002
№ 249-IV (далі - Закон № 249-IV) державне регулювання і нагляд у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму щодо аудиторів та аудиторських фірм здійснюється Міністерством фінансів України. Згідно з частиною 2 статті 14 Закону № 249-IV Міністерство фінансів України має забезпечувати надання методологічної, методичної та іншої допомоги суб'єктам первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Останнім часом до Аудиторської палати України від аудиторів та аудиторських фірм надходять численні звернення щодо питань роз'яснення положень законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Висловлюючи Вам свою щиру повагу, надіємось на взаєморозуміння та співпрацю в галузі надання методичної та іншої допомоги аудиторам та аудиторським фірмам, як суб'єктам первинного фінансового моніторингу, а також зважаючи на те, що надання роз'яснень положень законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, є компетенцією Міністерства фінансів України, звертаємося до Вас з листом щодо надання роз'яснення по кожному поставленому нижче питанню.
Відповідно до статті
2 Закону
№ 249-IV "дія цього Закону поширюється на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, а також на юридичних осіб, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, що забезпечують проведення фінансових операцій на території України та за її межами ...".
У Законі
№ 249-IV надано визначення терміну фінансова операція, як будь-яка дія щодо активів, здійснена за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу (ст. 1 Закону № 249-IV).
Таким чином, чи можна зробити висновок, що якщо дії щодо активів здійснені без допомоги суб'єкта первинного фінансового моніторингу, то такі операції не є фінансовими операціями в розумінні ст.
1 Закону
№ 249-IV ?
2. Щодо терміна "фінансові операції"
У пункті 5.3 Розділу V Положення
№ 392 зазначено, що аудитори, аудиторські фірми, фізичні особи - підприємці, які надають послуги з бухгалтерського обліку, забезпечують виявлення фінансових операцій між замовником аудиторської або бухгалтерської послуги і його контрагентами та внесення інформації до реєстру фінансових операцій не пізніше наступного робочого дня з дати їх виявлення, якщо є підстави вважати, що фінансові операції підпадають під ознаки, визначені статтею
16 Закону
№ 249-IV .
Таким чином, в розумінні Положення
№ 392 фінансові операції - це операції між замовником аудиторської або бухгалтерської послуги і третіми особами - контрагентами такого замовника.
Зважаючи, що відповідно до пункту 1.4 Положення
№ 392 терміни у цьому Положенні вживаються відповідно до визначень, наведених у Законі № 249-IV, а згідно зі ст.
1 Закону
№ 249-IV фінансова операція - будь-які дії щодо активів, здійснені за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу, просимо надати пояснення, чи відносяться фінансові операції між замовником аудиторської або бухгалтерської послуги і його контрагентами, що здійснені без допомоги аудитора (аудиторської фірми) як суб'єкта первинного фінансового моніторингу, до тих фінансових операцій, визначення яких наведено у ст. 1 Закону № 249-IV.
3. Щодо правочинів, з участю у підготовці і здійснення яких Закон
№ 249-IV пов'язує виконання аудиторами та аудиторськими фірмами обов'язків суб'єкта первинного фінансового моніторингу
Відповідно до статті
8 Закону
№ 249-IV виконання обов'язків суб'єкта первинного фінансового моніторингу забезпечується, зокрема, аудиторами, аудиторськими фірмами, фізичними особами - підприємцями, які надають послуги з бухгалтерського обліку, якщо вони беруть участь у підготовці і здійсненні правочину щодо: купівлі-продажу нерухомості; управління активами клієнта; управління банківським рахунком або рахунком у цінних паперах; залучення коштів для утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності та управління ними; утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності чи управління ними, а також купівлі-продажу юридичних осіб.
................Перейти до повного тексту