1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОЇ ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.02.2012 № 1
Про основні підсумки роботи Державної виконавчої служби України та структурних підрозділів територіальних органів Міністерства юстиції України, що забезпечують реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України, у 2011 році та завдання щодо підвищення ефективності їх діяльності у 2012 році
За результатами обговорення підсумків діяльності Державної виконавчої служби України та структурних підрозділів територіальних органів Міністерства юстиції України, що забезпечують реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України, у 2011 році та шляхів підвищення ефективності їх роботи у поточному році колегія Державної виконавчої служби України зазначає наступне.
Державну виконавчу службу України, як окремий центральний орган виконавчої влади, утворено Указом Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" для виконання окремих функцій з реалізації державної політики у сфері організації виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб).
Фактично свою діяльність Державна виконавча служба України розпочала у другому півріччі 2011 року.
Відповідно до покладених завдань Державною виконавчою службою України забезпечено розроблення пропозицій щодо вдосконалення нормативно-правових актів з питань, що належать до її компетенції.
Основні зусилля спрямовано на належне нормативно-правове забезпечення адміністративної реформи та, паралельно, приведення нормативно-правових актів у відповідність до прийнятого у листопаді 2010 року Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)" , який набрав чинності 09.03.2011.
Так, розроблено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо реформування органів державної виконавчої служби", підготовлено 4 проекти постанов Кабінету Міністрів України, спрямовані на приведення у відповідність до вимог законодавчих актів у зв'язку з адміністративною реформою.
Розроблено проект наказу Міністерства юстиції України "Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання", який внесено в установленому порядку до Міністерства юстиції України у вересні 2011 року.
З метою реалізації положень Закону України "Про виконавче провадження" щодо доступу державних виконавців до інформаційних баз даних та реєстрів, що містять інформацію про майно та кошти боржників, які ведуться іншими органами державної влади, розроблено 2 спільних накази Міністерства юстиції України з Міністерством фінансів України та Пенсійним фондом України, які зареєстровані у грудні 2011 року.
Державною виконавчою службою України з метою організації своєї діяльності забезпечено добір кадрів в апарат Державної виконавчої служби України та на керівні посади в структурні підрозділи територіальних органів Міністерства юстиції України, що забезпечують реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України.
Ініційовано питання організаційного, методичного та інформаційного забезпечення зазначених структурних підрозділів.
Проте необхідно звернути увагу на неналежне заповнення вакантних посад структурних підрозділів територіальних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України.
Так, штатним розписом затверджено 7066 посад державних виконавців. Однак, згідно звітності за формою № 1 "Звіт про роботу органів державної виконавчої служби" за 2011 рік фактична чисельність державних виконавців в цілому по Україні становить 6318 осіб, що на 748 штатних одиниць менше, ніж передбачено штатним розписом.
Особливе занепокоєння викликає ситуація, яка склалась в окремих регіонах. Зокрема, кількість вакантних посад державних виконавців органів державної виконавчої служби Автономної Республіки Крим становить 56 або 18,9 %, Дніпропетровської області - 43 або 8,1 %, Донецької області - 70 або 10,1 %, Луганської області - 71 або 18,2 % та Харківської області - 83 або 19 %.
Наявність вакантних посад призводить до збільшення фактичного навантаження на працюючих державних виконавців та, як наслідок, до погіршення результатів роботи щодо своєчасного та повного виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб).
Станом на 01.01.2012 органами державної виконавчої служби стягнуто 345424214 грн. виконавчого збору, що складає 276 % від показників прогнозного надходження коштів виконавчого збору за відповідний період.
Перевиконання прогнозних показників надходження коштів виконавчого збору надало можливість збільшити кошторисні призначення регіональних органів юстиції, що в свою чергу дало змогу провести першочергові витрати, поліпшити матеріально-технічне забезпечення органів державної виконавчої служби та вирішити ряд проблем, пов'язаних із недостатнім обсягом планових показників, передбачених загальним фондом державного бюджету.
Так, протягом 2011 року за рахунок перевиконання прогнозних показників стягнення коштів виконавчого збору збільшено кошторисні призначення на 36041900 грн., що дало можливість провести поточні та капітальні видатки.
Проте, станом на 01.01.2012 територіальними органами Міністерства юстиції України не використано коштів у сумі 18574510 грн. або 20,1 % від суми, що профінансована.
Найбільше не використано коштів територіальними органами юстиції Дніпропетровської області - 419901 грн., Кіровоградської області - 630057 грн., Харківської області - 667554 грн., Херсонської області - 791126 грн., міста Києва - 697425 грн.
Разом з тим, аналізуючи інформацію щодо матеріально-технічного забезпечення органів державної виконавчої служби, встановлено, що у жодному регіоні відсутні комп'ютерна техніка та принтери, які б на сто відсотків знаходились у задовільному стані.
Так, особливе занепокоєння щодо забезпеченням комп'ютерною та копіювальною технікою органів державної виконавчої служби викликає ситуація, що склалася у Кіровоградській, Луганській, Сумській, Рівненській, Хмельницькій та Чернігівській областях.
Державною виконавчою службою України з метою своєчасного, повного і неупередженого виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) запроваджено відповідні дієві механізми підвищення ефективності функціонування системи примусового виконання.
Результатами проведеної нормативної та організаційної роботи стало відзначення стабілізації та подальшої динаміки росту основних показників роботи органів державної виконавчої служби.
Аналізуючи показники роботи, можна з упевненістю стверджувати, що створення Державної виконавчої служби України та процес реорганізації органів державної виконавчої служби на регіональному та територіальному рівнях позитивно впливає на діяльність органів державної виконавчої служби і в значній мірі покращив стан виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб).
Аналіз статистичних показників діяльності органів державної виконавчої служби свідчить про чітку тенденцію зростання кількості виконавчих документів, що надходять на виконання, і, як наслідок, зростання навантаження на державних виконавців.
Згідно звітності за формою № 1 "Звіт про роботу органів державної виконавчої служби" протягом 2011 року в органах державної виконавчої служби підлягало виконанню 9573395 виконавчих документів на суму 274638206421 грн.
У порівнянні з 2010 роком кількість виконавчих документів збільшилась на 195018 документів, а сума, яка фактично підлягала стягненню за ними, зросла на 85765814715 грн. або 45,4 %.
Кількість виконавчих документів, які надійшли протягом 2008 - 2011 років, збільшилась майже на 2 млн.
При цьому, незважаючи на збільшення надходження виконавчих документів, штатна чисельність державних виконавців протягом тривалого часу залишається незмінною.
Збільшення кількості виконавчих документів, які надходять на виконання до органів державної виконавчої служби, прямо пропорційно впливає на збільшення навантаження на кожного державного виконавця. Якщо враховувати кількість державних виконавців за штатним розписом, то середньомісячне навантаження на одного державного виконавця станом на 01.01.2012 складало 131,8 виконавчих документів.
Протягом 2008 - 2011 років, навантаження на кожного державного виконавця постійно збільшувалось. Так, у 2008 році навантаження становило 107 документів на одного державного виконавця в місяць, у 2009 році - 117 документів, у 2010 році - 130 документів.
Державними виконавцями протягом 2011 року завершено 6065385 виконавчих документів на суму 81833002483 грн., що на 26316792497 грн. більше, порівнюючи з 2010 роком.
Слід звернути увагу на значне збільшення сум, що підлягали стягненню за вказаною кількістю виконавчих документів, в порівнянні з минулими роками. Тенденція значного зростання сум, які підлягають стягненню, є стійкою починаючи з 1999 року, тобто з моменту створення органів державної виконавчої служби.
Разом з тим, необхідно зазначити про покращення показників фактичного виконання як по кількості документів, так і по сумах, фактично стягнутих державними виконавцями, за виконавчими документами.
Протягом 2011 року органами державної виконавчої служби фактично виконано 3193255 виконавчих документів, що на 210447 документів більше у порівнянні з 2010 роком, та фактично стягнуто 11079297018 грн. При цьому кошти, стягнуті за виконавчими документами, збільшились на суму 1961946679 грн.
Необхідно зауважити, що Державною виконавчою службою України здійснюється щомісячний контроль за строками виконання виконавчих документів, що передбачені Законом України "Про виконавче провадження" .
Загальна кількість документів, які знаходяться на виконанні понад строки, встановлені законом, постійно зменшується. Так, якщо у 2009 році кількість документів, що знаходились на виконанні з порушеням строків, становила майже 13 %, то станом на 01.01.2012 кількість таких документів становить лише 2 %. Наявність даного відсотку обумовлюється перевантаженням державних виконавців.
Окрема увага приділяється такій категорії справ, як стягнення до бюджету. Протягом 2011 року органами державної виконавчої служби до бюджету стягнуто 1966102484 грн., що на 917697061 грн. більше у порівнянні з 2010 роком.
У 2011 році підлягало виконанню органами державної виконавчої служби 2878426 виконавчих документів про стягнення адміністративних штрафів у сфері безпеки дорожнього руху на суму 1469543153 грн.
Зазначена кількість виконавчих документів складала 30 % від загальної кількості виконавчих документів, що знаходились на виконанні в органах державної виконавчої служби, та майже 60 % від загальної кількості документів про стягнення до бюджету.
У звітному періоді державними виконавцями завершено 2078412 документів або 72,2 % на суму 989049652 грн. (67,3 % від суми, яка підлягала стягненню).
З них фактично виконано 1127445 виконавчих документів, що становить 39,2 % від кількості документів, які перебували на виконанні, на суму 451801865 грн. або 30,7 %.
На кінець звітного періоду в органах державної виконавчої служби залишились невиконаними 800014 виконавчих документів про стягнення адміністративних штрафів у сфері безпеки дорожнього руху на суму 479914814 грн.
Значна увага приділяється виконанню рішень про стягнення коштів на користь держави в інтересах органів Пенсійного фонду України.
Протягом 2011 року підлягало виконанню органами державної виконавчої служби 368473 виконавчих документи даної категорії на суму 5274035895 грн.
У порівнянні з 2010 роком кількість виконавчих документів збільшилась на 133471 документ (56,8 %).
Завершено державними виконавцями у звітному періоді 226795 документів, що становить 61,5 % від загальної кількості документів, які підлягали виконанню, на суму 2528294704 грн. (47,9 %).
Порівняно з 2010 роком кількість завершених виконавчих документів збільшилась на 89749 документів (65,5 %), однак сума за завершеними виконавчими документами зменшилась на 3049489534 грн. (54,7 %).
Органами державної виконавчої служби протягом звітного періоду фактично виконано 144321 документ (39,2 %), що в порівнянні з 2010 роком більше на 77774 документи або 116,9 %.
Слід зазначити, що у 2011 році показник по кількості фактично виконаних виконавчих документів зазначеної категорії збільшився по всіх регіональних органах державної виконавчої служби.
При цьому всього стягнуто протягом звітного періоду 964285719 грн. або 18,3 %, що в порівнянні з 2010 роком менше на 640518496 грн. (39,9 %).
Таким чином, незважаючи на збільшення на 56,8 % кількості виконавчих документів, які перебували у 2011 році на виконанні в органах державної виконавчої служби, державними виконавцями завершено 226795 документів, що на 65,5 % більше ніж у попередньому році. Також у 2011 році на 116,9 % збільшилась кількість фактично виконаних виконавчих документів.
На особливому контролі Державної виконавчої служби України залишається стан виконання виконавчих документів про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплатах, пов'язаних з трудовими правовідносинами.
Протягом 2011 року фактично підлягало виконанню органами державної виконавчої служби 120711 виконавчих документів про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплатах, пов'язаних із трудовими правовідносинами, на загальну суму 813384069 грн.
Станом на 01.01.2012 державними виконавцями завершено 76690 виконавчих документів даної категорії, що становить 63,5 % від кількості документів, що перебували на виконанні, на суму 417293858 грн. (51,3 %).
З них фактично виконано 58134 виконавчих документів, що складає 48,2 % від кількості документів, які підлягали виконанню у звітному періоді, на суму 255989236 грн. (31,5 %).
Залишок виконавчих документів на кінець звітного періоду становив 44021 документ (36,5 %) на суму 382206814 грн. (47 %).
Із загальної кількості виконавчих документів, що знаходились у залишку, відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" виконання зупинено по 6705 виконавчих документах (15,2 %) на суму 40122592 грн. (10,5 %).
За результатами проведеного аналізу показників виконання рішень у справах, пов'язаних з трудовими правовідносинами, встановлено, що у 2011 році на виконанні в органах державної виконавчої служби знаходилось на 7791 виконавчий документ (6,9 %) та на суму 191447693 грн. (30,8 %) більше, ніж у попередньому році (протягом 2010 року підлягало виконанню 112920 виконавчих документів на суму 621936376 грн.).
Завершено виконавчих документів протягом звітного року на 13272 документи (20,9 %) та на суму 105992299 грн. (34 %) більше, ніж у 2010 році.
Аналогічна динаміка спостерігається і по фактично виконаних виконавчих документах. Так, протягом 2011 року фактично виконано на 16640 документів (40,1 %) та на суму 84016607 грн. (48,9 %) більше, ніж у 2010 році.
Протягом 2011 року на виконанні в органах державної виконавчої служби за виконавчими документами про конфіскацію на користь держави майна, вилученого митними органами, підлягало розпорядженню майна на загальну суму 619493104 грн.
Безпосередньо у 2011 році на виконання до органів державної виконавчої служби надійшло виконавчих документів про конфіскацію майна на суму 407658956 грн. Сума податків та зборів складала 96048214 грн., що становило 23,6 % від вартості вилученого майна.
За результатами проведеного аналізу даних показників вбачається, що протягом звітного періоду підлягало розпорядженню майна на 246972456 грн. або 66,3 % більше, у порівнянні з 2010 роком (протягом 2010 року підлягало розпорядженню майна на суму 372520648 грн.).
Протягом звітного періоду всього реалізовано майна, конфіскованого митними органами, на суму 13696083 грн., що на 3108262 грн. або 29,4 % більше ніж у 2010 році (протягом 2010 року реалізовано майна на суму 10587821 грн.).
До Державного бюджету України протягом звітного року забезпечено надходження 12007912 грн. від реалізації конфіскованого майна, з яких 4724501 грн. перераховано безпосередньо до бюджету, а 7283411 грн. спрямовано на рахунки митних органів податків і зборів.
Знищено (утилізовано) конфіскованого майна протягом 2011 року на суму 32293181 грн.
Передано безоплатно майна на суму 12860440 грн.
Поряд з цим, Державною виконавчою службою України аналізується інформація щодо стану реалізації арештованого державними виконавцями майна.

................
Перейти до повного тексту