- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЙНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Р О З' Я С Н Е Н Н Я
Про зміни до законодавства щодо спрощення процедур припинення юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за їх рішенням
Верховна Рада України 19 травня 2011 року за
N 3384 прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур припинення юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за їх рішенням", який набув чинності 19 грудня 2011 року (далі - Закон N 3384).
Термін, з якого можливо буде реалізувати зазначену можливість, в Законі
N 3384 не вказаний, у зв'язку з чим доцільно врахувати статтю
5 ЦКУ, яка встановлює, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.
Отже, провести державну реєстрацію припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за принципом мовчазної згоди можливо щодо тих суб'єктів, повідомлення про прийняття рішення щодо припинення яких будуть публікуватися в спеціальному друкованому засобі масової інформації після набрання чинності Законом
N 3384, тобто з 19.12.2011.
1.
Законом про реєстрацію встановлено, що юридична особа та фізична особа - підприємець можуть припинятися на загальних засадах (шляхом подання всіх документів, передбачених для проведення державної реєстрації припинення) та за принципом мовчазної згоди (без подання відповідних довідок з Пенсійного фонду України та органів податкової служби).
Згідно із статтею
1 Закону про реєстрацію принцип мовчазної згоди у сфері державної реєстрації - принцип, згідно з яким державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення або про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням.
Виходячи із зазначеного вище та інших норм
Закону про реєстрацію подавати державному реєстратору документи для проведення державної реєстрації припинення за принципом мовчазної згоди юридична особа має право як у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи чи уповноваженим ними органом, так і у випадку прийняття такого рішення судом, а фізична особа - підприємець - лише у разі прийняття рішення про припинення нею самостійно.
2. При внесенні до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) запису про рішення щодо припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця обов'язково вносяться відомості про строк заявлення кредиторами своїх вимог, а щодо юридичної особи ще й про дату обрання (призначення) ліквідаційної комісії (ліквідатора).
Якщо в рішенні про припинення юридичної особи не зазначена певна дата обрання (призначення) ліквідаційної комісії (ліквідатора), то такою датою є дата прийняття рішення про припинення.
У випадку припинення юридичної особи строк заявлення кредиторами своїх вимог не може становити менше двох і більше шести місяців (ст.
105 ЦКУ) , а фізичної особи - підприємця - менше двох і більше трьох місяців (ст.
50-1 ЦКУ) .
Зазначений строк відраховується з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення.
Таке повідомлення друкується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації (Бюлетень державної реєстрації) протягом десяти робочих днів з дня внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру (ст.
22 Закону про реєстрацію) .
Для зручності заявників та державних реєстраторів інформація про періодичність видання Бюлетеня державної реєстрації розміщена на сайті Укрдержреєстру, державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр", а також в програмному забезпеченні ведення Єдиного державного реєстру.
................Перейти до повного тексту