- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА
ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Науково-технічна рада
Р І Ш Е Н Н Я
Про розвиток нормативної бази України у сфері енергоефективності будівель за сприяння міжнародних проектів
Заслухавши доповідь завідувача відділу будівельної фізики та ресурсозбереження, керівника Науково-технічного центру з питань енергоефективності у будівництві ДП "Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій (ДП НДІБК)" (далі - ДП НДІБК) Фаренюка Г.Г., науково-технічна рада
ВИРІШИЛА:
1. Схвалити проект Плану розвитку нормативної бази та впровадження європейських нормативних документів з енергоефективності будівельних об'єктів на території України (додається).
2. Уповноважити ТК 302 "Енергоефективність будівель і споруд" виконувати роботи з гармонізації національної нормативної бази з європейськими нормативними документами у сфері енергоефективності згідно з названим Планом.
3. Науково-технічному центру з питань енергоефективності у будівництві (Фаренюк Г.Г.) надати пропозиції Департаменту міжрегіонального та міжнародного співробітництва стосовно участі в складі Міжвідомчої робочої групи з розроблення Національної стратегії тепло забезпечення, Робочої групи з координації проектів та програм міжнародної технічної допомоги та Експертної робочої групи з питань супроводження реалізації Проекту Світового банку "Розвиток міської інфраструктури".
4. Підтримати пропозиції міжнародних проектів щодо участі у фінансуванні зазначеного Плану та розробленні 69 національних стандартів, гармонізованих з європейськими нормативними документами, за рахунок державних коштів Мінрегіону із залученням коштів міжнародних проектів.
5. Вважати за доцільне звернутися від імені Міністерства до інших міжнародних проектів, які працюють за визначеним напрямом, та вітчизняних і європейських виробників ефективних теплоізоляційних матеріалів, виробів, конструкцій та інженерного обладнання, що працюють на будівельному ринку України, стосовно участі у реалізації Плану та його фінансуванні.
Голова науково-технічної ради | А.М.Близнюк |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення
науково-технічної ради
04.10.2011 N 13
ПЛАН
розвитку нормативної бази та впровадження європейських нормативних документів з енергоефективності будівельних об'єктів на території України
Виконавець: ТК 302 "Енергоефективність будівель і споруд".
План розвитку нормативної бази України з енергоефективності будівельних об'єктів та впровадження європейських нормативних документів за цим напрямом (далі - План) визначає: основні методологічні принципи щодо подальшого розвитку комплексу державних будівельних норм та національних стандартів з оцінювання показників енергоефективності, проектування будівель та споруд за характеристиками енергоефективності, забудови та експлуатації будівель та споруд із забезпеченням енергоощадності, впровадження сучасних стандартів за напрямом енергоефективності на території України.
1. ПРОБЛЕМИ, НА РОЗВ'ЯЗАННЯ ЯКИХ СПРЯМОВАНИЙ ПЛАН
Забезпечення енергоефектвності будинків та споруд є однією з передумов енергетичної безпеки держави. Річний рівень енергоспоживання в Україні становить порядку 210 млн.т нафтового еквіваленту і більш ніж 30% при цьому витрачається на експлуатацію існуючого фонду житлових та громадських будівель. З урахуванням енерговитрат на виготовлення будівельних матеріалів та конструкцій, монтаж будівель, тощо, загальне енергоспоживання у будівельній галузі складає порядку 40% від всіх енергоресурсів, що споживає національна економіка.
Вирішення цієї проблеми залежить від методологічного стану державних будівельних норм та стандартів. Саме нормативні показники в умовах ринкової економіки визначають правила виконання вимог безпеки, а енергозбереження і є однією з основних вимог, що встановлені державою для будівель та споруд. Тому створення нормативної бази, яка направлена на забезпечення енергоефективності будівельних об'єктів, є актуальною державною задачею.
2. ПРИЗНАЧЕНІСТЬ І ЗАВДАННЯ КОМПЛЕКСУ НОРМАТИВНИХ ДОКУМЕНТІВ
Основна мета - актуалізація національної нормативної бази
відповідно до сучасних завдань національної економіки, створення
єдиного нормативно-методичного простору в галузі
енергоефективності будівельних об'єктів.
Призначення розробки - нормативне забезпечення дії на
території України Європейських норм з методиками визначення
енергоефективності системи: джерело енергії - транспортування
енергії - споживач енергії, а також Європейських норм з методиками
порівняння первинних енергетичних ресурсів та їх взаємозв'язку з
викидами CO .
2
Введення комплексу стандартів дозволить здійснювати
визначення показників енергоефективності будинків та споруд,
підвищення цих показників, зниження енерговитрат на експлуатацію
національного житлово-комунального господарства.
3. ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ
Гармонізація методик визначення енергоефективності з
Європейськими нормами дозволить:
- створити єдину та цілісну методику визначення
енергоефективності системи: джерело енергії - транспортування
енергії - споживач енергії;
- застосовувати єдині методичні принципи порівняння
різноманітних первинних енергетичних ресурсів (вугілля, газу,
біомаси...) при їх використанні для теплопостачання;
- визначати взаємозв'язок між заходами з енергоефективності
та їх впливом на зменшення CO при обґрунтуванні використання квот
2
та фінансуванні заходів з енергоефективності зовнішніми
інституціями та фінансовими установами;
- встановити єдині методичні положення з визначення
енергоефективності різноманітних джерел енергії: теплових насосів,
сонячних батарей, сонячних колекторів, біоустановок, котлів,
когенераційних установок; а також інженерних систем
теплоспоживання з будь-якою конфігурацією сучасного обладнання;
- забезпечити комплексні методичні принципи інспектування
застосовуваних заходів з енергоефективності у проектній
документації;
- розробити єдину методику з визначення енергетичної
ефективності пропонованих заходів при енергетичному аудиті.
4. ЗАКОНОДАВЧЕ ПІДҐРУНТЯ
- ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО НОРМУВАННЯ У БУДІВНИЦТВІ";
- ГАЛУЗЕВА ПРОГРАМА ПІДВИЩЕННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ У БУДІВНИЦТВІ НА 2010-2014 РОКИ;
5. ТЕРМІН РОЗРОБЛЕННЯ ТА ВИКОНАВЦІ
5.1. Найближча перспектива
ПОЧАТОК - січень 2012 року.
ЗАКІНЧЕННЯ - грудень 2013 року.
5.2. Середньострокова перспектива
2014-2015 роки.
5.3. Довгострокова перспектива
2016-2018 роки.
5.4. Виконання робіт здійснюється ТК 302 "ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ БУДІВЕЛЬ І СПОРУД" із залученням спеціалізованих установ та фахівців.
6. ПЕРЕЛІК СТАНДАРТІВ, ЩО ПІДЛЯГАЮТЬ ГАРМОНІЗАЦІЇ У НАЙБЛИЖЧІЙ ПЕРСПЕКТИВІ
6.1. СТАНДАРТИ З ВИЗНАЧЕННЯ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ОЦІНКИ РІЗНОМАНІТНИХ ВИДІВ ЕНЕРГІЇ ТА ВПЛИВУ НА ОТОЧУЮЧЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПРИ ЇЇ ЗАСТОСУВАННІ
6.1.1. ДСТУ Б EN 15603:2008 (Energy performance of buildings - Overall energy use and definition of energy rating). - Енергетичні характеристики будівель. - Загальне енергоспоживання та визначення енергетичного рейтингу.
6.1.2. ДСТУ Б EN 13790:2008 (Energy performance of buildings - Calculation of energy use for space heating and cooling). - Енергетичні характеристики будівель. - Розрахунок енергоспоживання для опалення та охолодження.
6.1.3. ДСТУ Б EN 15459:2007 (Energy performance of buildings - Economic evaluation procedure for energy systems in buildings. - Енергетичні характеристики будівель. - Процедура економічної оцінки енергетичних систем будівель
6.1.4. ДСТУ Б ISO 7730: 2005 (Ergonomics of the thermal environment - Analytical determination and interpretation of thermal comfort using calculation of the PMV and PPD indices and local thermal comfort criteria). - Ергономіка теплових умов. Аналітичне визначення та опис теплового комфорту за PMV (прогнозованого осередненого значення тепловідчуття) та PPD (прогнозованого проценту незадоволених)
6.1.5. ДСТУ Б EN 15251:2007 (Indoor environmental input parameters for design and assessment of energy performance of buildings addressing indoor air quality, thermal environment, lighting and acoustics). - Вхідні параметри мікроклімату приміщень для проектування та оцінки енергетичних характеристик будівель із забезпеченням якості внутрішнього повітря, теплового комфорту, освітлення та акустики.
6.2. СТАНДАРТИ З ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ БУДИНКІВ ТА ЕНЕРГЕТИЧНОГО ІНСПЕКТУВАННЯ ІНЖЕНЕРНИХ СИСТЕМ БУДИНКІВ
6.2.1. ДСТУ Б EN 15217:2007 (Energy performance of buildings - Methods for expressing energy performance and energy certification of buildings). - Енергетичні характеристики будівель. - Метод експрес оцінки виконання та енергетичної сертифікації будівель.
6.2.2. ДСТУ Б EN 15378:2007 (Heating systems in buildings - Inspection of boilers and heating systems). - Системи теплозабезпечення будівель - Інспектування котлів та систем теплоспоживання.
6.2.3. ДСТУ Б EN 15239:2007 (Ventilation for buildings - Energy performance of buildings - Guidelines for inspection of ventilation systems). - Вентиляція будівель. - Енергетичні характеристики будівель - Керівництво з інспектування систем вентиляції.
6.2.4. ДСТУ Б EN 15240:2007 (Ventilation for buildings - Energy performance of buildings - Guidelines for inspection of air-conditioning systems).- Вентиляція будівель. - Енергетичні характеристики будівель - Керівництво з інспектування систем кондиціонування.
6.2.5. ДСТУ Б EN 15241:2007 (Ventilation for buildings - Calculation methods for energy losses due to ventilation and infiltration in commercial buildings). - Вентиляція будівель. - Розрахунковий метод енерговитрат на вентиляцію та інфільтрацію в будівлях.
6.3. СТАНДАРТИ З КОМПЛЕКСНОГО ВИЗНАЧЕННЯ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМ ЕНЕРГОСПОЖИВАННЯ БУДИНКІВ РАЗОМ З РІЗНОМАНІТНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ ЕНЕРГІЇ
................Перейти до повного тексту