1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Н А К А З
28.10.2002 N 6
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Генеральної прокуратури N 6/3гн від 07.05.2004 )
Про організацію діяльності прокурорів по представництву інтересів громадянина або держави в суді та нагляду за додержанням законів у виконавчому провадженні
З метою забезпечення належного виконання конституційної функції представництва прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді, ефективного використання всіх форм представницької діяльності, особистої відповідальності прокурорів за цей напрям роботи та дійового впливу на стан додержання законів при виконанні судових рішень, керуючись ст. 15 Закону України "Про прокуратуру",
НАКАЗУЮ:
1. Управлінню представництва інтересів громадян і держави в судах Головного управління з питань підтримання державного обвинувачення, представництва в судах та нагляду за виконанням судових рішень, Головному управлінню військових прокуратур Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, міським, районним, міжрайонним та прирівняним до них прокурорам:
1.1. Вважати реалізацію конституційної функції представництва інтересів громадянина або держави в суді одним з дійових засобів утвердження верховенства права, зміцнення правопорядку, захисту та поновлення порушених прав і законних інтересів громадян та держави.
1.2. Враховувати, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Прокурору самостійно визначати підстави для представництва у судах та форму його здійснення, брати участь у будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
1.3. Вживати у межах своєї компетенції, за наявності підстав для захисту інтересів громадян або держави, заходи, спрямовані на своєчасне і повне застосування повноважень для пред'явлення в суди і підтримання позовів (заяв), щодо участі у розгляді судами справ та вступу прокурора в справу у будь-якій стадії судочинства, ініціювання перегляду незаконних судових постанов, забезпечення реального виконання судових рішень.
1.4. Забезпечити першочергово заходами всіх форм представницької діяльності прокурорів у суді захист соціальних і майнових прав неповнолітніх, інвалідів, інших громадян, які неспроможні самостійно захистити свої права або реалізувати процесуальні повноваження, а також відшкодування збитків державі та захист економічних та інших державних інтересів, які порушуються чи можуть бути порушені внаслідок протиправних діянь фізичних або юридичних осіб.
1.5. Своєчасно і обгрунтовано, із зазначенням вмотивованих підстав представництва пред'являти у суди позови (заяви) на захист прав і свобод окремих громадян, які через фізичний чи матеріальний стан або з інших поважних причин неспроможні самостійно захистити свої порушені права, невизначеного кола осіб, права яких порушуються, а також на захист прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Повно використовувати при організації і проведенні позовної роботи відомості органів державного контролю, матеріали перевірок з різних напрямів діяльності прокурора, насамперед нагляду за додержанням і застосуванням законів, матеріали кримінальних справ, цивільних, господарських справ і справ про адміністративні правопорушення.
1.6. Виконувати вимоги статей 137, 248-15 ЦПК України та статей 2, 54 ГПК України щодо форми і змісту позовів (заяв), посилатись на норми матеріального і процесуального права та на підзаконні акти, якими регулюються дані правовідносини, і на конкретні докази, долучати їх до позовних заяв.
1.7. Ініціювати одночасно з пред'явленням позову (заяви) вжиття заходів до забезпечення позовних вимог у порядку, встановленому чинним законодавством, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду. Вказувати на конкретний спосіб забезпечення позову та мотивувати необхідність його застосування судом. Не залишати без реагування випадки безпідставної відмови у вжитті заходів до забезпечення позову.
1.8. Дотримуватись вимог закону щодо підсудності спорів, своєчасно реагувати на факти безпідставного повернення позовів судами.
1.9. Одночасно з пред'явленням позову (заяви) до суду його копію надсилати в прокуратуру вищого рівня, а в разі звернення до суду не за місцем знаходження прокуратур копію позову (заяви) разом з матеріалами в обгрунтування позовних вимог також надсилати відповідному прокурору для забезпечення участі у розгляді справи і письмово інформувати про це суд, до якого направлено позов (заяву). Прокурору, що забезпечував участь у суді, невідкладно письмово повідомляти прокурора, який направив позов, про результати його розгляду.
1.10. По кожному позову, пред'явленому у цивільному і господарському судочинстві, вести наглядове провадження, у якому зосереджувати копії позову, позовних матеріалів, довідку про участь і результати розгляду справи з висновком про законність рішення, погодженим з керівником прокуратури (структурного підрозділу).
2. При виявленні підстав для захисту прав громадян і державних інтересів шляхом застосування представницьких повноважень Головним управлінням, управлінням і відділам Генеральної прокуратури України, управлінням і відділам прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових прокуратур регіонів та Військово-Морських Сил України узгоджувати з підрозділами представництва інтересів громадян і держави в судах та своєчасно передавати до них, а в міських, районних, міжрайонних та прирівняних до них прокуратурах - працівникам, закріпленим за даною ділянкою роботи, оформлені відповідно до чинного законодавства позови або заяви з матеріалами, що подаються до суду як докази.
Підрозділам представництва інтересів громадян і держави в судах, працівникам, закріпленим за даною ділянкою роботи, після остаточного погодження підстав для представництва, змісту та форми позовів (заяв) надсилати їх до суду, забезпечувати участь у розгляді позовів (заяв) у суді, своєчасне ініціювання перегляду незаконних судових рішень, вживати заходів щодо своєчасного і повного виконання судових рішень у справах за позовами прокурора, формувати наглядові провадження по кожному позову (заяві), вести облік та звітність із зазначених питань.
3. Забезпечити обов'язкову участь прокурора у розгляді судами справ, порушених за позовами та заявами прокурора, а також у випадках, передбачених законом, або коли суд визнає це за необхідне. Цей обов'язок у місцевих загальних судах виконувати, як правило, прокурорам за місцезнаходженням суду.
3.1. Природоохоронним, транспортним прокурорам, прокурорам з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах забезпечити участь у розгляді справ за їх позовами у місцевих загальних судах за місцем знаходження прокуратур.
3.2. Організацію забезпечення участі прокурора у розгляді справ в апеляційних судах, місцевих господарських судах покласти на підрозділи представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратур областей і прирівняних до них за місцем знаходження апеляційного суду, місцевого господарського суду.
Брати участь у судах апеляційної інстанції у справах за позовами (заявами) прокурора та у справах, по яких внесені апеляційні подання або які розглянуті з участю прокурора; за наявності підстав ініціювати вступ прокурора у справу на стадії її розгляду судом апеляційної інстанції, про що своєчасно повідомляти суд.
3.3. Участь у розгляді справ у порядку представництва у суді прокуратури як юридичної особи здійснювати, як правило, працівникам підрозділів представництва інтересів громадян і держави в судах. Залежно від обставин представляти прокуратуру у суді або залучатись до розгляду таких справ можуть працівники прокуратур або їх структурних підрозділів за місцем знаходження суду або дії яких оскаржуються.
3.4. Забезпечення участі у розгляді господарським судом м. Києва справ за позовами (заявами) прокурорів у спорах, у яких відповідачами є зазначені у частині третій ст. 16 ГПК України вищі, центральні органи виконавчої влади та інші державні органи організовує управління представництва інтересів громадян і держави в судах Генеральної прокуратури України.
4. Активно застосовувати надані законом повноваження щодо участі за своєю ініціативою у розгляді будь-якої справи та вступу у справу, якщо цього вимагає захист прав і законних інтересів громадян або держави. Про намір вступити у розгляд справи, порушеної з ініціативи інших осіб, повідомляти суд письмово, а в судовому засіданні - також і усно.
Забезпечити обов'язкову участь прокурорів при розгляді судами справ про звільнення з-під арешту майна, на яке може бути звернуто стягнення на користь держави, про відшкодування за рахунок державного бюджету шкоди, завданої незаконними діями державних органів, про усиновлення дітей іноземними громадянами, про стягнення сум з (до) бюджету - за наявності обгрунтованих клопотань органів стягнення.
5. Ретельно готуватися до судових засідань, ефективно застосовувати надані процесуальні права, враховувати, що суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих суду доказів. Брати активну участь у дослідженні доказів, з'ясуванні фактичних обставин справи, дотримуватись судової етики, процесуальну позицію у судовому засіданні, у тому числі по суті спору, який вирішується судом, висловлювати відповідно до вимог закону та матеріалів справи. У разі необхідності заявляти перед судом клопотання про постановлення окремих ухвал, своєчасно знайомитись з протоколами судових засідань, надавати на них зауваження, заявляти вимоги щодо обгрунтування висновків суду в окремому процесуальному документі.

................
Перейти до повного тексту