1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 51 від 02.03.94
Про діяльність наукових центрів АН України
Заслухавши та обговоривши доповідь члена Президії АН України академіка АН України Б.С. Стогнія "Про діяльність наукових центрів АН України", Президія АН України відзначає, що наукові центри АН України за час свого існування склали основу регіональної структури Академії наук України, забезпечуючи комплексні дослідження з актуальних регіональних проблем, організацію широкомасштабного впровадження у народне господарство регіонів перспективних наукових розробок.
Сприятливі умови для роботи наукових центрів АН України за нових умов склались у зв'язку з наданням центрам статусу юридичної особи, що дозволило їм ширше використовувати у своїй діяльності економічні підходи, активно залучати до фінансування робіт з актуальних регіональних проблем кошти місцевих бюджетів, широко застосовувати контрактні, підрядні та інші сучасні організаційні форми.
Так, Придніпровський науковий центр, об'єднавши спеціалістів 15 установ та організацій різних відомств, розробив концепцію регіональної системи екологічного моніторингу та програму її реалізації. На виконання робіт з бюджету Дніпропетровської області виділені значні фінансові ресурси.
Західним науковим центром організовано створення регіональної земельної інформаційної системи як основи для формування повноцінного ринку землі. До роботи, що фінансується Львівською обласною держадміністрацією, були залучені спеціалісти з ряду вузів регіону та вчені Академії наук України.
Південним науковим центром розроблено комплексне еколого-економічне обгрунтування будівництва другої черги Дунай-Дністровської зрошувальної системи в Одеській області. Для цієї роботи було залучено понад 50 спеціалістів найвищої кваліфікації з 17 наукових установ, вузів та проектних організацій України, Росії ти Молдови.
Значний обсяг експертних робіт із залученням спеціалістів з цих установ і організацій виконано Північно-східним науковим Центром за замовленням Харківської обласної Ради народних депутатів. За результатами цих експертиз істотні зміни внесені, зокрема, до проектів розширення та технічного переозброєння ряду підприємств м. Харкова.
З ініціативи Донецького наукового центру розроблена Комплексна програма економічного та соціального розвитку Донбасу. Її метою є вирішення актуальних соціальних проблем, підвищення життєвого рівня широких верств населення на основі технічного переозброєння виробництва, диверсифікації галузевої структури шахтарських міст, позитивних екологічних перетворень тощо. У розробці програми взяло участь понад 40 організацій Донецької та Луганської областей. Програма схвалена Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим наукові центри АН України ще не використовують повною мірою надані їм можливості у вирішенні ряду питань, що мають на цей час першорядне значення.
Зокрема, вони не беруть активної участі у справі наукового забезпечення економічних реформ на регіональному (муніципальному) рівні.
Недостатня увага приділяється актуальним для регіонів гуманітарним проблемам, практично поза сферою діяльності наукових центрів залишаються проблеми комунального господарства крупних міст України.
Потрібні більш активні дії у розгортанні інноваційної діяльності, спрямованої на створення у регіонах нових сучасних виробництв, використанні у цій справі можливостей регіональних відділень Державного інноваційного фонду України.
Через недостатньо тісну взаємодію між науковими центрами не набуває поширення в регіонах України позитивний досвід, накопичений окремими центрами по найважливіших напрямах науково-технічної діяльності.
Не повною мірою використовуються можливості наукових центрів розвитку наукового потенціалу в областях України, що не мають власної достатньо розвинутої наукової бази.
Потрібна більша наполегливість у вирішенні важливих регіональних проблем, що мають загальнодержавне значення, в тому числі проблем переробки олександрійського бурого вугілля з метою одержання з нього синтетичного рідкого палива, підвищення обсягів видобутку та переробки нафтогазової сировини в Сумській та Полтавській областях, розташування у північно-західній частині Чорного моря нафтоперевалочного терміналу.
Науковим центрам ще не вдалося досягти належного рівня координації зусиль наукових установ АН України з вузами та науковими установами Української академії аграрних наук, академій медичних та педагогічних наук України у вирішенні актуальних регіональних проблем, питань підготовки наукових кадрів.
Президія Академії наук України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Вважати найважливішим завданням наукових центрів АН України на сучасному етапі розробку та реалізацію ефективної регіональної науково-технічної політики, орієнтованої на вирішення пріоритетних для розвитку регіонів Україна проблем.
2. Затвердити перелік пріоритетних напрямів науково-технічної діяльності наукових центрів АН України по вирішенню актуальних регіональних проблем на найближчу перспективу (додаток 1).
При організації роботи відповідно до затверджених напрямів рекомендувати науковим центрам АН України активно залучати науковий потенціал не тільки установ АН України, але й установ Української академії аграрних наук, академій медичних та педагогічних наук, вузів.
3. Схвалити Типове положення про регіональний науковий центр Академії наук України (додаток 2).
Вважати таким, що втратило чинність, "Положення про науковий центр Академії наук УРСР", затверджене постановою Президії АН УРСР від 10 грудня 1986 р., N 423.
4. З метою широкого розповсюдження в усіх регіонах України позитивного досвіду, накопиченого окремими науковими центрами, вважати за доцільне проведення протягом 1994 р. семінарів та робочих нарад на базі:
Придніпровського наукового центру - по розробці регіональної системи екологічного моніторингу;
Західного наукового центру - створенню банку інформації про земельні ресурси регіону для здійснення заходів по земельній реформі;
Донецького наукового центру - по розробці організаційно-економічного механізму мобілізації регіональних резервів ресурсозбереження та ефективного використання вторинних ресурсів;
Північно-східного наукового центру - по проведенню науково-технічної експертизи технологічного рівня виробництв, в тому числі з точки зору вимог екології;
Південного наукового центру - по розробці регіональної політики раціонального водокористування.
5. Схвалив ініціатив Донецького наукового центру АН України по реалізації договору про творче наукове співробітництво з Північно-Кавказьким науковим центром вищої школи Росії щодо спільного вирішення регіональних проблем.
Донецькому науковому центру АН України щорічно інформувати Президію АН України про хід та результати виконання договору.
6. Схвалити практику реалізації договору про співробітництво Академії наук України з державною адміністрацією Сумської області.
Північно-східному науковому центру АН України провести необхідну організаційну роботу, спрямовану на розширення участі вчених Академії наук України у цій справі, забезпечити дійовий контроль за виконанням договорів.
7. Головам наукових центрів АН України організувати розгляд на засіданнях бюро рад наукових центрів питань:
- про розвиток комплексних наукових досліджень з актуальних для регіонів гуманітарних проблем, в тому числі на базі відповідних кафедр вузів;
- про створення на базі розташованих в регіонах наукових установ АН України та державних університетів учбово-наукових об'єднань з єдиною системою управління та фінансування з боку Академії наук України та Міносвіти України.
8. З метою активізації участі вчених у проведенні економічних реформ на регіональному рівні рекомендувати головам наукових центрів АН України ознайомитися з практикою функціонування науково-економічної Ради при представнику Президента України в м. Києві, створеної в рамках договору про співробітництво між Академією наук України та Київською міською державною адміністрацією, і внести відповідні пропозиції місцевим органам влади.
Інноваційному центру АН України надати науковим центрам АН України необхідне сприяння у цій роботі.
9. Науковим центрам АН України спільно з регіональними відділеннями Державного інноваційного фонду України протягом 1994 року проробити питання про створення регіональних центрів підтримки інноваційної діяльності з урахуванням світового досвіду роботи бізнес-інноваційних центрів і технопарків та використанням можливостей комерційних структур.
Відповідні пропозиції подати до Президії АН України та місцевих органів влади.
10. Придніпровському та Донецькому науковим центрам АН України спільно проаналізувати стан справ з проблеми використання олександрійського бурого вугілля з метою одержання газу та рідкого палива, відповідні пропозиції подати до Президії АН України у II кварталі 1994 р.
11. Звернути увагу Західного наукового центру АН України на необхідність прискорення розробки та подання на розгляд Президії АН України погоджених пропозицій щодо створення Центру людини і права АН України відповідно до постанови Президії АН України від З березня 1993 р. N 63.
12. Південному науковому центру АН України приділяти постійну увагу проблемам транспортування нафти через регіон Українського Причорномор'я, а також конверсії у машинобудуванні та приладобудуванні.
1З. Члену Президії АН України академіку АН України Б.С. Стогнію підготувати на розгляд Президії АН України пропозиції щодо внесення змін до нормативних документів Академії наук України, які б сприяли більш плідному співробітництву наукових центрів з відділеннями та відповідними установами АН України.
14. Відділенням наук АН України при розгляді звітів наукових установ АН України враховувати міру їх участі у вирішенні актуальних регіональних проблем, а також реалізації договору про співробітництво між Академією наук України і Київською міською державною адміністрацією.
15. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Науково-організаційний відділ Президії АН України
Президент Академії наук України
академік АН України

В.о. головного вченого секретаря
АН України
член-кореспондент АН України

Б.Є. Патон



А.П. Шпак
Додаток 1
до постанови Президії
АН України
від 02.03.94 N 51
ПЕРЕЛІК
пріоритетних напрямів науково-технічної діяльності наукових центрів АН України по вирішенню актуальних регіональних проблем на найближчу перспективу
Донецький науковий центр
Перебудова структури і реорганізація господарського комплексу Донбасу.
Розробка ефективної системи управління природокористуванням в Донбасі.
Ресурсозбереження, ефективне використання вторинних ресурсів.
Безпека вуглевидобування.
Західний науковий центр
Підвищення нафто- та газовіддачі родовищ Прикарпаття.
Поліпшення екологічної ситуації у Карпатському регіоні.
Економічна реформа на селі в умовах Західного регіону України.

................
Перейти до повного тексту