1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Н А К А З
22.11.2010 N 403
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного агентства лісових ресурсів N 9 від 21.01.2013 )
Про підвищення якості відведення лісосік
З метою усунення недоліків в роботі та створення необхідних умов для належного відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні вказівки з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу. Встановити термін дії вказаних Методичних рекомендацій до затвердження в установленому порядку Інструкції з відведення і таксації лісосік в лісах, Правил обліку, зберігання, заповнення, видачі бланків лісорубного або лісового квитка та Правил огляду місць використання лісових ресурсів.
2. Голові Рескомлісу АР Крим, начальникам обласних управлінь лісового та мисливського господарства, керівникам установ, підприємств та організацій безпосереднього підпорядкування:
2.1. Запровадити з 01.01.2011 відведення і таксацію лісосік всіх видів рубок, за виключенням освітлень і прочищень, спеціальними підрозділами або бригадами (ланками) з відведення і таксації лісосік, склад (зміна складу) яких затверджується наказом державного лісогосподарського підприємства за погодженням з Рескомлісом АР Крим, обласним управлінням лісового та мисливського господарства.
2.2. Забезпечити з 01.01.2011 спеціальні підрозділи, бригади (ланки) з відведення і таксації лісосік відповідними клеймами.
2.3. Надати до 01.12.2010 Держкомлісгоспу накази про склад спеціальних підрозділів або бригад (ланок) з відведення і таксації лісосік.
3. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступників Голови Держкомлісгоспу згідно із розподілом обов'язків.
Голова М.Х.Шершун
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
комітету лісового
господарства України
22.11.2010 N 403
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків ( 761-2007-п ) та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу
1. Загальні положення
1.1. Ці Методичні вказівки застосовується при виділенні лісових ділянок для проведення:
рубок головного користування;
рубок формування і оздоровлення лісів (догляду, санітарних, лісовідновних, переформування, пов'язаних з реконструкцією, ландшафтних), інших заходів з формування і оздоровлення лісів (догляд за підростом, за підліском, за узліссям, за формою стовбура та крони дерев, прокладання квартальних просік і створення протипожежних розривів);
інших заходів, пов'язаних з веденням лісового господарства (рубка рідколісся, рубка поодиноких дерев, відведення лісосік, рубка модельних дерев, очищення від захаращеності, будівництво (ремонт) лісових шляхів, рубки догляду в незімкнутих лісових культурах тощо);
інших заходів, не пов'язаних з веденням лісового господарства (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів, розширення (розчищення) існуючих інженерних споруд, охоронних зон, смуг вздовж кордону тощо).
1.2. Відповідальність за додержанням вимог Методичних вказівок покладається на керівників підприємств, установ, організацій.
2. Підготовка та порядок відведення і таксації лісосік
2.1. Перед початком робіт з відведення лісових ділянок для заготівлі деревини державними лісогосподарськими підприємствами в розрізі структурних підрозділів (лісництв), категорій лісу, господарських секцій і переважаючих порід складається проект плану відведення лісосік на рік.
2.2. За результатами розгляду проекту плану керівник підприємства видає наказ "Про відведення лісових ділянок для заготівлі деревини", яким передбачається подекадний план-графік відведення лісових ділянок спеціальними підрозділами або бригадами (ланками) з відведення і таксації лісосік (далі - підрозділи з відведення і таксації лісосік).
2.3. Виділення лісових ділянок для заготівлі деревини під час проведення рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів (крім рубок освітлення і прочищення) здійснюють підрозділи з відведення і таксації лісосік, склад яких затверджують державні лісогосподарські підприємства за погодженням з Рескомлісом АР Крим, обласними управліннями лісового та мисливського господарства (далі - органи Держкомлісгоспу).
2.4. У випадку коли до підрозділів з відведення і таксації лісосік входять особи, які одночасно являються службовими особами апарату підприємства, або їх структурних підрозділів, дотримуються наступних вимог:
перелік дерев виконують службові особи, що входять до складу державної лісової охорони;
відбір, обмір модельних дерев і встановлення розрядів висот проводять під керівництвом заступника керівника, в обов'язки якого входить організація та контроль за відведенням і таксацією лісосік (головний лісничий).
До складу підрозділів з відведення і таксації лісосік, що проводять перелік, забороняється включати службових осіб, які в наступному будуть організовувати чи проводити лісозаготівельні роботи.
2.5. На лісових ділянках зі щільністю радіоактивного забруднення ізотопами цезію більш як 1 Кі/кв.км здійснюється обстеження з метою уточнення рівнів радіоактивного забруднення ґрунту та деревини радіонуклідами (з рубкою модельних дерев) із залученням фахівців лісових випробувальних радіологічних лабораторій.
2.6. Якщо у процесі відведення лісосік встановлено, що деревостани не можуть бути відведені в рубку через виявлені розбіжності з даними лісовпорядкування (невірне визначення віку, переважаючої породи тощо), складається акт про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування (додаток 1), який направляється органам Держкомлісгоспу для затвердження, та внесення змін до матеріалів лісовпорядкування в установленому порядку.
2.7. Відведення лісосік проводиться для:
рубок головного користування - за один рік до початку року рубки;
рубок та заходів формування і оздоровлення лісів (за винятком санітарних рубок), - в рік, що передує початку року рубки (рубок освітлення та прочищення - в облистяному стані);
санітарних рубок - з дотриманням вимог Санітарних правил в лісах;
інших заходів, пов'язаних і не пов'язаних з веденням лісового господарства - за фактичною необхідністю.
Відведення лісосік для рубок головного користування може проводитись у термін менш ніж за один рік до початку рубки у разі затвердження нової (у перший рік її дії) розрахункової лісосіки.
3. Відмежування лісосік
3.1. Роботи з відмежування лісосік включають:
огляд ділянки на предмет доцільності проведення запланованого заходу;
прорубування візирів, за винятком сторін, що мають чітко визначені на місцевості розмежувальні лінії;
встановлення лісогосподарських стовпів та пікетних кілків;
відмежування неексплуатаційних ділянок в межах лісосіки;
промірювання межових ліній, вимірювання румбів (кутів) між ними або встановлення координат точок повороту при використанні приладів глобальної системи позиціонування (GPS);
прив'язка до квартальних стовпів або інших постійних орієнтирів, які позначені у матеріалах лісовпорядкування.
При чітких межах, ділянки (крім суцільних рубок), можуть не відмежовуватися (за винятком огляду ділянки на предмет доцільності проведення запланованого заходу, встановлення лісогосподарських стовпів та пікетних кілків, відмежування неексплуатаційних ділянок в межах лісосіки). Площі ділянок у цих випадках визначаються за матеріалами лісовпорядкування.
3.2. На візирах лісосік, що відводяться під суцільні рубки, зрубують усі дерева з діаметром менше 16 см (товщі дерева обходять) зі звалюванням їх у бік лісосіки. Уздовж візирів дерева, що прилягають до лісосіки з протилежного боку, затесуються без пошкодження камбію та клеймуються на висоті 1,3 м від кореневої шийки (далі - на висоті 1,3 м).
На візирах лісосік, що відводяться під несуцільні рубки, дерева як правило, не зрубують, а візири розчищають шляхом обрубування сучків і гілок, а також рубки чагарнику. Ширина прорубаних візирів повинна бути не менш як 0,5 м.
3.3. Зйомка меж і прив'язка лісосік виконуються за допомогою повірених інструментів та приладів.
3.4. Відведення лісосік здійснюється в межах таксаційного виділу.
3.5. В куті лісосіки, від якого здійснюється прив'язка, встановлюється лісогосподарський знак (стовп), розмір, форма, а також надпис на якому, повинні відповідати ДСТУ 3534-97.
На кутах поворотів при зйомці лісосік суцільних зрубів встановлюються лісогосподарські стовпи, на інших лісосіках - пікетні кілки (за розміром, і формою відповідно ДСТУ 3534-97).
3.6. Якщо незалежно від року рубки в точці прив'язки сходяться дві або кілька суміжних лісосік (ділянок), встановлюється один стовп, при цьому кількість щік для написів збільшується.
3.7. У написі на стовпі зазначається тільки експлуатаційна площа лісосіки. В експлуатаційну площу лісосік суцільних рубок не включаються:
лісові ділянки, не вкриті лісовою рослинністю і нелісові землі площею більш як 0,1 га;
лісові ділянки молодняків і середньовікових деревостанів, розташовані серед стиглих деревостанів, площею більш як 0,3 га.
3.8. Лісові ділянки, що не підлягають вирубуванню, в межах лісосік, відведених під суцільні рубки, відмежовуються візирами з установленням лісогосподарських стовпів, на яких наноситься номер виділу, номер точки та робиться напис "НД" (неексплуатаційна ділянка). Площа таких ділянок визначається за допомогою геодезичної зйомки. Прив'язка здійснюється до ближньої точки повороту лісосіки.
3.9. На лісосіках, відведених під суцільні санітарні, лісовідновні, ландшафтні рубки, рубки переформування, пов'язані з реконструкцією, проводиться облік підросту відповідно до Інструкції з проектування, технічного приймання, обліку та оцінки якості лісокультурних об'єктів.
3.10. Після відмежування ділянок, призначених у рубку, проводиться таксація лісосік. Метод таксації залежить від виду обліку, рубки і характеру деревостану.
4. Види обліку і таксація лісосік
4.1. Облік деревини на виділених лісосіках здійснюється за:
площею;
кількістю дерев, що призначені в рубку (подеревно);
кількістю заготовленої деревини.
4.2. Відбір дерев у рубку здійснюється для усіх видів рубок (крім суцільних), якщо діаметр дерев на висоті 1,3 м, що призначаються до рубки, 8 см і більше. Одночасно з відбором дерев у рубку проводиться клеймування цих дерев біля шийки кореня і позначення категорії технічної придатності на висоті 1,3 м.
4.3. Віднесення лісосік до конкретних видів рубок догляду здійснюється з урахуванням віку деревостанів на рік запланованої рубки, а не року відведення в рубку.
4.4. Перелік дерев здійснюється починаючи з 8 см за ступенями товщини:
2-сантиметровими при середньому діаметрі деревостану менш як 16 см;
4-сантиметровими при середньому діаметрі деревостану 16 см і більше.
4.5. При обліку деревини за площею і за кількістю дерев, що призначені у рубку, проводиться перелік дерев з обміром їхніх діаметрів на висоті 1,3 м і поділом за породами, ступенями товщини, а також категоріями технічної придатності.
Діаметр вимірюється перпендикулярно поздовжній осі стовбура.
Розгалужені дерева (з розгалуженням нижче 1,3 м) та стовбури, що ростуть з одного пенька слід обліковувати як окремі дерева.
Якщо на висоті 1,3 м є будь-яка нерівність стовбура, яка заважає проводити вимірювання, то діаметр встановлюється як середньозважене значення між рівновіддаленими від висоти 1,3 м нижнім і вищим замірами.
Якщо на висоті 1,3 м стовбур має неправильно циліндричну форму (наприклад, дерева, що вийшли з підсочування), діаметр встановлюється як середньозважене між замірами у двох взаємно перпендикулярних напрямках.
На схилах та у дерев з кореневими підпірками діаметр вимірюється на висоті 1,3 м над землею з підвищеного боку.
4.6. Дерева розподіляють за технічною придатністю на:
ділові - дерева, в яких загальна довжина ділової частини (лісоматеріали круглі, крім дров і дров'яної деревини для технологічних потреб) у нижній половині стовбура становить 6,5 м і більше, а в дерев заввишки до 20 м - не менше однієї третини їхньої висоти;
напівділові - дерева з протяжністю ділової частини у нижній половині стовбура від 2 до 6,5 м;
дров'яні - дерева з протяжністю ділової частини у нижній половині стовбура менше 2 м.
Пошкоджені в нижній частині стовбури дерев, якщо пошкодження не розповсюджується вище 2,5 м від комлевої частини, відносяться до ділових за умови, що довжина ділової частини залишається не менше 6,5 м.
4.7. Віднесення дерев до різних категорій технічної придатності здійснюється за результатами огляду стовбура і визначення наявних вад за зовнішніми ознаками.
У разі виникнення сумнівів щодо вірності визначення категорій технічної придатності дерев через наявність внутрішніх гнилей і прихованих вад проводиться рубка модельних дерев з наступним розкряжуванням.
Після огляду та проведених замірів зрубаних модельних дерев складається акт, на підставі якого обраховується матеріальна оцінка та наступне оформлення лісорубного квитка, після чого проводиться зберігання або вивезення деревини та огляд місць заготівлі деревини на загальних підставах.
4.8. Залежно від категорії технічної придатності, дерева позначають різцем (без пошкодження камбію): ділові - однією рискою (|); напівділові - двома (||); дров'яні - трьома (|||). Позначення можуть бути нанесені фарбою.
4.9. При проведенні суцільних рубок застосовується облік за площею, таксація лісосік здійснюється методом суцільного переліку.
4.10. Суцільний перелік здійснюється в кожній ділянці окремо, шляхом обміру діаметрів дерев мірною вилкою в порядку, встановленому пунктами 4.4 - 4.6 цих Методичних вказівок, та занесенням результатів обміру до польової перелікової відомості дерев, призначених в рубку (додаток 2) без їх клеймування.
4.11. Для визначення розряду висот у межах лісосіки (ділянки) для переважаючої деревної породи, а також складових із часткою три і більше одиниці у складі деревостану вимірюються висоти дев'яти дерев, по три дерева (модельні дерева) у трьох ступенях товщини, що мають найбільшу кількість дерев основного ярусу. Для інших порід вимірюються висоти у трьох дерев із ступеня товщини, що має найбільшу кількість дерев основного ярусу.
4.12. Модельні дерева для обміру вибираються рівномірно на усій площі лісосіки, крім нахилених дерев (кут нахилу від вертикальної осі більш як 30 град.) і нумеруються.
На висоті 1,5 м робиться щока (без пошкодження камбію) і напис, де вказується: порядковий номер модельного дерева (для кожної деревної породи окремо), діаметр на висоті 1,3 м та його висота. Напис виконують чорною олійною фарбою картографічним шрифтом (рисунок В.3 додатка В ДСТУ 3534-97).
4.13. У кожного модельного дерева, вибраного з відповідних ступенів товщини, обмірюється висота з точністю до 0,5 м. Результати обміру заносять у польову перелікову відомість.
4.14. Польові перелікові відомості підписують виконавці і несуть відповідальність за достовірність даних та оформлення лісосік у натурі. Переписування польових матеріалів (перелікових відомостей, абрисів, матеріалів зйомки) не допускається.
4.15. У польовій переліковій відомості зазначаються цінні та рідкісні дерева, занесені до Червоної книги України, плюсові дерева, насінники або їх групи, дерева з наявністю дупел та гнізд птахів, інші дерева, які не підлягають вирубуванню і залишаються на лісосіках. На цих деревах на висоті 1,5 м наносять кільце завширшки 10 см червоною фарбою та порядковий номер. На підставі польової перелікової відомості інформація про наявність таких дерев із зазначенням кількості за породами вноситься до лісорубного квитка як такі, що не підлягають вирубуванню.
4.16. При проведенні вибіркових рубок та рубки поодиноких дерев застосовується обліку деревини за кількістю дерев, що призначені в рубку.
За необхідності орган Держкомлісгоспу, може запровадити при здійсненні відведення і таксації лісосік вибіркових санітарних рубок нумерацію дерев, що підлягають вирубуванню із складанням спеціальної відомості та зазначенням причин включення до рубки кожного дерева.
4.17. При проведенні рубок освітлення і прочищення а також при неможливості застосування інших видів обліку під час ліквідації наслідків стихійного лиха (пожежі, вітровали, буреломи тощо), застосовується облік за кількістю заготовленої деревини.
Для дерев, що призначаються в рубку, діаметром менше 8 см, запас попередньо визначають за даними пробних площ, матеріалами лісовпорядкування або окомірної таксації, а якісну характеристику - за товарними таблицями. У подальшому кількість заготовленої деревини уточнюється обмірюванням.
4.18. Для обґрунтування догляду та попереднього визначення кількості деревини, що підлягає вирубуванню, під час проведення освітлення, прочищення, а також проріджування (якщо середній діаметр дерев, що призначаються в рубку, менше 8 см) закладають пробні площі, величина яких становить 3% від площі ділянки в чистих за складом деревостанах або 5% - в змішаних. При площі ділянки до 3-х гектарів закладають одну пробну площу, понад 3 гектари - дві.
4.19. Пробні площі розміщують на ділянці у місцях, характерних за породним складом, кількістю дерев, середнім діаметром і висотою, відмежовуються візирами з установленням у кутах пікетних кілків, із написом "ПП".
За результатами складається акт відведення лісосіки (додаток 3).
5. Матеріальна і грошова оцінка лісосік
5.1. При матеріальній оцінці лісосік визначається загальний запас деревини з розподілом ліквідного запасу стовбурової деревини на ділову і дров'яну. Ділова деревина розподіляється за категоріями крупності (велика, середня, дрібна).
За необхідності територіальний орган Держкомлісгоспу може запровадити обчислення середнього об'єму хлиста та розподіл запасу ділової деревини за сортиментами і сортами.
5.2. Грошова оцінка здійснюється в цілому для лісосіки на основі чинних нормативів.
5.3. Для матеріальної оцінки лісосік використовуються сортиментні таблиці:
для рубок освітлення, прочищення та проріджування, а також рубок, пов'язаних з реконструкцією та ландшафтних рубок (в залежності від віку) - "Сортиментні таблиці для таксації молодняків і середньовікових деревостанів" (під редакцією А.А.Строчинського) Київ, УСГА, 1993, 464 с.;
для інших рубок формування і оздоровлення лісів (крім санітарних рубок) - "Сортиментні таблиці для таксації лісу на корені" (під редакцією К.Є.Нікітіна) Київ, Урожай, 1984, 632 с.;
для санітарних рубок - в залежності від віку деревостану.
5.4. При обробці матеріалів переліку дані з польової перелікової відомості щодо кількості дерев на виділі за породами, ступенями товщини і категоріями технічної придатності переносять у переліково-оцінювальну відомість.
Кількість напівділових дерев у межах ступені товщини розділяють порівну на ділові і дров'яні, а при непарній їх кількості - дерево, що залишається непарним, починаючи з меншої ступені товщини, почергово відносять до дров'яних або ділових.
5.5. На основі обмірів висот модельних дерев, обчислюють середньоарифметичні висоти ступені товщини.
За допомогою таблиць розрядів висот визначають розряд висот для кожної із вибраних ступенів товщини. Середній розряд висоти по породі встановлюється, як середньоарифметичний із розрядів за ступенями товщини.
У складних деревостанах, коли перелік дерев проводиться за ярусами, розряди висот визначаються для ярусу, а в необхідних випадках - за віковими поколіннями.
5.6. Складається відомість чергової лісосіки на рік (додаток 4) по державному лісогосподарському підприємству у розрізі: лісотаксових поясів, структурних підрозділів, категорій лісів, господарств, господарських секцій, систем та видів (способів) рубок у 2 примірниках.
6. Порядок і строки передачі відведених лісосік
6.1. Після проведення робіт з відведення і таксації лісосік провадиться попередня передача лісосік для заготівлі деревини.
6.2. Державні лісогосподарські підприємства в рік, що передує року початку рубки, але не пізніше 1 жовтня, пред'являють лісозаготівельникам відведені лісосіки з документами матеріально-грошової оцінки для попередньої передачі.
6.3. Дозвіл на проведення рубки оформляється лісорубним квитком.
6.4. Лісорубний квиток видається для кожного лісокористувача окремо на кожну лісосіку (лісову ділянку).
Видача лісорубного квитка одному лісокористувачу на декілька лісосік допускається за умови, якщо до них застосовується однакові вид і спосіб рубки та однаковий спосіб обліку деревини.
6.5. Записи у бланках лісорубного квитка здійснюються чорнилом темного кольору за допомогою ручок, друкарських машинок, принтерів, інших засобів, які забезпечують збереження цих записів протягом встановленого терміну зберігання документів та запобігають внесенню несанкціонованих виправлень.
6.6. Заповнення всіх примірників бланків лісорубного або лісового квитка повинно проводитися акуратно і чітко. Підчищання не допускаються.
6.7. Необхідні виправлення на бланках лісорубного квитка виконуються чорнилом червоного кольору. Неправильно написане закреслюється і над закресленим надписується правильний текст або цифри. Закреслення здійснюється однією рискою так, щоб можна було прочитати виправлене.
Відмітки і виправлення, внесені після видачі лісорубного квитка, повинні бути підписані особами, які мають право видачі лісорубного квитка і завірені печаткою. Зазначені виправлення вносяться у всі примірники лісорубного квитка одночасно й однакового змісту.
6.8. Протягом визначеного строку заготівлі деревини у бланках лісорубного проводяться необхідні написи й відмітки про дозвіл на вивезення деревини після огляду місць рубок, про дозволену відстрочку на заготівлю і вивезення заготовленої деревини, здійснення індексації (знижки) тощо. Відмітки і записи робляться на всіх трьох примірниках лісорубного квитка.
6.9. Для заготівлі деревини під час проведення рубок головного користування:
перший примірник лісорубного квитка видається структурному підрозділу з ведення лісового господарства або заготівлі деревини;
другий примірник лісорубного квитка знаходиться у державному лісогосподарському підприємстві;
третій примірник лісорубного квитка залишається в органі Держкомлісгоспу.
6.10. Для заготівлі деревини під час проведення рубок і заходів формування та оздоровлення лісів, інших заходів, пов'язаних і не пов'язаних з веденням лісового господарства:
перший примірник лісорубного квитка видається структурному підрозділу з ведення лісового господарства або проведення зазначених заходів;
другий і третій (незаповнений) примірники лісорубного квитка залишаються державному лісогосподарському підприємстві.
6.11. Відповідальна особа за виписку протягом трьох днів після їх виписування, внесення відміток і виправлень передає в бухгалтерію другі примірники лісорубних квитків для проведення відповідних розрахунків, якщо передбачено внесення плати за заготівлю деревини. Лісорубний квиток з відміткою бухгалтерії про виконані операції повертається відповідальній особі за виписку для подальшого використання в роботі.
6.12. Видача лісорубних квитків проводиться протягом року.
6.13. У необхідних випадках (перевірки, запити правоохоронних органів тощо), за рішенням керівника підприємства або органу Держкомлісгоспу можуть робитися ксерокопії лісорубних квитків.
6.14. При втраті примірника лісорубного квитка, відповідною комісією складається акт. До складу комісії входить відповідальна особа за виписку, особа, яка отримала лісорубний квиток та представник бухгалтерії. В разі потреби, замість загублених виписуються нові примірники лісорубного квитка (дублікати). На заново виписаному примірнику робиться напис "Замість втраченого Серія ______, N ________".
Невикористані примірники комплекту бланків лісорубного квитка перекреслюються по діагоналі і зберігаються разом із зіпсованими бланками в окремій папці.
6.15. З дня видачі лісорубного квитка претензії службових осіб, які провадять лісозаготівлі, про незгоду з матеріально-грошовою оцінкою лісосік не приймаються.
7. Заповнення бланків лісорубного квитка ( 761-2007-п )
7.1. У рядках "Система рубок" та "Вид, спосіб рубки" відповідно вказується:
Рядок "Система рубок" Рядок "Вид, спосіб рубки"
рубки головного користування -
суцільні
суцільнолісосічна -
вузьколісосічна (варіанти -
середньолісосічна,
широколісосічна, діляночна)
рубки головного користування -
поступові
рівномірно-поступова -
рівномірно-поступова
двоприйомна (варіанти -
рівномірно-поступова
триприйомна);
групово-поступова -
групово-поступова триприйомна
(варіанти - групово-поступова
чотириприйомна);
смугово-поступова -
смугово-поступова двоприйомна
(варіанти - смугово-поступова
триприйомна).
Вказується також - номер
прийому, або кінцевий прийом
рубки головного користування -
вибіркові
добровільно-вибіркова
рубки головного користування -
комбіновані
комбінована
рубки формування і оздоровлення
лісів - догляду
освітлення;
прочищення;
проріджування;
прохідна рубка
рубки формування і оздоровлення
лісів - санітарні
суцільна санітарна;
вибіркова санітарна
рубки формування і оздоровлення
лісів - комплексні (номер
прийому)
лісовідновна - вибірковий;
лісовідновна - поступовий;
переформування - вибірковий
рубки формування і оздоровлення
лісів - реконструктивні
реконструктивна - вибірковий
(суцільний)
рубки формування і оздоровлення
лісів - ландшафтні
догляду - вибірковий;
реконструктивна - вибірковий
(суцільний);
регулювання співвідношення
ландшафтів - вибірковий;
пейзажні - вибірковий;
планування територій -
суцільний (вибірковий)
інші заходи з формування
і оздоровлення лісів
догляд за підростом -
вибірковий;
догляд за підліском -
вибірковий;
догляд за узліссям -
вибірковий;
догляд за формою стовбура
та крони - вибірковий;
прокладання квартальних
просік - суцільний;
створення протипожежних
розривів - суцільний
інші заходи, пов'язані
з веденням лісового господарства
рубка рідколісся - суцільний;
рубка поодиноких дерев -
вибірковий;
відведення лісосік -
вибірковий;
рубка модельних дерев -
вибірковий;
очищення від захаращеності -
вибірковий;
будівництво (ремонт) лісових
шляхів - суцільний
(вибірковий);
рубки догляду в незімкнутих
лісових культурах - вибірковий;
інше
заходи, не пов'язані з веденням
лісового господарства
розчищення у зв'язку
з будівництвом (гідровузлів
трубопроводів, шляхів тощо);
розширення (розчищення)
існуючих інженерних споруд,
охоронних зон, смуг вздовж
кордону тощо;
інше
7.2. У рядку "Спосіб обліку" указується спосіб обліку деревини на виділених лісосіках відповідно до пункту 4.1 цих Методичних вказівок.
7.3. У рядку "На підставі" вказується підстава для заготівлі деревини під час проведення:
рубок головного користування - дата і номер наказу Мінприроди про затвердження розрахункової лісосіки, матеріали лісовпорядкування;
рубок і заходів формуванням та оздоровленням лісів - матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проведені власниками лісів і постійними лісокористувачами;
інших заходів - відповідні рішення про необхідність вирубування дерев і чагарників.
Після слова "дозволяється" вказується повне найменування лісокористувача та структурний підрозділ з ведення лісового господарства або заготівлі деревини.
У рядку "рубати в рахунок" вказується "ліміту заготівлі деревини в порядку рубок головного користування ____ року" або "заходів з формування і оздоровлення лісів (інших заходів) відповідно до завдань ____ року".
7.4. У рядку "Лісотаксовий пояс" вказується встановлений відповідно до законодавства лісотаксовий пояс.
7.5. У рядку "Розряд такс" вказується встановлений відповідно до матеріалів лісовпорядкування лісотаксовий розряд.
7.6. У таблиці лісорубного квитка:
у графі "Категорія лісів" вказуються цифрові показники:
1 - для лісів природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення;
2 - для рекреаційно-оздоровчих лісів;
3 - для захисних лісів;
4 - для експлуатаційних лісів.
у графах "Номер кварталу" і "Номер виділу, ділянки" вказуються відповідні показники з матеріалів лісовпорядкування;
у графі "Площа ділянки, гектарів" вказується експлуатаційна площа ділянок із точністю до 0,1 гектара;
у графі "Господарство" вказується встановлене за головною породою відповідно до матеріалів лісовпорядкування господарство (хвойне, твердолистяне, м'яколистяне);
вказується площа, на якій необхідно зберегти підріст і його кількість, відповідно до проведеного при відведенні лісосік обліку;
маса відповідних категорій деревини вказується відповідно до переліково-оцінювальної відомості з точністю до 1 куб.м за мінусом маси деревини, заготовленої по раніше виписаних лісорубних квитках у зв'язку з проведенням підготовчих робіт;
нормативна вартість відповідних категорій деревини вказується відповідно до переліково-оцінювальної відомості з точністю до 1 гривні;
у графі "Належить сплатити з урахуванням індексації (знижки), гривень" вказується сума, що належить до сплати, з врахуванням індексації (знижки) з точністю до 1 гривні. При безкоштовному відпуску деревини проставляється: "безоплатно".
7.7. У лісорубному квитку, який виписується на дві і більше лісосіки або ділянки, показники по кожній з них заповнюється окремим рядком, а в кінці таблиці вказується загальний підсумок для усіх граф.
7.8. У рядку "Підстава для індексації (знижки)" вказується встановлені згідно із законодавством або рішеннями відповідних органів підстави для індексації (знижки) нормативної вартості і її величина (коефіцієнт, відсоток).
7.9. У рядку "Строк внесення плати за деревину, що відпускається" вказуються розміри плати у відсотках і строки, визначені в установленому законодавством порядку.
7.10. У рядку "Вирубуванню не підлягають" наводиться перелік наявних цінних і рідкісних видів дерев та чагарників, занесених до Червоної книги України, насінників і плюсових дерев, інших дерев, що не підлягають вирубуванню.
7.11. У рядку "Строк закінчення заготівлі" вказується термін закінчення заготівлі деревини, встановлений у відповідності з строками використання лісових ресурсів, визначеними Порядком спеціального використання лісових ресурсів.
7.12. У рядку "Вивезення дозволяється" вказується:
"одночасно з заготівлею після приймання в установленому порядку заготовленої лісопродукції".
7.13. У рядку "Строк закінчення вивезення" вказується термін закінчення вивезення деревини відповідно до Порядку спеціального використання лісових ресурсів.
7.14. У рядку "Умови зберігання деревини" вказується умови зберігання деревини відповідно до вимог, встановлених Санітарними правилами в лісах.
7.15. У рядку "Спосіб очищення" вказується спосіб очищення лісосік від порубкових решток (для всіх лісосік, внесених до лісорубного квитка, а при необхідності - окремо для кожної з них, або їх частин).
7.16. У рядку "Особливі умови" вказуються особливості проведення лісосічних робіт залежно від категорій лісів, породного складу деревостанів, лісорослинних умов, способів лісовідновлення тощо, а також інші вимоги, передбачені нормативно-правовими актами з питань використання лісових ресурсів.
У випадку проведення підготовчих робіт з 1 грудня року, що передує тому, на який лісосіка призначена до рубки, у рядку "Особливі умови" додатково зазначається про підготовчі роботи".
7.17. У рядку "Відмітки про надання відстрочення на заготівлю та вивезення деревини" вказуються відмітки про терміни відстрочення відповідно до Порядку спеціального використання лісових ресурсів за підписом осіб, які мають право видачі лісорубних квитків і завірені відповідною печаткою. Зазначається також номер і дата платіжного доручення про внесення плати за надання відстрочення.
8. Огляд місць заготівлі деревини
8.1. Огляду підлягають всі місця заготівлі деревини.
Облік результатів огляду проводиться окремо на кожній лісосіці, вказаній в лісорубному квитку окремим рядком. Огляду підлягають також 30-метрові смуги, суміжні з лісосіками.
8.2. До початку огляду видається наказ лісогосподарського підприємства, в якому вказуються обсяги і строки проведення робіт, особи, відповідальні за їх виконання, а також терміни надання матеріалів огляду.
8.3. Огляд місць заготівлі деревини рубками формування і оздоровлення лісів (крім освітлень і прочищень) здійснюють підрозділи з відведення і таксації лісосік.
8.4. Спеціалісти під час огляду повинні мати:
лісорубні квитки (їх копії) і абриси на кожну лісосіку (лісову ділянку), що підлягає огляду, з вказаними місцями складування деревини;
вимірювальні інструменти;
необхідні бланки, таблиці та прейскуранти;
акти про раніше виявлені порушення на лісових ділянках, що підлягають огляду;
довідку про кількість заготовленої деревини (додаток 5);
карту технологічного процесу розробки лісосіки.
8.5. Результати огляду, а також зауваження, зроблені при огляді, заносяться до акта огляду (додаток 6). Довідка про кількість заготовленої деревини, перелікові відомості, абриси та інші необхідні документи додаються до акта.
8.6. У випадках, коли при огляді виявлені порушення лісового законодавства, складається протокол про адміністративне правопорушення вимог лісового законодавства.
8.7. Зведені дані за результатами огляду лісогосподарські підприємства представляють до органу Держкомлісгоспу.
8.8. З метою забезпечення заготівлі деревини, лісогосподарські підприємства зобов'язані щороку станом на 1 січня виявляти залишені недоруби, не закінчені рубкою лісосіки, на які надано відстрочення, не розпочаті рубкою лісосіки минулого року, невивезену деревину.
8.9. При огляді встановлюються повнота і правильність розробки лісосік, відповідність технології розробки (ширина пасік і волоків, розміщення вантажних майданчиків, складів та інших додаткових об'єктів, дотримання лісівничих вимог) карті технологічного процесу, а також нормативно-правовим актам з ведення лісового господарства, зокрема:
стан меж лісосіки і 30-метрових смуг, суміжних з нею, а також збереження межових, квартальних, лісогосподарських та інших стовпів;
кількість заготовленої деревини;
наявність невивезеної деревини, а також умови зберігання її в лісі;
наявність недорубів;
збереження насінників і дерев, які не підлягають вирубуванню;
наявність завислих дерев;
збереження номерів і клейм на стовбурах дерев і пнях;
збереження підросту, молодняку та лісових культур;
якість очищення лісосік;
збереження ґрунтів від ерозії;
призначені для вирубки, але не зрубані дерева;
порушення нормативно-правових актів з ведення лісового господарства;
8.10. При огляді деревостанів, пройдених рубками догляду за лісом, встановлюється лісівнича оцінка їх якості (своєчасність проведення цих рубок, інтенсивність, правильність призначення дерев для вирубки тощо), і відображається в акті огляду.
8.11. При огляді виявляється також наявність аварійних дерев вздовж лісовозних доріг.
8.12. Стан місць рубок, характер і об'єми порушень визначаються методами перелікової таксації: на лісосіках площею до 3 га - суцільним обліком на всій площі, а на лісосіках площею понад 3 га - на стрічкових пробних площах.
8.13. Розмір пробних площ повинен складати не менше 10% від площі лісосіки. Стрічкові пробні площі закладаються шириною 10 м.
8.14. В кутах стрічок встановлюються пікетні кілки (за розміром, і формою відповідно ДСТУ 3534-97), на яких вказується порядковий номер та довжина облікової стрічки. Ширина стрічки вимірюється через кожні 30 - 40 м. Облік ведеться по обидві сторони від візиру.
8.15. Огляд починається з обстеження меж лісосік і 30-метрових смуг, суміжних з ними. Встановлюється відповідність місць вирубування даним відведення лісосік (кресленню, абрису).
8.16. У випадках, коли контури фактичного вирубування не співпадають з матеріалами відведення лісосіки, ділянки лісу, залишені не вирубаними в межах відведеної лісосіки, відносяться до недорубів, на яких встановлюється запас деревини.
8.17. Виявляється також рубка та пошкодження окремих дерев за межами переданих лісокористувачу лісосік, в тому числі на 30-метрових смугах, суміжних з лісосіками.
При виявленні рубки лісу за межами переданих лісокористувачу лісосік, в тому числі на 30-метрових смугах, суміжних з ними, кількість зрубаної деревини на суцільних зрубах, встановлюється виходячи з середнього запасу на 1 гектарі за даними лісорубного квитка і площі фактичної вирубки за межами лісосік.
Облік дерев проводиться суцільним переліком за породами з розподілом їх на зрубані, пошкоджені до ступеня припинення росту, а також до ступеня неприпинення росту.
9. Контроль робіт з відведення і таксації лісосік та огляду місць заготівлі деревини
9.1. Контроль за дотриманням законодавства під час відведення і таксації лісосік, а також огляду місць заготівлі деревини здійснюється:
у процесі цих робіт, або після їх закінчення - державними лісогосподарськими підприємствами;
під час державного контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів.
9.2. Контроль відведення, таксації та оцінки лісосік проводиться у присутності відповідальних виконавців і включає:
перевірку якості робіт з відмежування лісосік і технічного оформлення матеріалів відведення на виділених лісових ділянках;
здійснення контрольних переліків лісосік по кожного виду не менше ніж на 3% від їхньої загальної площі, але не менше двох лісосік.
Обсяги контролю встановлюються окремо до кожного виду рубки формування і оздоровлення лісів та в межах господарств і технічних виконавців. Підбір ділянок для контролю здійснюється статистичним методом або цілеспрямовано, при наявності ділянок із значним відхиленням від матеріалів лісовпорядкування.
9.3. Робота з відведення і таксації лісосік визнається незадовільною і виконується заново в таких випадках:
при відведенні з порушенням чинних нормативно-правових актів (способу рубки, площі і ширини лісосік, терміну примикання тощо) та цих Методичних вказівок;
при розходженні даних перевірки з даними відведення по ліквідному запасу, запасу окремих порід, частка яких у складі деревостану 2 і більше одиниці понад 5% (по діловій деревині - понад 10%), а на лісосіках площею до 1 га - понад 10% (по діловій деревині - понад 15%).
при помилці у визначенні площі понад 2 відсотки;
при незадовільному відмежуванню лісосік (не чіткість меж, захаращеність візирів, відсутність ділянкових стовпів і пікетних кілків на кутах поворотів або написів на них тощо);
відсутність в описовій частині відомостей при наявності на лісосіці цінних та рідкісних дерев, занесених до Червоної книги України, інших дерев, що не підлягають вирубуванню.
9.4. При виявленні помилок у матеріально-грошовій оцінці, неправильному встановленні розряду висот або розряду такс, в матеріали відведення відповідальні виконавці вносять необхідні виправлення.
9.5. Результати контролю за відведенням і таксацією лісосік оформляються актом (додаток 7).
9.6. Контрольним оглядом місць заготівлі деревини має бути охоплено не менше 3% площ заготівлі деревини.
Контрольний огляд за необхідності може проводитися також з метою виявлення правомірності заперечень лісокористувача за матеріалами огляду. Рішення про проведення такого огляду приймає керівник лісогосподарського підприємства. Неявка лісокористувача до призначеного терміну не відміняє проведення контрольного огляду в односторонньому порядку.
9.7. Контрольний огляд проводиться тими ж методами, які застосовувалися при основному огляді.
9.8. Документи контрольного огляду підписують усі особи, що беруть у ньому участь. За відмови лісокористувача від підписання документів, в акті контрольного огляду робиться відповідний запис. Складається порівняльна відомість основного і контрольного оглядів із підведенням за ними підсумків виявлених порушень.
Достовірними вважаються дані контрольного огляду і за ними пред'являються претензії до лісокористувача.
Якщо огляд було проведено з порушенням діючих вимог робота з огляду визнається незадовільною. Посадові особи, що допустили неякісне проведення робіт з огляду, притягуються до відповідальності.
9.9. Лісосіки, на яких не виявлено порушень або виявлені порушення усунено в процесі огляду (зняття завислих дерев, відновлення пошкоджених або знищених стовпів тощо), вважаються закритими і лісокористувачу забороняється проведення на них будь-яких робіт.
Начальник управління
лісового господарства

В.Ф.Романовський
Додаток 1
до пункту 2.6 Методичних
вказівок з відведення
і таксації лісосік,
видачі лісорубних квитків
( 761-2007-п )
та огляду місць заготівлі
деревини в лісах
Держкомлісгоспу
ПОГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Орган виконавчої влади Орган Держкомлісгоспу
з питань охорони навколишнього
природного середовища АР Крим,
територіальний орган
центрального органу
виконавчої влади з питань
охорони навколишнього
природного середовища
АКТ
про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування
"___" ____________ 20__ р. ________________________
(місце складання акта)
Комісією в складі: __________________________________________
__________________________________________________________________
(повні назви посад, прізвища та ініціали осіб,
_________________________________________________________________,
що проводили обстеження)
із залученням ____________________________________________________
__________________________________________________________________
(повні назви посад, прізвища та ініціали осіб,
що були залучені до обстеження)
_________________________________________________________________,
у присутності ____________________________________________________
__________________________________________________________________
(повні назви посад, прізвища та ініціали осіб,
що були залучені до обстеження)
керуючись статтею 48 Лісового кодексу України, проведено
обстеження лісової ділянки _______________________________________
__________________________________________________________________
(постійний лісокористувач)
_________________________________________________________________,
__________________________________________________________________
(структурний підрозділ (лісництво)

................
Перейти до повного тексту