1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
16.02.2010 N 2
Про стан виконання у 2009 році заходів з підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій
Енергоблоки АЕС України було спроектовано за часів СРСР у відповідності до діючих на той період вимог з безпеки. З метою доведення рівня безпеки енергоблоків до сучасних, міжнародно-визнаних вимог, було розроблено:
- Концепцію підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій (далі - Концепція), яку схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2005 року N 515-р;
- Програму модернізації енергоблоків N 2 Хмельницької АЕС та N 4 Рівненської АЕС (далі - Програма модернізації) на виконання Закону України "Про ратифікацію Гарантійної угоди між Україною як Гарантом та Європейським співтовариством з атомної енергії як Кредитором стосовно Угоди про механізм надання позики, розмір якої в євро еквівалентний 83000000 (вісімдесят три мільйони) доларів США, для підвищення безпеки енергоблока N 2 Хмельницької атомної електростанції та енергоблока N 4 Рівненської атомної електростанції між Національною атомною енергогенеруючою компанією "Енергоатом" та Європейським співтовариством з атомної енергії від 29 липня 2004 року" ( N 2818-IV від 7 вересня 2005 р.).
Порядок реалізації заходів з підвищення безпеки Концепції регламентується спільним наказом Держатомрегулювання та Мінпаливенерго від 25 січня 2006 року N 19/10 "Про організацію робіт з підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій". Цим наказом узгоджено Перелік організаційно-технічних заходів з виконання Концепції (далі - Перелік), у якому стисло викладено проблеми діючих енергоблоків АЕС та заходи з підвищення безпеки, відповідно до напрямів, визначених у Концепції (всього - 9 напрямів).
Відповідно до цього наказу до кінця 2010 року передбачено виконання всіх заходів Переліку. При цьому, до кінця 2008 року було необхідно завершити всі "пілотні" проекти.
Впровадження заходів "після пуску" з підвищення безпеки енергоблоків N 2 Хмельницької та N 4 Рівненської АЕС на виконання Закону України "Про ратифікацію Гарантійної угоди між Україною як Гарантом та Європейським співтовариством з атомної енергії як Кредитором стосовно Угоди про механізм надання позики, розмір якої в євро еквівалентний 83000000 (вісімдесят три мільйони) доларів США, для підвищення безпеки енергоблока N 2 Хмельницької атомної електростанції та енергоблока N 4 Рівненської атомної електростанції між Національною атомною енергогенеруючою компанією "Енергоатом " та Європейським співтовариством з атомної енергії від 29 липня 2004 року" повинно бути проведено впродовж трьох паливних кампаній відповідно до узгоджених з Держатомрегулюванням графіків реалізації заходів.
9 вересня 2008 року під головуванням Міністра палива та енергетики України та Голови Держатомрегулювання України відбулась спільна нарада, на якій проаналізовано стан виконання Концепції та шляхи подолання перешкод.
На цій нараді ДП НАЕК "Енергоатом" доповів про неспроможність виконати до кінця 2008 року 41 пілотний захід з посиланням на різноманітні суб'єктивні та об'єктивні обставини (енергоблок N 1 Рівненської АЕС - 16 заходів, N 1 Южно-Української АЕС - 17 заходів, N 5 Запорізької АЕС - 8 заходів).
На засіданні колегій Держатомрегулювання та Мінпаливенерго 22.01.2009 робота ДП "НАЕК "Енергоатом" з впровадження заходів Концепції була визнана недостатньою та експлуатуючій організації було запропоновано вжити відповідні організаційні заходи. На початку 2009 року ДП НАЕК "Енергоатом" узгодило з Держатомрегулювання План-графік реалізації організаційно-технічних заходів на 2009 рік та наказом від 02.04.2009 N 277 встановило персоніфіковану відповідальність посадових осіб компанії за виконання заходів Концепції.
Згідно з цим План-графіком планувалось завершити до кінця 2009 року виконання 250 "пілотних" та 243 "адаптаційних" заходів Концепції.
Станом на 12 лютого 2010 року із запланованих 250 "пілотних" заходів Концепції Держатомрегулювання підтверджує виконання 220 заходів, що складає 88% від загальної кількості, ще 8 звітів про виконання заходів перебувають на розгляді.
Зокрема, лише на енергоблоці N 1 Рівненської АЕС (ВВЕР-440, проект В-213) виконані у повному обсязі всі пілотні заходи Концепції.
На спільній нараді Мінпаливенерго та Держатомрегулювання 26.09.2009, що відбулася на Южно-Українській АЕС, було встановлено, що на пілотному енергоблоці N 1 Южно-Української АЕС (ВВЕР-1000, проект В-302):
- із 17 перенесених на 2009 рік проектів виконано 1;
- решту заходів в 2009 році виконати вже неможливо, незважаючи на те, що по всім 16-ти проблемних заходах Южно-Українською АЕС своєчасно були прийняті та узгоджені з Держатомрегулювання обґрунтовані технічні рішення.
На початку 2010 року ДП НАЕК "Енергоатом" поінформував про відкликання раніше узгоджених з Держатомрегулювання технічних рішень, що визначали порядок та шляхи реалізації п'яти найбільш важливих з точки зору впливу на безпеку заходів Концепції, без надання альтернативних адекватних рішень щодо шляхів усунення наявних дефіцитів безпеки.
На фоні задекларованих ДП НАЕК "Енергоатом" заходів з
продовження терміну експлуатації енергоблоку N 1 Южно-Української
АЕС, невиконання відкликаних технічних рішень призведе до того, що
очікувана ЧПАЗ (частота плавління активної зони) буде перевищувати
цільовий нормативний показник, визначений міжнародними та
-4
національними вимогами з безпеки, а саме 1 х 10 . Відповідно,
нема підстав припускати, що імовірність ЧГАВ (частота граничного
-5
аварійного викиду) буде задовольняти цільовому показнику 1 х 10 .
Не кращою виглядає ситуація з ходом виконання заходів Концепції на енергоблоці N 5 Запорізької АЕС (ВВЕР-1000, проект В-320).
У жовтні минулого року закінчився ППР-2009 цього енергоблоку, впродовж якого було виконано лише 3 із 8-ми пілотних заходів Концепції.

................
Перейти до повного тексту