- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про виконання цільової комплексної програми наукових досліджень "Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин"
Заслухавши та обговоривши доповідь заступника голови Наукової ради цільової комплексної програми "Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин" академіка НАН України Л.М.Лобанова, Президія Національної академії наук України відзначає, що виконання зазначеної програми дозволило отримати вагомі наукові результати, що сприяли реалізації пріоритетних напрямів досліджень. За програмою протягом 2007-2009 рр. виконувалися 118 наукових проектів із залученням 25 інститутів восьми відділень НАН України, а саме: фізико-технічних проблем матеріалознавства, фізико-технічних проблем енергетики, ядерної фізики та енергетики, відділення механіки, хімії, математики, наук про Землю та фізики і астрономії.
Впродовж трьох років було отримано важливі науково-технічні та практичні результати.
Для галузей транспорту та транспортної інфраструктури розроблено методику оцінки міцності та довговічності трубопроводів на основі двокритеріальної діаграми руйнування за наявності стрес-корозійних дефектів. Процедуру розрахунку довговічності труб з експлуатаційними дефектами застосовано для аналізу режимів роботи магістрального нафтопроводу "Кременчук - Херсон" за 2007 р. з розрахунком кількості переходів на різні режими перекачування нафти, оцінкою поширення втомних тріщин та з визначенням пошкоджуваності трубопроводу. Запропоновано важливі уточнення до регламенту експлуатації нафтопроводу на майбутнє.
З метою встановлення основних чинників аварій на магістральному газопроводі діаметром 1420 мм "Уренгой - Помари - Ужгород" визначено швидкість корозії сталі Х70 в ґрунтовому та в "підплівковому" електролітах. Створено розрахункову модель та виконано розрахунок напружено-деформованого стану газопроводу-відводу високого тиску до м. Тернівка, на основі чого здійснено польове обстеження, розроблено та впроваджено рекомендації щодо забезпечення подальшої безаварійної експлуатації розглянутої ділянки трубопроводу. Розроблено Національний стандарт України ДСТУ-НБВ.2.3-21:2008 "Магістральні трубопроводи. Настанова. Визначення залишкової міцності магістральних трубопроводів з дефектами".
Визначено склад і режим термообробки сталі для високоміцних локомотивних бандажів з підвищеною зносостійкістю. Розроблено апаратуру і математичне забезпечення для автоматичного виміру форми рейок для оцінки їхнього зношування.
Для енергетичної галузі створено технології ремонтного зварювання корпусних деталей парових турбін та арматури високого тиску для подовження ресурсу турбоагрегатів ТЕС. Запропонована плазмова технологія стабілізації горіння пиловугільного палива в топках енергетичних котлів, що передбачає використання в пальниках генераторного газу, отриманого шляхом плазмової газифікації пиловугільного палива в окремому реакторі.
Відпрацьовано технологію виготовлення низькочастотних п'єзокерамічних двокомпонентних акселерометрів для роботи в умовах температур до 300 град.C для вібраційного контролю головних циркуляційних насосів атомних електростанцій. Виготовлено дослідні зразки акселерометрів та досліджено їхні характеристики.
Для нафтохімічної галузі виготовлена дослідна партія емалі із модифікованих поліуретанових лакофарбових матеріалів для антикорозійних покриттів та проведена дослідно-промислова перевірка з нанесенням її на елементи обладнання та трубопроводи Лисичанського нафтопереробного комбінату.
Розроблено новий підхід до корозійного моніторингу обладнання нафтохімічної промисловості, який ґрунтується на оцінці кількості імпульсів електрохімічних відгуків за наперед визначений період часу, що відповідають динаміці розвитку пошкодження металу.
Розроблено технології підвищення в 3-4 рази ресурсу доліт для буравлення свердловин при видобуванні розсіяного або шахтного метану.
Для металургійної галузі розроблено нові прийоми, способи й технічні рішення з забезпечення безпечного задування і видування доменних печей, завдяки чому проведено безпечне видування найбільшої в Україні доменної печі ДП-9.
Запропоновано склад і технологію виготовлення вибухових речовин для з'єднання арматури залізобетонних конструкцій муфтами, що обжимаються вибухом. Розроблено технологію та обладнання плазмово-дугового нанесення захисних корозійностійких покриттів на великогабаритні металоконструкції. Виконані роботи з оптимізації зварювальних технологій та матеріалів для відновлення і подовження ресурсу діючих мостів. Створено напівавтомат для відновлення дуговим зварюванням підводних металоконструкцій з метою подовження їх ресурсу.
Розроблено методику акустично-емісійної діагностики великогабаритних об'єктів тривалої експлуатації, яка включає алгоритм оптимізації розташування первинних перетворювачів акустичної емісії на таких об'єктах.
Створені і впроваджені в КБ "Південне" технологія та обладнання для діагностики елементів конструкцій із композиційних матеріалів методами лазерної інтерферометрії.
У рамках програми було підготовлено низку науково-технічних посібників і нормативних документів. У цілому за проектами отримані й інші важливі науково-технічні та практичні результати.
Президія НАН України постановляє:
1. Доповідь заступника голови Наукової ради цільової комплексної програми "Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин" (далі - "Ресурс") академіка НАН України Л.М.Лобанова взяти до відома.
Відзначити важливість отриманих у рамках програми "Ресурс" результатів для вирішення проблем ресурсу і безпеки експлуатації об'єктів тривалої експлуатації.
2. Відзначити велику роботу, проведену Науковою радою програми "Ресурс" щодо координації та контролю за виконанням проектів.
Наукова рада програми провела звітну конференцію за участю виконавців проектів та представників зацікавлених міністерств і відомств, вищих навчальних закладів, галузевих інститутів і промислових підприємств й забезпечила підготовку та видання підсумкового збірника статей наукових керівників розділів і проектів програми, які містять основні наукові та прикладні результати робіт за звітний період.
3. Відділенням математики, механіки, фізики і астрономії, наук про Землю, фізико-технічних проблем матеріалознавства, фізико-технічних проблем енергетики, ядерної фізики та енергетики, хімії НАН України вжити заходів щодо подальшого впровадження отриманих у рамках програми "Ресурс" результатів.
4. Враховуючи актуальність розроблення та впровадження сучасних методів оцінювання залишкового ресурсу й науково-технічного забезпечення подовження терміну безпечної експлуатації устаткування теплової і атомної енергетики, залізничного і трубопровідного транспорту, мостів і транспортних конструкцій, вважати за доцільне продовжити виконання програми "Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин" у 2010-2012 рр.
5. Схвалити уточнену концепцію цільової комплексної програми "Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин" (додаток 1) та склад її Наукової ради (додаток 2).
6. Доручити Науковій раді програми "Ресурс" визначити пріоритетні напрями досліджень на 2010-2012 рр. та відповідно до Положення про порядок формування цільових комплексних програм наукових досліджень НАН України у двотижневий термін після прийняття рішення про виділення коштів на фінансування виконання завдань програми провести конкурс проектів зазначеної програми, забезпечивши високий науковий рівень експертизи для якісного відбору проектів.
Вважати за доцільне під час формування переліку проектів програми "Ресурс" на наступний період передбачити виконання великих комплексних проектів з пріоритетних напрямів досліджень проблем подовження ресурсу відповідальних об'єктів. З огляду на практичну спрямованість програми перевагу надавати проектам, які вже мають замовників або у фінансуванні яких беруть участь промислові підприємства.
7. Доручити Західному науковому центру НАН України та МОН України та Фізико-механічному інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України протягом 2010 р. створити спільно з Івано-Франківським національним університетом нафти і газу науково-навчальний центр з неруйнівного контролю і технічної діагностики для науково-методичного і кадрового забезпечення нафтогазової галузі.
8. Доручити Відділенню фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України разом з Інститутом електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України та Фізико-механічним інститутом ім. Г.В.Карпенка НАН України провести відповідну роботу щодо відкриття та ліцензування в 2010 р. спеціальності 05.02.10 "Діагностика матеріалів і конструкцій" у вищих навчальних закладах України.
9. Доручити Науковій раді програми "Ресурс" підготувати звернення до Кабінету Міністрів України про відновлення функціонування Державної науково-технічної програми "Ресурс" за участю галузевих інститутів та вищих навчальних закладів.
10. Науково-організаційному відділу разом з Фінансово-економічним відділом Президії НАН України передбачити кошти на 2010 та наступні роки для фінансування завдань програми.
11. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України.
Президент Національної академії наук України академік НАН України Головний учений секретар Національної академії наук України академік НАН України | Б.Є.Патон А.Г.Загородній |
................Перейти до повного тексту